اضافه شدن یک نماینده مجلس،مطالبه مردم اورامانات/محمد آشنا عباس منش قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » اضافه شدن یک نماینده مجلس،مطالبه مردم اورامانات/محمد آشنا عباس منش

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه:مردم اورامانات خواستار اضافه شدن یک نماینده به این حوزه هستند،حق مردم اورامانات استان کرمانشاه  با چهارشهرستان  و یازده شهر  و بیست و یک دهستان بیش از یک نماینده در مجلس شورای اسلامی است.نظام انتخاباتی راهکار یک نظام سیاسی برای مشخص کردن چگونگی تعیین دولتمردان و نمایندگان مردم است. این نظام، قواعد بازی سیاسی را مشخص می‌کند و بر چگونگی مبارزات انتخاباتی، رفتارهای نخبگان سیاسی و احزاب کشور تاثیر می‌گذارد.

یکی از مسائل مهم در هر نظام انتخاباتی، ترسیم محدوده حوزه‌های انتخابیه و تغییر و اصلاح این محدوده هاست که فرآیندی بسیار پر اهمیت و در عین حال حساس و پیچیده است.در اکثر کشور‌ها کمیسیون تعیین محدوده حوزه انتخابیه، وظیفه ترسیم این محدوده‌ها را بر عهده دارد. این کمیسیون‌ها معمولا از افراد فاقد وابستگی‌های حزبی که در زمینه مسائل انتخابات صاحبنظرند تشکیل می‌شود. در تعداد اندکی از کشورهای جهان قوه مقننه یا وزارت کشور این کار را انجام می‌دهند. در ایران وزارت کشور به عنوان متولی اصلی اجرای انتخابات سراسری این وظیفه را بر عهده دارد.

رایج‌ترین معیار بر ترسیم یا اصلاح محدوده حوزه‌های انتخابیه، شاخص‌های جمعیتی است. در اکثر کشور‌ها اصل بر این است که حوزه‌های انتخابیه به لحاظ جمعیتی مساوی‌اند این امر به این خاطر است که تمام مردم یک کشور به یک اندازه در انتخاب نمایندگان خود نقش داشته باشند. در واقع هر چه نسبت جمعیت به نماینده در حوزه‌ها بیشتر باشد، ناعادلانه بودن ترسیم حوزه‌های انتخابیه را بیان می‌کند.

اختصاص سهمیه کرسی در مجلس شورای اسلامی به ۳۱ استان کشور بوسیله معیارها و شاخص‌های مختلفی تعیین می‌شود که یکی از آنها بر مبنای جمعیت است. شاخص جمعیت البته تنها ملاک سهمیه نیست مثلا استان همدان با جمعیتی بالغ بر ۱۷۵۸۰۰۰ نفر(یک میلیون و هفتصد و پنجاه و هشت هزار) جمعیت ۹ سهمیه کرسی نمایندگی در مجلس دارد اما استان کرمانشاه با جمعیتی بالغ بر ۱۹۴۵۰۰۰ ( یک میلیون و نهصد و چهل و پنج هزار ) نفر ۸ سهمیه کرسی در مجلس دارد ، این در حالی است که موقعیت استراتژیک و مرزی بودن استان کرمانشاه و تفاوت بافت جمعیتی از نظر مذهبی و زبانی و قومی  بسیار از همدان بالاتر بوده و حساسیت این استان از ضریب بیشتری نسبت به همدان برخوردار است.

 لازم به یادآوری است که استان سمنان با جمعیت ۴۹۴۷۱۲ نفر (کمتر از نیم میلیون نفر) دارای ۴ کرسی در مجلس است.  با این تفاسیر استان های همدان و سمنان به ازای تعداد کمتر شهروندان دارای کرسی مجلس بوده و در نتیجه شدت نفوذ سیاسی شهروند این استان ها بیشتر از همتایانش در دیگر استان ها از جمله استان کرمانشاه خواهد بود.با توجه به مرزی بودن منطقه و داشتن مرز مشترک با کشور عراق ، موقعیت جغرافیایی، جمعیت و شرایط اجتماعی واقتصادی منطقه و توسعه نیافتگی گسترده در این منطقه ایجاب می کند و حق مسلم این چهار شهرستان است که نماینده از وزیر کشور و معاونت سیاسی درخواست افزایش یک نمانیده به این حوزه را مطرح و به جد پیگیری کند.

وقتی ظرفیت و تعداد نمایندگان افزایش یابد، خدمات دهی نمایندگان به موکلین خود کیفیت بهتری می‌یابد و تعداد نمایندگان استان نیز اضافه می‌شود.

نماینده مردم منطقه اورامانات در مجلس که  نماینده شهرستان های پاوه و جوانرود و روانسر و ثلاث باباجانی است، باید اضافه شدن یک نماینده به این حوزه انتخاباتی را با وزیر کشور ومعاونت سیاسیامنیتی وزارت کشور  مطرح نماید. رشد وتوسعه نوار مرزی کشور جهت دفاع از کیان و خاک و سرزمین ایران  با درنظر گرفتن تحولات ناموزون منطقه حکم می کند با توجه به شرایط اضافه شدن ۲۰ نماینده به مجلس این چهارشهرستان مرزی را نیز مورد توجه قرار دهند.

دکتر نادری در همین راستا باید مذاکرات لازم با رئیس مجلس شورای اسلامی برای افزایش نماینده در حوزه اورامانات را انجام دهد که اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم قدم بزرگی برداشته‌ایم. با توجه به افزایش جمعیت و پیشرفت فیزیکی شهرها و بخش ها و دهستان های منطقه اورامانات خواستار افزایش یک نماینده به این حوزه انتخاباتی و یا اختصاص یک فرمانداری ویژه جهت مبارزه با عدم توسعه یافتگی در منطقه مطالبه ی برحق شهروندان اوراماناتی است.

بی راه و بی ربط نخواهد بود اگر بر ایجاد استانی جدید با الحاق شهرستان های مریوان و سروآباد کردستان به منطقه اورامانات کرمانشاه با عنوان استان هورامان اشاره کنیم که از نظرتقسیمات فرهنگی و جغرافیایی این منطقه و شهرستان های فوق در حوزه استحفاظی هورامان بزرگ اند و اگر روی ایجاد استان جدید در هورامان تمرکز کنیم، توسعه متوازن و رشد منطقه هورامان  را در پی دارد.

 عدم توجه لازم به زیرساخت‌های شهرهای مختلف منطقه اورامانات به دلیل گستردگی حوزه و حادثه خیزبودن راه های ارتباطی منطقه ازجمله جاده کرمانشاه به پاوه ، پاوه به جوانرود،پاوه به نوسود و نودشه ،جوانرود به ثلاث و ثلاث به کرمانشاه، اماکن گسترده گردشگری شهرستان ها،گازرسانی‌ها، روکش آسفالت محورهای سطح شهرستان ها،خدمات بهداشتی و دیگر امور زیرساختی در منطقه که به کندی پیش می‌رود، همه از وسعت و کمبود اعتبارات استانی و منطقه ای است که با ایجاد استان جدید همچون دیگر استان‌های دیگر کشور که به رشد و توسعه لازم رسیده‌اند، شهرستان‌های استان جدید هم در اورامانات نیز با این تحول ، به جایگاه خود بهتر خواهند رسید.

همگرایی و همدلی نیروهای دلسوز و نخبه منطقه برای توسعه و پیشرفت ضروری است. هرگاه بحث بر سر مسائل اساسی و اصولی و توسعه آینده منطقه اورامانات می شود ، همه نیروها با سلیقه های متفاوت باید دست به دست هم بدهند و برای منطقه اورامانات  و چهارشهرستان آن تلاش کنند.باتوجه به نیازهای ضروری استان کرمانشاه و حجم محرومیت ها و توسعه نیافتگی آن و نیز افزایش قدرت رایزنی، مطالبه گری و چانه زنی در سطح مرکز ، ضرورت دارد که مجموع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی اضافه و یک نماینده در حوزه اورامانات افزایش یابد.

به نظر می رسد سرانه جمعیتی نباید برای افزایش تعداد نمایندگان استان ها، ملاک عمل قرار گیرد و به شاخصه های خاص دیگری همچون عوامل طبیعی، سیاسی، اقتصادی، گستره مرزی، گستردگی و مساحت جغرافیایی نیز با دقت و ظرافت توجه شود.افزوده شدن یک نماینده به مجموع نمایندگان استان در منطقه اورامانات ، حق مسلم مردم این دیار مرزدار است. این موضوع در واقع در راستای ارتقاء سطح مطالبه گری و تلاش فراگیر برای توسعه و پیشرفت همه جانبه استان و منطقه اورامانات است.

بایستی این خواسته به مطالبه اصلی همه مردم فهیم و موقعیت شناس استان و منطقه اورامانات اعم از نخبگان؛ دانشگاهیان؛ فرهنگیان؛ دانش آموزان؛ مجموعه های اداری، اجرایی و سیاسی و بویژه رسانه های دیداری و شنیداری؛ تبدیل گردد چرا که استان و منطقه ما  از ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار ارزشمندی برخوردار است و هیچ بهانه ای برای تحقق این مطالبه  بحق وجود ندارد. لازم به یادآوری است که تعداد نمایندگان هر استان در رایزنی ها، پیگیری ها، چانه زنی ها و ارتباط با مسئولان ارشد کشوری و وزرا ، بسیار تأثیر گذار و توسعه محور است.

با توجه به گستردگی حوزه انتخابیه؛ نماینده کنونی اورامانات، وقت و توان حضور در تمام مناطق را نداشته و همین موضوع باعث گلایه و نارضایتی بیشتر مردم می شود. از دکتر شهاب نادری نماینده فعلی مردم اورامانات در مجلس باتوجه به گستردگی حوزه انتخابیه درخواست رایزنی ، پیگیری و مطالبه افزودن یک نماینده به نمایندگان استان کرمانشاه در مجلس با اولویت اول قرار گرفتن در اختصاص یک نماینده به حوزه انتخابیه اورامانات به دلیل جمعیتی و شرایط استراتژیک امنیتی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی و به عنوان تنها حوزه چهار شهرستانی در استان کرمانشاه را مصرانه مطالبه می کنیم.

طبق اصل ۶۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تعداد نمایندگان مجلس در شورای اسلامی ۲۷۰ نفر در نظر گرفته شد بود که از تاریخ همه‌پرسی سال ۱۳۶۸ هر ده سال با در نظر گرفتن عوامل انسانی، سیاسی، جغرافیایی و نظایر آنها حداکثر ۲۰ نفر نماینده‌ می‌توانند اضافه شوند. براساس همین اصل ۶۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هر ده سال یکبار با در نظر گرفتن علوم انسانی، جغرافیایی، سیاسی و نظایر آنها حداکثر ۲۰ نفر نماینده می تواند به تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی اضافه شود. با توجه به درخواست های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، پیشنهادهای کارشناسی حوزه های مختلف و بررسی های انجام شده، با در نظر گرفتن مسائل جغرافیایی، جمعیتی، سیاسی، امنیتی، فرهنگی و غیره طرح زیر با قید یک فوریت پیشنهاد می شود.

در دوره گذشته(مجلس هشتم) دولت دهم لایحه مربوط به بازنگری تعداد نمایندگان و افزایش آن را به مجلس تقدیم کرد و با وجود اینکه لایحه در کمیسیون های مربوطه مورد بررسی قرار گرفت ولی به دلایلی بررسی و تصویب این لایحه متوقف شد و کار به مجلس نهم و دولت یازدهم کشیده شد.امید است در مجلس دهم و دولت دوازدهم این مهم تحقق پیدا کند و استان کرمانشاه و منطقه اورامانات با همدلی و همراهی دولتیان و مجلسیان روند رشد و توسعه و آبادانی و رفاه عمومی را با شتاب بیشتری پیگیری و دنبال کند.

منبع:۱-( باشگاه خبرنگاران جوان ،کد خبر: ۴۸۴۱۸۷۲گروه : سیاسی » مجلس).۲-اینترنت.

دکتر محمدآشنا عباس منش ۲۲اردیبهشت ۱۳۹۷ – کرمانشاه

کانال تلگرام سایت خبری سلام پاوه

 1. بابه و آروینی

  سڵام په ی کاک آشنای دڵسۆزی….یاگێ شانازیه نی په ی پاوە ی…

 2. قاسم صالحی

  باید این مطالبه همه گیر شود و طی طوماری باامضای همه مردم منطقه اعم از امامان جماعت و دانشگاهیان و بازاریان و زن و مرد برای دولت و مجلس ارسال شود تا پیگیری گردد

 3. فرامرز یوسفی

  پاوه و روانسر با جمعیت ۱۰۷هزار نفر باید یک حوزه انتخابی باشد و یک نماینده داشته باشد و جوانرود و ثلاث وباباجانی با ۱۱۰هزار نفر جمعیت یک نماینده در مجلس شورای اسلامی داشته باشد تا از قله محرومیت های منطقه کاسته شود. ممنون از همکلاسی خوب سال های دبیرستان کاک آشنا عباس منش و سایت خوب سلام پاوه.

 4. محسن رحمانی

  شهرستان سنقروکلیایی با ۸۰هزار نفر جمعیت یک نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد اما اورامانات با ۴شهرستان و ۲۲۰هزار نفر جمعیت و حساسیت های زیاد و هم مرز بودن با کشور عراق و اقلیم کردستان عراق یک نماینده دارد که الحق و الانصاف باید ۲نفرنماینده داشته باشد. ممنون از دکتر عباس منش .

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |