28 Comments

 1. 24

  کژال میرآبادی

  عرض ادب جناب ناشناس ما ،در تاریخ آموخته ایم که بدون سند مطلبی قابل پذیرش نیست ،پس لطفا نام چند نفر از دانشمندان ،پزشکان،فیلسوفان این امپراطوری عظیم قبل از اسلام را ذکر بفرمایید‌.در ضمن در نوشته ی بنده فقط به تاثیر مثبت اسلام در بارور کردن توانایی و استعداد قشر متوسط و ضعیف جامعه اشاره شده نه به برتری قومی خاص .اسلام که آمد شرایط آموختن را برای همه چه شاهزاده وچه رعیت زاده فراهم کرد واین بود که بزرگانی چون غزالیها،بیرونیها،رازیها،خواجه نظام الملکها ،مولاناها ظهور کردند.

  پاسخ دادن
 2. 23

  ...........

  بنظر بنده این تمدن بزرگ ایرانی قبل از اسلام وجود نداشته و تنها حکومتی عادی بوده است و حتی موجودیت شخصی بنام کورش نیز مشکوک میباشد.
  اگر سراسر شاهنامه را تورق کنید به چنین اسمی برنخواهید خورد.
  آیین اسلام بی مانند است و ما سمعا و طاعتا بر آستان آن برای همیشه راکع و ساجد خواهیم ماند.اما مسئله زنده به گور کردن دختران در پیش از اسلام ممکن است به صورت نادر بوده باشد چه در غیر اینصورت اجیال آن عهد میبایست همگی منقرض میشدند.
  به هرحال این موضوع نیازمند واکاوی دقیق است و طرح آن در این مقال نمیگنجد. سپاس

  پاسخ دادن
 3. 22

  کژال میرآبادی

  از فحوای کلام تعدادی از خوانندگان چنین برداشت میشود که اسلام باعث پسرفت ملتها به طور عام و پسرفت زنان به طور خاص شده است،جهت توجیه این بزرگواران ،شمارا ارجاع میدهم به مقاله ی «تمدن عظیم ایرانی یک دروغ بزرگ است»دکتر مصطفی ملکیان ایشان در این مقاله اشاره میکنند به اینکه کسانی که مدعی هستند ما قبل از اسلام چنین و چنان بوده ایم که عربها آمدند و تمام داشته های مارا از ما گرفتند ،یک نمونه از دانشمندان ،پزشکان،فیلسوفان قبل از اسلام این امپراطوری بزرگ را نام ببرند!!ونیز کسانی که آثار و ابنیه ی تاریخی مانند تخت جمشید و بیمارستان جندی شاپور را مایه ی مباهات میدانند باید بدانند که تخت جمشید به وسیله ی رومیان و بیمارستان جندی شاپور به وسیله ی مسیحیان ساخته شده است.در ادامه بنده نیز عرض میکنم که بزرگوارانی که امپراطوری عظیم ساسانی را باعث فخر میدانند باید از عملکرد این امپراطوری بی اطلاع نباشند که آنچه که این امپراطوری در طول حکومتش انجام داد از بین بردن قشر متوسط و ضعیف جامعه بود که اجازه ی رشد و بالندگی رو از آنها گرفت وبرای اثبات چنین ادعایی فقط کافیست به آثار و هنر به جای مانده از آنها مراجعه کرد ،که تماما آثار شاهانه و قشر مرفه جامعه بوده و اثری از هنرنمایی اقشار متوسط و ضعیف جامعه ی آن زمان دیده نمیشود ولی اسلام که آمد قشر متوسط و ضعیف جامعه را بها داد واین باعث ظهور دانشمندان و بزرگان بسیاری در تمام سرزمین اسلامی شد که آثار و تاثیرات آنها بر هیچ یک از ما پوشیده نیست.

  پاسخ دادن
  1. 22.1

   ناشناس

   این جملات انقد سنگین وتوهین امیز هست که ادم ترجیه بده پاسخ نده. ،،،لاکن باید خیلی کوتاه عرض کنم عرب غیر از فن شعر هیچ هنر وعلمی از خودش نداشت و در برخوردش به وسیله گسترش قلمرو سیاسی جغرافیایی اسلام با تمدنهایه بزرگی مثلا ایران باستان بود که چشم بند سیاه جهالت رو کمی از رویه چشم بالا کشید،،،،ضمنا اینکه یک ایرانیه دانشمند مسلمان هم بوده ارتباط چندانی با بعد و قبل اسلام نداره،،،خود پیامبر فرمود علم اگر در ثریا هم باشد مردانی از پارس به ان دست خواهند یافت،،،باز کردن شئن وشوکت هخامنش وساسانی هم مجالی بیشتر از اینها میخواهد فقط همن قدر من اشاره میکنم به صلح دوستی وبخشش ها وخدمات وفرهنگ سازی هایه بشر دوستانه وقانون مداری ومعنویت مهوری هایی که از کورش وداریوش در تاریخ امسال هرودت ثبت شده،،،لطفا در تشخیص کاه از کوه بزرگ دقت بیشتری داشته باشید،،،یا علی

   پاسخ دادن
   1. 22.1.1

    ناشناس

    دوست عزیز خطاب پیامبر ص شاهان جفاکار ساسانی نیست و زمانی این سخن را گفته ک تاج و تخت آنها دیری نپاییده و اگر شما خوب مطالعه نمایید خواهید دید اوج پیشرفت ایرانیها ک موجب مباهات مسلمانان شدند دوران بعد اسلام بود

    پاسخ دادن
 4. 21

  محمودی

  در پاسخ به دوستان عزیزی که گفته بودند اسلام اجازه فعالیت به زنان نداده و در تاریخ اسلام زنان بزرگی وجود نداشته اند ، به خصوص آقای احمد کسروی .

  اولا
  جناب اقای احمد کسروی ، متاسفانه آقای بهرام مشیری مطالب زیادی را بیان میکند که برای آن مطالب هیچ سندی ندارد.
  نه تنها خدیجه و عایشه دست پرورده اسلام بودند ، بلکه بعد از آنها نیز زنان بسیار بزرگی در دامن دین اسلام پروده شدند که تاثیر بسیار عمیقی در زمینه های سیاسی و اجتماعی داشتند ، از این جمله میتوان به زبیده همسر هارون الرشید اشاره کرد که اقدامات فراوانی در زمینه عمران و ابادانی و اقدامات سیاسی انجام داد ، که برای اطلاع بیشتر میتوانید به این ادرس مراجعه نمایید :
  http://www.hawzah.net/fa/Article/View/65281/حیات-سیاسی-و-اجتماعی-زبیده-خاتون

  ثانیا
  بنده به عنوان یک دانش اموخته تاریخ اعتقاد دارم ،در مقایسه با تاریخ سایر کشورها و مذاهب و ملل هیچکدام به اندازه اسلام زنان بزرگی در دامن خود پرورش نداده اند ، اساسا در یونان و ایران و روم باستان هیچ مجالی به زنان نمیدادند و حتی زنان از حقوق شهروندی و انسانی خود محروم بوده اند که این رو میتوان از مطالعه تاریخ این تمدنها دریافت .

  پاسخ دادن
 5. 20

  شهروند

  خیلی با جامعه ی امروز بی ربط بود مقاله به درد همان دوره میخورد

  پاسخ دادن
 6. 19

  شیلان محمودی

  واقعا عالی بود خانم میر ابادی علل خصوص ایات بسیار زیبا وکوتاهی که به کار برده بودید بسیار پر معنا بودند

  پاسخ دادن
 7. 17

  رضایی

  سلام
  به نظر بنده موارد زیردارای ابهام هستند.
  1-تاریخ جنگ بنی تمیم با کسری اگر بعد از اسلام بوده طبیعتا مردان قبیله ممکن نبود تصمیم بگیرند من بعد زنان و دختران را زنده به گور کنند.
  2-تورات حق را به یهودیان میدهد که فرزندان صغیروکبیر خود را به قتل برسانند.
  3-همه برگزیدگان آیین مزدک هلاک شدند چون دختران نمی توانستند در جنگ هاو….شرکت کنند.

  پاسخ دادن
 8. 16

  ناشناس

  با تشکر از خانم کژال ک بیشتر این فاجعه تاریخی را تشریح نمودند آقای بیستون حقوق زنان در جامعه عربستان با افغانستان و ایران قابل مقایسه نیست درست هست ک در عربستان رانندگی و پاره ای از مسائل دیگه زنان محروم هستند و این بخاطر بافت سنتی جامعه عربستان هست اما واقعا آمار فقر و فحشا و تن فروشی و اسیدپاشی و دختران فراری و ب هرزگی رفتن دختران و زنان و تنزل شخصیت آنها در حد کامجویی مردان هوس باز و بالا رفتن سن ازدواج دختران و خشونت علیه بانوان ب بهانه بدحجابی و رعایت حجاب اجباری و…….انصافا در کدام کشور مثل بیماری شیوع کرده؟!

  پاسخ دادن
  1. 16.1

   ناشناس

   جناب ناشناس 9:17پاسخ بنده این بود؟ مگر قوانین ایران بر اساس آموزه های اسلامی نیست؟ضمنا محرومیت زنان عربستان ربطی به بافت قبیله ای ندارد .چه بسیار قبایلی که تساهل و تسامح بیشتری با زنان جامعه خود دارند.قبول واقعیت تلخ است بنا براین شما و سایر دوستان همیشه به جای قبول واقعیت و تلاش در جهت تغییر قوانین دست و پا گیر و پوسیده؛ دست به فرافکنی زده و از پاسخ دهی فرار می نمایید.در کشورهای اسلامی نیز حقوق زنان رابطه مستقیمی با پایبندی حکومت ها به اجرای قوانین شریعت دارد .کشورهایی که قوانین سفت و سخت تری دارند بیشتر و بیشتر ناقض حقوق شهروندان و بویژه زنان جامعه خود هستند.دوره اجرای قوانین غلام و کنیزی گذشته است .اندکی به خود بیاییم.

   پاسخ دادن
 9. 15

  ناشناس

  انجلا مرکل و هیلاری کلینتون این متن رو بخونند رسما از تمام سمت های خود استعفا می دهند و به اسلام مشرف می شوند

  پاسخ دادن
 10. 14

  پوریا

  با سلام
  بنظر بنده این بررسی ها بسیار سطحی است.
  اگر توجه کنیم خدیجه یک تاجره بزرگ بود و این قبل از ظهور اسلام بود.
  و همسر ابوسفیان نیز از سران قریش بود و این نیز قبل از اسلام.و بسیاری زنان دیگر در تاریخ پیش از اسلام.
  پس این موضوع واکاوی وسیعی را میطلبد.

  پاسخ دادن
 11. 13

  احمد کسروی

  سلام خانم میرآبادی
  بیزحمت به این سوال جواب بدهید

  بهرام مشیری در برنامه سرزمین جاوید ادعا کرد که اسلام اجازه پروش زنان بزرگ را نمیدهد ودلیلش هم این بود که بزرگترین زنان تاریخ اسلام که در زمینه اجتماعی و سیاسی فعال بودند و تاریخ ساز ، شامل عایشه ، خدیجه و .. بودند که آن هم دست پرورده دوره جاهلیت بودند !

  واقعا چرا بعد از صدر اسلام دیگر زنانی مانند عایشه و خدیجه تولید نشدند ؟؟؟

  پاسخ دادن
 12. 12

  م. ولدبیگی

  واقعا عالی بود بسیار زیبا و کوتاه مسله رو بررسی کردین
  نکته جالب و بسیار مهمی که در این نوشتار هست اینه که امروزه افراد و جوامعی که به نوعی خود را داعی حقوق زن می دانند زمانی خود سردمدار ظلم و ستم و تحقیر زن بوده اند و بدترین رفتارها را با زنان انجام داده اند
  و در رأس این تحقیر و ظلم ها همین زنده به گور کردن و کشتن و فروختن زنان است که در اروپا و ایران باستان و یونان و قبایل عرب و بیشتر نقاط جهان رسم بوده است و اسلام همه اینها را برچیده
  که متأسفانه افراد کوته نظر و کج فهم همه این ها را به اسلام نسبت می دهند !!!

  پاسخ دادن
 13. 11

  الا نادري

  خيلي ممنون خانم ميرابادي مطلب جالبي بود به خصوص به دليل استفاده از آيات كه به متن استدلال مي بخشيد خيلي ممنون دوباره???

  پاسخ دادن
 14. 10

  کژال میرآبادی

  عرض سلام و ادب.منظور بنده از سوال آری یا نه ،پاسخ به این شبه است که این پدیده ی شوم در جامعه ی جاهلیت نبوده واسلام برای برتری خود بر سایر ادیان آن را مطرح کرده است.!!!!

  پاسخ دادن
  1. 10.1

   مختاررشیدی

   خانم میر آبادی با تشکر از زحماتی که کشیده اید باید به عرض برسانم :
   عنوان مقاله از خود مقاله مهمتر است . خواننده باید با نگاهی اجمالی به عنوان مقاله به اهداف نویسنده پی ببرد و بداند که نویسنده دنبال اثبات یا رد چه فرضیه ای است .
   به هر حال عنوان آری یا نه ، زیبا نیست و در نگاه اول سوال صحیح یا غلط بودن عمل پلید درذهن خواننده نقش می بندد .

   پاسخ دادن
 15. 9

  فریا

  ممنونم. البته در فقه و کلام اسلامی نیز نوشته هایی وجود دارد درباره زنان که نیاز به تامل بیشتری دارد.

  پاسخ دادن
 16. 8
 17. 7

  همشهری

  خداییش این چه تیتریه انتخاب کردید!! آخه آری یا نه داره؟ وجدانن عوضش کنید. معلومه که اصلا نباید اینچنین عمل غیر انسانی در هیچ جای دنیا صورت بگیره. دیگه آری چی؟!

  پاسخ دادن
 18. 6

  مختاررشیدی

  سلام
  به نطرمی رسد عنوان مقاله صحیح نباشد . زیرا در زمانی که زنان پست هایی مانند رهبر . رئیس جمهور . قاضی . فضانورد . پزشک . محقق . معلم و……………………………در دست دارند . سوال کردن آری یا نه در مورد عمل پلید هزاران سال پیش که تا ابد مایه شرمساری برای جامعه بشری است چه چیری را می خواهد اثبات کند . پیشنهاد می شود عنوان مقاله به “بررسی تاریخی پدیده شوم زنده بگوری دختران ” تغییر داده شود . در ضمن پیشنهاد می شود به جای پرداختن به اینگونه جنایات بشری به توانایی و امکان مشارکت بیشتر زنان در کلیه امور جامعه به منظور گسترش فرهنگ برابری حقیقی و عملی امکانات و فرصت ها برای زنان پرداخته شود . تا بیشتر ار این از جواهع مترقی و پیشتاز عقب نمانیم .
  پیروزو سربلند باشید

  پاسخ دادن
 19. 5

  ژینا

  بسیارجالب و مفید بود .درضمن کوتاهی متن هایتان مطالب را به صورتی رسا وزیبا بیان میکنید ……..دست مریزاد

  پاسخ دادن
 20. 4

  مختار رشیدی

  سلام .عنوان مقاله زیبا نیست .زشت و ناپسند بودن عمل زنده بگور کردن دختران دیگر جای سوال ندارد .پیشنهاد می شود . عنوان را به بررسی تاریخی پدیده شوم زنده بگور کردن دختران تغییر دهید . در مجموع این پدیده چنان زشت و ناپسند است که ارزش تحقیق و بررسی ندارد . و بهتر است با پرداختن به ارزش وتوانایی زنان . زمینه را برای مشارکت بیش از پیش آنان در کلیه امور فراهم نماییم .

  پاسخ دادن
 21. 3

  بیستون

  بله و این جایگاه رفیع را به وضوح در میان زنان عربستان و افغانستان و سایر کشورهای اسلامی میبینیم و البته داعش و امثالهم نیز سنگ تمام گذاشتند و هر چه بیشتر ابن جایگاه را ارتقا بخشیدند.خدایا اندکی بصیرت.

  پاسخ دادن
 22. 2

  وێمانە

  مطلب عجیبی بود این مطلب هیچ ربطی بە جامعە ما ندارد و مسائل دوران جاهلیت امروزە در میان اعراب تبدیل بە یک افسانه شدە است ای کاش بە قبرستانهایی کە مردان ما در خانەها برای زنان و دختران ساختەاند اشارە می کردی من فکر می کردم می خواهید جامعە کنونی ما را با دوران جاهلیت مقایسە می کنید وگرنە انتشار اطلاعاتی اینچنینی چە فایدەای دارد

  پاسخ دادن
 23. 1

  ژینا ایوبی تبار

  عالی بود خانم میر ابادی

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.