قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » انگار واقعا حال ما خوب نیست!!/ محمود رستمی تبار

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه : این روزها خبرهای ناگواری از محیط زیست من می رسد. انگار حال محیط زیست خوب نیست. از مرگ دسته جمعی نیلوفرهای سراب نیلوفر، خشکیدن جریان دائمی طاقبستان، سوختن مراتع و جنگلها، تشنگی شدید درختان در زیر گرمای بی سابقه تابستان خبر می دهند. محمود رستمی تبار

 خبر می رسد انگار حال ریجاب هم خوب نیست و انجیرها در پایین دست عزادار جریانش هستند. چشمه بل هم  سوراخ سوراخ شده  و بر همه رودخانه ها دیوار حسادتی بنام “سد” کشیدیم تا آنجا که مجبور شدیم بر بستر دریاچه ارومیه مالچ بپاشیم.   بر چشمه های نیمه جان حصار مالکیت کشیدیم.

 نه! انگار واقعا حال ما خوب نیست، چرا که محیط زیست امانتی بود در دستان ما!

 با این همه درختانِ نا امید از فعل ما، امسال و – خدای ناکرده- ، شاید برای آخرین بار سخاوتمندانه همه تلاششان را کردند تا من و شما بی ناز نشویم. اما من میوه فروش و شمای مشتری در حالیکه کامیون کامیون میوه برای فروش ردیف کرده بودیم! بی توجه به آن هشدارهای جدی و این وفور نعمت در ماه خدا، در برخی موارد  با جهالت خود حرمت نگه نداشتیم . راننده ای مغرورانه با یک نخ سیگار، یا یک بطری آب معدنی، یا آدامسی جویدنی حرمت ماه مغفرت را  شکست. پوشش هایمان قرآنی نبود و نیست و انگار بدتر خواهد شد .

انگار ابلیس زنجیر نشده بود!

در برخی سرزمین های اسلامی انگار رمضان نبود! خادمان خانه خدا با بمب و موشک از یمنی ها پذیرایی کردند و حال مسلمین در سوریه و عراق و افغانستان هم خوب نبود! کوبانی هم خونریزی بود!  

هر روز شاهد بارش خاک بر سرمان بودیم. رژه پراکنده ابرها را بر بالای زمین های تشنه شاهد بودیم ولی نه! انگار کسی نمی خواهد از خواب بیدار شود.

خدایا! انگار قرار نیست !  تقوا پیشه شویم تا برکات از آسمان و زمین بر اهل شهرهایمان نازل شود! چرا که خودت در آیه 96 سوره اعراف فرمودی ” و اگر مردم شهرها ايمان آورده و به تقوا گراييده بودند قطعا بركاتى از آسمان و زمين برايشان مى‏گشوديم …..”

خدایا سرعت اتصال ما به آن کانون هستی بخش انگار از سرعت اینترنت در شهرمان! مختلتر و کند تر بود و هست. انگار هتل “کوبرگ”  موجب بخشی ازاین فراموشی بود!!

 خدایا،  انگار نمی خواهیم برای اصلاح موازنه طبیعت  مختل شده به دست ما، رفتارمان  را اصلاح کنیم و عمل صالح انجام دهیم. خدایا الان می فهمیم که چرا کوهها از به دوش کشیدن بار امانت سرباز زدند  و انسان را برای پذیرفتن این وظیفه سنگین “ظالم وجاهل” خطاب فرمودی!

اما خدا جان! درآستانه عید فطر علیرغم  غرق شدن ما در جهالت مدرن و در میان  خشکسالی طبییعی ، به عظمتت سوگندت می دهیم به بهانه آن عده ای که توانستند حق بندگی را بجا آورند و صف مساجد را حفظ کردند و” قدر” را قدر دانستند  و با هر لقمه که خوردند “سپاست”  گفتند  و جمعه  و جماعتشان ترک نشد ، توفیقمان دهی حالمان را با خودت خوب و رابطه امان را اصلاح کنیم . و مستوجب جریمه ذکر شده در  ادامه آیه 96 سوره اعراف یعنی “…. ولى تكذيب كردند پس به [كيفر] دستاوردشان {گريبان] آنان را گرفتيم” نگردیم.

خدایا جنگ و خونریزهای جاهلانه موجود را در میان امت  واحده خاموش فرما و عید فطر را بر امت اسلامی مبارک گردان و محیط زیست مان را بهبود بخش و ابرها را از مدیترانه بسویمان روان ساز و از باران رحمتت ما را سیراب و جویبارهایمان احیا کن و موجودات متنوع خود را برای تداوم تسبیحت بر زمین افزون فرما و امنیت و آسایش را بر این مملکت ارزانی کن. و شر استکبار مغرور وسرمایه دار را به خودش برگردان !

خدایا آن اظهار ناامیدی اولیه زبهر آن بود که بگوییم تنها امیدما فقط به خودت است و اگر اراده فرمایی اصلاح همه چیز کن فیکون خواهد بود. گرچه می دانیم فرمودی ؛ بی اصلاح فعل و کردار و گفتارمان نسبت به تو وضع بدتر خواهد شد. و چنانکه در سوره یوسف اشاره فرمودی مدیریت منابع موجودنیازمند نگهبانی دانا  است، به ما آن امانتداری و علم را عنایت فرما!

خدایا خودت توفیق ده که بسویت برگردیم و تقوا پیشه کنیم تا محیط زیست مان در هردو دنیا بهتر شود. چرا که  خودت فرمودی ” به بندگان من خبر ده كه منم آمرزنده مهربان(الحجر ،49).

خدایا بدین امید منتظر رمضانی پر خیر و برکت دیگری  هستیم خودت توفیق ده!

 1. محمدمهدی صالحی

  آمین
  باسپاس از آقای رستمی تبار

 2. س

  امین

 3. نوری

  آقای رستمی باید رو زمین حرف زد درهوا نظری پردازی راحته لطفا واقعیتهای موجودراهم بببن قربان

 4. پاوه ای

  واقعاً حالمان خوب نیست.
  به هم رحم نمی کنیم.
  خیلی فرصت طلب و منافع پرست شدیم.
  جملات گویا و تکان دهنده ای نوشتید.آفرین بر شما.
  بر چشمه های نیمه جان بر کوه ها بر باغ ها بر دل هایمان حصار و دیوار مالکیت کشیدیم.

 5. بهروز خسروی

  آمین یا رب العالمین

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |