9 Comments

 1. 5

  امير دارستان

  با تشكر از آقاي رستمي تبار به خاطر مطرح نمودن اين موضوع مهم.
  تغيير اقليم و گرمايش جهاني ناشي از تجمع گازهاي گلخانه اي در جو زمين است بطوريكه كه يخچالهاي قطبي امروزه در حال آب شدن و ناپديد شدن هستند چه برسد به كاهش ضريب برف كوهستان هاي اورامان. در نگاه اول آدمي فكر مي كند كه حجم زيادي از آلاينده ها توسط كشورهاي صنعتي بزرگي مانند آمريكا توليد مي شود و ما در اين معضل نقشي نداريم اما اگر خوب فكر كنيم تك تك مردم جهان كه فرهنگ مصرف گرايي غربي را برگزيده اند در اين پديده نقش دارند و مسؤلين محلي و ملي با الگوهاي توسعه تقليدي بدون توجه به اصول آمايش سرزمين و توان اكولوژيك مناطق بيشتر از همه به اين معضلات دامن مي زنند.
  – هر كسي كه اضافه وزن دارد در اين پديده نقش دارد !
  – هر كسي كه يك لامپ اضافي روشن مي كند در اين پديده نقش دارد.
  – هر كسي كه يك اتاق اضافي را در زمستان گرم مي كند در اين پديده نقش دارد
  – هر كسي كه خودرو دارد و از وسايل نقليه عمومي استفاده نمي كند در اين پديده نقش دارد
  – هر كسي كه در خانه باغش برق دارد در اين پديده نقش دارد.
  – و ….
  اگر قرار باشد سبك زندگي يك كوير نشين و يك زاگرس نشين يكسان باشد تبعاتش همين است نمي شود كه هم خدا را خواست هم خرما بايد تصميم بزرگي بگيريم يا سازگار با زمين زندگي كنيم و يا در چله زمستان به بهار خوشامد بگوييم
  با تشكر

  پاسخ دادن
 2. Pingback: درختانی با جوانه‌های سنگی +عکس – | جستجوگر اتوماتیک

 3. 4

  عطاالله قادری

  بنده هم از استاد گرامی آقای رستمی تشکر می کنم. به درستی اشاره کردند به تغییر الگوی بارش و کاهش آب سفره های زیرزمینی و افزایش فرسایش و شسته شدن خاک زراعی. من فکر می کنم راه حل این مشکلات جمع آوری اب باران می باشد. آن هم با الگوی ساخت آب بند و نفوذ دادن آب باران به داخل خاک در نقاط سیل خیز و شیب دار که خود این اب بندها با توجه به بافت خاکی که دارند حالت جلگه ای داشته و بسیار حاصلخیز می باشد که برای زراعت و باغبانی هم بسیار مناسب است. کاش یک کاری کنیم که تعداد آب بندها در عرصه ها زیاد شود و مردم هم در این راستا پیشقدم شوند و برای تبدیل آنها به باغ هم شده دست بکار شوند.

  پاسخ دادن
 4. 3

  همشهری

  ضمن تشکر از بیانات جناب رستمی چه زیبا و خوشایند است که در کنار طرح مشکل و بیان صورت مسئله بیاییم بیشتر انرژی خود را در حوضه عوامل ایجاد کننده مشکل ،حل مسئله و راههای برون رفت متمرکز کنیم.شاید بدین صورت بتوانیم مشکلات را ریشه ای مورد توجه قرار دهیم و طبعا راهکارهای اساسی تر و علمی تری برای ان ارائه دهیم.

  پاسخ دادن
 5. 2

  ذره بین

  سلام خدمت استاد گرامی شهرمون

  به نظر من علت اصلی تغییرات اکوسیستم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  دود کارخانه های شهرک صنعتی پاوه است استاد…..

  پاسخ دادن
  1. 2.1

   مهران

   متاسفم که سطح سوادتون در حدی هست که فکر میکنید برای ایجاد تغییرات اقلیمی در شهر باید حتما کارخانجات صنعتی وجود داشته باشند. باید خیلی هم از این جناب رستمی ممنون باشید که تلاش میکنه سطح آگاهیتونو بالا ببره. البته به نظر میرسه در مورد شما کار بسیار سختی رو خواهد داشت. متاسفانه کار بر ذره بین عادت کرده پای بیشتر پست ها نظرات مخرب و پارازیت گونه بنویسه

   پاسخ دادن
   1. 2.1.1

    ذره بین

    سلام اقا مهران……

    من واقعا متاسفم که جنابعالی این گونه مطلب رو برداشت کردید اخه بذار یکم کمکت کنم بد نیست فردا جای دیگه به قول ما جوابی در استین داشته باشی فدات؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

    اول از همه چیز مطلب رو اصلا نگرفتی چون جمله که من ذکر کرده ام زبان طنز برای یک مشکل اساسی جامعه ما است چرا و به چه دلیلی اشاره به این مطلب کرده ام مقصود ما ((((((( توسعه شهرک صنعتی پاوه))))))))) است که متاسفانه به لانه کبوتر تبدیل شده اقا مهران…..

    ثانیا بذار یه کم با ادبیات زبان طنز اشنا شوید اول با کسب اجازه از استاد…

    واژه‌ی طنز‌، اغلب معنی لغوی آن‌ یعنی “مسخره کردن” و “طعنه زدن” مورد نظر شاعران و نویسندگان بوده است ولی معنی امروزی آن، که جنبه‌ی انتقاد غیرمستقیم اجتماعی با چاشنی خنده، که بُعد آموزشی و اصلاح‌طلبی ‌آن مراد است، اقا مهران؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ از واژه‌ی satire اروپایی گرفته شده است.

    طنز در حقیقت اعتراضی است اقا مهران بر مشکلات، نابه‌سامانی‌هایی که در ‌یک جامعه وجود دارد و گویی جامعه و مسوولان امر نمی‌خواهند ‌این اعتراض‌ها را مستقیم و بی‌پرده بشنوند اقا مهران

    حالا امیدوارم که پی برده باشی منظور ما انتقاد از مطلب استاد گرامی اقای رستمی نیست بلکه امیدوارم چراغی باشد در تاریکی این شب

    پاسخ دادن
    1. 2.1.1.1

     مهران

     دوست طناز من هر سخن وقتی و هر نکته مکانی داره. روش نشان دادن اعتراض به مشکلات هم این نیست که طنزتون پای هر مطلبی ولو نامرتبط دیده بشه. این مطلب در مورد مشکلات محیطی نوشته شده و در صورتی که پاسختون نامرتبط باشه در حقیقت خودتون رو سبک کردید. فکر نمیکنم من تنها کسی باشم که از پارازیت های شما خسته شدم.

     پاسخ دادن
     1. 2.1.1.1.1

      ذره بین

      سلام استاد مهران
      چیزی واسه گفتن ندارم چون واقعا ساز ناموزن میزنی

      و سطح علمیتون در حد اعلا می باشد بزنیم به تخته

      و در پایین الفاظی رو که به کار بردید واقعا شخصیت شما رو نشان می دهد استاد مهران

      واقعا متاسفم نه من بلکه ما به همچون شهروندی
      آن انسانی عاقل تر است كه می داند عقلش كمتر است.سقراط

      پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.