6 Comments

 1. 4

  دکترمرموز

  باسلام دکترقرقوز که ازنامت پیداست که مرموزی واین خود عین فلسفه است.
  پس اندیشه فلسفی دیگران را زیر سوال نبر

  پاسخ دادن
 2. 3

  محمد عرفان صالحی

  با سلام
  دوست عزیز جناب اقای مهندس غلامی، بنده از نوشته ی شیرین و مغزدار شما کمال استفاده را بردم و همچون شما معتقدم که زیربنای هر پیشرفتی، داشتن پشتوانه ای فلسفی است، و ضعف گفتمان فلسفی در جامعه ی ما موجبات عدم درک صحیح مشکلات و کمبودهای موجود در حوزه ی علوم انسانی شده است. بسیار مطلب به جا و خوبی نوشته بودید. امیدوارم از این سری مطالب در اختیار کاربران سایت قرار دهید.
  قلم تان استوار و زندگی تان پربار باد.
  مخاطبان شما حتی اگر یک نفر باشد کفایت می کند.
  سپاسگزارم

  پاسخ دادن
 3. 2

  دکتر قرقوز بلواردی

  سیاره سرس ( ceres ) در سال 1801 توسط یک منجم ایتالیایی برای نخستین بار در آسمان مشاهده شد . اما رصد کردن آن مشکل و پیش بینی جای دقیق آن دشوار بود تا اینکه مدار آن توسط گاوس ( معروف به شاهزاده ریاضیات ) محاسبه شد و منجمان توانستند سیاره سرس را درست در همان نقطه ای که محاسبات دقیق و مفصل و استادانه گاوس جوان معین کرده بود باز یابند.
  لیکن طبق یکی از مسخره آمیزترین داوریهایی که تا امروز طی محاکمه طویل تجربه بر علیه تجرید انجام گرفته است کشتف سیاره سرس درست مصادف با انتشار انتقادی تمسخر آمیز بود که از جانب فیلسوف مشهور ویلهلم فریدریش هگل بر علیه ادعای پر جسارت منجمان برای کشف هشمتمن سیاره انجام گرفت هگل اظهار می داشت: ” اگر اینان کمترین توجهی به فلسفه می کردند بلافاصله متوجه می شدند که فقط هفت سیاره ممکن است وجود داشته باشد و بس ، نه یکی بیشتر و نه یکی کمتر”. بنابراین بنظر او تجسساتی از این قبیل اتلاف وقت احمقانه ای بیش نبوده است : بدون ترتید بسیاری از مریدان هگل کوشش کردند این خبط استاد را ، خوب یا بد ، بصورتی توضیح دهند ، لیکن هیچیک از ایشان قدرت آن نداشته است که صدهای سیاره کوچکی را که به دور خورشید می چرخند و بر ریش لعن و تکفیر او می خندند از صفحه جهان محو سازند!!!

  بر گرفته از کتاب ” ریاضیدانان نامی ” نوشته ” اریک تمپل بل ” ترجمه “حسن صفاری”
  در جواب سوال جناب آقای غلامی بزرگوار که : مردم چه نیازی به فلسفه دارند ؟؟

  پاسخ دادن
  1. 2.1

   محمد عرفان صالحی

   شما فلسفه نخوانید، ولی تبلیغ هم نکنید که فلسفه به درد مردم نمی خورد، زیرا این گونه سخن راندن دقیقا نشانگر عدم شناخت شما از فلسفه است، دوست عزیز با ذکر یک نمونه از یک فیلسوف نمی توان کل فلسفه را زیر سوال برد، در ضمن اگر فلسفه کاربردی نمی داشت، حتما تاکنون منسوخ شده بود.
   اما من با اینکه معتقدم که فلسفه مهمترین و اساسی ترین دست آورد بشر است، به شما توصیه می کنم فلسفه نخوانید.

   پاسخ دادن
   1. 2.1.1

    ناشناس

    دوست عزیز همانگونه که خود نیز اشاره کرده اید این فقط اعتقاد شماست که ” فلسفه مهمترین دستاورد بشریت است ” من این جایگاه را به ریاضیات اختصاص می دهم هر چند که ناتمامیت ریاضیات هم به اثبات رسیده است.
    البته روی سخن اریک تمپل بل با کسانی است که از توصیف ریاضی جهان عاجزند و به فلسفه روی می آورند و نه ریاضیدان و عارف! بزرگی مانند بلز پاسکال.
    در مورد توصیه شما هم فکر می کنم !!!!

    پاسخ دادن
 4. 1

  ناشناس

  چرا به دیگران متوسل می شوی اینجاست در هرخانه ای :
  يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن ذَكَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ ﴿۱۳﴾

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.