9 Comments

 1. 7

  معلم ابتدایی

  بل تمام شد لطفاً به طرح نجات بخشی بل دل خوش نباشید.
  به قول یکی از دوستانم که مهندس اب منطقه ای است از لجاظ علمی میزان موفقیت این طرح در نجات کیفیت آب بل فقط 2 درصد است و به احتمال 98 درصد چشمه بل از بین خواهد رفت.

  پاسخ دادن
 2. 6

  . کارشناس رسمی

  بنده بعنوان دانش آموخته رشته آب و کارشناس در این حوزه، به شما عرض می نمایم که بل تمام شد مطمئن باشید که هیچگاه نه ما و نه نسلهای آینده بل را نخواهیم دید و آب آن را هم نتوان چشید.
  در پاسخ به کاربر گرامی به نام واقع بین 2 باید گفت شما که اذعان دارید کیفیت آب بل از بین می رود بنابراین برای ایجاد یک فواره که به قول خودتان در هجیج هم دیده شود نیازی به این همه سرمایه گذاری (شفت ها و کانالهای بتنی و …) نیست کافی است پس از آبگیری سد و تشکیل دریاچه یک پمپ را تعبیه نمود تا آب را به بالا پرتاب نماید و شما هم در هجیج آن را ببینید.
  منظور از بل کیفیت آن است که مطمئناً از بین خواهد رفت و براساس متون علمی در هیچ حالتی با توجه به هد بیشتر از 120 متر بر روی آن حفظ نخواهد گردید.

  پاسخ دادن
  1. 6.1

   واقع بین 2

   دوست عزیز کارشناس من از تغیر کیفیت آب گفتم نه غیر قابل شرب شدن آن
   بیشترین احتمال آنست که آب بل از بین نخواهد رفت و قابل استفاده برای شرب منطقه خواهد بود .افسوس ما ، برای ازبین رفتن چشمه ی بل بود که ازبین رفت ودیگر چشمه ی بلی وجود نخواهد داشت اما به احتمال بسیار قوی (بامطالعات علمی وتائیید شده ی مشاوران وکارشناسان تراز اول کشور)آب بل در تراز بالاتر وقابل شرب در دسترس قرار خواهد گرفت اگرچه احتمالات دیگری هم وجود دارد
   آب چشمه برای شرب شهرستان باید منتقل شود و این بخشی ثقلی از مسیر انتقال خواهد شد( که منافع دیگری نیز دارد) نگران هزینه نباشید ودر این کار به جای صرف انرژی از آبشار آن برق نیز می توان تولید کرد

   پاسخ دادن
 3. 5

  بیزار

  … این یک فاجعه و جنایت هستش که کانی بل رو تخریب کردن .. چقد شما ساده اید ، مثه این می مونه که تخت جمشید رو ببرن یه شهر ديگه برپا کنن ..!!
  دارید میگید چشمه رو با لوله به هجیج ببرن !!
  واقعا متاسفم که تسلیم شدید و تسلیت میگم به همه مردم کورد و تمام مردم ایران برای نابودی این چشمه ی خارق العاده و باستانی که هزارن سال مردم عصرهای مختلف از آب این چشمه استفاده میکردن ، ……..

  پاسخ دادن
 4. 4

  ئاسو

  بل یعنی خدای آب ها، آبی که سال ها مظهر پاکی وتقدس مردمان دیار کهن هورامان بود به امید روزی چشمه ی بل خروشان شود. حرکت سبز شما عزیزان اندیشه ی سبز را به دنبال خواهد داشت

  پاسخ دادن
 5. 3

  ولدبیگی

  با سلام و تشکر از همه دوست داران محیط زیست
  بل و زیبایی های ان تمام شد و حداکثر تا یک سال دیگر اثری از ان باقی نخواهد ماند، اما احتمالا اب ان را حفظ کنند…
  من همچون سایر دوستان معتقدم باید به فکر روستاهای نابود شده منطقه باشیم باید به فکر مردم محروم و ستم دیده بود باید به فکر زمین های بی اب و دیم منطقه بود باید به فکر جوانان بیکار و محرومیتهای منطقه بود و برای واقعیت ها جنگید و با همفکری مردم و مسیولین زمینه سرمایه گذاری و درامد زایی برای دیارمان را فراهم سازیم

  پاسخ دادن
 6. 2

  سامان سعیدی

  بنظر بنده به جای تلاش بیهوده جهت حفظ چشمعع بل،
  بایستی تلاش نمود تا کمی از آب سد داریان به پاوه و مناطق اطراف تعلق گیرد. با این حرکت است که می توان از تخریب بیشتر محیط زیست جلوگیری نمود و بخشی از پوشش گیاهی منطقه را احیا نمود.

  پاسخ دادن
 7. 1

  واقعیت نگر

  علیرغم تمامی محسنات و مزایای بل از لحاظ تاریخی، کیفیت آب، شرب، گردشگری، زیست محیطی و … بایستی این واقعیت را پذیرفت که (متاسفانه) دیگر بل وجود ندارد!
  نگاهی به دهانه چشمه بیاندازید با بتن مسلح بل را خفه کرده اند.
  بیایید به فکر راه چاره منطقی و دست یافتنی باشیم

  پاسخ دادن
  1. 1.1

   واقع بین 2

   فرمایشتان تائیید می شود چنانچه خروجی چشمه با موفقیت به تراز بالا تر از سد رسید صرف نظر از تغییر کیفیت: برای حفظ جاذبه ی توریستی ونمایش عظمت آن، آب را در روستای هجیج رو نمائی کنید ورود مازاد آب به سد وانتقال برای مصارف شرب را از هجیج برنامه ریزی نمائید که اهمیت توریستی هجیج … را افزایش می دهد واز نظر روانی هم تاثیر گذار است!!!

   پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.