8 Comments

 1. 8

  piman

  قاعدتا باید همان هایی که به اصطلاح حافظ این طلای سبز هستند باید پاسخگو باشن امسال شاهد سوختن بسیاری از جنگل ها ومراتع پاوه واطراف بودیم ساعت ها در آتش سوخت و مدیر بومی ودلسوزی نداشتیم که رسیدگی کنه . هر روز شاهد تخریب و تجاوز به حریم منابع طبیعی و قطع درختان جنگلی هستیم . زمین خواری رو به افزایش است شرکت سد سازی هکتارها منابع طبیعی روستای هیروی وداریان و… تخریب کرده .بدون هیچ سودی برای منطقه ما.معادن سنگ رو به افزایش نهاده که بعد بهره برداری وتخریب رها شدن و ریزش وتخریب جاده ها رو داریم.قبلا تعاونی های فعال منابع طبیعی داشتیم ولی حالا چی .همه برای گرفتن وام یه جایی رو به بهانه مرغداری و… تخریب کردن ولی حالا رها شدن چون وام رو جای دیگری خرج کردن.اینها همه به خاطر نظارت عالی مسئولان بومی وغیر بومی دلسوز منطقه هستش.

  پاسخ دادن
 2. 7

  اقبال محمدی

  محقق و نویسنده ارجمند جناب اقای نجفی
  با خواندن مطلب ارزشمند و پربار جنابعالی از وجود شهروندان فهیم و دوستدار طبیعت در شهرستان فرهنگ و علم و ادب (پاوه) به خود می بالم. به راستی دوام و حفظ گونه های گیاهی و جانوری و اکوسیستم اورامان در گرو اطلاع رسانی و ارائه مطالب روشنگرانه شما عزیزان است. مستدام باشیدو بمانید.

  پاسخ دادن
 3. 6

  عبید فخرالدینی

  با سلام و سپاس از آقای نجفی
  مطلب بجا و شایسته ای ست… متاسفانه سالهای متمادی ست که محیط زیست ایران روز خوشی به خود ندیده و هر بار با بی توجهی یا سیاستهای فاجعه باری روبرو می شود. خشک شدن تدریجی تالابها و ودریاچه ها، تخریب جنگلها و مراتع، آلودگی هوا، دفع غیر بهداشتی و خطر ساز زباله در تمامی شهرها و روستاهای کشور و ده ها مورد دیگر که نشان از عدم وجود فرهنگ محیط زیستی و بی توجهی به بحرانهای پیش روست. البته جای امیدست که این روزها شاهد رفتارهای محیط زیستی برخی افراد جامعه هستیم و خوشبختانه باید گفت این نشان از حرکت جامعه بسوی خواسته های محیط زیستی است امیدواریم دولتمردان نیز سیاستهای خود را در این مسیر قرار داده و برنامه های مدونی را جهت ایجاد فرهنگ محیط زیستی اجرا نمایند

  پاسخ دادن
 4. 5

  غفارسالخورده

  سلام-جنا ب نجفی به موضو ع مهم وحیاتی اشاره فرمودید.وتذکر شما بجا وبحق بود امیدوارم مسئولین ما دراین زمینه بیشتر احساس مسئولیت کنند وبه دور از شعارگرائی وشعارزدگی به طور عملی وفیزیکی برای حل این مشکل مهم اقدام نمایند.وامیدوارم شما فعا ل فرهنگی واجتماعی همیشه تندرست وسرافرازباشید

  پاسخ دادن
 5. 4

  مدرک ولدبیگی

  با تقدیر و تشکر و درود فراوان خدمت اقای نجفی بابت توجه ویژه ایشان به طبیعت این منطقه
  امید که مسئولین محترم هم تا حدی به فکر باشند و بتوانند با کارهای کارشناسی از تخریب و نابودی جنگلهای طبیعی این منطقه که در سالهای اخیر بصورت فزاینده ای رشد داشته جلوگیری نمایند و این سرمایه ملی را برای کیندگان حفظ نمایند.
  با تشکر از اقای صاحی بابت تلاشهای شبانه روزی در زمینه اطلاع رسانی

  پاسخ دادن
 6. 3

  محمد غریب معاذی نژاد

  سپاس آقای نجفی. حساسیت های شما در رابطه با محیط زیست وطبیعت هورامان قابل تحسین وستودنی است .کارهای فرهنگی شما در همه عرصه ها نشان از اخلاص بی اندازه نسبت به این دیار می باشد

  پاسخ دادن
 7. 2

  کیوان امینی

  سپاس ودرود بی پایان ای استاد فرهنگ وادب

  پاسخ دادن
 8. 1

  امير دارستان

  سپاس و درود فراوان به اين شهروند آگاه و فهميده .
  به راستي كه به نكته بسيار خوبي اشاره نموده اند . به جاي اجراي اقدامات نمايشي و جلب به به و چه چه ديگران بهتر است به فكر حفظ سرمايه هاي موجودمان باشيم .
  حفظ زيستگاهاي ارزشمند هورامان بايد در اولويت قرار گيرد زيرا زيستگاهي كه بر اثر احداث جاده ، ساختمان سازي و … نابود مي شود احياء دوباره آن اگر غير ممكن نباشد صدها سال طول مي كشد.
  قطع يك درخت هزاران بار مخربتر از شكار يك گونه جانوري مي باشد كه متأسفانه مردم ما زياد به اين نكته توجه ندارند.
  با تشكر

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.