8 Comments

 1. 8

  محمد ر

  صنایع دستی در شهر ستان در رابطه فروش نفس های آخر دارد خصوصا کلاش

  پاسخ دادن
 2. 7

  بهداشت محیط

  سلام منظور از استاندارد سازی را درک نکردم. اگر استاندار سازی به منظور معرفی کیفیت خوب و مطلوب این صنایع دستی است, بایستی برای همه صنایع دستی این کیفیت تعریف شود. بهرحال صنایع دستی تابع مهارت افرادی است که در این حوزه فعالیت دارند می باشد. و شاید نتوان یک نوع استاندارد خاصی را تعریف کرد چون بالاخره توسط صنایع خاصی تولید نمی گردند.
  استانداردها نیز هرگز اعداد و خصوصیات و شاخصهای ثابتی نبوده و تابع شرایط مختلفی هستند و البته به سمت بهتر شدن حرکت می کنند. سبد بافی در نقاط مختلف ایران بدون ارغوان هم مرسوم است , همچنانکه کلاش هم متفاوت است. بهتر بود این دوستان بدنبال ثبت برندهای موجود بودند تا فردا به نام جای دیگری ثبت نگردد. البته تا آنجا که بنده خبر دار باشم فقط “درویش ابراهیم” بصورت فعال در داریان فعلا این کار را ادامه میدهد و علیرغم زیبایی کار مشتریان کاهش یافته اند.
  ثانیا ارغوان درختی زایشی (مانند شاخ شمشاد) است و با قطع شاخه های آن خشک نمی گردد . گرچه زیبایی آن وصف ناشدنی است. کاش شواری شهر و روستا بعنوان یک درخت حاشیه خیابانها بدان توجه می کردند. چون آبیاری نیاز ندارد….
  ثالثا در بخش باینگان هم برخلاف نظر جناب لهونی “دوار” یا سیاه چادر هم بافته می شود و مختص جوانرود نیست مگر بگویم مختص جاف هاست..
  رابعا آهنگری، نمد مالی و پالان دورزی و چوخه و رانک و سجاده، جاجیم و موج و ….. صنایع دستی دیگری هستند که نباید فراموش شوند.
  دوستان صنایع دستی اگر کاری انجام میدهید لطفا جامع باشد.
  حال با این اوصاف خود قضاوت کنید ما به دانشکده صنایع دستی نیاز داریم یا دانشکده بهداشت محیط……………

  پاسخ دادن
 3. 6

  بهنام خالدی

  با تشکر از مسئولان پایگاه خبری، خواهشمندم به نحوی به اطلاع خانم پروانه حیدری برسانید این به اصطلاح صنعت دستی بی شباهت به حرفه زغال گیری از بلوطهای زاگرس نیست. چرا که پس از مدتی باید منتظر نابودی درختان ارغوان که در خطر وتهدید نابودی هستند باشیم، همان اتفاقی که در جنگلهای جنوب کرمانشاه افتاد. اگر به فکر معیشت مردم منطقه هستید با رونق گردشگری و توجه به اکوتوریسم ومیراث معنوی کاری انجام دهید.

  پاسخ دادن
 4. 5

  نودشی

  لباس محلی که در مر اسم شادی استفاده مخصوص آقایان می باشد از یکی نوع پشم خاص بز تهیه وبافت با دستگاه جولایی می با شد بنام (مه رزه) که توسط خیا ط محلی به هم دوخت می شود وقمیت آن بالا می باشد در دویا سه رنگ طعبیی پشم بز می باشد

  پاسخ دادن
 5. 4

  فز هنگی

  با سپاس که اشاره به صنایع دستی شده وبا احترام به نظر آقای لهونی صنایع دستی شهرستان ور وستا تابع آ شامل موج بافی ،اهرامی بافی ، جاجبم بافی ،خورجین ،رشک جای علوفه ،شال بافی ،جوراب بافی ،پوزاونه، تا قیله فرجی ، نمد فرش بافی کار دستی چوب ،سبد بافی مه رزه بافی پارچه خویه دان کلاش و،،،،، متاسفانه استادکاران یا در قید حیات نیستند یا با کهوکت سن روبرو وصنایع دستی واقعی وسنتی همین می باشد وانشا ا به فراموشی سپرده نشود وسیاه چادر مربوط پاوه نیست مربوط به جوانرود ورستا تابع می باشد وبا احترام به صنتعگران خوب شهرمان واز جمله مرحوم حاج ولی خانقای روح شاد

  پاسخ دادن
 6. 3

  باز نشسته صنایع دستی ساکن کرمانشاه

  اگر از نظر اینجانب منظور از استا ندار به همان منظور کالا های با ماشین ساخت می شودشامل دومقوله جدا گانه است چون وسا یل ماشنیی ابزار آن دستگاه است وصنایع دستی مشخص است هر کاری با دست ساخت شود شامل می شود واگر ابزار کار ماشینی باشد نمی توان آنرا صنا یع دستی نمود ما نند بافت فرش گلیم چون کار دست ایراد با فت وجود دارد

  پاسخ دادن
 7. 2

  سبدباف

  مشکل اصلی ما باز ار یابی است واکثر در پیادرو بساط می کنیم و در گذشته صنایع دستی تولیدات مارا خریدار ولی حال نه ودر نمایشگاه امتیاز آن به یک فرد خاص است ومابقی محروم چون نسل جوان تمایل به فرا گیری این رشته ندارد انشاا انگیز در آنها توسط صنایع بوجود آیدوتبض شرکت در نمایشگاه از بین برود

  پاسخ دادن
 8. 1

  برهان لهونی

  باسلام
  تا جایی که بنده به یاد دارم هردواز صنایع دستی رایج خانگی وکارگاهی هورمانات نیز بود!!!!؛
  ارغوان…بافی روستای داریان هنوزهم شهرت دارد وچاقو سازی پس از کرند غرب در رو

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.