27 Comments

 1. 26

  پاوه

  جناب آقای الیاسی در کردستان عراق هورامی ها جرات ندارند خواهان آموزش زبان مادری هورامی به فرزندانشان باشند چون با سرنیزه و ترور احزاب کرد روبرو میشوند. کرد به اندازه کافی حامی بین المللی و وطنی دارد لطفا به فکز قوم در حال زوال هورامی باشید. تا کی پاوه ای ها باید سنگ ناسیونالیزم کردی را به سینه زنند و از هویت واقعی خود چشم بپوشند.

  پاسخ دادن
 2. 25

  ناشناس

  باسلام
  جناب ان اکرمکم
  مشکل شما این است که اسلام را در حکومت ها
  واشخاص میبینید که ممکن کمک حال گروهی
  فکری از مسلمانان باشند
  ولی اسلام متعلق به منطقه نژادو نمی باشد
  مسلمان واقعی در مراوده با دیگران منطقی وصبور است

  پاسخ دادن
 3. 24

  ناشناس

  دوست
  کاک تحسیم عزیز
  آنقدر زیبا واقعیت را بیان نمودید که طرفداران اردوغان جنایتکار راهی جز عصبانیت
  برای فرار از این واقعیت پیدا نکرده اند. همیشه وقتی عصبانیت بر گفتار غالب می شود که فرد پای دلیل و منطقش بسته می شود و شما چه زیبا پای دلیل و منطق طرفداران حکومت ستمگر ترکیه را بستید . قلمتان همیشه پر جوهر باد.

  پاسخ دادن
 4. 23

  دانشجو

  با تشکر از جناب الیاسی برای متن بجا و شیواشون و نظرات تمامی دوستان.
  بی شک اگر مطلب نوشته شده توسط یک غیر کرد که دکترای فلسفه از دانشگاه تهران بود بیشتر به چشم میامد. عادت داریم هم زبانانمان را راحت تر نقد کنیم. نقد حق است اما فراموش نکنیم که را و چه را نقد میکنیم .از نظر بنده نژاد پرستی ٬ اسلام ستیزی٬ اصطلاحات مرتبط با این متن نبودند…

  پاسخ دادن
 5. 22

  تحسیم الیاسی

  با ادای احترام به مدیریت سایت بابت فراهم کردن چنین مجالی وتشکر از تمامی کسانی که توجه نشان داده و با نظراتشان بر اهمیت موضوع تاکید نموده اند.
  بدون این که قصد پاسخگویی داشته باشم توضیحاتی را در تایید و ایضاح بعضی نظرات خالی از فایده نمی بینم:
  – از هر گونه اندیشه و گفتمان فاشیستی و نژادپرستان برائت جسته و از آن اعلام انزجار می کنم.
  – حساب قدرت ها و حکومت ها را از ملت ها جدا کرده هیچ ملت و حتی دولتی را دشمن همیشگی کرد ندانسته و معتقدم تمام حکومت ها بر اساس منافع ملی خویش عمل می کنند.
  – جهل و به تبع فقدان قدرت مؤثر را باعث تضیع حقوق هر ملتی از جمله مردم خویش می دانم. هدف متن نیز یادآوری چنین ضرورتی بوده است.
  – نه خاندان فهد و نه حکومت استبدادی اردغان را هرگز مساوی دین مبین اسلام ندانسته و از سوختن ریش خود بابت فوت کردن شعله ی رو به خاموشی این مستبدان کوته بین نگران نیستم.
  -اعتراض و اعلام انزجار از ظلم و جور، و ریختن به ناحق خون مردمان را وظیفه ی انسانی و دینی خویش دانسته و از خداوند مسئلت دارم توفیق ادای این مسئولیت را بیش از پیش عطا فرماید.
  – ضمن این که به امید روزی هستم فرهنگ تکفیر اندیشه و صدا مخالف از سرزمینم رخت بربندد.
  برای خود و مردمانم دانایی را آرزومندم

  پاسخ دادن
 6. 21

  ان اكرمكم عندالله اتقاكم

  بله بويي تند و مشمئزكننده-بوي نژادپرستي و اسلام ستيزي
  آقاي الياسي لطفا پاسخ انتقاد دوستان را بدهيد به نظر بنده شما بسيار نژادپرستانه و تحت تاثير احساسات سخن گفتيد.به واقع اين بوي نژادپرستي و دين ستيزي شما بود كه بس تند و مشمئزكننده بود.

  پاسخ دادن
 7. 20

  ناشناس

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت نگارنده محترم
  جنگ و ستیز هزاره هاست برپاست نمایش قدرت عمری به درازی تاریخ بشر دارد از کشتار جمعی تا سر به نیست کردن های پنهانی ، از قمه کشی تا خشونت های پنهان .
  آنگاه که یادبودی برای کشتار جمعی حلبچه برگزار می کنیم به جای چاره اندیشی مرثیه ثرایی می کنیم خشونت در نوشته نویسندگان و نقد منتقدان موج می زند معرفت به فراموشی سپرده شده و جامعه آبستن حوادث است همه برای هم چنگ و دندان تیز می کنند قدرتی ویرانگر جامعه را در بر گرفته اینبار به گفته دوستمان نمایش قدرت را نه فقط مافیا و یا احزاب آزادی بخش و یا سیاستمداران و حکمرانان بلکه تک تک افراد جامعه و من و شما عهده دار هستیم جامعه آبستن حوادث تلخی است و حلبچه تکرار و تکرار می شود و ما همچنان مرثیه می خوانیم انگار در کنار قدرت و خشونت درونی خویش به مرثیه ثرایی نیز عادت کرده ایم آنگاه که از قدرت و ویرانگری آن دم می زنیم جز تابویی از قدرت نمی بینیم و در تحلیل قدرت نیز خشونت به خرج می دهیم و آرزو داریم تا قدرت قدرتمندان فرو ریزد و به ما ارزانی گردد تا انتقام گیریم و تاریخ غم انگیز را دوباره رقم زنیم.

  پاسخ دادن
 8. 19

  شنگو

  1- لنگستون هیوز شاعر سیاه پوست آمریکایی در شعری که احمد شاملو ترجمه کرده است تمام تاریخ انسان را در جمله ای چنین توصیف کرده است: ” سگ سگ را می درد و توانا ناتوان را لگدمال می کند. 2- اگر ما – کردها – حکومتی به قدرت انگلیس یا آمریکا می داشتیم رفتار ما با بقیه ی جهان چه گونه می بود؟ شک نکنید می تاختیم و می بردیم و می کشتیم! مانند آن ها و مانند هر قدرت دیگری در طول تاریخ. نمونه اش جنگ داخلی مام جلال و بارزانی ها طی سالیان گذشته و کشمکش کنونی بر سر قدرت در کردستان عراق.و …
  3- اردوغان هر چه که باشد در یک انتخابات آزاد و با رای بیشتر از نیمی از مردم کشورش رییس جمهور شده و طبیعتا مانند هر سیاستمدار دیگری در پی منافع کشور و رای دهندگانش است.سیاست میدان بده بستان و کسب قدرت بیشتر با هر روشی است نه میدان اخلاق گرایی و رویاپردازی.(نک آثار سید جواد طباطبایی به ویژه تفسیرش بر ماکیاولی)
  4- آپو وقتی که دستگیر شد هنوز روی پرچم حزبش داس و چکش بود!!!
  5- علت مظلومیت کردها نه اسلام است نه عرب ونه فارس و ترک.بلکه عدم آگاهی است و علل کوچک تری که مجال پرداختن به آن ها نیست.توصیه می کنم که سه گانه ی سینمایی پدر خوانده ها را ببینید که جهل مردم چه گونه پیدایش قدرت را سبب می شود.
  6-تاریخ نمایان گر جابه جایی ظالم با مظلوم بوده و خواهد بود.هر مظلومی پتانسیل تبدیل شدن به ظالم را دارد.فیلم کتاب سیاه (Black Book ) را حتما ببینید.
  7-پیدایش بربرها اتفاقی نبوده بلکه دلایل داخلی هر کشور و سیاستهای اشتباه منطقه ای و فرامنطقه ای دارد.
  8- متاسفانه بوی فاشیسم به مشام می رسد.

  پاسخ دادن
  1. 19.1

   ناشناس

   جناب شنگو ما از نظر شما چیزی متوجه نشدیم این چه منطقی است که بجای تاختن به ظلم و محکوم کردن ظالم، مظلوم را مورد نکوهش قرار می دهید. اگر قصد شما ریشه یابی وچگونگی بوجود آمدن ظلم است لااقل باید اول به ظلم می تاختید وسپس مظلوم را به به پذیرش ظلم تشویق می کردید. لازم میدانم شما را متوجه کنم در بسیاری از گوشه های این جهان بودند ملتهای تحت ستمی که سالهاست طعم ازادی و عدالت را چشیده اند ودر پناه قانون و عمل به آن دیگر هیچ ظالمی بوجود نیامده است و روز به روز مسیر پیشرفت وکمال را طی می کنند.

   پاسخ دادن
 9. 18

  ناشناس

  جناب شهر وند غرب حقوق بشر را در منافع خود تفسیر

  میکندهمیشه اقلیت های قومی راالت دست قرار داده
  برای رسیدن به اهداف مادی خود
  اگر چه ما یک ملت هسیتم واقلیت قومی نیستیم
  اما قدرت ها از ملت کرد استفاده کرده وبعد هم بسیار
  ساده مورد معا مله قرار گرفته اند
  پنج هزار نفر زن وکودک و شهر وندان بی گناه وبی دفاع در حلبجه
  کشته شدند
  هیچ حکومت مسلمانی در شبه جزیره عر بستان انرا محکوم
  نکرد در صورتیکه همه مسلمان بودند
  واینکه حزب افای اردوغان که خود را مسلمان روشن فکر مینامند
  ابائی از کشتار مردم بی دفاع هم وطن خود ندارد
  وشما مجوزش را وجود احزاب تند رو میدانید

  پاسخ دادن
 10. 17

  تیمور

  بسیار شفاف، دلنشین و تاثیر گذار بود

  پاسخ دادن
 11. 16

  نور الدین لطفی

  درودبر شما اقای الیاسی که درد مردمت را درک کردی
  صادقانه شیوا وبدور از ژست گرفتن های ادبی انرا بیان نمودی

  پاسخ دادن
 12. 15

  یک شهروند

  جناب آقای دکترتحسیم الیاسی قلم تان همیشه پاینده باد که چه زیبا مشکلات کردها را بیان کردهاید

  پاسخ دادن
 13. 14

  شهروند

  سلام
  قطعا رعایت حقوق بشر توسط آمریکا را شما نمی توانید زیر سوال ببرید .دولت آمریکا از احزاب کرد آزادیخواه و میانه رو حمایت کرده و می کند .اما اگر دقیق نگاه می کردید می بینید که بسیاری از احزاب کرد آلت دست روسیه که در جهت مخالف منافع ترکیه که همسایه و دارای بزرگترین جمعیت کردهاست قرار گرفته اند پس مساله بسیار پیچیده است . مگر بشار اسد حقوق بشر را رعایت می کند که مورد حمایت کردهاست .این مطلب بیشتر جنبه احساسی دارد تا تحلیلی و از یک اهل قلم و دانشگاه انتظار بیشتری میرود چرا خواننده را به این فکر می برد که یک مطلب سفارشی است .

  پاسخ دادن
 14. 13

  یک ناشناس

  بسیار ممنون و سپاسگزار از آقای تحسیم الیاسی عزیز با چنین متن زیبایی که بنده را تحت تاثیر قرار دادن و امیدوارم ذره ای نیز در دیگران. این تفکری ست ارزشمند و قابل تحسین و به دور از حب و بغض.

  پاسخ دادن
 15. 12

  متین

  پیمان محمدی نگارنده مطلب برادر تیمور هستن

  پاسخ دادن
 16. 11

  شنگال

  آفرین بر شما و مرحبا بر تحلیل خوبتان. آنچه غرب و شرق و عرب و ترک میکند به اندازه یک دعای همسایه و یک حمایت و رضایت درونی (زیاد به زبان نمی آورند) تعدادی از مومنین خودمان آزارم نمی دهد که از آنان انتظاری نیست و خطرشان به نسبت کمتراست. اما اینان مانند موریانه از درون جامعه کردی را نشانه گرفته اند. دوست عزیزی که با اسم جوان کامنت گذاشته ای و نویسنده و هر کسی را که از اردوغانت و عربستانت و قرضاوی و دیگر رهبرانت و به تبع آنان از داعش و النصره امروزت و انصار الاسلام و انصار السنه دیروزت و هزار کوفت و زهر مار مشابه دیگرت انتقاد کند را به دشمنی با اسلام متهم میکنی، چه کسی پاسخگوی پیوستن جوانان مومن این مملکت به گروههای تروریستی است؟ ما دشمنان اسلام، یا شما؟ من از پر رویی شما در تعجبم که در خفا و آشکار بر بیراهه اید و با صدا ی بلند و رسا حق به جانب و طلبکار. از نظر من و ما احترام، ارزش و اهمیت یک دختر هتک حرمت شده ی ایزدی بسی بیشتر و بیشتر از اردوغان و فلان ملک و بهمان مفتی است.خداوند به شما اندک بینشی عنایت کند که دستهای دعایتان بجای بالا رفتن برای صدام، تروریست های عراق و سوریه و افغانستان و امثال اردوغان و داود اوغلو برای نجات ملتتان بالا برود.

  پاسخ دادن
 17. 10

  نقاش گوشه گیر

  عرب بد ! ترک بد ! انگلیسی بد ! فرانسوی بد ! آمریکایی بد ! کل جهان بد ! فقط کرد خوب !!!
  آقای الیاسی من خودم کرد هستم اما همه جا خوب و بد داره . شما یک متن فاشیستی و نژاد پرستانه نوشتی و ادعای حقوق بشر هم میکنی !
  شما کل عرب را با یک چوب زدید در حالی که اکثر به قریب عرب ها به هیچ عنوان این عقیده را ندارند که فقط خود مسلمانند و غیر عرب را عجم بنامند (هر چند که در میان اعراب مانند تمامی اقوام دیگر نژاد پرست وجود دارد ) . این یک تهمت و افترای واضح بود .
  در شهر ما در هیچ خانه ای و هیچ مسجدی دعا برای پیروزی بربرها نشده است و این از منفی نگری شماست که اینو میگید دعا برای مردم مظلوم که زیر توپ و تانگ هستن شده . و احدی داعش رو مسلمان نمیدونه چون تمامی کارهای داعش بر خلاف مبانی اسلام هستش .
  در مورد ترکیه هم نه ازش دفاع میکنم نه اینکه نقدش میکنم فقط یک چیزو میدونم که عده ای به اصطلاح کرد مبارز ترکیه که کلیپ میدن بیرون و قرآن رو لگد مال میکنن و نماز رو به سخره میگیرن و براحتی عقیده 1/5 میلیارد مسلمان رو به استهزا میگیرن برادر و هم نژاد من نیستند و هر بلایی که سرشون بیاد حق خودشونه . البته هدف از این حرفم این نیست کردهای ترکیه همه اینجوری هستن بیش از 90 درصد کردهای ترکیه مسلمان و پایبند هستند و در بسیاری مواقع حکومت ترکیه بهشون ظلم کرده اما همون عده قلیل و اندک که با شعار نژاد پرستانه اونم در قرن 21 و توهین به عقاید مذهبی دیگران باعث همین کشت و کشتارها شده اند و مردم کرد زبان بیگناه رو به کشتن میدن . کسی که علیه خدا بجنگه عاقبتی جز نابودی نداره خبر ندارن که :
  چراغی را که ایزد بر فروزد
  هرآن کس پف کند سبلش(ریشش) بسوزد
  در مورد فوتبال هم هرکسی عقیده شخصی خودشو داره کسی برای طرفداری از تیم خاصی نیازی نیست از شما اجازه بگیره همون طور که شما هم میتونید طرفدار هر تیمی که میخواید باشید این حرفتون واقعا کوته بینانه بود . مردم در علایقشون آزاد هستن .
  متاسفانه با خواندن این نوشته نژاد پرستانه که دنیارا ظالم و خود را مظلوم میپندارد ذهنم مشوش شد . در مقابل دین الله تعالی همه نژادها یکسان هستند و هیچ قومیت و نژادی برتر نیست و نهایتا تمام این قومیت گراییها به زباله دان تاریخ خواهند ریخت همانطور که که در گذشته همین اتفاق افتاده و نهایتا این دین برحق الله است که سربلند است

  پاسخ دادن
 18. 9

  جوان

  خوب متوجه شدید اقای الیاسی.
  بی شک شما هم از نادیده گرفتن به وضوح کرد ها به درد امده اید.

  پاسخ دادن
 19. 8

  ناشناس

  بسیار زیبا وجذاب بود

  پاسخ دادن
 20. 7

  پیمان

  سلام. ممنون خیلی خوب بود. افرین به قلم خوب شما که به دور از لفاظی های مرسوم و بی مغر. کاملا شیوا و شیرین مطرح شده.
  مشکل کردها قبل از ترکیه و شرق و غرب خودشون هستن. اول باید خودشون و اصلاح و تقویت کنن وبعد انتظار از دیگران

  پاسخ دادن
 21. 6

  جوان

  در مساجد واسه کی دعای خیر شده ها..؟؟؟؟
  واسه داعش؟؟؟
  نه اقای الیاسی واسه مردم مظلوم سوریه وسایر نقاط اسلامی که در دست ظالمان هستش دعای خیر شده
  شما وامثال شما همیشه مخالف اسلام بودین وهمیشه قوم گرا بودین

  پاسخ دادن
 22. 5

  پیمان محمدی

  ده س وش کاک تیمور

  پاسخ دادن
 23. 4

  شهروند

  ((هنوز عده‌ای ساده‌لوح اردوغان و حکومت دروغ و تزویرش را شانس جهان اسلام بدانند و عده‌ای دیگر در توهم دوستی عربستان، برای پیروزی تیم فوتبال‌اش گوسفند نذر کنند)). حرف دل من بود

  پاسخ دادن
 24. 3

  ناشناس

  با تشکر از جناب آقای دکتر الیاسی
  مطلب به جا، و مناسبی بود، واقعا که رسانه ها و مدعیان حقوق بشر از فرانسه (فروشنده بمب های شیمیایی به صدام) تا انگلیس( کودتاچی حکومت مردمی مصدق)، گرگ ها رفته در لباس میش هستن که ،دلربای عده ای کوته فکر شده اند. بیان این مطلب در این مقطع زمانی ،نشانی از فکر آزاد،و نکته سنج شماست

  پاسخ دادن
 25. 2

  اميد ولدبیگی

  بسیار زیبا و بجا جناب الیاسی، سپاسگذارم

  پاسخ دادن
 26. 1

  روژا

  واقعا عالی و تاثیر گذار ممنونم بهترین معلم فلسفه دنیا

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.