بازگشایی مرز شوشمی رویای یک ملت / فرهاد صالحی قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » بازگشایی مرز شوشمی رویای یک ملت / فرهاد صالحی

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه : سالها است مردم پاوه و اورامانات آمال و آرزو هایی دارند و هرگز این آرزوهایشان محقق نشده است. اصولا آدمی از حصار و بنبست گریزان است و همیشه خواهان رهایی است . بخصوص مردم شهرستان پاوه که چندین و چند سال است چاره و راهکار رهایی از تنگناهای زندگی ، فقر، بیکاری جوانان ، نبود کارخانجات صنعتی ، نبود زمین مناسب کشاورزی ، وضعیت معیشتی نامناسب و … را در یک چیز جستجو می کنند و به دنبال یک خواسته که امروز بعنوان یک آرزو تبدیل شده است می گردند و آن رسمی شدن مرز شوشمی و بازگشایی تردد در این مرز زمینی هستند.

فرهاد صالحی

 

باید در وهله اول گفت مرز شوشمی کجاست ؟ و چرا مردم خواستار بازگشایی تردد و رسمی شدن آن هستند؟ شوشمی نام یکی از مرزهای ایران و عراق است که در استان کرمانشاه، در نزدیکی شهر پاوه و منطقه نوسود قرار دارد. مرزی که دارای یک بازارچه به وسعت ۴ هکتار در ۴۵ کیلومتری شهر پاوه می باشد که یکی از نزدیکترین مرزهای زمینی ایران به کشور همسایه عراق می باشد و با شهرهای طویله ، حلبچه ، سید صادق ، بیاره و حتی سلیمانیه ارتباط نزدیک دارد .

 

این مرز می تواند با پتانسیل هایی که دارد در زمینه های اقتصادی و اجتماعی برای مردم اورامانات و بخصوص شهرستان پاوه نقش اساسی و مهمی داشته باشد و شهرستان پاوه را از انزوای جغرافیایی  و اقتصادی و… خارج کند.

 

فعالیت بازرچه شوشمی در توسعه شهرستان پاوه و اورامانات می تواند بسیار کلیدی و مهم باشد . و با بازگشایی تردد مسافر در این مرز و با توجه به نسبت قومی و تبادلات مرزی از قدیم الایام می تواند در تقویت روابط دو منطقه و حتی دو کشور بسیار مهم باشد.

 

بازگشایی این مرز می تواند ضمن تقویت وضعیت اقتصادی مردم باعث ایجاد اشتغال ، تقویت و گسترش فعالیتهای گردشگری و رونق این صنعت ، اکو توریست ، تجارت و بخصوص صادرات ، ایجاد امنیت بیشتر، معکوس شدن مهاجرت به شهرها و بازگشت روستاییان مرز نشین به مرزها و بسیاری از تاثیرات مهم و اساسی بر زندگی مردم می شود.

 

مرز شوشمی قابلیت بالایی برای تردد گردشگر به منطقه کردنشین عراق را دارد که لازم است در این زمینه سیستم تایید گذرنامه در این مرز ایجاد شود و باعث رونق صنعت گردشگری شود. اما با تمام پتانسیلهای بالای مرز شوشمی در شهرستان پاوه و مشکلات معیشتی مردم و درخواست و مطالبه چندین ساله شهروندان در این منطقه هنوز این خواسته با هر دلیلی محقق نشده است.

 

دولتها یکی پس از دیگری آمدند و وعده دادند ، مسئولان یکی پس از دیگری قول دادند ، فرمانداران آمدند و رفتند ، نمایندگان با شعار بازگشایی مرز شوشمی پا به عرصه انتخابات گذاشتند و همه و همه شعار دادند و وعده و وعید دادند و بی توجه به این خواسته به حق مردم مرزدار شهرستان پاوه دوران مدیریتی خود را سپری کردند.

 

روزها گذشت ، ماه ها گذشت و سالها هم سپری شد و هنوز نسل اول انقلاب در شهرستان پاوه همراه با نسل امروز فقط یک چیز می خواهند و آن بازگشایی مرز شوشمی و رسمی شدن تردد در آن است . انگار بازگشایی این مرز برای مردم ما تمام سقف توقع از مسئولان است در حالی که شاید این کمترین خواسته بزرگترین مطالبه مردم ما شده است.

 

این روزها خبرهایی امید بخش به گوش می رسد فضای مجازی و کانالهای تلگرامی پیامهای امید بخشی را مخابره می کنند انگار قرار است طلسم حصار مرز شوشمی سرانجام بشکند و این آرزوی دیرین به واقعیت تبدیل شود.

 

بدون شک مردم مرز دار و همیشه در صحنه پاوه و اورامانات در عرصه های مختلف وفاداری خود را به آرمانهای انقلاب و نظام ثابت کرده اند و امروز انتظار دارند با اهدای صدها شهید و جانباز و رزمنده مطالباتشان از سوی مسئولان پیگیری و به نتیجه برسد.

 

مردم قدر شناس اورامانات در شرایط مناسبی نیستند و در سالی که زلزله و اتفاقات تلخی کام این مردم محروم را تلخ کرده است شاید بازگشایی مرز شوشمی بتواند زره ای از تلخی های مردمان سختکوش این منطقه را شیرین کند.

 

جوانان تحصیلکرده و نابغه این دیار بیکارند، جاده های این خطه روزانه به قتلگاه مردم اورامانات تبدیل شده اند و هر روز شاهد مرگ و جراحات عزیزانمان هستیم. زمین های مناسب زراعی نداریم و در پربارانترین منطقه استان و حتی کشور با کمبود آب روبرو هستیم و آب جیره بندی می شود. وضعیت درمانی شهرستانهای ما مناسب نیست و نزدیک به یک دهه است بیمارستان پاوه هنوز تکمیل و به بهره برداری نرسیده است و معلوم نیست کی شاهد افتتاح آن باشیم. مدیران بومی منطقه جایگاهی در سطح مدیریت کلان استان ندارند. ترافیک وحشتناک گریبان مردمان ما را گرفته است و وعده ساخت جاده کمربندی در کاغذ بازی های اداری هنوز مانده است . روستای های چسبیده به شهر پاوه(نسمه ، چورژِی ، دربیان و دوریسان) هنوز در غم یک کوچه اند و منتظر الحاق به شهر پاوه هستند. ارمغان سد داریان برای شهرستان پاوه تخریب محیط زیست و زیرساختهای شهریمان بود. پارازیت مادران باردار ما و جنین آنان را قربانی می کند . آمار طلاق دیارمان متاسفانه جزء سرامدان کشور شده است . روستاییان و مرزنشینان ما با کمبود ها و نارسایی های بسیاری مواجه هستند و بسیاری از موارد دیگر که در یک مطلب نمی گنجد اما با این وجود مردمان ما همیشه در صحنه های حساس انقلاب از انتخابات گرفته تا راهپیمایی اخیر ۲۲ بهمن حضور باشکوهی داشته اند و هیچ وقت کمبودها را به حساب نظام و انقلاب نگذاشته اند.

اما این بار همچون چندین سال گذشته مردم همه یک دل و یک صدا با مسئولان از استاندار محترم ، امام جمعه محترم ، فرماندار کوشا ، نماینده فعال اورامانات و مسئولان ارشد نظامی و امنیتی خواستار محقق شدند رویای یک ملت هستند . امیدواریم این آرزو در اسرع وقت محقق شود.

 

فرهاد صالحی

سردبیر و مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه

کانال تلگرام سایت خبری سلام پاوه

 1. یک پاوه ای

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب آقای صالحی که زحمات زیادی را در حوزه خبرنگاری این شهرستان متحمل می شوند
  جناب صالحی حرف شما کاملا متین و بازگشایی این مرز برای منطقه و خصوصا پاوه حائز اهمیت خواهد بود
  اما جناب صالحی شما خود واقف هستید که سطح جاده های این شهرستان در حد بسیار پایینی قرار دارد
  عبور و مرور تریلی و ماشین های باری در این جاده باریک و غیر استاندارد امری غیرممکن است
  همانطور که جناب عالی پیگیر مسائل و مشکلات هستید لطف کنید برای زیرساخت های این مرز نیز تلاش کنید
  شااااااااااید آقایان مدیر و مدبر یه درخواست بودجه ای از دولت کردن و اونو خرج این زیرساخت ها کردند
  با تشکر از رسانه بسیار خوبتون
  موفق و موید باشید

 2. علی

  با سلام
  احتراما با کدام زیرساخت پتانسیل گردشگری منطقه پویا می‌شود؟ خود شما بارها از جاده های منطقه به عنوان جاده مرگ یاد کرده اید.

 3. هەم شاری

  دەستا وەش وقەڵەمتا نەرێزۆ کاک فەرهادی وەشەویس

  بەڕاسی ئامەوشۆی مەرزی وردیتەرین مافو میللەتو هەورامانیەن.

 4. شهروند

  درود

 5. سامان

  سلام. بحث مرز شوشمی همانطور که همه می دانیم تازگی ندارد و بااینکه همه به امید بازگشایی این مرز رویا می سازند اکنون تبدیل به قصه هزارویک شب شده……

 6. عادل رمضانی

  باسلام خدمت جناب آقای صالحی.
  به حق که حرف دل مردم رو بیان کردید و مانند همیشه, کفه ترازو را به سمت مردم سنگین کردید و به چاپلوسی های بی مورد از مسولین نپرداختید.امیدوارم دست اندرکاران عزیز در وهله اول وجود مشکل را بپذیرند تا در آینده بتوانند راه حلی را برای آن ارایه دهند.

 7. امیر حاتمی

  کمال تشکر و قدر دانی دارم از مدیریت محترم سایت سلام پاوه و قلم زیبایتان که تمام خواسته های به حق مردم این دیار را به سمع و نظر مسول ین محترم رساندید امید واریم این بار تحقق پیدا کنند

 8. قلاخوان

  سلام جناب آقاصالحی وقعآ گل نوشته اید حرف دل مردم بوداول مسولین ما می گفتند گیر کار ازطرف دولت عراق است حال آنها به میدان آمده اند مسولین محترم شهرستان واستان کرمانشاه و وزارت کشور به خاطر حضورمردم درروز۲۲بهمن این حق را برای مردم شهرستان پاوه به عنوان پاداش عید هدیه فرمایند باتشکر ازتحلیل مدیر سایت سلام پاوه جناب کاک فرهادی صالحی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |