قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » وقتی عشق جان کل مست را می گیرد

به گزارش سلام پاوه :  حکایت درد ناک نابودشدن عاشقان مدهوش اینبار در حیات وحش بدست انسان متمدن امروزی در کوهستانهای زاگرس .

به گزارش خبرنگار سلام پاوه :، حکایت غریبی است رازهای گوناگون طبیعت آنگاه که در فصل کل مستی روزهای پایانی پاییز و آغاز زمستان عشق و خطر در کوهستان های زاگرس پابه پای هم گام بر می دارد و عاشق قربانی عشق بدست انسان می شود.گشت محیط زیست

روایت کلهای مست و مدهوش و غفلت از خطر داستان واقعی و عجیبی است که همه و همه در فصل کل مستی و جفت گیری این گونه زیبا بر صخره های شاهد کوهستان های زاگرس صورت می گیرد.

هر ساله با توجه به وضعیت گرمسیری و سردسیری مناطق گوناگون کشور و استان کرمانشاه در اواسط آذرماه تا پایان این ماه گونه های زیبای جانوری کل و بز در فصل کل مستی به جفت گیری می پردازند.  در این فصل کَل های مست به دنبال آواز بخصوصی که بزهای آماده باروری سر می دهند از نقاط دور و نزدیک به سوی آنها رفته و با جدال و غلبه بر دیگر کل ها با تشکیل حرمسرایی، چندین بز را وارد قلمرو شخصی خود کرده و به هیچ کل دیگری اجازه نزدیک شدن به بزهای حرمسرایش را نمی دهد.

در میان جدال عاشقانه کل ها با یکدیگر، این کل های با تجربه و نیرومند هستند که پس از پیروزی در محدوده مشخص گونه کل غالب جفت های تصاحب شده خود را انتخاب می کند و غافل از همه خطرات و کمین ها در مستی عمیقی به سر می برد.

در طول این مدت گونه های کل و بز وحشی بالاخص کل ها به محیط اطراف و پیرامون خود بی توجه شده و سرعت عکس العمل آنها نسبت به سایر فصول سال بسیار کندتر می شود و از این رو با توجه به سرشت ذاتی ،غریزی و طبیعی جانور مورد تهدید شکارچیان غیر مجاز و افراد فرصت طلب و سود جو  قرار گرفته و این گونه ها بطور جدی در این فصل آسیب پذیر و در معرض خطر قرار می گیرند. هر ساله در کوهستان های مناطق مختلف استان بخصوص پاوه و اورامانات شاهد زجه های مرگبار و شکار این گونه های جانوری در اوج سرمستی و شادی به دست انسان ها می باشیم.

مهندس اخگرزاده رئیس اداره محیط زیست شهرستان پاوه در این خصوص گفت : متاسفانه هر ساله علی رغم توصیه ها و درخواست مسئولان و فعلان محیط زیست در فصل کل مستی شاهد حضور گسترده شکارچیان غیر مجاز در منطقه و تعرض و دست درازی به حیات وحش منطقه هستیم .مهندس اخگرزاده

وی افزود : شکارچیان غیرمجاز و افراد منفعت طلب با ترفند ها و شیوه های مختلف به حریم خصوصی، زیستگاهها و محدوده های جفت گیری موجودات زنده ای که آنها هم حق حیات را از خداوند متعال گرفته اند تجاوز کرده و در اوج بی انصافی باعث خسارات سنگین و جبران ناپذیر و انقراض گونه های ژنتیکی و منابع ملی منطقه می شوند .

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه تهدیدات در حیات وحش تنها مختص شکارچیان غیرمجاز و تهدیدهای انسانی نیست گفت: عواملی دیگر از جمله آتش سوزی، خشکسالی و انواع بیماریهای مزمن و قابل انتقال در حیات وحش نیز منجر به خسارت جدی به طبیعت و حیات وحش میگردند. اما عامل اصلی که باعث ورود لطمات جدی و در سطح وسیع تر می شود همان عامل انسانی و دخالت های انسان در طبیعت، تخریبها و استفاده از امکانات و تجهیزات به روز که تنها به دلیل تکرار عادات و رفتارهای اشتباه و یا منفعت های شخصی و از بین بردن گونه های ژنتیکی و طبیعی باارزش بوده و در واقع منابع تجدید ناپدیر و اموال عمومی ملت را هدف قرار داده اند .

مهندس اخگرزاده خطاب به تخریب گران محیط زیست و طبیعت گفت : این افراد باید بدانند که تجاوز آنها به طبیعت و منابع ملی در واقع خیانت در انفال و اموال عمومی مردم بوده و در حقیقت جرمی سنگین و جبران آن در بسیاری از موارد غیر ممکن می باشد .بز کوهی

وی با اشاره به گستردگی منطقه و کمبود نیروی انسانی و امکانات لازم برای مبارزه با شکارچیان غیر مجاز و اخلال گران در طبیعت گفت : از تمامی دوستد‌اران و علاقمندان به طبیعت و حیات وحش منطقه خواستاریم که نسبت به موضوعات و مسایل حساس زیست محیطی که جبران آنها مشکل و یا غیر ممکن است دقت بیشتری داشته باشند و برحسب وظیفه شرعی ،قانونی و اخلاقی و اعتقادات دینی و مذهبی در راستای کمک به حفظ و بقاء میراث طبیعی و ملی منطقه و در حفظ این امانت الهی بیش از پیش گامهایی استوار برداشته و در این رسالت خطیر ما محیطبانان ،سربازان و محافظان منابع ملی منطقه را با وجود مشکلات متعدد و محدودیت‌های فراوان و شرایط خاص حاکم بر این منطقه از نظر توپوگرافی ، کوهستانی ،صعب‌العبور بودن و اکوسیستم حساس و شکننده منطقه که حفاظت و صیانت از آن را برایمان مشکل و دو چندان نموده است . انتظار همراهی و مساعدت بیشتر و تقاضای مشارکت همه جانبه را از همه شما بزرگوران خواستاریم.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به وجود منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل با وسعتی به مساحت ۲۳۷۲۴ هکتار و تنوع گونه های گیاهی و جانوری و همچنین نقاط دیگری از جمله نان وِیژه و دالانی و… لزوم همراهی دیگر مسئولان و نهاد های نظامی و همچنین سمن های محیط زیستی را برای کنترل و مبارزه با شکارچیان غیر مجاز خواستار شد.

حکایت درد ناک نابودشدن عاشقان مدهوش اینبار در حیات وحش بدست انسان متمدن امروزی بسیار تلخ است . و باید گفت چه قدر تراژدی غم انگیزی است که در اوج عشق و مستی و در اوج صخره ها و قله های بلند کوهستانهای زاگرس تیر دشمنان طبیعت بر پیکر خسته و شکننده عاشقان مدهوش اصابت کند و مرگ و نابودی را رقم زند.

گزارش از : فرهاد صالحی 

بز کوهی

تصاویر آرشیویی از تجاوز به محیط زیست شهرستان پاوه در چند سال گذشته

 1. دانشجو

  سلام این افراد را درپاوه همه شما خوب میشناسید ومیدانید تز چه طربق تقدام میکنند پس چرا ساکت هستید مهندس اخگر؟

 2. سوره هه راله

  یه حقیقت بسیار تلخ در این میان وجود دارد وآن اینکه متاسفانه اغلب قشرمرفه و البته متشخص جامعه دست به این عمل شنیع میزنند والبته قطعا خود اداره حفاظت محیط زیست تک تک این افراد را شناسایی کرده اند اما چون آقایون از امتیازات خاصی!!! برخوردارند متاسفانه قانون هم مقابلشان اگاهانه سکوت میکند
  واین است داستان. طبیعت به ظاهر بکر یک ملت با تمدن چند هزار ساله

 3. حسینی

  از اداره حفاظت محیط زیست خواهشمندم با شکارچیان کبک درمسیر بیدمیری که دراین فصل سال به صورت هوا زنی اقدام به شکار وزخمی کردن آنها می نمایند برخورد کنند،بخصوص روزهای تعطیل بعد ظهرها

 4. تابان

  خیلی عالی بود

 5. که له هه رز

  این ماە در تقویم هورامان بنام ماە(کەڵە هەرز)شناختە میشود ودر بین مردم هورامان (البتە قدیم!!)شکار در این ماە ناپسند وحتی شوم بودە است.امیدوارم جمعیت این حیوانات زیبا مثل گذشته زیاد شود وشکارچیان دست از سر این طبیعت زیبا بردارند.

 6. محسن

  باسلام بنده نمیدانم چرا محیط زیست نباید یک شماره تلفن مخصوص اطلاع رسانی داشته باشدتا در مواقع ضروری مردم اطلاعات خود را فوری گزارش نمایند. چنین شماره تلفنی اگر هست می توانند در معابر و مسیر جاده های ارتباطی.و مجاورت مناطق حفاظت شده .و یا در سطح شهر در معرض دید مردم قرار بگیرد. با این کار مردم میتوانند اطلاعات بسیارمهمی را در خصوص شکارهای غیرمجاز در اختیارمحیط زیست قراردهند

 7. عطاالله قادری

  خیلی زیبا به این موضوع اشاره کردین. متاسفانه سودجویان به عادتهای غریزی حیوانات به چشم فرصت برای مرتفع نمودن مطامع غیر انسانی خود نگاه می کنند. مثلا در فصل جفت گیری برای حیوانات و پرندگان نقشه می کشند. و یا زمانی که حیوانات برای رفع تشنگی به چشمه سارها و منابع آبی نزدیک می شوند در مسیر آنها کمین می کنند و یا در فصل سرد که حیات وحش گرسنه هستند و به امید یافتن خوراک نزدیک سکونتگاههای انسانی می شوند آنها را غافلگیر می کنند. براستی که چقدر از انسانیت بدور است عمل کسانی که از تشنگی و گرسنگی دیگران سوء استفاده کرده و آنها را به دام می اندازند.

 8. شهروند

  با تشکر فراوان از پرسنل زحمتکش اداره محیط زیست اما به نظر میرسد بدلیل مشغله زیاد یا کم لطفی است که متاسفانه منطقه بیدمیری را به کلی فراموش کرده اند هر روز صدای دهها شلیک اسلحه شکاری به گوش میرسدوشکارچیان متخلف ازادانه مشغول شکار کبک ودیگر حیوانات بومی این دیارند وکسی کاری به انهاندارد متاسفانه

 9. ناشناس

  باسلام خدمت مسولین محیط زیست پاوه تورا به خدا اگر مقدور هست در هفته چند روز به عنوان گشت سری به نودشه بزنید

 10. علی

  باسلام راستی باشکارچیانی که با وضعیت اسف بار پارسال حيوانات زبان بسته را شکار کرده بودن چکار کردن؟ پرونده مختومه شده، جناب اخگرزاده وفرهاد بزرگوار قانونهای سست باعث تکرار جرم برعلیه حيوانات ومحیط زیست میشود چراکه قانون برای شکارچیان متخلفی که باوضعیت بغرنج وتاسفباری حيوانات راشکار کرده بودن هیچ قانون برای عمل شنیع آنان حکمی صادر نکرده بله به قانون هم میخندن

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |