قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » گفتگوی ویژه سلام پاوه با جمعی از معترضین به واگذاری تپه الله اکبر جوانرود

به گزارش سلام پاوه:منطقه ای به وسعت حدود ۴۴ هکتار معروف به تپه الله اکبر در شهر جوانرود که جزو منابع طبیعی می باشد این روزها به یکی از خبرهای داغ در منطقه پاوه و اورامانات تبدیل شده است.تا جایی که فضای مجازی،گروه های تلگرامی ،خبرگزاری ها و حتی روزنامه های کثیر الانتشاری همچون همشهری به این موضوع پرداخته اند. در این راستا و با توجه به اعتراضات مردم شریف شهرستان جوانرود در چند مدت اخیر و بخصوص تجمع اعتراضی پنجشنبه گذشته و بنا به درخواست معترضین و دوستدارن محیط زیست و منابع ملی در جوانرود و بر پایه رسالت خبری پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه در جمع مردم شریف جوانرود حاضر شدیم و با تنی چند از این معترضین که از شخصیتهای حقوقی،سیاسی و اجتماعی و… بودند گفتگوی کوتاهی را در زمینه این تجمع با آنها انجام دادیم.ولی سلیمی

 

به گزارش خبرنگار سلام پاوه:ولی سلیمی از فعالان مدنی و احتماعی و از معترضین به این موضوع در پاسخ به خبرنگار سلام پاوه در خصوص هدف از تشکیل تجمع و کمپین اعتراضی مردم نسبت به این موضوع و پیامد های آن اظهار داشت: ضمن عرض احترام و ادب خدمت عوامل سایت خبری سلام پاوه که بر مبنای کار خبری و رسالت خبرنگاری خود که در شهرستان جوانرود حضور پیدا کردید تا از خواسته عمومی مردم این شهرستان گزارش تهیه کنید صمیمانه سپاسگزارم.

 

وی گفت : این تجمع در راستای مصادره کردن ۴۴۰ هزار متر زمین تپه الله اکبر که مشرف برشهر جوانرود می باشد که کارشناسان قیمت تقریبی آن را بالغ بر ٢٠٠ میلیارد تومان برآورد کرده اند.که متاسفانه توسط خانواده آقای نماینده به نفع خود از منابع طبیعی به بهانه ساخت دهکده گردشگری به تملک خود درآورده اند.

 

وی افزود: مجرى طرح با تعهد حفظ وضع موجود یعنى بدون تخریب درخت وفرسایش خاک اجراى انرا دریافت نموده حال طبق نظر کارشناسان محترم این بیلان کارى با ان شرایط أصلا قابلیت اجراى ندارد .که دراین راستا مردم جوانرود اعتراض مدنی خود را درطول دو ماه و نیم شروع کرده اند،که توسط دوستان و همراهان آقای احمد حیدری به عنوان وکیل این پرونده درمراجع قضایی انتخاب شده است.

 

ولی سلیمی سپس گفت:در این راستا رایزنی های زیادی توسط معترضین به این قضیه صورت گرفته است که انعکاس این موضوع به دفتر مقام معظم رهبری، سازمان بازرسى کشور،قوه قضائیه،کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ،ریاست مجلس ،سازمان مراتع وجنگلها ،استاندارى محترم ، ریاست محترم جمهورى و….ارجاع داده شده است.که خوشبختانه نتایج مثبتی هم به دست آمده است که در چند روز گذشته توسط دادستان محترم استان وشهرستان جوانرودحکم توقیف موقت اجرای پروژه صادر شده است.

 

این معترض به طرح واگذاری تپه الله اکبر در ادامه اظهار داشت:خواسته مردم شریف جوانرود در قبال این موضوع از فرماندار گرامی،دادستان محترم.نیروهای زحمتکش امنیتی و نظامی این است که دستور اساسی برای خلع ید کردن خانواده نماینده از تپه الله اکبر و بازگرداندن این میراث ملی به مردم شهرستان جوانرود می باشد.

 

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد منابع طبیعی گفت : همانطور که رهبر فرزانه فرمودند “دستگاه های مسئول باید قاطعانه با تعدی به جنگل ها با هر بهانه ای اعم از هتل سازی و جذب گردشگر و ساخت حوزه ی علمیه و برخی توجیهات به ظاهر قابل قبول مقابله کنند.” پس باید با زمین خواری مبارزه شود،مردم شهرستان جوانرود هم در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری با رعایت اصل نظام و قانون خواستار اجرای حکم خلع ید این ۴۴ هکتار می باشند.

 

احمد حیدری وکیل دادگستری با انتقاد به واگذاری تپه الله اکبر و تخلف دانستن واگذاری آن به خبرنگار سلام پاوه گفت:در روز اول و در اصل نمی بایست این قرارداد منعقد میشد چون خلاف قانون بوده است چرا که در قانون واگذاری اراضی مشجر به اشخاص ممنوع می باشد و تمامی کارشناسان بر این نظر هستند چون بیش از ۵۰ درصد از این اراضی پوشش جنگلی دارد واگذاری به اشخاص غیرقانونی بوده است.که متاسفانه اداره منابع طبیعی این مسائل را مورد توجه قرار نداده و در سال ۱۳۹۰ قرارداد اجاره منعقد شده است.

 

حیدری افزود:پیگیری هایی در این خصوص در زمان وکالت دکتر منوچهری نماینده وقت منجر به این شد که معاون وزیر با ارسال نامه ای به مدیر کل منابع طبیعی استان و ارسال نامه به دفترخانه این قرارداد فسخ شده است.درسال ۱۳۹۴شخصا آقای نادری با حضور در جلسه ای در تهران با حضور مدیرکل منابع طبیعی استان متعهد شده است این اراضی را پس دهد و کاری به تپه الله اکبر نداشته باشد.اما متاسفانه آقای نادری بدون هیچ قراردادی در چتد ماه اخیر اقدام به تصرف اراضی تپه الله اکبر کرده است.

احمد حیدری

وی در ادامه افزود:پرونده این قضیه درحال بررسی می باشد که با همراهی مردم شهرستان و با مکاتبات فراوان با دفتر مقام معظم رهبری، دفتر ریاست جمهوری ، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان بازرسی کل کشور، قطعا این موضوع به نتیجه خواهد رسید.

 

 

حیدری با بیان اینکه منابع طبیعی با توجه به موقعیت فعلی آقای نادری که نماینده می باشد می بایست اعلام جرم و از این موضوع شکایت میکرد گفت : این درحالی است که حالا حدود یک هکتار از این اراضی تخریب شده است،سازهای سبک نصب شده است و قطعا منابع طبیعی باید اعلام جرم می کرد.

 

این وکیل دادگستری افزود : با ملاقاتی که با آقای شیخ ویسی مدیرکل منابع طبیعی استان داشته ایم ایشان صراحتا اعلام کردند که مجریان طرح قصدتغییر طرح از ١٩ ساله به ٩٩ساله وحذف ماده ١٣ آن هستند که کمیسیون با درخواست آنان مخالفت نموده است.

 

وی سپس به انتقاد از طرح گردشگری تپه الله اکبر پرداخت و در ادامه گفت:آقای نادری اعلام کرده اند که با ساختن این طرح ۱۰۰۰نفر از مردم را در تپه الله اکبر مشغول به کار و صاحب شغل میکند. همچنین در نشریه پیام زمان ذکر شده بود که آقای نادری با ساختن دهکده گردشگری پیست اتومبیل رانی فرمول یک و آفرود و احداث تله کابین در این مکان موجب اشتغالزایی ۱۰۰۰ نفر میشود این درحالی است که با تحقیقاتی که صورت گرفته است.بزرگترین مجموعه گردشگری ایران در شهر اهر استان زنجان می باشد که فقط ۳۲ نفر در آنجا مشغول به کار هستند،این در حالی است که گفته های آقای نادری و مطرح کردن این موضوعات فقط توهین به شعور مردم جوانرود می باشد.

 

دکتر محمد یعقوبی از معترضین و معتمدین شهرستان جوانرود نیز گفت: تجمع مردم جوانرود و اعتراض آنها به تپه الله اکبر در وهله ی اول به این دلیل است که واگذاری این تپه در زمانی نامعلوم و در یک مکان نامشخص بدون اطلاع قبلی خود ساکنان شهر جوانرود صورت می گیرد و در یک روال نا مشخص زمینی به مساحت ۴۴۰۰۰۰ هزار متر مربع به خانواده ای واگذار میشود، امری که اگر مردم می دانستند در وهله ی اول اکثریتی از مردم مخالف این طرح بودند و در وهله ی دوم افراد زیادی از متمولین و خانواده های ساکن شهر حاضر بودند در یک مزایده برای گرفتن این زمین و گرفتن طرح برای آن مشارکت کنند در هر صورت زمین بدون اطلاع مردم ساکن شهر جوانرود واگذار شده است.

 

 

وی افزود:در شهری که صدها نفر کارشناس و صاحب نظر و نخبه ی علمی و اقتصادی وجود دارد چرا نباید مردم از این قضیه ی بسیار مهم باخبر شوند و در مورد چنین طرحهایی اظهار نظر کنند. حقیقتا طرح در همان روزهای اول نا عادلانه واگذار شده است و این بنیان اصلی مشکل طرح شده است.الان هم از شما که در این جا خبر تهیه می کنید خواهشمندم با دوربین خود از این تپه عکس و فیلم تهیه کنید که میزان پوشش جنگلی تپه چقدر عالی است در روزگاری که زمین به سرعت به سمت گرم شدن میرود یک تک درخت حکم گنج و طلا را دارد و این جا با این پوشش جنگلی درختان بلوط یکی از بهترین سرمایه های زیست محیطی منطقه هست که باید حرمت آن را دانست و از آن محافظت کرد. ریشه ی این درختان همانند ریشه ی این مردم است که هر دو در این خاک ریشه دارند و به هم وابسته هستند. نا عادلانه است اگر این درختان بریده شوند و مردم را از داشتن چنین محیط زیست زیبایی محروم کنند.

 

عزیز ساسلی یکی دیگر از معترضین به موضوع تپه الله اکبر و از کاندیداهای دوره دهم مجلس شورای اسلامی در گفتگوی کوتاهی در این خصوص به خبرنگار سلام پاوه گفت: ما آمده ایم و در این مکان جمع شده ایم که نه بگوییم به افرادی که ۴۴۰ هزار متر زمین مردم را تصرف کرده اند،و در محافل و مجالس و فضای مجازی اعلام میکنند که بیش از ۱۰۰۰ نفر را مشغول به کار میکنند در حالی که اصلا و ابدا اینچین نیست و نخواهد شد.آمده ایم نه بگوییم به کسانی که بسیاری از افرادی را که فعالین مدنی و فرهنگی هستند را به نام منافق و ضدانقلاب مطرح میکنند و به نحوی رعب و وحشت را در بین مردم ترویج میکنند و بی احترامی به ملت میکنند و در صدد بالا کشیدن اموال عمومی مردم این شهرستان می باشند.

 

عزیز ساسلی

وی افزود:متاسفانه نماینده میخواهد همیشه میل و خواسته شخصی خود را به جای قانون بگذارد و خود را فراتر از قانون مطرح میکند که با کمال تاسف از زمانی که قدرت سیاسی را به دست میگیرد به دنبال خواسته شخصی و فردی خود می رود.اما باید بداند که کسانی که منافع عمومی را قربانی میکنند با توجه به اینکه بی حرمتی نسبت به مردم میکنند قدرت سیاسی آنها در میان مردم و مسئولین به نوعی روز به روز افول میکند و جایگاهی که در حال حاضر دارد را از دست میدهد و در حال تنزل می باشد.

 

ساسلی در ادامه افزود:مقام معظم رهبری در این خصوص با صراحت اظهار نظر نموده اند با کسانی که قصد تصرف منابع طبیعى رابه هر بهانه اى دارندباید با قاطعیت برخورد و در برابر آنان بائستید ما هم امیدواریم که آقای نادری با نهایت احترام و ارزش به جایگاه خود در منطقه به درون مردم بازگردد و این اموال عمومی را که متعلق به مردم است به مردم بازگرداند.

 

 

گفتنی است این پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه  آمادگی لازم را دارد تا نماینده پاوه و اورامانات نیز در گفتگوی ویژه ای اظهارات و پاسخهای خود را در این زمینه مطرح و رسانه ای کند در چند روز گذشته نیز خبرنگاران سلام پاوه با نزدیکان به آقای نادری تماس برقرار کردند و این حق را برای نماینده قائل شده اند که در این زمینه مواضع خود رارسانه ای کنند که امیدواریم بتوانیم در اسرع وقت مصاحبه ای با نماینده داشته باشیم .

 

تهیه و تدوین مصاحبه:فرهاد صالحی،صهیب زربان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. پاوه ای

  تصویر افرادی که در این راه پیمایی هستند همگی به اقای نادری بخالت دارند
  هیچکدام از این افراد به فکر محیط زیست و این تپه نیستند این ها همگی بهانه است
  چون اقای نادری با ارای بی شمار به مجلس رفت بعضی ها دارند مثل باد بادک می ترکند
  تجمع کنند گان محترم دست بردارید اقای نادری بسیار زرنگ تر و هوشیارتر از این حرفها است لطفا خودتان را با این کارها خسته نکنید

 2. جوانرود

  شهاب نادری بسیار بی تجربه است. در جوانرود آقای ……. را رئیس آموزش و پرورش کرده. در حالیکه در کارنامه آقای ………. بجز دبیر حرفه و فن مدارس راهنمایی چیز دیگری نیست. حتی یک دقیقه هم معاون پرورشی مدارس نبوده. خودتان قضاوت کنید ایا الان برای آقای …….. ریاست زود نبود؟؟
  یعنی جوانرود شایسته تر از این آقا نداشت؟

 3. ناشناس

  سلام من از موضوع تپه زیاد اطلاع ندارم ولی از چیزی که زیاد ناراحتم ریا و دورویی افراد هستش که هر جا توانش رو داشته باشن نه به محیط زیست اهمیت میدن نه به اعتراض مردم. اونوقت این یارو میاد از ارزش درخت حرف میزنه یا اون آقای ساسلی دقیقا چون خودش نماینده نشده اومده اعتراض وگرنه اهمیتی به محیط زیست نمیده

 4. ناشناس

  برای شهاب متاسفم!

 5. جوانرودی

  مردم جوانرود قبل از انتخابات فکر میکردند این آقای نادری چون جوانه، بفکر اشتغال جوان هاست. درحالیکه این آقا هم مثل نماینده های قبلی به یکسری افراد(حدود ۳۰ نفر در جوانرود) قول اشتغال پسر و دخترانشونو داد و با پارتی اونا رو سرکار برد. هرنماینده ای در اورامانات سرکار میاد در هر شهرستان به حدود ۲۰ نفر که براش تبلیغ اساسی میکنندقول استخدام فرزندانشونو میده. باز صد رحمت به نماینده های قبلی که حداقل جواب تلفنمونو میدادن. یکی از نزدیکان این آقا به من گفت چون جوانرودی ها بخاطر تپه الله اکبر بهش اعتراض کردن، نادری از جوانرودی ها خوشش نمیاد و کارشونو راه نمیندازه

 6. همشهری

  سلام چراکسی ومسولی درشهرستان پاوه به فکرجاده مسیر نوسودنیست چرامسولین ادارمحیط زیست مرتع وجنگل داری پاوه مانع بعضی ازآقایان نمی باشد که مرتع راملک شخصی خود کرده اند وازمردم بابت خاک خالی کردن ازمردم پول دریافت می کنند اگرکسی دیگراین کارا انجام می داد بارهااورا به قانون معرفی می کردند باتشکر ازسایت سلام پاوه لطفا گزارش تهیه فرماید

 7. شهروند

  خود کرده را تدبیر نیست …
  وقتی بدون فکر و بدون اطلاع به هر کسی رای میدیم این میشه نتیجه ش
  تا زمانی که عشیره گرایی و قوم گرایی در اورامانات هست که حالا حالاها هست وضعیت ما همینطوریه
  تازه تپه ی الله اکبر یکی از چیزاییه که مردم فهمیدند خدا چیدونه چه چیزایی که کسی خبر نداره .

  • قبادی از بیستون

   آقای نادری اصلا مدیون مردم اورامانات و جوانرود نیست و با زحمات و رایزنی خود نماینده شد و لیاقت خودش را برای مسئولین ثابت کرد و نماینده شد. کسانی که می گویند مردم به او رای دادند و نماینده شد به ایشان ظلم می کنند و تهمت می زنند. او از همه رقیبانش زرنگتر بود و مسئولین او را پسندیدند. از زمان آقای فتح اله حسینی در مجلس بود و همه کارها یاد گرفت و استفاده کرد. آدم زرنگی هست مردم به او حسودی می کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |