19 Comments

 1. 13

  امیر دارستان

  سلام علکیم جناب نکته سنج
  نه تنها روستاهای شما ارزشش از نودشه کمتر نیست بلکه بسیار بیشتر است .چون کمتر دچار تغییرات ناسازگار و برگشت ناپذیر شده است . شهر نوسود که در حال حاضر از خودرهای سنگینی که به بازارچه تردد می کند عوارض دریافت می کند.
  اگر شما ارزشی برای زیبایی روستای خود قایل نیستی من هستم !
  اگر مایلید تا کل هورامان را به عنوان یک منطقه حفاظت شده ملی و حتی جهانی ثبت کنیم و ورود به آن مستلزم پرداخت عوارض باشد.
  به نظر من تنها منبع اقتصادی سالم و پایداری که می توان برای این کوهستان زیبا متصور شد توسعه توریسم می باشد. توریسمی سازگار و متکی بر فرهنگ و زیست بوم هورامان
  درست شما جهانی فکر می کنید اما بهتر است محلی عمل کنید!!!
  به نظر شما سرمایه گذاری روی دریافت عوارض و حفظ این طبیعت بکر بهتر است یا احداث واحدهای تولیدی مثل مرغداری و گاوداری و … در این کوهستان زیبا که هیچگونه مزیتی برای صنعتی شدن ندارد؟

  باتشکر از شما

  پاسخ دادن
 2. 12

  نکته

  جالبه عوارض برای عبور از نودشه! نوسود هم باید با گرفتن عوارض از طبیعت زیبایش مراقبت کند! نیسانه رو یادم رفت اونا هم باید بگیرن! ای دادوبیداد کمدره از اون ور ورا هم باید از موقعیت خود استفاده کنند! حالا استاد دارستان با اون 480نفرت بیا ازعوارضی روستاهای مختلف عبور کن مگه روستای ما چه چیزش از نودشه کمتره؟؟؟

  پاسخ دادن
 3. 11

  حاجی

  برادر عزیز جناب آقای دارستان وقتی می گویم شورش را در آورده ای به این خاطر است که شما داری با این افکار آنارشیستی و این ادبیات و آوردن ارقام (480 نفر) عملا جوانان نودشه ای را تحریک می کنید .چه بسا منبعد شاهد برخوردهای فیزیکی بین جوانان نودشه ومسافران و رهگذران باشیم و دیگر کسی جرات عبور از نودشه را نداشته باشد.

  پاسخ دادن
  1. 11.1

   امير دارستان

   حاجي جان آن بلايي را كه سالها پيش آنگلوساكسون ها بر سر سرخ پوستان آمريكا آوردند دارند برسر ما هم نازل مي كنند اما به شيوه اي ديگر .
   تا زماني كه همگان مثل شما فكر كنند و نگاه اومانيستي به طبيعت داشته باشند و توسعه به شكل اروپايي ( جهاني !!!! ) را مقدس بشمارند و كساني را كه خواستار حفظ خرده فرهنگ ها و حفظ تنوع ژنتيكي و احترام به طبيعت هستند ، آنارشيست بخوانند اين تراژدي كماكان ادامه دارد
   براي شما آرزوي موفقيت دارم و مطمن باش از اين به بعد بيشتر شورش را در خواهم آورد

   پاسخ دادن
   1. 11.1.1

    جویای قسه ی سوور

    عالیجناب قسه ی سوور سلام کجا رفتی نه به آن سوری سورو ونه به این بی رنگی
    از طریق کامنت ها با هم وعده و وعیدی داشتیم!
    قرار بود به کمک هم نشان یک و دو سه تقدیم عزیزانمان کنیم !
    دست کم با رویکردی نارنجی یا صورتی … به میدان بیا
    به امید دیدار مجازی وغیر مجازی وشنیدن …
    ارادتمند اسم فاعل ثلاثی مجرد از جناب متناظر اصیل!!!!

    پاسخ دادن
 4. 10

  امير دارستان

  سلام عليكم

  1- بنده هيچگاه به كتابخواني اعتقاد نداشته و ندارم زيرا مطالعه مرور انديشه ها و دانسته هاي ديگران است. من اعتقاد به بينش دارم و نه دانش و هميشه خرد را پيش تحصيل نكرده ها يافتم. بدترين تصميمات را براي اين شهرستان كتابخوانها گرفته اند و بهترين و بزرگترين آموزگاران و استادان پيرمردان روستاهاي هورامان هستند

  2- من به اين خاطر اسم نودشه را آوردم چون حق ندارم براي ديگر جاها تصميم بگيرم . دوستان مي خواستند جاذبه هاي گردشگري را معرفي كنند كه من مخالفم و گفتم حداقل نودشه را معرفي نكنيد چون شكي ندارم كه مردم نودشه خواستار گسترش بدون برنامه توريسم نيستند

  3- من اصلا به توسعه معتقد نيستم تا اصول علمي اش را باور كنم .اصلا چرا توسعه مي توانيد جواب مرا بدهيد؟

  4- زماني كه جاده جديد نودشه احداث شد من در سني نبودم كه مخالفت خود را ابراز كنم و گرنه فاقد هيچگونه توجيه فني ، زيست محيطي ، اجتماعي و … نبود و مسيريابي آن كاملا اشتباه بود.

  5- ايده دريافت عوارض در روزهاي ويژه قرار است به صورت يك مطالبه جدي مردم نودشه در استانداري مطرح شود اگر مخالفيد بفرماييد 200 تن زباله رها شده در دالاني را چه كسي جمع آوري مي كند بنده با همكاري دوستانم تا حالا چندين بار نسبت به جمع آوري زباله با همكاري شهرداري نودشه اقدام كرده ايم ولي حجم زباله به قدري زياد است كه انسان را نااميد و مايوس مي كند

  5- بنده اعتقادي به كمربندي ندارم و اين محور ظرفيت تردد بيشتر را ندارد . شما هميشه مي خواهيد مشكلاتي را ايجاد كنيد و به همان شيوه آنها را حل كنيد به قول مولانا :
  خون به خون شستن محال است و محال

  6- بنده نه دانشجو هستم و نه در سني هستم كه احساساتي بشوم و هر حرفي يا ايده اي را مطرح مي كنم شك نكن كه در عمل به آن پايبندم به قول حضرت شيخ اجل :

  من از آن گذشتم اي يار كه بشنوم نصيحت / برو اي فقيها با ما مفروش پارسايي !

  با تشكر

  پاسخ دادن
  1. 10.1

   ==

   برادر عزیزم بر منکرش…باد
   شک ندارم که شما اهل عمل و اندیشه هستی !
   قبول ندارم که با کتاب ومطالعه بیگانه باشی!
   با عوارض به شرط ….کاملا موافقم
   از اینکه جوان متعهد وتحصیلکرده…. چون شما فقط متعلق به نودشه باشد مخالفم
   از اینکه برادرت هم بحمدالله تحصیلکرده ، دانا وچون خودت متعهد است بسیارخوشحالم وبه پدر محترمتان تبریک می گویم ….
   از اینکه تکنولوژی های مختلف را استفاده میفرمائید وتوسعه را نمی شناسید تعجب می کنم
   شما را مهندس خطاب کردم معنیش آن است که حداقل لیسانس را دارید اما سنتان کمتر از سی سال است(اوج دوران آرمان گرایی) عمرت دراز وپر برکت باد
   برنامه های دوسه سال گدشته ات (امداد گری محیط … وهمین اخیر… نشان از توسعه یافتگی دارد کم لطفی نکن
   انعطاف پذیری آگاهانه هم زیاد بد نیست موفق باشی (نور چشمی)

   پاسخ دادن
 5. 9

  ناشناس

  ا قای دارستان اگه این جوری دیگه وقتی از پاوه میروی دانشگاه باید عوارض بدهید

  پاسخ دادن
 6. 8

  امير دارستان

  سلام عليكم يا حاجي ، زيارت قبول

  بنده از طرف حد اقل 480 نفر از مردم نودشه كه اكثرا دانشگاه رفته و تحصيلكرده هستند ،حرف مي زنم . اگر هم نودشه اي هستي ايميل بفرست تا اسكن امضاها و محتواي مطالبات را برايت بفرستم. شكي نداشته باش كه حراج ميراث طبيعي تا ابد برپا نيست و در آينده اي نزديك ديگر اجازه نخواهيم داد هيچ خودرويي بدون پرداخت عوارض از ميان باغات هزاران ساله پدران زحمت كشمان عبور كند. قرار نيست من از نودشه بروم . چون جاي ديگري را سراغ ندارم :

  ور باورت نمي شود از بنده اين حديث / از گفته كمال دليلي بياورم
  گر بركنم دل از تو و بردارم از تو مهر / آن مهر بر كه افكنم آن دل كجا برم

  با تشكر

  پاسخ دادن
  1. 8.1

   ==

   با سلام:
   از کسی پرسیدند چند سواد داری جواب داد خیلی
   باز پرسید تا چه حد گفت بار الاغی کتاب دارم
   دوباره سوال کرد آیا ؟: همه اش را خوانده ای جواب دادیک دورسطحی خوانده ام
   اینبار پرسید چه شد ؟ جواب داد : از خواندن بعضی داستانها … احساساتی شدم؛ واشکم سرازیر شد!
   شخص دیگر ی که حرفهایشان را می شنید و انسان دنیا دیده ای بود؛ از روی تجربه …گفت : عزیزانم توصیه ای مختصردارم شاید به کارتان بیاید:
   آن دو جوان عاقل گوش دل سپردند!!! توصیه این چند کلام به ظاهر ساده بود:
   _ عقلتان را تابع احساساتتان نکنید
   _احساساتتان را با درایت و آگاهی تمام تحت تاثیر وپیرو عقل ومنطق نمائید
   _کتابهایتان را سطحی نخوانید و باز خوانی نمائید…….
   _ بار الاغ کتاب هم کافی نیست….
   واما برادر زاده ی عزیز جناب مهندس دارستان و…:
   نوشته ها وکامنتهایتان نشان از جهان بینی دارد!؛ چی شد ؟ که به یکباره دید گاه بلندتان را به محدوده ی نودشه ی عزیز محدود کردید!؟
   نکند همان جریان عقل واحساس وخدای نکرده تعصب … است ! ؟
   البته (گاهی) :در نوشته هایتان بخشی نگری مفرط همراه با همان احساساتی شدن واشک ریختن به چشم می خورد؛ که:
   در سنین شما ودوران دانشجویی بعلت (واقعیت ) آرمانگرایودن ونگرش ایدآلیستی این دوره و روبرو نشدن باواقعیت های میدان عمل، امری معقول و معمول است ؛ و در جای خود بسیار مفید میباشد !؛
   اما: این به تنها یی چاره ی درد نمی کند! زیرا: در اصول علمی توسعه باید : علاوه بردانایی وایده پروری و آرمانخواهی…، همه جانبه نگر، واقع بین و عملگرا هم بود !؛
   باید: به نیازها، مزیت ها ،فرصت ها ،محدودیت ها ،تهدید ها ، امکانات فابل دسترس، شرایط زمانی ،مکانی ،سیاسی ، اجتماعی (حتی جهانی)، عرف ،قانون ، میزان کشش اجتماعی(درمشارکت و مشاورت …)و الویت ها … (در برنامه ریزی ،اجرا وبهره برداری … با دانش و آگاهی کافی و بدون استثنا) توجه ماهرانه همراه باپشتکار … داشت !؛
   والی : مثل آن است : چهارپایه ای را،که نقشه ساخت وامکانات ساختش … را کامل نکرده ؛ و به ساختش نشسته ای ؛ هنوز سه پایه دیگرش به علت نبودن امکانات کافی… ساخته ونصب نشده اند (در عرصه ای نا هموار ) روی آن بنشینی !!!؟؟؟
   برادر عزیزم عوارض گرفتن از راه ،پل ،پارک و…. صرفا برای جبران هزینه های ساخت ، نگهداری ، دادن خدمات بهتر و آسایش و بهره مندی هرچه بیشتر عوارض دهنده …. امری مرسوم (در کشور وجهان )است ؛ ومقبولیت دارد!!!
   اما :فقط به استناد قانون وبه حکم قانون وترتیبات مشخص ومدون قانونی مجاز می باشد!؛ (با تصمیم من وشما وچند صد نفر تحصیل کرده ی بسیار عزیز نودشه ای خلاف قانون وجرم محسوب شده وپیگرد قانونی دارد) ممانعت از تردد هم….. !!! بگذریم:
   شما که از دوستداران وحامیان سر سخت محیط زیست وعدم دستکاری عرصه های طبیعی هستید ؛ آیا ؟: راه چاره ای (عملی )می شناسید یا تصور کرده اید؟ که یشود ، گذر گاه (کمربندی )مناسبتری (با توجه به خیر و صلاح مردم شریف نودشه )به راه مریوان….ایجاد کرد که:( صرف نظر از هزینه های معمول) هزینه و صدمات محیط زیستی …کمتری داشته باشد ؟
   لطفا : (با علم و درایتی که بحمدالله دارید) روی این مهم نیز همفکری وکار دانائی محور وهمه جانبه نگر داشته باشید .
   (برادر… عزیز ،دانا ودلسوز موفق وپایدار باشید) همه ی شما مایه ی فخر و امید هورامان … هستید!!!!

   پاسخ دادن
  2. 8.2

   ذره بین

   سلام اقای دارستان

   بذار یک مطلبی رو ارائه بدم که واقعا اگه اهل منطق باشی درک میکنی..

   به اتفاق یک روز که من قصد مسافرت به مریوان رو داشتم روز جمعه بود نزدیک نماز ظهر هم بود اگه خدا قبول کنه رفتیم نماز جمعه ….. در بین خطبه های ماموستا صدای های وحشناکی که از بیرون میاومد واقعا اعصاب ادم رو آزار میداد بعد حتی خود ماموستا از مردم خودتون خواهش کرد که جلوی عبور و مرور بی مورد این موتور ها رو بگیرند

   واقعا خودتون قضاوت کنید چقدر این موتور ها باعث آذار و اذیت مردم می شوند من حاضر بگم 300تا بیشتر در این سطح شهر عبور میکنند اونم حتی تعدادی هستند که اوکسوز موتور ها رو دستکاری کردند و مثل صدای رد و برق شدند از اونم بیشتر

   حالا چه جوابی داری میگی عوارض میگی باعث الودگی

   وحتی حاضرم بکم اگه این جاده از انجا عبور نمیکرد باعث رونق شهر نودشه نمی شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   پاسخ دادن
   1. 8.2.1

    امیر دارستان

    سلام علیکم جناب ریز بین

    انشالله که طاعات و عباداتان قبول درگاه حق واقع شده باشد .بنده تا حدی اهل منطق هستم اما نه آنقدر که این استدلال پیچیده را درک کنم. برای درک این منطق، باید منطق دان بزرگی مانند کورت گودل باشی که با اثبات قضایای ناتمامیت امیدهای هیلبرت را برای اثبات سازگاری در ریاضیات به یاس کامل مبدل کرد.

    واقعا این جاده باعث رونق و پیشرفت نودشه شده است ؟ به نظر شما ظرفیت این محور برای تردد چقدر است ؟ حجم آلاینده هایی که این طبیعت شکننده تحمل می کند چقدر است ؟ و راه حل چیست ؟!!!
    باتشکر

    پاسخ دادن
 7. 7

  حاجی

  جناب آقای دارستان دیگر شورش را در آورده ای . چه بخواهی چه نخواهی نودشه سر راه هورامان و مریوان و مکانهای گردشگری تته و دالانی قرار دارد . مطمئن باش در آینده این خودروها به چهار هزار هم خواهند رسید . شما حق اجازه ندادن به مردم را نداری که از نودشه عبور نکنند شما می توانی یا خودت از نودشه بروی یا اینکه کوشش کنی تا جاده ای دیگر ومناسبتر ساخته شود.

  پاسخ دادن
 8. 6

  امير دارستان

  سلام خدمت همه

  لطفا كساني كه بروشورهاي تبليغاتي تهيه مي كنند. محبت كنند اسم نودشه را حذف كنند ! چون در بعضي از روزهاي بهاري بيش از 3000 خودرو از تنها خيابان نودشه عبور مي كنند. اين هجوم گسترده و بي فايده كه نتيجه اي جز آلودگي صوتي و آلودگي هوا ندارد مطلوب ما نيست و اگر يكي از ما بر اثر استنشاق آلاينده هاي سرطان زا بيمار شود همه كساني كه بروشور تهيه مي كنند مقصرند . هواي پاك و سكوتي ناب براي ما غنيمتي بي بديل است و عطاي گردشگران را به لقايشان مي بخشيم
  با تشكر از همه شما

  پاسخ دادن
 9. 5

  ناشناس

  کار را به کاردان سپردن یعنی این

  پاسخ دادن
 10. 4

  ناشناس

  با تشکر از اقای دکتر بنده هم یک سری از برگها را اوردم من که اهل این شهرم واقعا حیران شدم تاسف خوردم برای شورای شهر که با افتخار این خرا فات را پخش می کردند

  پاسخ دادن
 11. 3

  مهرداد

  واقعا جالب و مفید بود ممنون و سپاسگزاریم

  پاسخ دادن
 12. 2

  قادری

  با سپاس و تشکر از آقای دکتر واقعا که زحمت زیادی کشیدی. به نکات خوبی اشاره کردی فکر نکنم نه تهیه کنندگان این بروشورها و نه مسافرین به اندازه شما با دقت این بروشورها را مطالعه کرده باشند.

  پاسخ دادن
 13. 1

  طالب حیدری

  تشکر از جناب دکتر ولدبیگی بخاطر اینهمه دقت و ریزبینی

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.