35 Comments

 1. 21

  رامیار وزیری

  آیا این زمین لرزه ها با تشدید سد های که قرار است درمسیر رودخانه بسته شود(یعنی تا مسیر کرآباد ) احتمال دارد که شدت بزرگی آن بیشتر شود؟
  با تشکر از مطالب خوبتان

  پاسخ دادن
 2. 20

  ناشناس

  فشار جو زمین و گازهای درون باعث زمین لرزه میشه

  پاسخ دادن
 3. 19

  ناشناس

  سلام.
  این زمین لرزه ها هم در اورامان تخت قابل احساس هستند.

  پاسخ دادن
 4. 18

  حمه ویس

  باسلام خدمت کاربران گرامی
  کاک عابد لطف کن برای هرنظری شما اظهارنظرنفرمائید

  پاسخ دادن
  1. 18.1

   عابد یوسفی

   حمه ویس ! هر کسی اگر حتی بیسواد مطلق باشه اما یه ذره درک و فهم و ادب داشته باشه میتونه تشخیص بده که وقتی سوالی از کسی پرسیده میشه و مورد خظاب قرار میگیره ، باید جواب رو بده . از من سوال شده و جواب دادم و یا مخاطب نظرات بودم و نمیدونم شما چطور تشخیص نداید که وظیفمه جواب بدم !…

   پاسخ دادن
 5. 17

  کاربر

  با تشکر از نویسنده مقاله. من هیچ اطلاعاتی در این زمینه نداشتم. مفید بود

  پاسخ دادن
 6. 16

  ناشناس

  اقای عابدی شما دلیل قانع کننده ای نیاوردین
  شما درست که سد باعث ایجاد زلزله در اطراف آن میشود ولی زمانی که سد آبگیری بشه
  زلزله های بوجود آمده در مقیاس ۲ ریشتر و کمتر خواهد بود
  حداکثر تا فاصله ۵ کیلومتری
  چند شب پیش در پاوه زلزله ای به بزرگی ۳.۳ ریشتری شاهد بودیم متیونین برین به سایت آمار زلزله در ایران که زیر نظر دانشگاه تهران است
  قابل توجه که ما شاهد زلزله هایی قبل از آبگیری سد داریان بودیم به همین شکل، همین تابستان سال گذشته
  لطفا با سند و مدرک مطلب ارائه بدین

  پاسخ دادن
  1. 16.1

   عابد یوسفی

   ممنون از توجه شما ناشناس . البته بنده یوسفی هستم. کی گفته که زلزله ناشی از سد دارای بزرگی کمتر از 2 ریشتر و حداکثر فاصله 5 کیلومتری هستند؟ با فرمایش شما کاملا مخالفم. قرار نیست که قبلا یا بعدا هیچ زلزله ای وجود نداشته باشد!!!!!! ما علت و امکان زلزله های مصنوعی رو خدمتتون عرض کردیم و مقایسه ای انجام دادیم و بطور خاص روی زلزله های پاوه پژوهش جدیدی انجام ندادیم ….. تشکر دوباره از نطر شما

   پاسخ دادن
 7. 15

  آ

  سلام
  اکثر مردم میگن ای زمین لرزه ها مربوط میشه به انفجاراتی که واسه اکتشافات نفت در نروی هستش

  پاسخ دادن
 8. 14

  متین

  تشکر از اقای یوسفی که به مقاله ی زیبا اشاره کرده اید ممنون

  پاسخ دادن
  1. 14.1

   عابد یوسفی

   تشکر از توجه شما امیدوارم که مفید واقع شده باشد .

   پاسخ دادن
 9. 13

  همشهری

  سلام
  با تشکر از سایت وزین سلام پاوه.
  این عکس کانی بل ب حق زیباست.
  وبسیار زیبا گفت دکتر منوچهری نماینده اورامانات………..وزیر نیرو بداند وزیر نیرو بداند که ارزش چشمه بل برای ما بیشتر از ارزش سد داریان است

  پاسخ دادن
 10. 12

  ناشناس

  سلام و تشکر از آقای مهندس مشکل سد شاید یکم باشد فکر کنم علتش کم بودن آب در سفره های زیر زمینی و فشار گسلها و حال که شکر خدا بارندگی وجود دارد سفره های آب زیر زمینی پر می شوند زمین هم تکان می خورد خداوند بخیر بگذرد

  پاسخ دادن
 11. 11

  ناشناس

  باشگاه خبرنگاران جوان: امروز یکشنبه ۲۹ آذر ماه 1394 ، ۶ زلزله در شهرستان پاوه اتفاق افتاد. تاکنون وقوع ۶ زلزله از شهرهای پاوه، نودشه و باینگان گزارش شده است. بیشترین شدت این زمین لرزه‌ها ۲ و ۸ دهم ریشتر و کمترین آن ها ۱ و ۶ دهم در مقیاس ریشتر گزارش شده است. بیشترین زمین لرزه‌ها با مقیاس ۲ و ۸ دهم ریشتر در شهرستان های پاوه ونودشه درساعت های 5:55صبح و11:48ظهرگزارش شده است. کمترین زلزله هابا مقیاس 1و6دهم نودشه وپاوه را درساعت های 11:53و12:09 لرزاند.
  در آذرماه سال گذشته که سدی آبگیری نشده بود!!!
  آیا آبگیری سد است منشأ این لرزشها!!؟؟

  پاسخ دادن
  1. 11.1

   عابد یوسفی

   دوست عزیز با تشکر از توجه شما . این سوالی است که نیاز به بررسی بیشتر دارد . طبق آیین نامه زلزله (2800) پاوه در پهنه بندی زلزله با خطر نسبی زیاد واقع شده است و هر زلزله ای مربوط به سد نیست قطعا و این نیاز به بررسی دارد . اما چیزی که ثابت شده و صدها پژوهش انجام شده که آبگیری سد در سال اول و رسیدن سطح آب به بالاترین مقدار می تواند منجر به ایجاد زمین لرزه های با بزرگی کم شود . و علت زمین لرزه ها می تواند مورد بررسی قرار گیرد…….

   پاسخ دادن
 12. 10

  ناشناس

  در ساعت های 12 شنبه شب 27 مهر 1392 و ساعت 4 و5/5 یکشنبه شب صبح 28 مهر 1392 ، شاهد سه مورد لرزش زمین در شهر پاوه با درجات 4/5 و3/1 درجه با مقیاس ریشتر بوده ایم .
  در حالی که سدی هم احداث نشده بود؟
  تمامی اونچه که راجع به تأثیر سد و… دارد تماماً فرضیات است دوستان. آنقدر علمی آن را به حساب نیاورید.

  پاسخ دادن
 13. 9

  ناشناس

  به گزارش هزار ماسوله، با وقوع زمین لرزه هایی پی در پی در سطح شهرستان پاوه ، شایعاتی در محافل و شبکه های اجتماعی مبنی بر اینکه آبگیری سد داریان و فشار حجم زیادی از آب بر پوسته زمین باعث به وجود آمدن این زمین لرزه ها در این شهرستان شده است مصاحبه ای با مسئول شبکه لرزه نگاری استان کرمانشاه جهت شفاف نمودن این موضوع ارائه می گردد.

  فرهاد فروزی مسئول شبکه لرزه نگاری استان کرمانشاه در این باره در گفتگویی با خبرنگار ما اظهار کرد: در این باره نمی توان به این صورت قضاوت کرد که وجود سد داریان باعث به وجود آمدن این زمین لرزه ها شده است.

  وی افزود: در بعضی مواقع وجود سد می تواند در به وجود آمدن زمین لرزه ها موثر باشد ولی به این شکل که باعث بروز زلزله در شهرستان پاوه شده است صحت ندارد و اصلا نمی توان در این مورد بحث و یا قضاوت کرد.

  پاسخ دادن
  1. 9.1

   عابد یوسفی

   کاملا درسته و تابحال کسی بطور قطع نگفته که مربوط به سد هست. اما چیزی که واضح است سد های با ارتفاع زیاد بخصوص در نواحی با لرزه خیزی زیاد و حساس می توانند باعث رخ دادن زمین لرزه های مصنوعی شوند . که این امر برای پاوه می تواند مورد بررسی و توجه قرار گیرد……………….

   پاسخ دادن
 14. 8

  ناشناس

  مسدود کردن دهانه و مظهر طبیعی چشمه بل و افزایش ارتفاع دهانه و مظهر جدید به 120متری , خود سدی نهانی با فشاری مضاعف بر بسترهای منطقه ایجاد کرده است که متاسفانه کمتر کسی به آن اشاره نموده است. شما محاسبه بفرمایید چندهزار لیتر آب در ثانیه را محبوس و تا 120 متر فشار مصنوعی بر آن تحمیل نمودن در کنار ظرفیت قابل تعریف سد چقد نیرو بر بسترهای طبیعی منطقه وارد می سازد. بهرحال امید است انرژی ناشی از جابجایی گسلها با لطف و مرحمت خداوند تبارک و تعالی در همین اندازه های قابل تحمل تخلیه گردند و به نگرانی برای مردم منطقه تبدیل نگردند. انشاء الله

  پاسخ دادن
  1. 8.1

   عابد یوسفی

   انشلا در سال اول با بزرگی های کم تخلیه خواهند گردید و به مرور کاهش محسوسی خواهند داشت و ان شاءالله مشکلی پیش نخواهد امد.

   پاسخ دادن
 15. 7

  پاوه

  بی کاری ،مجردی،منطقه بن بست ،قوزبالا قوز زلزله هم اضافه شده (گل بود به سبزه آراسته شد)

  پاسخ دادن
  1. 7.1

   عابد یوسفی

   ان شاءالله مشکل خاصی پیش نیاد.

   پاسخ دادن
 16. 6

  پیمان خالدی

  تشکر فراوان از جناب یوسفی. مطلب کارشناسانه خیلی بجا و خیلی کاربردی بود…

  پاسخ دادن
  1. 6.1

   عابد یوسفی

   تشکر فراوان از توجه شما جناب خالدی عزیز

   پاسخ دادن
  2. 6.2

   ناشناس

   20-12-2015 حوادث ایرونی 0

   آخرين خبر/ از صبح امروز( 29 آذر 94 // سدی آبگیری نشده!!! ) تا اين لحظه ۶ زلزله در شهرستان پاوه اتفاق افتاد و اين شهر را لرزاند. به گزارش مهر به نقل از گزارش اعلام شده موسسه ژئوفيزيک دانشگاه تهران، از صبح امروز تاکنون ۶ زلزله شهر پاوه، نودشه و باينگان را به لرزه درآورد. بيشترين شدت اين زمين لرزه‌ها ۲ و ۸ دهم ريشتر و کمترين آنها ۱ و ۶ دهم در مقياس ريشتر گزارش شده است. بر پايه اين گزارش پاوه با ۳ زمين لرزه ۲ و ۸ دهم ريشتر،۲ ريشتر،۲ و۶ دهم ريشتر، باينگان با ۲ و ۴ دهم ريشتر و نودشه نيز با ۲ و ۸ دهم ريشتر و ۱ و ۶ دهم در مقياس ريشتر اين منطقه را لرزاند. بيشترين زمين لرزه‌ها با مقياس ۲ و ۸ دهم ريشتر در شهرستان پاوه گزارش شده است. تشکيل ستاد بحران در شهرستان پاوه بدنبال اين زمين لرزه ها در شهرستان پاوه ستاد بحران در اين شهرستان تشکيل شد.
   آیا آبگیری سد است سبب زلزله!!؟؟

   پاسخ دادن
 17. 5

  قدوس یعقوبی

  ده ست وش بو کاکه عابد

  پاسخ دادن
  1. 5.1

   عابد یوسفی

   خواهش میکنم آقای یعقوبی .تشکر

   پاسخ دادن
 18. 4

  سطحی نگر!!!

  سلام عرض میکنم خدمت نویسنده آقای یوسفی…
  جناب به نظر شما یکم سطحی نگری نیست که این لرزش ها رو به لرزه های القایی نسبت بدیم!!! درحالیکه همزمان با این لرزه ها مناطق دیگری از ایران هم شاهد لرزه بوده اند و تا فاصله چند صد کیلومتری از آنها حتی سد و آبگیری مشاهده نمی شود!!! شما تنها زمانی باید به این مسئله تک بعدی نگاه کنید که تحقیقات عملی در این زمینه انجام شده باشه و نتایج آن در راستای نوشته های بالای شما باشد
  آیا در اطراف سد داریان کارهای سایزمیک انجام شده که واقعا از این گفته اطمینان داشته باشید… صرفا تحقیقاتی که در یک مکان دیگر انجام شده و باتوجه به شرایط لیتولوژیکی و تکتونیکی خاص آن منطقه آیا می توان آنرا به نقاط دیگری تعمیم داد!!!؟
  به نظر بنده باتوجه به ساختار تکتونیکی ایران که باتوجه به گفته پروفسور بربریان( عضو کمیسیون زلزله و سازمان زمین شناسی آمریکا) ایران کشوری بسیار پیچیده از لحاظ تکتونیکی بوده و دارای گسل های بزرگ و کوچک در جای جای خاک خود می باشد که این کشور را از لحاظ تکتونیکی یکی از کشورهای فعال معرفی کرده است که هرساله باتوجه به فرو روی صفحه ایران به زیر پلیت عربی این لرزه ها روز به روز بیشتر می شود تا جایی که تعدادی از کشورهای صاحب قدرت وتکنولوژی در جهان کشورهای اطراف این دو پلیت را باتوجه به فعالیت آنها کشورهای بالقوه در زمینه بروز زمین لرزه های شدید در سال های آینده معرفی کرده اند…
  دوست عزیز لرزه القایی در مقیاس کوچک میتواند باعث لرزه خیزی شود(تا چند کیلومتری آبگیر) در حالیکه نقشه های گسترش لرزه در ایران نشان از یک حرکت عظیم در نقاط مختلف این کشور می باشند در یک بازه زمانی کوتاه می باشد.
  از شما دوست عزیز خواهشمندم که بیشتر در نوشتن مطالب و موضوعاتی به این مهمی دقت خرج بدید که مسئله ای شوخی بردار نیست
  باتشکر

  پاسخ دادن
  1. 4.1

   عابد یوسفی

   با عرض سلام و ادب خدمت شما و تشکر از توجه و نظر شما
   مطلبی که نگاشتم اشاره کردم به تاثیر سد و مخازن آبی با حجم زیاد بر رخداد زمین لرزه و به مشخصات زلزله های ثبت شده و تحقیقات گذشته در این مورد پرداختم و بنده مشخصات (عمق، بزرگی ، و فاصله و ..) زلزله های رخ داده شده در پاوه رئ با مشخصات زلزله های رخداده ناشی از سدهای دیگر مورد بررسی قرار دادم بعنوان مثال در سفید رود هرگز زلزله ای اتفاق نیفتاد مگر پس از ایجاد سد و کار گذاشتن لرزه نگار که سالانه 120 زلزله سطحی و کم شدت رو ثبت کرد . بنده اشاره های نکردم که قطعا ناشی از سد است…. و بررسی امکان ایجاد زمین لرزه ناشی از سدها رو انجام دادم و مقایسه ای مختصر با زلزله های اخیر … با تشکر مجدد از توجه و نظر شما.

   پاسخ دادن
 19. 3

  شهروند

  ممنون از مقاله جالب شما و عزيزان سلام پاوه
  من اصلا درمورد سد وزمين لرزه هاي كه در ابن رابطه بود اطلاعات خاصي نداشتم و برام بسيار جالب بود

  پاسخ دادن
  1. 3.1

   عابد یوسفی

   ممنون . امیدوارم که با این مقاله مختصر اطلاعات جامعی در این مورد کسب کرده باشید

   پاسخ دادن
 20. 2

  ساسان نقی زاده

  اقای یوسفی با تشکر از ارائه مطلب زیبا ،مختصرو مفیدتان.و تقدیر از سایت سلام پاوه برای پیگیری این مسئله حاد و مهم

  پاسخ دادن
  1. 2.1

   عابد یوسفی

   خواهش میکنم و تشکر فراوان از توجه شما آقای نقی زاده

   پاسخ دادن
 21. 1

  ....امیره صالحی

  مطلب مفیدی بود ممنون از آگاه سازی شما میشه گفت اینم از دست آورد های سد سازی است امیدوارم مشکل خاص جانی ایجاد نکنه

  پاسخ دادن
  1. 1.1

   عابد یوسفی

   تشکر از توجه شما . ان شاءالله مشکل خاصی پیش نیاد .

   پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.