17 Comments

 1. 13

  کەمکۆڵ

  دوست محترم کاک فرهاد عزیز!
  باسلام و خدا قوت.
  چند روز پیش، دیدگاهی انتقادی و طنزگونە بە نام بندە ارسال شد، متاسفانە یا نرسیدە ، یا منعکس نشدە است.
  درست است در گیر و دار بستن سایت بودە و فرصتتان اندک، اما سلام پاوە، کارهای ناشدنی زیادی کرد.
  گمان میرود کەعلت عدم انتشار آن نظر طنز بودن آن باشد، گویا از آن استنباط بە توهین میشود، کە اصلا اینگونە نیست.
  متاسفانە طنز در دیار ما غریب بودە و در رسانە و محافل فرهنگی بە آن بیمهری میشود.شاید در نوع خود این دومین مورد از این دست باشد کە در سلام پاوە اننشار می یابد، کە جای تشکر دارد(البتە اگر منتشر شود!).
  سلام پاوە میتواند با انتشار این دیدگاە، در ان زمینە کارنامەاش را مثبت جلوە دهد.
  لطفا در هر صورت آن دیدگاە طنز آلودە را منتشر کنید.
  با سپاس.
  ضمنا دیدگاهی طنز آمیز در مورد بستن سلام پاوە آمادە است ، در صورت امکان انتشار، ارسال میشود.
  روزگار بە کامتان!

  پاسخ دادن
 2. 12

  کسی در این شهر

  خطاب به تمام کسانی که نقدی (مغرضانه و ناشیانه و متعصبانه) بر این کار داشته اند:
  سخنان احساسی و غیر منطقی شما در مقوله نقد نمیگنجد تا جواب داده شوید. (خدا وکیلی، چرا عکس زیاد گرفته اید و سلفی گرفته اید و چرا به شهر دیگر رفته اید و …. نقد است؟!)
  اما توضیحاتی را ضروری میدانم که مینویسم:
  خواهشا دیگر کامنت غرض‌ورزانه و بچه‌گانه ننویسید که واقعا مایه تاسف است و این قماش کارهای شماست که مایه بی‌ارزشی و آبروریزی است! (البته برای خودتان).
  اگر هم نقدی منصفانه و جدی دارید، حداقل شیوا و حتی‌المقدور کم اشتباه بنویسید که آدم هم حوصله خواندنش را داشته باشد هم اگر حق با شما باشد، بتواند با شما همراهی کند.
  – «آبروی ما را برده اید» اصلا میدانید یعنی چه؟ نمیدانم آبرو را چه معنا میکنند! اما تا جایی که آگاهی دارم، آبروی ما در ارتباط با دیگران محک میخورد. اگر نه در کنج خانه نشستن و به قد و بالای خود شعر و داستان گفتن و تنها با خود خلوت کردن، آبرو برای کسی جمع نمیکند. تنها مایه غرور و خودشیفتگی غیرواقعی میشود که هم اکنون گریبانگیر ما شده است و باعث فلاکت فرهنگیمان گردیده. «آبروی نداشته ریختن ندارد جان برادر!» اول بهتر است آبرو را جمع کنی و سپس نگران آن باشی که آن را از دست ندهی.
  – جایگاه ما به عنوان یکی از ستونهای کوردی، به حدی نحیف شده و به گونه‌ای در خود فرو رفته‌ایم که توان دیدن همشهریان خودمان را هم نداریم که با بزرگان این دیار، نشست و برخاست میکنند. هورامی زمان بیسارانی و مولوی کجا (که در حال شکل دادن به زبان کوردی بود) و هورامی و مغرور جامانده و مهجور دوران ما کجا (که بخاطر جاماندن از «قافله تاثیرگذاری»، به جدایی از زبان کوردی می‌اندیشد و حیات خود را در جدایی از آن میجوید!) زهی خیال باطل، اگر با این ادبیات و این تفکر تا چند سال آینده هم بتوان زنده ماند! (شاید تنها شماری به هورامی صحبت کنند و بس.)
  – کامنت گذاری به نام نودشه، با ادبیاتی کاملا ابتدایی و سرشار از اغلاط املایی (که نشان از بیسوادی نسبت به زبان مادریش دارد) با گویش پاوه‌یی، به نصیحت پرداخته است که جای تعجبی خارق العاده است! عزیزم! (خودمانی برایت بنویسم مبادا خواندنش برایت مشکل باشد): اولندش، برو زبون مادری و نوشتن با اون رو یاد بگیر که بهت نخندن (این را به جدیت عرض کردم. بهتر است اگر نمیدانی که البفای کوردی چگونه است، به فارسی بنویس) و دومندش، اونایی که به حضور این دوستان پیش «استاد جلال ملکشا» میخندن، از مرحله پرت‌ان واقعن بیسوادن و بهتره به حال بدحال و نزار خودشون بخندن. آبروبر همچین کسایی‌ان که فقط بلدن بخندن!!! (خوب تو هم میرفتی و عکسی میگرفتی! چرا حسودی میکنی؟)
  -در نقدهای این سایت و در جای دیگر دیدم که میگویند چرا در شهر خودمان اینکار را انجام نمیدهند؟ (منظورشان دیدار با بزرگان است!)
  عجباااااااااا! مگر ندیدید که با کسان دیگری در این شهر هم ملاقاتهایی داشته اند؟! یا فقط برای پارازیت اندازی و حس نفرتی که نسبت به این افراد دارید، در حال نوشتن کامنتهای پر از غلط وخالی از تفکرتان هستید؟! (چشم بینا داشتن، نعمت بزرگی است که لابد به هر کس عطا نشده است!)
  …….
  از زحمات مسئولین سایت ممنونم و از هورامانیهای عزیزی که میدانند چه غرض‌ورزانی در این سرزمین زندگی میکنند، میخواهم مقابل این تفکرات فاشیستی هورامی‌گری ساکت نمانند و به ندای قلبشان گوش داده و قضاوت کنند.
  سه‌رکه‌وتوو بیدێ و هه‌رگیزا و هه‌رگیز ته‌مه‌و به‌رز پڕای سه‌ره‌تاه مه‌بڕدێ. هه‌رگیز وێتا به جیایی جه کوردی و کوردستانی وچکله‌ و بێ‌بایه‌خ نه‌که‌ردێ و نزم نه‌نیشدێ.

  پاسخ دادن
 3. 11

  نودشه

  دستان وش بو وله دفعه ی ته ر، گیان و وه تان عکسه کمتره بوزده با نه خوانه په نه مان کاکه له گیان!!!!!!!!!!!!!

  پاسخ دادن
 4. 10

  شاهو

  کار فرهنگی به این نمی گن ، چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است بزرگواران ، اول تو پاوه این کار رو انجام بدین بعد راهی سنندج شوید ……… من فقط عکس دیدم و کلا در پاوه بهتون رو نمیدن و قبولتون ندارن مجبورید راهی اطراف شوید چهار تا مقاله فرهنگی چاپ کنید و چراغ خاموش کار نکنید یه جا گیرتون میارن ……

  پاسخ دادن
 5. 9

  هەورامان

  آقای شهروند کە بە گفتەی خودتان آبروتان رفتە،
  ٱیا پرسیدەای کە بدانی اینها خود را جز آبروی شما می دانند؟ فکر کنم می خواهند از این آبرو! فاصلە بگیرند، بە دنبال آبروی از جنس دیگر هستند. لطفا بیشتر فکر کنید. با سپاس از همە و مدیریت محترم سایت.

  پاسخ دادن
 6. 8

  هەورامان

  این کارها حرکت خوب و پسندیدە است، خستە نباشید. لطفا آن را بی جهت از روی کینە و باندبازی مخدوش نکنید. فعالیت آن ها کاملا ملی ست؛ پس آن را محدود نکنیم. فکر نکنم با بهانەهای واهی بشود خرابکاری کرد. مردم عقل دارند و می بینند و خود قضاوت می کنند، دیگرشماها نگران نباشید.

  پاسخ دادن
 7. 7

  شهروندیار

  دستتون درد نکنه ولی دو تا عکس میذاشتین کافی و معقولتر بود.

  پاسخ دادن
 8. 6

  محه ممه د ره شیدی ئه مینی

  ریزو سپاس بو به ریزان هه نگاوی به جی وجوانتان هه لگرتوه ده بی ئه م جوره په یوه ندیو دیدارانه زیاتر بیت، تا باشتر له جریان هه رمانی فه رهه نگی و ئه ده بی ناوچه کانی تری کورده واری هاگاداربین، دووباره ده ستان خو شو ماندوو نه بن.

  پاسخ دادن
 9. 5

  یاسر خالدی زاد

  سلام
  تجلیل از شاعران و بزرگان کردستان بخصوص در زمان حیات آنها حتی اگر به صورت دیداری کوتاه و جویای احوال آنها شدن باشد وظیفه ای است انسانی . حال اگر اینکه این دیدار از طرف شاعران و نویسندگان جوان تر صورت گیرد جدای از وظیفه انسانی به نوعی وظیفه استاد شاگردی و وظیفه شاعرانه صورت پذیرفته است .
  اینکه برخی از شاعران پاوه پیشکسوتان شعر و ادب در پاوه را تکریم می نمایند و بعد از آن شاعرانه راهی سنندج می شوند تا پیشکسوتان این هنر را در آن شهر نیز تکریم نمایند نشان از پویایی و زنده بودن شعر و ادب در پایتخت هورامان یعنی شهر پاوه است .
  حرکت هنرمندان و شاعران پاوه تجلیل و پاسداشت شعر و ادب کردی است و باید آن را به فال نیک گرفت و قدردان و سپاسگزار آنها بود .
  به نوبه خود اقدام این دوستان را ارج نموده و امیدوارم اینگونه برنامه ها در تمام بخش های فرهنگی ادامه دار باشند .

  پاسخ دادن
  1. 5.1

   هه ورامان

   ممنون از آقای خالدی زاد. آقای خالدی زاد لطف بفرمایید روشن نمایی که از کی تابحال پاوه پایتخت هورامان شده اند؟ این افتخار را نمی توان با حرف و چند کلمه اثبات کرد. لطف کنید بنویسید که در طول تاریخ پاوه چه کار های برای شعر و ادب هورامان شده است؟ کدام کتاب هورامی در پاوه چاپ شده است؟ کدام کلاس آموزشی برای زبان و ادبیات هورامان در پاوه برگذار کرده است؟ کدام همایش برای نقد و بررسی ادبیات هورامان برگذار شده است؟ آقای خالدی زاد. مثل اینکه خوب متن را نخوانده اید. دوستان فعال فرهنگی گفته اند که گزارش را به زبان کردی نوشته اند نه هورامی. آیا در پاوه به زبان هورامی می گویند زبان کردی؟ ظمن احترام برای نظر شما باید بگویم که فعالیت فرهنگی و هنری در پاوه به اندازه یک روستای دورافتاده اورامان نیست. این ادعای جنابعالی دور از واقعیت است.

   پاسخ دادن
 10. 4

  حسن

  آقای فرهاد صالحی سایت خیلی خوبی داری و ازادی بیان برای همه کس گذاشتید خیلی ممنونم مرسی امیدوارم موفق وموید باشید و عمر طولانی داشته باشید

  پاسخ دادن
 11. 3

  کەلیان

  دەس وەشی مەکەرو جە گردینتان بە هیوا ئانەیە ئی کارانە درێژە بدەیدێ.کارێوی فرە خاسەن
  مانی نەویدێ.

  پاسخ دادن
 12. 2

  شوان

  اگر هدفتون کار فرهنگیه، مردود هستش، رفتین سلفی گرفتن

  پاسخ دادن
  1. 2.1

   شهروند

   مگه عکس گرفتن چه بدی داره !!!!!!!!

   پاسخ دادن
  2. 2.2

   کسی در این شهر

   به جان خودم عمرا اگر بدانی که (سلفی) یعنی چه!
   (فکر کنم در یک سایت دیگر هم همین کامنت را گذاشته ای) آنجا هم همین جواب را برایت نوشته ام شوان شیوایی!

   پاسخ دادن
  3. 2.3

   هورامی

   آقای شوان!! من نمیدانم منظورتان از آبرو چییه! خوب یک کار فرهنگی به نظر من اگر آبرویی نخرد آبرو نمی برد چرا اینهمه سخت میگیریم. این آقایان و خانمها کاری کرده اند که به تصور خودشان درست بوده خوب لابد درست است و بهتر است ما هم احترام بگزاریم. یا لا اقل اگر شما روش بهتری برای خرید آبرو دارید خوب بیان کنید که آنها و ما هم استفاده کنیم.

   پاسخ دادن
 13. 1

  شهروند

  مایه تاسف است این همه عکس، ابرومانو بردین

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.