8 Comments

 1. 8

  رستمی تبار

  حدمت دوستان عزیزی که در باره مطلب فوق اظهار نظر فرمودند چه آنانانیکه نظر محترمشان که تایید شده و شاید آنانیکه نظراتشان ممکن است تایید نشده باشد عرض سلام دارم.
  به راستی دغه بنده همان دغدغه شما نسبت به همه اجزاء محیط زیست و حتی انسان بعنوان بخش انفکاک ناپذیر آن است.
  اما بنده فقط هشداری دادم که انشاء الله این سمن ها بتوانند بصورت اصولی و زیر بنایی به اهداف عالیه خود یعنی حفظ توازن محیط زیست از طریق ایجاد تغییر رفتار مثبت در انسان را برسند. اگر واقعا هدف محیط زیست باشد هیچ کسی نمی تواند نسبت به آینده این عزیزان اظهار نگرانی کند ولی ترسم از آن است که نردبان رسیدن دیگران به اهدافشان شویم.
  بنده هم شخصا هرگاه به جایی بروم رفتگر طبیعت خواهم بود، اما هدف یک سمن نباید اینکار باشد باید کاری کند که طبیعت و حتی سطوح شهر و روستا به رفتگر مشخصی نیاز نداشت باشد.
  موفق باشید.

  پاسخ دادن
 2. 7

  سمن يار

  جناب آقاي رستمي تبار

  شما كه اينگونه بر سمن ها مي تازيد و آنها را بي سواد مي خوانيد. آيا از اصول اوليه هيدرولوژي و هيدروليك آگاهيد؟ آيا طرح نجات بل را مطالعه نموده ايد ؟ چند درصد احتمال موفقيت وجود دارد ؟ بدون منطق و دليل اميدوار بودن به چه معني است ؟!

  در ضمن مگر رفتگر طبيعت بودن كسر شأن است ؟ حتما از نظر شما جمع آوري زباله هاي رها شده در كوهستان ها وظيفه افراد دون پايه اجتماع است ؟!!

  پاسخ دادن
 3. 6

  هجیجی

  دوستدار بل عزیز
  این توجهات ( به قول شما) چه سودی برای من یا شما یا منطقه یا چشمه بل داشته است؟!!
  نگاهی به دهانه بل بیاندازید تا سقف بتن شده و در واقع بل خفه شده و از بین رفته است؟!!!!
  این کارها هیج نتیجه ای ندارد لطفاً کمی منطقی فکر کنید.

  پاسخ دادن
 4. 5

  همسایه

  همانظور که آقای رستمی اشاره نموده و آقای ضیایی هم تاکید نمودند بایستی به فکر گرفتن سهم خودمان از سد باشیم
  باغات مان در حال خشک شدن هستند شهر و روستای مان آب خوردن ندارند آنگاه آب منطقه ما را به جایی دیگر انتقال می دهند.
  وظیفه ماست که تلاش نماییم تا بخشی از این آب به ما داده شود.
  به امید آن روز

  پاسخ دادن
 5. 4

  دوستدار بل

  (بر تاریکی لعنت مفرست چراغی برافروز)
  اتفاقاً تمامی توجهات حال حاظر به چشمه بل مدیون همین سمن های به قول اقای رستمی تبار غیر حرفه ای می باشد.

  پاسخ دادن
 6. 3

  ضیائی

  ضمن تقدیر از جناب آقای رستمی تبار به سبب اهتمام شان به مسایل محیط زیستی اورامانات، چند نکته را یادآور می شوم:
  – همانطور که می دانیم محیط زیست و شاخه های وابسته به آن از رشته های دانشگاهی بوده و تحصیل در آنها سبب آموختن مسایل زیست محیطی، تهدیدات و راه چاره ها می شود. نکته ای که در سمن های ظهور یافته در این خصوص دیده می شود فقیر بودن این انجمن ها از لحاظ علوم زیست محیطی بوده و یا یه عبارتی متخصصین این علوم در بین این عزیزان کمتر دیده می شود. این مسئله می تواند در درازمدت آسیب هایی را به این انجمن ها وارد سازد که امید است با تلاش در جذب این افراد و حصول علوم محیط زیستی دیگر افراد، این خلا پوشش داده شده و تخصص در کنار دغدغه و پشتکار سروران بتواند بهتر و راحت تر مشکلات را حل و فصل نماید.
  – همت والای این عزیزان و تلاش در حفظ چشمه معدنی و ارزشمند بل به سبب ارزشهای فوق العاده از لحاظ شرب، محیط زیست، گردشگری، تاریخی، فرهنگی و … ستودنی بوده و بیانگر اراده و توان این شهروندان در حفاظت از محیط زیست پیرامون می باشد. اما نکته ای که وجود دارد این است که بنظر می رسد در این مقطع زمانی دیگر دستیابی به این آرمان یعنی حفظ چشمه بل و حفاظت از کیفیت آن به سهولت امکان پذیر نبوده از اینرو پیشنهاد می شود که تمامی وقت و انرژِی خود را بر روی جبران اسیب های وارده بر محیط زیست به دلیل احداث سد داریان و تونل های انتقال معطوف نماییم. با این روش است که می توان از وارد آمدن صدمات بیشتر به محیط طبیعی ممانعت نمود و در مسیر جبران برخی از آنها نیز حرکت نمود.
  اختصاص حق آبه از سد داریان و خطوط انتقال به منطقه می تواند سبب حفظ و احیای جنگلهای زاگرس، توسعه و بهبود باغات و فضای سبز منطقه، توسعه اکوتوریسم با نگاه به توسعه پایدار، ایجاد اشتغال و …. گردد.

  پاسخ دادن
 7. 2

  دوستدار محیط زیست

  شما که در آن جلسه حضور داشتید، و فرصت مناسبی برای بیان نظرات عملی و کاربردی خود داشتید چرا طرح و برنامه خود را بیان نکردید؟؟؟ تخریب و بیان نکات منفی همیشه کار آسانی است! این کمپین حداقل توانسته توجه زیادی را به کانی بل جلب کند و موضوع را رسانه ای کند البته راه حلهای نجات بخشی را هم ارائه داده که شما از آن بیخبرید. شما به عنوان نظریه پرداز محیط زیست، جز نظریه پردازی برای کانی بل چه کار دیگری کرده اید؟؟!! بهتر است اگر کار حرف یا کار مثبتی از ما بر میاید آنرا انجام دهیم، اگر نه، کسانی را که در این راه کار میکنند کمک کنیم، و اگر آنرا هم نمیتوانیم انجام دهیم سکوت کنیم!!! و در کار کسانی که از وقت و اعتبار و جیب خود مایه گذاشته اند، کارشکنی نکنیم!!!

  پاسخ دادن
 8. 1

  سمن

  با سلام خدمت آقای رستمی تبار
  آیا می دانید که طبق استانداردهای جهانی از هر حوزه آبریز تنها 20 درصد سهم انسان است و بقیه سهم اکوسیستم است ؟ شما که جهانی فکر می کنید !!!!!! و محلی عمل می کنید چه پیشنهادی دارید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.