7 Comments

 1. 7

  دختر اورامان

  قبل از هرچیز از دغدعه مند بودن نگارنده سپاسگذارم.
  اما از نظر من دیدی بیرونی داشتن به قضایا صحیح نیست. جناب احسان دید خوبی به قضیه داشتند. دغدغه چند درصد از زنان ما آگاهی و مشارکت سیاسی است؟ چند درصد از زنان ما حاضرند فیلم های جم را با خواندن یک جلد رمان، نمی گویم یک کتاب فلفسی، معاوضه کنند؟ برای زنان ما طلا و لباس های زرق و برق دار و ازدواج مهم است یا آگاهی و دانش و جایگاه اجتماعی؟ الا ماشاالله از این مثال ها فراوانند.
  من زنان بسیاری را می شناسیم که تنها معیارشان برای تعیین جایگاه یکی از هم جنس هایشان زیبایی یا طلاهایش یا موقعیت شوهرش است.
  دغدغه ی من تغییر این نوع تفکرات است نه افزایش آگاهی و مشارکت سیاسی و به عنوان یک زن هرگز به دنبال مشارکت سیاسی نبوده و نیستم. اما از اینکه در جمع های خانوادگی مان یک زن نیست از تازه های نشر به جای تازه های مغازه های پارچه فروشی پاوه صحبت کند، از اینکه یک زن نیست بتواند برای فرزند چهار ساله اش خدا را خوب تشریح کند. از اینکه زنی را نمی شناسم که حفاظت از محیط زیست را به فرزندش بیاموزد. یا زنی را نمی شناسم که با دختر چهارده ساله اش به دوچرخه سواری برود و یا زنی را ندیده ام که بازی با کودکش را به تماشای فیلم ترجیح دهد و …. افسوسها می خورم.

  پاسخ دادن
 2. 6

  هاووڵاتی

  نەنوسین زۆر جار باشترە لە نوسین و جار وباریش دەبێ خۆمان نەدەی لە قەرەی بابەتانێکا کە لە ئاستی ئێمەدا نییەن. بریا ئەمە وتارەتان هەر نەنوسیبایا،

  پاسخ دادن
 3. 5

  احسان خلیلی

  مسائل فراوانی رو مورد اشاره قرار داده اید که هر کدام به طور مشخص درصدی از این مشکل و معضل را تشکیل میدهند . ولی یک سوال برای من همیشه بی جواب مانده است. علل معلومند و طبیعتا زمانی که علت معضل معلوم باشد درمان و راه حل هم قابل شناسایی هستند. منتها اینکه چرا ما نمیتوانیم به این معم برسیم جای سوال دارد. به عقیده من دلیل اصلی اینست که این موضوعات دغدغه یومیه هیچکس نیستند. هیچکس حاضر نیست تا سهم خود از بهای واقعی این راه حل را بپردازد. ما ملتی هستیم که احمد شاملو درد ما را هر چند به طعنه اما دقیق بیان کرده است:((غم نان اگر بگذارد)).البته جدیدا غم سریال جم و وای فای هم به آن اضافه شده. خانم مرادی تحول در یک جامعه سنتی به مدرنیته باید از افکار مردمش شروع شود ما راه را اشتباه رفته ایم در ظاهر و پوشش و نحوه زندگی و … ما متجدد هستیم اما افکار ما سنتی مانده و دقیقا به همین خاطر نگاه به زنان هنوز سنتی است. نمیتوان تمام ایراد را به گردن یک علت انداخت اما تا زمانی که روشنفکری جوانان ما چه دختر و چه پسر تا قبل ازازدواج باشد وبعد از آن رجعت دوباره به زندگی معمولی و متاسفانه بدون کتاب صورت بگیرد نمیتوان انتظار داشت که تحولی چشمگیر ببینیم. از شما میپرسم به عنوان یک خانم و نیز یک فرد تحصیلکرده و صاحب اندیشه، آیا دغدغه دختران ما امروز برابری جنسیتی و حق فعالیت سیاسی برابر است؟ فکر میکنید آیا هیچ کدام از بانوان شهر ما پس از شنیدن خبر حضور 8 زن در کابینه دولت امارات یک ساعت به فکر فرو رفتند که چرا آنها نمیتوانند مثل زنان اماراتی باشند؟آیا برای هیچکدام مهم است که احزاب سیاسی اروپای شرقی به دنبال جذب حداکثری خانم های نخبه هستند و مصادیر امور را به زنان میسپارند و از خود میپرسند چرا ما یک حزب سیاسی با نگاه برابر در عمل نداریم؟ سرکار خانم مرادی تحول در فکر شروع میشود نه در مجلس و کارزار سیاسی و اجتماعی مجازی. تا زمانی که بانوان ما سطح فکر و خواست خود را بالا نبرند هر حرکتی در این زمینه عقیم میماند کما اینکه تا امروز مانده است

  پاسخ دادن
 4. 4

  لیست نهایی کارگزاران

  آخرین خبر از جزب کارگزاران:
  قرار است تا اواسط هفته لیست نهایی کارگزاران منتشر شود و در صورت موافقت دکتر محمودی، حکم دبیرکلی حزب کارگزاران در منطقه اورامانات برای ایشان صادر شود.

  پاسخ دادن
 5. 3

  بهزاد حکیمی نیا

  نگاه فمینسیتی به مشارکت وحضور زنان درست نیست. به نظر بنده یادداشت فوق رویکرد مناسبی را در موضوع زنان جامعه داشته است. چرا که در لایه‌های کهن فرهنگی ما زنان همواره جنس دوم بوده‌اند و با یک جهش سیاسی اتفاق دلخواه نخواهد افتاد. به نظر می‌رسد باید گام‌های کوچکی شروع شود و این گام‌ها بهتر از از خود زنان شروع شود و آنها به فرزندان خود بیاموزند که تفاوت‌ها اساساً قراردادی هستند و هویت تاریخی ما این تفاوت‌ها را آفریده‌اند. باید در سبک‌های جامعه‌پذیری تجدید نظر کرد. بخش مهم جامعه پذیری در خانه اتفاق می‌افتد، هرچند نمی‌توان نقش نهادهای کمکی از جمله مدارس و… نادیده گرفت. به هر حال نباید ناامید شد، چرا که حضور زنان حداقل در ده سال اخیر در حوزه‌های عمومی به واسطه تحصیلات آکادمیک، هم بهتر و هم باکیفیت‌تر شده است و نوید می دهم جایگاه زنان در ده سال آینده نیز بهتر از امروز خواهد بود و مسیر رو به رشدی در انتظار بانوان است .

  پاسخ دادن
 6. 2

  جعفری

  باتشکراز خانم مرادی به خاطر مقاله علمی و وزین شان که به بررسی موضوعی مهم و ضروری پرداخته است جا دارد از این خواهر محترم بپرسم کجای این نوشته جای تاسف داشت ؟

  پاسخ دادن
 7. 1

  یک زن

  با سلام
  آنچه از ماست بر ماست. واقعا متاسفم برای این خواهر و امثال اینها. نمی دانم چرا کمی فکر نمی کنید تو به عنوان یک زن که افتخارت این است که نیمی از جامعه هستی چرا در دولت تدبیر و امید هم یک وزیر ندارید چرا کاندید می شوید تأیید صلاحیت نمی شوید چرا به شما توجه اصولی نمی شود کدامیک از مدیران شهرت در رده نه خیلی بالا زن هستند در کدام تصمیمات کلان شهری یا روستایی تو از تو استفاده کرده اند بیا ما زنا بیش از این نگذاریم کلاه بر سرمان برود هر چند به نظر بنده این خودمان هستیم که کلاه می دوزیم و خودمان هم آن را بر چشمان خود می گذاریم و مثل دور از روی شما کبک نمی خواهیم حقیقت را ببینیم و مردها قاه قاه به ما می خندند و ما را احمق تصور می کنند براستی آنچه بر ماست از ماست

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.