6 Comments

 1. 6

  محمدسابق نصری

  با تشکر ازاظهار نظر ونگاه خوانندگان محترم. در خصوص اظهارات فوق لازم به توضیح است که همانگونه که در نظریه آسیب شناسی الیس به گرایش فطری و ذاتی انسانها به سوی منطقی و روشن فکر بودن و در سوی مقابل کژ فکری و غیر منطقی بودن اشاره شده است، این نکته نیز حایز اهمیت است که افراد از نظر این گرایش فطری به غیر منطقی بودن با هم فرق دارند و حتی جوامع و خانواده خای درون این جوامع نیز از نظر گرایش به ترغیب تفکر روشن یا نادرست، با یکدیگر متفاوت هستند. با این حال، متاسفانه اغلب جوامع و بخصوص جامعه ما فرزندان خود را طوری بار می آورند که این گرایش فطری نیرومند آنها را به آشفته کردن خود، وخیم تر می کنند. حتی بهترین جوامع چه خرد گرا و چه غیر خردگرا (که الیته تقسیم بندی به عقلانی و غیر عقلانی نمی تواند درست باشد.) و با بهترین میراث ها و انواع جامعه پذیری ها ، نمی تواند آسیب پذیری ما را نسبت به خودشکنی و خودویرانگری ( اشاره آقای ایکس به نظربه فروم) برطرف کند. در خصوص نظر جناب بیستون در خصوص تقسیم بندی فوق ایشان را به نظریه سازه های منطقی جورج کلی در باره قضاوت در این خصوص ارجاع می دهم. نکته دیگر اینکه؛ در هر جامعه ای بسیاری از افراد اسیر الزامات و باید های غیر منطقی می شوند و بسیاری از ترجیحات خود را به عنوان نیاز تلقی می کنند و این در واقع فلسفه ای غیر منطقی را به ارمغان می آورد و به نوعی حس نا امیدی را در برخورد با این چالش اساسی به همراه دارد. تلاش های خستگی ناپذیر الیس و بسیاری از روانشناسان و نظریه پردازان از این نظر که هدفشان خدمت به همنوعانشان بوده است شایسته تقدیر است و قرار نیست که کاملا درست و عاری از خطا و اشتباه باشد. ودر خصوص جامعه ایمانی و اسلامی ما ، بدون هیچ تعصب دینی و مذهبی قاطعانه می گویم که در بحث خردورزی و دعوت به تعقل و مثبت اندیشی اسلام در صدر تمامی ادیان بشری است و گواه آن نیز قرآن و آموزه های حقیقی پیامبر عظیم الشان آن است. و بیگمان نظریه الیس در جامعه ما بیشر بر این اساس می تواند تاثیر گذار باشد.
  با تشکر

  پاسخ دادن
 2. 5

  یزدانبخش

  دوستان اینجا بحث از کاربرد یک وجهی و منحصر این رویکرد نشده
  همه تون مطمئنا تو روان شناسی سررشته دارید و میدونید که تو جریان مشاوره و درمان .تک رویکردی جواب نمیده
  در کنار رویکرد تایید شده و مورد علاقه و تخصص یافته تون.تو خیلی از افراد رویکرد البرت الیس با پویش در تربیت و خانواده و… میتونه موثر باشه و جواب میده خیلی وقتا
  سربلند باشید

  پاسخ دادن
 3. 4

  بیستون

  فرد عقلانی در جامعه عقلانی رشد میکند و از آنجاییکه جامعه ما جامعه ای خرد گرا نیست انتظار عبثی است که از افراد این اجتماع عقلانیت وخرد گرایی را انتظار داشته باشیم.شک گام اول خرد گرایی است که این مهم در مغایرت کامل با بسیاری از آموزش های رسمی و غیر رسمی جامعه ما می باشد که بر اساس ایمان بنیان نهاده شده است.
  این شاید صحیح باشدکه فرد عقلانی برای رفع مشکل خود باید راه حل های مختلف را بررسی کرده و بهترین راه حل ممکن را انتخاب نماید اما در جامعه ای که برای رفع مشکلات راه حل های از پیش تعیین شده و غیر قابل تغییر و تردیدی هست و هرگونه شک و شبهه در این نسخه های از قبل پیچیده شده تبعات غیر قابل پیش بینی برای فرد ایجاد خواهد نمود،عملا گزینه بررسی راه حل های مختلف منتفی خواهد گردید.
  نظر بنده بر این است که انتظار جوابگویی نظریه روانشناسان و جامعه شناسان غربی در جوامع شرقی و بویژه درفرد و جامعه مابیهوده خواهد بود مادامی که بنیان های فکری و فلسفی انسان غربی و شرقی در اغلب موارد در تعارض و حتی در تضاد هستند.

  پاسخ دادن
 4. 3

  ایکس

  با سلام
  تمام تصورات یازده گانه از یک اصل کلی استخراج شده اند و آن اینکه خود را میازارید و خود را دست کم نگیرید.
  در واقع این اصل کلی ترکیبی از واقع نگری و خیالپردازی دیروز است که به نظر حقیر گرهی از کار انسان نخواهد گشود کنار آمدن با خود و محیط پیرامون شعاری بزرگ است و با چنین دستوراتی پالایش نخواهد شد. اینها بیشتر شبیه دستورات اخلاقی هستند.
  اریک فروم از این هم پیشتر رفته بود و در آناتومی ویرانسازی در خصوص دو مرض خودآزاری و دیگر آزاری کاغذها سیاه نمود اما به نظر حقیر نتوانسته است دلیل کافی اقامه کند متاسفانه در عالم اندیشه و نظر چندان به دلیل کافی توجه نمی شود با بررسی کارنامه بزرگان در طول تاریخ این موضوع مشهود است .
  آیا الیس توانسته است این نظر خود را اثبات نماید؟ به گمان حقیر نتوانسته است.
  با تشکر

  پاسخ دادن
 5. 2

  ندا فرتاش

  از یک اندیشه که آید در درون/ صد جهان گردد به یکدم سرنگون
  ممنون از بابت مطلب مفیدی که ارائه کردین و واقعا تا زمانی که نتوانیم و نخواهیم که باورهای نامعقول یا غیر منطقی خود را با جدیت زیر سوال ببریم کار زیادی برای بیرون کشیدن خودمان از این نگرشها نداریم

  پاسخ دادن
 6. 1

  یزدانبخش

  سلام
  طاعات قبول
  عالی و جامع و کامل نظریه ی به واقع جالب و کاربردی البرت الیس رو بیان کردید
  سپاسگزارم
  در دنیای امروز و افکار و عقاید مردمان اطرافمان به راستی که اطلاع پیدا کردن از عقاید اهمال شده ی جمعی مردمان قدیم حال خواسته یا ناخواسته ما رو به اگاهی میرسونه که ذهنمون رو پاک کنیم از اشتباهات تلقین شده و درست پیش برویم
  جالبه حتی برام پیش اومده که افراد تحصیلکرده و متخصصی رو دیدم که درگیر همچین افکاری بودن
  افکاری به سمت و سوی منفی و حتی خرافه
  با تشکر

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.