14 Comments

 1. 9

  تدبير و اميد

  لازم است كه بدانيم:

  1- آب همه چشمه ها از آب برف و باران ( آب خالص و بدون املاح تامين مي شود ) دليل تفاوت كيفيت آب چشمه ها تفاوت در بستر هاي طبيعي عبور آب است . با تغيير مظهر ، كيفيت هم تغيير مي كند
  2- آنچه كه انجام گرفته است انسداد دهانه بل و سرريز كردن قسمتي از آب كه در تراز بالاتر از شفت قرار گرفته است ، مي باشد. قسمت اعظم مخزن بل در پايين اين مظهر مصنوعي قرار دارد كه با آب سد اختلاط پيدا خواهد كرد. همين آب خارج شده هم با افت سطح ايستابي ممكن است در اواسط تابستان خشك شود
  3- لازم است كه سازمانهاي مردم نهاد تا حصول نتيجه نهايي و جلوگيري از نابودي اقليم ارزشمند هورامان دست از تلاش مسالمت آميز و غير سياسي برندارند. ما هنوز اميدمان را به دولت تدبير و اميد از دست نداده ايم . دير يا زود مجبور خواهيم شد كه سياست زدگي را در مورد مسائل زيست محييطي كنار بگذاريم.

  پاسخ دادن
 2. 8

  دلسوز

  سلام
  آقای دکتر هاشمی به خاطر تمام هجمه هایی که در این سه سال بر علیه فرزندان پر تلاش ایران اسلامی به کار گرفت و از هیچ تخریبی فروگذار نکرد و به خاطر این همه تشویش در سطح جامعه و سنگ اندازی در روند توسعه مناطق کردستان و کرمانشاه ، رسما از مردم عذر خواهی کند.
  واقعا اگر از ایمان بالایی برخوردار هستی و مردم تو را مرید خود میدانند ، صادقانه و بدون ریا عذر خواهی کن ، هنوز دیر نشده دکترجان !

  پاسخ دادن
  1. 8.1

   ناشناس

   کاش در این مملکت فرهنگ عذرخواهی وجود داشت. آیا سد سازان محترم برای سد گتوند، سیوند، خشک شدن دریاچه ارومیه بعلت سد سازی بی رویه، خشک شدن تالابهای شادگان و هامون و … از مردم ایران عذر خواهی کردند؟ چند سال و چقدر بودجه این مملکت لازم است تا این تخریبها بازسازی شود؟
   در مورد کانی بل فعلا می شود روی این موضوع مانور داد. این شادیها مثل شادی بعد از یک گل فوتبال در اول بازیست. غافل از اینکه بازی نود دقیقه است.
   کسی بیشتر از مردم منطقه از نجات بل خوشحال نخواهد شد. برای من نیز شادی آنها بالاتر از هر چیز دیگریست. اما متاسفانه هیچ امیدی به نجات کانی بل نیست.
   این جمله درست است که بعلت بالا بودن هد استاتیکی چشمه از تراز دریاچه آب از چشمه به دریاچه منتقل می شود نه برعکس. اما شما به شکست مجرای عبور آب در اثر وزن آب روی آن یا تغییر مسیر چشمه بعد از چند سال بعلت افزایش هد آن فکر کرده اید.

   پاسخ دادن
 3. 7

  شاهو

  درود بر شما دکتر هاشمی. تمام ادعاهای شما درسته و البته اصل فاجعه بعد از آبگیری سد مشخص خواهد شد. برای نادرست بودن ادعای طرفداران پروژه هم همین که ادعا کردن “عملیات نجات یکی از پیچیده ترین عملیات مهندسی جهان بوده” کافیه. این بزرگنمایی نشون میده که صداقتی در کار نیست و هدف عوامفریبی میباشد.

  پاسخ دادن
 4. 6

  شهروند

  باسلام الان دقیقا سایت سلام پاوه معلوم کنه کی راست میگه بالاخره نجات پیداکرد یا به فنا رفت

  پاسخ دادن
 5. 5

  رستمی تبار

  بنام خدا
  سلام
  انتقال آب کانی پر عظمت بل به صورت ثقلی و بدون پمپاژ صرفنظر از بحث های رایج خود نماد یک خلقت زیبایی است که در ماورای آن نهفته است. عظمتی که این حجم آب را تا ارتفاع 120 متری بالا برده و شگفتی همگان را برانگیخت. به راستی برای احداث یک چاه آب با دبی کمتر از 100 لیتر درثانیه و از عمق بیش از 150 متری ، چقدر باید هزینه نمود و چقدر آب بتوان بدون نگرانی از کاهش آب های زیر زمینی برداشت کرد. یا این مقایسه ساده می توان گفت، چشمه بل یک نماد عالی از قدرت و عظمت خداست. اگر تا دیروز در اهمیت و بود و نبود بل شک داشتم ، امروز به یقین اطمینان دارم اگر دهها سد مثل سد داریان را فدای این عظمت الهی نماییم باز هم کم است. سدی که در خوشبینانه ترین حالت 50 سال عمر خواهد داشت. اما بل هزاران و شاید میلیون ها سال است که بدون کوچکترین اخلالی در روند آبدهی آن جاری است و کام تشنگان و دشتهای بین النهرین را سیراب می سازد. بل یک چشمه متعلق به ناحیه و فرهنگ و ملت خاصی نیست ، چشم مظهر اراده الهی برای اثبات قدرت و عظمت خودش است. کاش دوستانی که با افتخار توانستند تنها با محصور نمودن مسیر خروجی و ایجاد مسیر انتقال به سمت بالا هدایت کنند کمی به نیروی عظیمی که در پشت این جریان صاف و زلال و بی منت نهفته است فکر کنند که آیا سد دارایان به نابودی چشمه بل می ارزد؟

  پاسخ دادن
 6. 4

  کاله

  بنده بعنوان یک شهروند پاوه ای از تلاش و زحمات دست اندر کاران این امر مهم تشکر و قدر دانی مینمایم از جمله جناب آقای ایده پور فرماندار مردمی و عزیزان زحمت کش سد عظیم داریان و متاسفم از گفته ها و نظرات آقای هاشمی که با تعداد اندکی از جوانهای احساساتی هر چند وقت یکبار زحمات عززان را با چند حرف بدون کارشناسی و بقول معروف ( خود درآوردی ) مردم منطقه را دچار احساسات میکنند آیا مسولین ……………کی می خواهند وارد شوندویا اینکه ایشان خود ……… ممنون از زحمات جناب آقای صالحی مدیر محترم سایت

  پاسخ دادن
 7. 3

  ناشناس

  این چشمه نجات پیدا کرد وبه علت هد بالاتر از مخزن امکان اختلاط وجود ندارد آقای دکتر هاشمی چرا فرافکنی می کنید و واقع بین نیستید نه شو بود و نه فیلم آب چشمه مطابق انتظارات از تراز بالاتر از دریاچه جوشید و این یکی پیچیده ترین پروژ های زیست محیطی دنیا است اگر لازم بود چشمه حتی می توانست به تراز900 متری هم سوار شو د پس با توجه به توان بیشتر چشمه کیفیت آب قطعا حفظ و اختلافی هم در کار نیست و اگر از گسلها و سنگهایمان نفوذپذیری هم که فرمودید نشتی در کار باشد از چشمه به دریا است نه از دریاچه به چشمه

  پاسخ دادن
  1. 3.1

   ناشناس

   اختلاط از چشمه به دریاچه هم چشمه را از بین می برد. آیا کارفرما می تواند تضمین دهد که چند درصد آب چشمه به دریاچه وارد می شود. اگر این مقدار خیلی هم کم باشد آیا منطقی است کمیت و کیفیت آبی مثل چشمه بل را برای ساخت سد به مخاطره انداخت. شما که ادعای خدمت به ایران را دارید اگر منافع خود را کنار بگذارید بفرمایید زیر آّب رفتن 1200 هکتار باغ و طبیعت هورامان در زیر سد داریان را چگونه می توان توجیه کرد.

   پاسخ دادن
   1. 3.1.1

    ==

    دوستان عزیز … باسلام واحترام:
    هرچند با آزمون وخطا :در شرایط فعلی تعدادی از احتمالات به یقین تبدیل شده اند!!! و :احتمالات زیادی (قبلی وجدید) وجود دارند؛ که هردو طرف هریک به تعبیری مدعی وقوع یا عدم وقوع آن میباشید ومی باشند!!!!
    _ در هرحال تا اینجا ی کار صرف نظراز بعضی باید ونباید ها با انتقال ثقلی آب به بیش از یکصد متر بالاتر از تراز خروجی بل : دو اتفاق خوب رخ داده است!!!!؛که: می توان ادعا کرد؛ هزینه های انجام گرفته برای طرح نجات بخشی بل : تا اینجا به هدر نرفته است !!!
    1_ در دسترس قرار گرفتن آب در تراز بالا تر بدون نیاز به هزینه برق و تجهیزات پمپاژ … که هزینه های مستمر وزیادی هستند
    2_ کاهش سرعت خروجی آب در زمان پر آبی وعملا ذخیره دردل زمین و در نتیجه بالا رفتن دبی آب خروجی در فصل تابستان که بیشتر به آن نیاز هست !!!!(سد نامرئی برای تنظیم آب روی چشمه بل بسته شده وآب معدنی در زمین به صورت کاملا بهداشتی ذخیره می شود)
    لذا : در شرایط فعلی (آن پیشنهاد) که : می شود ؛با تغیراتی اندک در اهداف وتخصیص سدهای احداثی ودر حال احداث(بر شاخه هاوسرشاخه های سیروان )در با لا دست و کاهش در میزان برق تولیدی سد داریان ( تاثیر چندانی در سطح ملی ندارد) !!! با آبگیری سد داریان در تراز بائین تر هم می توان آب انتقالی به مناطق گرمسیری را از طریق تونل ها واز همین مسیر تامین کرد!!!!
    مگر کل حجم سد داریان چقدر است؟ سر انگشتی حساب کنید!!!!
    در شرایط پیش آمده :بیشتر از کاهش حجم سد داریان (در اثر آبگیری درتراز پائین تر) آب بل با کاهش سرعت خروج ضمن حفظ کیفیت آن ازدست نرفته عملا تنظیم ودر دل زمین ذخیره شده است ( سد نامرئی) !!!!با این تغیرات انک: هجیج وآب بل وتعدادی دیگر چشمه ی کوچک وبزرگ وباغات ومراتع وعرصه های زیادی آسیب چندانی نمی بینندو غرق نخواهند شد !!!! دیگر به ایجاد راه جدیددسترسی به سمت جنو بی سد (برای مسیر اسپریزتا….) و همچنین دسترسی هجیجیها… به آن سمت دیگر نیازی نیست!!!! زیرا: با تغیراتی اندک درست می شود…..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    پاسخ دادن
    1. 3.1.1.1

     تیراویژه

     یکی از بهترین پیشنهاداتی که در این مدت شنیده ام به گمان من نظر همین کامنت گذار (==) بود.
     این که تراز آب پایین تر بیاید، درست است که میزان تولید برق کاهش خواهد یافت، اما در قیاس مزایایی که بدست خواهیم آورد، ناچیز خواهد بود. (که ایشان به شماری از آنها اشاره کرده بودند.)
     به گمان من نیز تضمین کردن زلالی آب بل و مزایای داشتن بل و خالص بودن آن و میزان دبی آن، نه تنها از برق از دست رفته، که دست کمی از کل سد ندارد.
     بهتر است در این زمینه (همانگونه که گفته بودند) با توجه به اینکه گاها کارهای اجرایی در این بخش با روش آزمایش و خطا صورت گرفته اند، در این خصوص نیز یک بار هم عمیقا فکر کنیم، یا شاید این روش را هم آزمایش کنیم. (چه اشکال دارد؟!)
     بهتر است داده ها و مزایا و معایب را کاملا به صورت علمی بررسی کرده، نتایج را تحلیل و تصمیم بگیریم. نهایتا در مجموع بنا به اقتضای فضا و مکان موجود، اشتباهاتمان را تصحیح کنیم.
     شاید فاکتورهای تاثیرگذار در این پیشنهاد زیاد باشند، اما در فرمول بندی توسط مهندسینمان، میتوانیم برترینها را با استفاده از روش تحقیق و پژوهشهای عملیاتی بدست آورده و نتایج را بر مبنای نیاز جامعه و تواناییهای منطقه، اجرا کنبم. (به گمان من کاری کاملا عملی است.)
     تمام تلاش عزیزان در این بخش بهترین کارایی برای سد و حفظ آب بل و استفاده از میزان آب (حق آبه) برای استفاده از آبیاری باغاتمان و …. است. آرزو میکنم که زحماتشان به ثمر بنشیند.
     امیدوارم بهتر فکر کنیم و بیشتر به گزینه های احتمالی (از جمله همین گزینه) فرصت بررسی و نقد داده شود.

     پاسخ دادن
 8. 2

  کانی

  کاشکی من در شهری جزء پاوه بودم کاشکی مهابادی ،مریوانی ،بوکانی و.. بودم مطمئن هستم نجات پیدا می کردم .اون هایی هم میام اعتراض بیشتر شون از شهرشتان پاوه نیستند.

  پاسخ دادن
 9. 1

  هیژا

  راستی کسی را جرات اعتراضی ست؟

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.