6 Comments

 1. 6

  هورام

  همیشه و هرجا صحبت از فرهنگ و ادب و رفتارهای صحیح اجتماعی میگردد، بسیاری قد علم می کنند و پاوه را با فرهنگ تر از همه جا میدانند اما آیا این افراد دارند در حق جامعه ما لطف میکنند یا آن را به نابودی نزدیک میکنند. لطفا مطلب زیر را بدون تعصب مطالعه کنید
  انسان کور را میتوان درمان کرد:
  -ولی
  نادان متعصب و دگم را هرگز
  تعصب کور‌‌کورانه انسان بینا را کودن میکند
  تعصب یک امر اشتباه است ، حال فرقی نمیکند
  که این تعصب نسبت به دین ، مذهب ، نژاد ، قوم ، رنگ ، و حتی فردی باشد
  تعصب ، سخت گرفتن است
  انسان متعصب برای مخفی کردن ضعف اجتماعی خود
  همواره در حال فرافکنی ، تهمت ، ریا، افتراء ،
  دروغ پردازی ، جعل سازی و … نسبت به منتقدان خویش است .
  غافل از اینکه برجسته ترین راه شناخت یک
  انسان بزرگ ، اعتراف شجاعانه او به اشتباهات گذشته ی خویش است .
  از تعصب بپرهیزیم .
  تعصب ، بیجا و بجا ندارد ‘همیشه عامل فقروعقب ماندگی است
  تعصب با هر دلیل و توجیهی، مطرود است .
  هرکس به وسعت تفکرش آزاداست.
  آزادی موتور محرکه توسعه و پیشرفت است.
  جناب آقای احمدی پیام شما را آنان که اهل تفکر هستند و عاری از تعصبات دروغین هستند دریافت کردند. سپاس

  پاسخ دادن
 2. 5

  هورام

  سلام.
  لازم میدانم از جناب آقای صالحی تشکر ویژه ای داشته باشم چرا که به راستی جای خالی بدون شرح های وزین و با معنای اینچنینی در این سایت احساس می شد. و امیدوارم در پربار کردن هر بیشتر سایت از جوانان مستعدی همچون آقای احمدی حمایت نمایید.
  در خصوص کارتون بالا باید عرض شود پیام هایی که در آن نهفته است گویای حقایق تلخی است که بسیاری از ما از آن گریزان هستیم و سرمان را زیر برف کرده ایم و جرات بیان آن را نداریم. نگاه متفاوت و جسورانه این شخص قابل تقدیر است و آنچه بیش از همه در وحله اول به چشم می آید نهال عقلانیت است که اگر رشد نماید همگان از ثمر و سایه آن بهره کافی را خواهند برد و اگر نظر ما همچون گذشته به صندوق تعصب گرایی باشد نهال بی شک خشک گردیده و جامعه دچار آفت می گردد.
  پیام های بسیار این کارتون هر کدام به تنهایی میتواند کتابی پیرامون جامعه شناسی انتخاب باشد. ولی آنچه که به صورت بدیهی از آن برداشت می گردد سوای برخی از نظرات است که بهتر آنست همشهریان گرامی از زوایای دیگری این کارتون را بررسی نمایند. چرا سهم صندوق تعصب گرایی باید بیشتر باشد ؟ وظیفه چه کسانی است باغبان نهال عقلانیت باشند؟ هرچند آرای اشخاص نخبه جامعه با آرای عامه مردم برابر است، اما رای نخبه گان جامعه قابل تامل است و باید با تجزیه تحلیل کردن آن آرای سیاه جامعه را بی رنگ کرد و سپس به سوی عقلانیت سوق داد.
  ببخشید طولانی شد در کامنت بدی دوست دارم اندکی از صندوق بزرگ تعصب بگویم

  پاسخ دادن
 3. 4

  سید احسن احمدی

  با سلام
  به زیبایی و به زبانی ساده روند انتخابات گذشته را بیان کرده است بی شک عملکردهای عمومی هر جامعه ناشی از خرد جمعی آن جامعه می باشد اگر تابحال تعداد آراء متعصبانه و سیاه بیشتر بوده امیدواریم اینبار با درکی درست و نگاهی به نتایج انتخابات گذشته و تصمیماتی که متعصبانه اتخاذ شده است به این نتبجه برسیم که اولین گام در شروع توسعه عقلانیت و ارتقاء خرد جمعی است که بهترین مظهر آن انتخابات است و با درک درست و صرفا عقلانی از تکرار اشتباهات ادوار گذشته جلوگیری نماییم و با انتخاب بدون تعصب و قوم گرایی نهال تازه رشد یافته خردورزی را در بستر جامعه آبیاری کرده و رشد دهیم.
  این کاریکاتور یا نقاشی علاوه بر برداشت اولیه حاوی نکات و پیام های دبگری است که قابل ستایش است.
  با سپاس

  پاسخ دادن
 4. 3

  ناشناس

  این یک نقاشی است کاریکاتور نیست با سپاس

  پاسخ دادن
 5. 2

  در جواب شهروند

  شهروند گرامی جواب بی عقل و تعصب همانا بی عقلی و تعصب نیست!!اگر کاندیدایی بعلت عدم رشدیافتگی و تعصب اقدامی کرد جوازی را برای من شهروند دال بر انتخاب کردن متعصبانه و بی خردانه صادر نخواهد کرد. اگر کاندیدایی بیخردانه اقدام کرد و من منتقد هم در جواب ایشان بیخردانه تر از او دست به انتخاب زدم پس چه فرقی بین من و ایشان خواهد بود!!!؟ پیام این تصویر روشن و واضح است و آنهم دوری از تعصب و قومیت گرایی و حرکت و و تلاش برای رویاندن انتخاب عاقلانه و بر مبنای شایستگی و منطق!

  پاسخ دادن
 6. 1

  شهروند

  اول سلام
  بنظر می رسد که لبه تیز انتقاد از انتخاب همراه با تعصب همیشه متوجه مردم است .این در حالیست که اگر کسی بعنوان نماینده انتخاب شد چه از روی تعصب و چه از روی تعقل باید آنقدر رشد فکری و علمی وعقلی داشته باشد که برای تمام مردم و مناطق حوزه انتخابیه یکسان کار کند .پس وقتی یک نماینده متعصبانه کار می کند مردم هم متعصبانه رای خواهند داد.وقتی کسی از یک منطقه ی خاص انتخاب می شود وبعد در طول چهار سال تمام امکانات دولتی به آنجا تعلق می گیرد و حتی مسئولین ادارات هم از فامیل و یا شهر نماینده هستند پس مردم را مقصر ندانیم این نامزدهای انتخاباتی هستند که این شرایط را بوجود می آورند . این مسئله حل نخواهد شد تا زمانی که افراد رشد یافته و کاردان در لیست تایید شده ها وجود داشته باشد
  به امید آن روز .

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.