قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » خطر نصب مستقیم پمپ آب بر روی شبکه داخلی مشترکین/محمود رستمی تبار

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه:در شرایط عادی و پربارش و با داشتن منابع عظیم آب شرب و تضمین تامین فشار بالاترین واحد ساختمانی از سوی دست اندر کاران آب و فاضلاب داشتن یک کنتور برای هر واحد مستقل مسکونی و اداری و …شرایط ایده آل و مطلوبی است.اما همه میدانیم شرایط اقلیمی نسبت به نیم قرن گذشته به دلایل مختلف تغییر یافته است و دیگر شاهد بارشهای متوازن و مناسب نیستیم در کنار آن با افزایش نیاز انسانی مصرف مسرفانه سرانه ۲۰۰لیتر در روز در منطقه- و نیاز باغات و فضای سبز بعلت افزایش دمای تابستان و افزایش روزهای آبیاری برداشت های بی رویه و خودسرانه از منابع زیر زمینی و…متولیان امر آبرسانی شهری و روستایی را ملزم به جیره بندی آب نموده است.

 

در سال جاری در حومه شهر پاوه شاهد قطع ۱۲ ساعته و بیشتر آب هستیم. البته قطع ۱۲ ساعته آب را در سالیان گذشته در خود شهر پاوه فراموش نکرده ایم و اخیرا هم برای تکرار آن هشدارهایی دریافت نموده ایم.در نتیجه کمبود آب مالکین هر واحد مسکونی را برای تامین آب شرب به تکاپو واداشته و در اولین گام اقدام به نصب تانکر آب بر روی پشت بام و نصب پمپ متاسفانه بطور مستقیم بر روی لوله آب می نمایند.

 

نصب مستقیم پمپ آب بر روی لوله آب واحدهای مسکونی مشکلات عدیده و بعضا جدی را بدنبال دارد:۱.اولین و خطرناکترین مشکل این اقدام خطر افت فشار درون شبکه و مکش آب های آلوده در محل اتصالات و یا لوله های شکستهو فرسوده به درون شبکه آبرسانی شهری و روستایی و بروز بیمارهای عفونی خطرناکی همچون و با و هپاتیت ب,و … و افزایش هزینه های بهداشت و درمان و سنگین شدن بار روانی قضیه بر جامعه است. لازم است مسئولین بهداشت محیط شهرستان و مدیریت بحران با حساسیت ویژه پی گیر امر باشند.

۲.دومین مشکل جدی حادث شده در پی این نوع آبرسانی افت شدید آب و گاها قطع شدن آب همسایگان است که در جامعه ای با ضعف تعاملات فرهنگی و اجتماعی و نا آگاه به قانون امکان برخوردهای ناشایست را فراهم و موجب دل آزاری همسایگان و افزایش تعداد پروندهای دادگستری می گردد.

 

۳.نصب مستقیم پمپ , برداشت بیش از حد نیاز و یا بیش از حد توان تامین آب توسط ظرفیت شبکه آب رسانی را موجب و گاها موجب عدم قرائت دقیق میزان آب مصرف شده می گردد.این امر به لحاظ شرعی نادرست و حق الناس است.

لذا ضروری است مسئولین محترم شهرستان و ادارات آب و فاضلاب احساس مسئولیت نموده و هرچند با افت درآمد ناشی از فروش انشعاب مواجه می گردند ولی برخورداری یکسان همه مشترکین را در اولویت کاری قرار داده و مانع نصب غیر استاندارد پمپ آب بر روی شبکه های آبرسانی خانگی گردند.در شرایط فعلی فروش انشعاب مستقل برای واحدهای مسکونی بلند مرتبه و بیش از دو طبقه جز افزایش نیاز به مصرف آب و بالا رفتن حجم شکایات قابل توجیه نیست.چرا که((طبق بند ۲-۳۴-۴ آیین نامه عملیاتی و شرایط عمومی تعرفه های آب و فاضلاب که طی نامه شماره ۱۰/۳۳/۴۳۳۴۴ مورخه ۸۶/۶/۱۰ وزیر محترم نیرو ابلاغ شده است،در مواردیکه در شبکه افت فشار و یا کمبود آب وجود دارد مشترک اجازه نصب پمپ بر روی شبکه آب شهری به طور مستقیم را نخواهد داشت و در صورت تخلف،شرکت نسبت به قطع انشعاب آب تا برچیدن پمپ اقدام خواهد نمود.))

واگذاری یک انشعاب به هر ساختمان چند مرتبه و چند واحدی و محاسبه آب بهاء بصورت آپارتمانی و بعد از آن نصب سیستم تامین فشار آب استاندارد که دربرگیرنده یک تانکر آب و بعد از آن سیستم تامین کننده فشار داخلی است تنها راه قابل قبول است.

محمود رستمی تبار مهر ماه ۹۶

 1. سلام

  با تشکر از اقای رستمی تبار
  موضوع مهم دیگر درمورد آب سطح شهرستان پاوه وجود کلر بسیار زیاد در اب شرب خانگی است که متاسفانه اصلا قابل استفاده نیست
  مخصوصا محله پشت دادگاه شهر پاوه که بو و طعم بسیار تند کلر کاری کرده که مجبور شدیم آب معدنی بخریم

  • رستمی تبار

   حد مورد پذیرش کلر سه دهم ۰/۳ قسمت در میلیون است و اگر چه در برخی شرایط می توان افزایش داد ولی معنولا با مقدار کار ۱ppm یک قسمت در میلیون به بالا بوی و طعم کلر حس میشود.
   البته گاهی در آب های با فشار شبکه بالا حباب‌های هوا که در لیوان یا پارچ بصورت توده ای سفید رنگ مشاهده می شود با کلر اشتباه گرفته می‌شود. این حبابها بعد از مدتی از بین می روند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |