9 Comments

 1. 6

  با با يي

  تازه سلام! آنگاه که میبایست جلو فاجعه گرفته شود کسى در باغ نبود! اکنون صحبت از مرگ وفجایع دنباله دار میشود ًًً. بسى تاسف بحال چنین دلسوزانى!!!

  پاسخ دادن
 2. 5

  آرمين

  من واقعا ديگه انقدر سر اين مملكت تخريب و نابودي و زمين خواري كردن خسته شدم
  از اين همه تخريب محيط زيست و پلاك كردن زمين ها و قطع درختان جنگلي و راه هاي ماشين رو تو دل جنگل و سه ماه بعد ميرين داخل ميبينيد همه پلاك شده
  برداشت سنگ كف رودخانه ها
  برداشت ماسه كنار دريا
  كشتن حيوانات بسيار در خطر از خرس تا پلنگ و يووز و كفتار رو
  قاچاق پرنده هاي وحشي به كشور همسايه عربي
  حتي خيلي جالبه فروش خاك اردبيل منطقه گرمي به خارج از كشور
  وو وو و و و
  خدايش تو اين مملكت چيش درسته هر كي يه پست فاميلي داره انگار مال باباشه ميتونم ميخورم
  شما فكر ميكنيد چند سال ديگه طبيعت كشور ميتونه اينطور زنده بمونه

  پاسخ دادن
 3. 4

  ناشناس

  اقای مدیر چی شد هنوز فوتبال پخش نمیشه

  پاسخ دادن
 4. 3

  علی

  نوش داروپس ازمرگ سد

  پاسخ دادن
 5. 2

  پیمان شاکری

  تخريب سد سازي با شعار حمايت از محيط زيست
  ايران با متوسط بارش سالانه 250 ميليمتر جزء مناطق خشك و نيمه خشك دنيا محسوب مي شود و از آنجا كه آب تنها ماده طبيعي است كه هيچ جانشيني ندارد، لذا بايد از قطره قطره آن بدرستي حفاظت نمود. بر اساس آمار پيش بيني مي گردد ايران در سال 2025 در وضعيت تنش آبي قرار گيرد. منابع آب شيرين ايران تحت فشار برداشت هاي غير قابل تحملي قرار دارند و با نرخ كنوني مصرف بي رويه آب در ايران، 12 استان از 31 استان اين كشور ظرف مدت 50 سال آينده ذخاير آبي خود را به پايان خواهند رساند. همانطور كه در موافقت نامه هاي رودخانه هاي مرزي آمده است نبايد اجازه دهيم كه اين ماده حياتي از كشور خارج گردد و با برنامه ريزي فني و مهندسي و رعايت اصول زيست محيطي، با ايجاد سدها و مخازن نگهداري آب ها، در حفظ و حراست آن كوشيد. قرن بيست و يكم، قرن جنگ بر سر آب نام گرفته است و اهميتي بالاتر از نفت خواهد داشت. بنابراين، آب بصورت كالايي با ارزش در آمده است كه ثروت ملت ها بويژه در مناطق خشك و كم باران را تعيين و تامين مي كند. اگر كشورهاي جهان همچون آمريكا، كانادا، چين، روسيه، هند و ژاپن و … هريك بيش از هزاران سد بزرگ احداث كرده اند و هم اكنون در حال سد سازي مي باشند، اين بدان علت نيست كه اين كشورها كمبود بارندگي دارند و يا بارندگي سالانه آنها كمتر از بارندگي كشور ماست و بدون احداث سد قادر به آبياري اراضي كشاورزي و تامين نيازهاي غذايي خود نيستند بلكه آنها سدها را مانند بانكها به عنوان ذخيره كننده ثروت خود مي دانند. پس سدسازي في نفسه كار اشتباهي نيست و اينكه عنوان مي شود “فواید هیچ سدی بیشتر از ضررهایش نبوده است” در واقع زير سوال بردن اين صنعت مي باشد. افرادي كه خود را حاميان محيط زيست مي خوانند و برخلاف صنعت سدسازي در تلويزيون و رسانه ها مصاحبه و مطالب غير كارشناسي ارائه مي دهند بايد بدانند كه به گفته معاون وزير نيرو” منتقدان سدسازي در ايران وضعيت طبيعي و جغرافيايي خاص ايران را در نظر نمي گيرند، چرا كه بدون وجود سد، تامين آب بيشتر شهرهاي ايران ممكن نيست”، زيرا 47 درصد بارش هاي كشور در فصل زمستان است، اما پيك مصرف ما در تابستان قرار دارد.
  دوستداران محيط زيست مطلع نيستند كه در شرايطي كه هر روز بخش قابل توجه اي از روان آب هاي كشور از دسترس خارج شده و به كشورهاي همسايه يا به دريا مي ريزند و بخش ديگر از اين روان آبها در مواقع سيلابي شهرها را در خود غرق مي سازند و به تاسيسات شهري آسيب مي رسانند و جان مردم بي گناه را ميگيرند كه نمونه هاي آن را چند ماه گذشته شاهد بوده ايم. با اين وجود كه ظرفيت سدسازي كشور جاي بسياري براي كاركردن دارد، آنها به دنبال تخريب سدها و توقف اين صنعت نوپاي كشورند كه به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامي، ايران يكي از كشورهاي پيشرو در امر سدسازي و يكي از افتخارات ما در عرصه جهاني محسوب مي شود.
  مديران و كارشناسان حوزه آب از 14 كشور جهان در همايش هاي برگزار شده در سال قبل در تهران بر اين نكته تاكيد داشتند كه سدها با وجود جلوگيري از وقوع سيلاب و خشكسالي ها، در تغذيه آب هاي زيرزميني بسيار موثرند و در مناطقي از جهان سدها متعادل كننده شوري و شيريني آبهاي سطحي و زير زميني بوده اند. امروزه متخصصان و كارشناسان صنعت آب در جهان بر اساس كنفرانس تغييرات اقليمي كه سال قبل در شهر پاريس برگزار شد به اين جمع بندي رسيده اند كه در جهت كاهش انتشار گازهاي گلخانه اي، با كاستن از مصرف سوخت هاي فسيلي، استفاده از انرژي هاي پاك و نو كه انرژي برقابي اصلي ترين و مهمترين بخش آن است را، افزايش دهند.

  پاسخ دادن
  1. 2.1

   احمدی

   قراردادن آب در جلو آفتاب و تبخیر کردن آن راه ذخیره آب نیست. میلیونها سال این آب در آبخوان کارستی در زیر زمین در فصل پر آب ذخیره می شد و در کم آبی از طریق چشمه های مختلف بیرون می آمد با بهترین کیفیت برای شرب.
   تولید برق به سیستم برقآبی با آمدن انرژیهای خورشیدی و بادی دیگر منسوخ شده است. در ضمن اگر شما توانستید از سد کرخه با آن حجم و سد گاوشان با آن هزینه هنگفت و سدهای دیگر (بجز سفید رود و چند مورد محدود از انبوه سدهای ساخته شده) یک مگا وات برق تولید کنید می توانید از این سد هم برق آب بگیرید. اینها همه توجیههای مافیای سد برای خدر دادن آب و منابع ملی این کشور است.

   پاسخ دادن
  2. 2.2

   دوست دار نامطلع محیط زیست

   “ایران با متوسط بارش سالانه ۲۵۰ میلیمتر جزء مناطق خشک و نیمه خشک دنیا محسوب می شود”
   تنها چیزی که در طومار فوق درست است تقریبا همین یک جمله است.
   برادر گرامی پیشنهاد می شود نگاهی به کتاب “رودهای خاموش، نوشته ی پاتریک مک کالی، ترجمه ی فاطمه ظفرنژاد، انتشارات علم و ادب، تهران، 1386 ” داشته باشید.
   آیا می دانید که روز 14 مارس به عنوان روز جهانی حفاظت از رودخانه و مخالفت با سد سازی تعیین شده است؟
   آیا خبر دارید که سالانه بیش از 5 میلیارد متر مکعب آب از پشت سدهای کشور تبخیر می شود؟
   اگر به قول شما بحران آب با سد سازی حل می شد. قاعدتا نمی بایستی بعد از ساخت بیش از 600 سد در کشور وضعیت منابع آب ایران اینگونه بحرانی باشد.

   پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.