4 Comments

 1. 4

  امير دارستان

  سلام علیکم جناب آقای دکتر

  از قدیم گفته اند « خانه از پای بست ویران است و خواجه در بند نقش ایوان است »
  من فقط پیشنهاد دادم به جای آموزش نحوه معرفی جاذبه گردشگری بهتر می بود در مورد نحوه ایجاد زیرساختهای اصولی و درآمد زایی از طریق توریسم مطلب می نوشتید که هم پتانسیلهای بالقوه را بارور سازیم و همه کمترین آسیب را داشته باشیم و گرنه معرفی قبل از ایجاد بستر عملی وارونه است!!
  تنها در محور پاوه – مریوان از تفرجگاه دالانی تا گردنه تته به جرات می توانم بگویم بیش از ۲۰۰ تن زباله تجزیه ناپذیر وجود دارد. نباید اول فکر کنیم که چه بهایی در قبال چه چیزی می پردازیم ؟؟؟ حراج میراث طبیعی تا کی ؟
  در ضمن اصطلاح پارانویای تاریخی برای من قدری نامانوس است !

  با تشکر

  پاسخ دادن
 2. 3

  دکتد برهان ولدبیگی

  سلام جناب دارستان؛
  از محتوای نوشته شما چنین بر می آید که باید از معرفی “منطبق با واقع جاذبه های منطقه “نیز در شرایط فعلی خودداری شود ، چون به قول شما و مولوی :
  “دانه پنهان کن به کلی دام شو / غنچه پنهان کن گیاه بام شو
  هرکه داد او حسن خود را در مزاد / صد قضای بد سوی او رو نهاد”
  بنظر من این نوعی “پارانویای تاریخی” است و نتایج و پیامد های خوبی به بار نمی آورد. چه کس یا کسان و یا کدام نهاد و یا سازمانی تهیه این زیر ساخت ها را قبل از معرفی برعهده دارد؟ بنظر من ، نتیجه عملی چنین توصیه ای در شرایط کنونی منطقه یعنی هیچ کاری انجام نشود و فقط دست روی دست بگذاریم تا افرادی یا سازمان های زیر ساخت های ” مناسب و باب طبع ما” را فراهم نمایند که بنظر من چیزی شبیه به خیال است.

  پاسخ دادن
 3. 1

  امير دارستان

  با سلام و تشکر از جناب آقای دکتر ولد بیگی
  به نظر بنده توسعه توریسم بدون ظرفیت سنجی ، هدایت و برنامه ریزی درست از هر نظر می تواند بسیار مخرب و آسیب زا باشد.کما اینکه تجربه سالهای گذشته مؤید این موضوع است بهتر است قبل از معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان به فکر فراهم کردن زیرساخت های لازم باشیم تا توریسمی سازگار و متکی بر فرهنگ و زیست بوم هورامان داشته باشیم و منفعتی هم از توسعه آن عاید مردم شود.

  به قول مولانا:

  دانه پنهان کن به کلی دام شو / غنچه پنهان کن گیاه بام شو
  هرکه داد او حسن خود را در مزاد / صد قضای بد سوی او رو نهاد
  با تشکر مجدد

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.