11 Comments

 1. 11

  فرشاد داریانی

  باتشکرازشماکاک اسکنرمرادی درموردحقایقی که بیان کردید

  پاسخ دادن
 2. 10

  شهروندی از پاوه

  آقای مرادی ! تبریکات مرا بخاطر جسور بو د نتا ن و قلم توانایتان بپذیرید . همیشه موفق باشید .

  پاسخ دادن
 3. 9

  هیوا

  دوست بزرگوارگرده لوول هیچ کس توهین رانمی پذیرد ومن درکلام دوستان گلایه دیدم امادربعضی متن های آقای مرادی درنوشتن تاریخ پاوه تمجید ازخودش رادرپیامشان می بینیم اگر خاکستری که ایشان توضیح دادند همان باشد که گفته است نه تنها پاوه زیر خاکستر تاریخ نمانده بلکه برای ایران وجهان پاوه نمادفرهنگ است من ازپیام اقای محمدنژاد بسیارخوشحال شدم نه توهین کرد بلکه بازبان شیوا ارزش زبان اورامی رامطرح کردند وبه اقای مرادی درتوجه به نظرات دوستان تذکر ویاداوری کردند

  پاسخ دادن
 4. 8

  گه رده لوول

  سلام بر بزرگمردی که دیدگان خود را در برابر بادهای وزنده بر این خاکستر انباشته شده ی چندین و چندساله ی تاریخ پاوه واورامانات ناقابل میداند و بدون هیچ چشم داشتی سخن مغرضانه منتقدین خود را به دیده منت نهاده و در کمال خضوع خود را ناپخته خامی میداند که ازبه ظاهر پخته گان و برشته گان در مسیرتاریخ پخته تر و پر بارتراست.
  آقای مرادی عزیز اینان که جمله سخنان و نوشته های شما دلسوز این خاکی که خاکستر بزرگمردانی چون ناصر صبحانی ها بر آن به یادگار مانده را به باد انتقاد تند نابخردانه گرفته اند کساتی نیستند جز آناتی که خاکستر حقیقت نمایان شده ی شما استاد گرامی چشمان پر از کینه شان را آزار می دهد و از گشودن چشمانشان که مبادا حقانیت را به دو دیده خود ببینند و شرمسار شوند میهراسنذ. آنانی که خود را به دلیل داشتن مدرک آکادمیک از شما بالاتر میبینند و گوش شنیدن حقیقتی غیر از آنچه که به تعصب حقیقت محضش میدانند را ندارند . بدانید که مردم دیار فرهنگ و ادب بر دست و قلم شما بوسه میزنند و قدردان زحمات سالیان شما در راه حقانیت تاریخی این مرز و بوم می باشند.
  دود اگر بالا نشیند کسر شان شعله نیست. جای چشم ابرو نگیرد گرچه او بالاتر است
  فاصبرو انالله مع الصابرین
  قلمتان رنگین و راهتان پایدار.
  اجرتان با حضرت حق

  پاسخ دادن
 5. 7

  مطلع

  جناب پاووه شار مطمئن باش آقای اسکندر مرادی تاریخ نخوانده است نگاه به این همه ادعای پوچ نکن ایشان به شعور مردم توهین کرده انگار فقط خودش دانشمند است و مخترع واین واژه ها را خودش به تازگی کشف واختراع کرده است. انگار کوسه هجیج وسلطان اسحاق از اختراعات ایشان است و همه نادان . ایشان 20 بار تکرار کرده آیا میدانستید؟! انگار فقط خودش دانسته و دیگران هیچی نمی فهمند. به راستی این نه دانایی بلکه کژ فهمی است.

  پاسخ دادن
 6. 6

  پاوه شار

  جناب اقای صالحی نقد کارخوبی است اما هرکسی چیزی بنویسد که نمی توان بگویم نویسنده بزرگی است اقای محمدنژادبعضی ازسخن هایشان منطقی بود واین انتظار ازایشان میرفت اما آقای اسکندر مرادی که من خودم تازگی اسمش راشنید ام تاریخ خوانده است درباره زبان هه ورامی که ایشان بافراموشی گذشته هه ورامان به لهجه بیان کرده است مقاله اقای محمدنژاد قوی ومستند بود خواهشمندم مطالعه کند که درباره زبان سخنی نگویند وتاریخ درست وباسند ارائه دهد.

  پاسخ دادن
 7. 5

  محسن

  جناب آقای مرادی دستمریزاد زحمت کشیده اید من هم کتاب شما را خواندم هم جوابیه تان را . اما قبول بفرمائید تا نویسنده شدنتان خیلی راه دارید تاریخ نوشتن اینطوری نیست . در مورد پاوه چند صفحه یا چند خط نوشته ای ؟ جوابیه تان هم همه ش تعریف از خود بود . موفق باشید

  پاسخ دادن
 8. 4

  گمگشته هورامان

  اقاي مرادي عزيز كسايي از شما انتقاد كرده اند كه در تمام زمينه ها با اظهار نظر هاي ناشيانه و نا پخته سعي دارند خود را در اذهان مردم جاي دهند متاسفانه كساني داعيه تاريخ فرهنگ و زبان مردم اورامان شده است كه اگر به سوابق گذشته اشون نگاه كنيد شاهد حضور انها در پست هايي بوده اند كه با برنامه هاي فرهنگي وهنري اين ديار مخالفت كرده اند حال …
  سيروان جان به راهت ادامه بده مطمين باش اين اب باريكه امروز فردا روزي به سيرواني خروشان تبديل خواهد شد .

  پاسخ دادن
 9. 3

  هۆمایون محه‌مه‌دنژاد

  سلام و سپاس ماراپذیراباشید؛هرچند که دوست داشتم این نوشته را به زبان هورامی ارائه دهم؛لیکن باعنایت به این که نوشته عمومی و به زبان فارسی بوده؛ماهم به مثابه دوستان چندکلامی خدمت کاکه اسکندر مرادی و بازدیدکنندگان و ادیبان بیان می کنیم؛باشدکه در نقد وسپاس نامه ها حریم ادب رانشکنیم و دیدگاه هایمان را با زبان آرام و لین ارائه دهیم:
  آقای مرادی اولین ارتباط تلفنی مابا شما به ۱۵سال پیش بازمی گردد که آن هم به واسطه پسرخاله ام ماموستا ملایونس ویسی بوده که مطالبی را درارتباط بانوشته هایتان گفتگو کردیم؛شایسته است که بابت نوشتن کتاب به شما تبریک بگوییم وامید آن دارم که شاهد فعالیت فرهنگی وتاریخی شما رابرای آتیه منطقه هم ؛باشیم؛ محتوا ومنابع صحت وسقم کتابتان به تاریخ نگاران می سپاریم ؛هرچند که ماهم شاگردان دوستان فرهیخته تاریخدان بوده ایم و بدون اغراق مطالعه تاریخی هرچند اندکی داشته ایم ؛ ودرس تلمذ و شاگردی را قطره ای هم باشد؛پس داده ایم؛پاوه؛شهربزرگ هورامان تاریخی به فراخنای نام بزرگ هورامان دارد وفرهنگ غنی وگذشته پرافتخارش برای تمامی هورامانی ها؛مباهات بزرگی است؛کاکه اسکندر اگردرکلام دوستان گلایه و نقدهای تندی هم واردشده؛آن هارابه مثابه نعمت وهدیه دوستی ؛درنظربگیر,شاید که کم و کاستی نوشته هایتان مشخص شده و یا موارد و مستندات دیگری درکتاب های دیگرمنابع مستحکمتری برای کتابتان باشد؛واین نقدها ارزش کارتان را تداعی می کند؛اما درجواب کلامتان این که :ماهورامانی ها همان طور به کرد بوده خودمان مباهات داریم ؛به زبان هورامی به مانند کردبودنمان افتخارمی کنیم و درارائه و نوشتن به زبان هورامی به مصداق(حب الوطن من الایمان)علاوه بروطنمان ؛هورامان؛ احترام و پاسداشت به زبانش را به مانند جان و وطن نگاهبانی می کنیم.ازنگاه تاریخ هرزبانی که مستندات ودستور زبان کاملتری داشته باشد؛پویایی و ماندگاریش بیشترمی باشد؛درتاریخ کردستان زبان وادبیات و شعرهورامان زبان رسمی و مکاتبه ای حاکمان کردستان بوده است؛وهورامانی ها که خودرا جزیی ازکردستان می دانستند به جای زبان هورامی از زبان کردی درشعر ها ونوشته هایشان نام می بردند وبه آن هم افتخار می کردند واین اوج وطن دوستی هورامانی ها یعنی ؛کردستان؛بوده است ؛اما کوچک کردن زبان ؛خیانت به زبان وفرهنگ آن ملت است؛باید به جای زبان کردی زبان های کردی بیان شود تا زبان های سورانی و کرمانجی و هورامی و کلهوری و… راهم دربربگیرد. شماکه خود تاریخدان هستید و بسیاری ازبزرگان ایران وکردستان؛هورامی را زبان می دانند که با نژاد کردی ودرکردستان ساکن هستند ؛مانند علامه دکتر علی اکبر دهخدا وآیین یارسان که با۱۰۰۰سال هنوز مناجاتشان دربرابرشاه هورامان؛سلطان اسحاق؛ رابازبان هورامی زمزمه می کنندوشعرهورمزگان اولین سندمکتوب شعربه زبان هورامی وشاعران ونویسندگان بزرگ هورامان ؛ شرمنده که اطاله کلام شد شما را به مقالات خودم که دربسیاری ازوبسایت ها و وبلاگ ها منتشرشده ؛جلب می کنم؛همه بزرگان رابه خداوند منان می سپارم.
  هۆرامان هانه‌به‌رچه‌م http://haneberchem.mihanblog.com/post/616
  زوان پێسه‌و ماواو یاونایۆ واته‌کاو ویه‌رده‌‌و نه‌ته‌وه‌کا تائیسه بیه‌ن کۆردبیه‌و هۆرامیه‌کا بیه‌ن به شانازی وئینه‌چه بیه‌ن به ئه‌ژناساو هۆرامانی پسه‌و زوانیوی ڕه‌سه‌ن جه کۆرده‌واریه‌نه.
  گردوه‌ختێو ئینه واته‌و گردیمانه که‌به شانازی وێما به کۆرد مزانمێ٬و هیچ وه‌خت جه نه‌ته‌وه‌و وێما دوورێی مه‌گێرمێ به‌ڵام په‌ی زوانی هۆرامی پێسه‌و کۆردبیه‌یما شانازی که‌رمێ.

  پاسخ دادن
 10. 2

  حسام بانه ای

  با سلام
  به نظر بنده باید قدر امثال اسکندر مرادی ها را بدانیم و دوستان نباید عجولانه انتقاد کنند
  توضیحات نویسنده گویا است

  پاسخ دادن
 11. 1

  هه وارگه

  با تشکر فراوان از کاکه اسکندر مرادی
  متن زیبایی بود، امیدوارم منتقدان بدون تعصب و خصومت و با صبر و حوصله جوابیه را کامل بخوانند تا واقعیت بر همگان روشن شود. انشالله

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.