6 Comments

 1. 3

  از نودشه

  مطالب قشنگیست. شاید باعث بشه مردم و مسولان به خود بیان.مرسی

  پاسخ دادن
  1. 3.1

   ناشناس

   باتشکر ازمقاله جالبتان متاسفانه ناآگاهی از زندگی ماشینی این فاجعه ها را نیزدارد

   پاسخ دادن
 2. 2

  شاهو

  با تشکر از آقای دارستان برای مطلب جالب و مهمشان. متاسفانه قصابی محیط زیست در هورامان یا شدت هر جه تماتر ادامه دارد. دوستان اگر به فکر خود نیستید به فکر فرزندانتان باشید که از این نعمت ها محرومشان مبکنید. یک نکته ای رو میخوام بیان کنم که نویسنده و دیگر افراد دست به قلم در صورت صلاحدید امیدوارم رعایت کنند. دوستان منطقه ای که ما در آن زندگی میکنم هورامان نام دارد و لزومی ندارد که آن را اورامان خطاب کنیم. به نظرم یکی از راههای حفظ ارزشهامان همینه. یا مثلا چرا نباید نوتشه را همان نوتشه خطاب کنیم؟ چرا ویمیر را بیدمیری مینامیم؟ و هزاران چرای دیگر.

  پاسخ دادن
  1. 2.1

   امير دارستان

   دوست عزيز با تشكر از ابراز نظرتان.
   از آنجا كه متن مقاله به زبان فارسي مي باشد ناگزير كلمات به صورت رسمي نوشته شده است . بنده نيز معتقدم كه كلمات به همان صورتي كه در محاوره رايج تلفظ مي شود بايد نوشته شود اما در الفباي فارسي مصوت هاي كوتاه نوشته نمي شوند و باعث نادرست خواني كلمات هورامي مي شود. در اصل هورامان بايد به صورت هه‌ورامان نوشته شود.
   از طرف ديگر بايد بدانيم كه زبان هورامي به احتمال قريب به يقين بازمانده زبان پهلوي ساساني مي باشد و با زبان فارسي امروزي همريشه مي باشد. اگر به ريشه يابي و اصل تلفظ كلمات ايراني علاقمند هستيد فرهنگ واژگان پهلوي نوشته پرفسور مكنزي را به شما پيشنهاد مي كنم كه مي توانيد آنرا داونلود كنيد.

   پاسخ دادن
 3. 1

  سردار پاو

  بسیار جامع علمی و مطابق با واقعیت های نوشتی دوست گرامی امیدوارم گوش شنوایی باشد ونه اینکه در بایگانی ادارات بعد از چند سال امحا شود اقای دارستانی منتظر نوشت هاتون در دیگر جای جای دیارمان اورامانات هستیم.با تشکر.

  پاسخ دادن
  1. 1.1

   امير دارستان

   با تشكر از شما سردار پاو عزيز
   نبايد چشم انتظار ادارات باشيم . همه ما در قبال طبيعت بكر و زيباي اورامان مسؤليم . به عنوان مثال احداث جاده به پياز دول كه بحث آن مطرح شده است در نوع خود يك فاجعه زيست محيطي مي باشد كي باعث تخريب يكي از بكرترين و زيباترين مناطق زاگرس خواهد شد. همه ما بايد در آگاه سازي مردم كوتاهي نكنيم.

   پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.