4 Comments

 1. 4

  وه هار

  “نەورۆز مەبارەک!!”
  وەهارەن تەشریف خاڵ خاسان پەی هەرد٘
  کەم کەم پیریش بەرد٘، جوانیش ئاورد٘
  جەم جەم سۆسەنان جە تاق تەوق وەر دان
  سەر دان نە هەرد٘ان پەرێ هام فەردان
  وە ڕووی زاخاندا چنوور لوول وەرد٘ەن
  پەی پای گیان تۆڕدام ئاماد٘ە کەرد٘ەن
  بەڕەزا بەو چین توغرای تاتاوە
  شەماڵ مەشانۆش، یانێ: وەی لاوە
  نەرگس وە مەس مەس مد٘یۆ کێن ئەو کەس؟
  گۆشەی چاکی دڵ وەر نەد٘ۆ جە دەس
  مەعدوومی! غەفڵەت تا چەند و پەی چی؟
  گۆش دەر وە ناڵەی سەحەری نەیچی
  دڵە واد٘ەی سوبح نەووەهارانەن
  وەختی ئاگاهی دەرد٘ەدارانەن
  هەرکەسێ دانش نە فامش نەبۆ
  بینی عیرفانش زوکامش نەبۆ
  گرفتی دەماخ نەد٘ابۆ پەرد٘اخ
  پەی پەی بۆی ئازیز مەیۆش وە دەماخ
  جەی بۆی گیان بەخشە، بێ بەش مەمانە
  ئەی سوبحە خاسە وە فرسەت زانە
  تۆ دیای وە شۆن چند٘ سوبحی نۆدا
  کەو چەند٘ سوبح بد٘یۆ وە شۆنی تۆد٘ا
  حەزرەتوو مەولەوی
  هەر فاڕ و گۆڕ و تازەگەریە کە جە چێرساوو گەرد٘وونینە و جە پیەن فەزای بێ کرکاوکرکەو هەستینە ڕوە مد٘ۆ، حەکایت و ڕازێ دەروونیەش ئینا پەرد٘ەنە و فەلسەفە و دنیاوینی و ئاهەنگ و نەوایەش ئینا سەرەنە. بە واتێوەتەر مەرام چی فاڕ و گۆڕ و تازەگەریشە ئانەن تا چەنی چاوەڵیش فەرقش بۆ؛ چوون دنیاو دەروونیش و ڕازەو ژیوایش ئانەشە چەنە گەرەکا.
  بێ شک گۆراڵێوە کە یاگێ گۆراڵەکێ پارینە و گێرە سەروو ڕێخە و بنج و پیازوو ئاد٘ێوە سەوزە بۆوە، با بە ڕواڵەت پێسە ئاد٘ێ بۆ، بەڵام ڕازەو دەروونی و دنیاوینی و فەلسەفە و ئاهەنگش چەنی ئەوێ یۆ نیا. ئاد٘ێ هەرکام ڕازەو دەروونوو وێشا ئینا سەرەشانە و گەرەکشانە وێشا بە ئەنجامش بیاونا. ڕێک پێسە زاڕۆڵەکاو ئێمە! ڕاسا ئێمە بە دنیاشا مارمێ، بەڵام بە واتەو جبران خەلیل جبرانی زاڕۆڵەکێ ئێمە، زاڕۆڵێ ئێمە نیەنێ؛ بەڵکوو زاڕۆڵێ سەواڕۆیەنێ و دنیا و مەراموو ئاد٘یشا، ئاسمان تا زەمین، چەنی دنیا و مەراموو ئێمە فەرقش هەن. ئاد٘ێ ئاوات و ئارەزوێ وێشا ئینێ سەرەشانە و ئێمەیچ ئاوات و ئارەزوێ وێما! ئی قانوون و یابەستە پەی گرد٘وو زیند٘ە بە ڕۆحی و نەمرتاتیا؛ چوون ژیوای ئانەش چەنە گەرەکێنێ و ئەگەر پاسە نەبۆ دنیا سامان و ڕێکینە و میزانش شێویۆ.
  پی ورد٘ە باسیە، ساڵێ تازێ کەرمێ بەهانێ پەی تازە بیەیە هەقەتینی تا هەرمان و مەرامەکاما پەی خزمەت بە فەرهەنگی هەورامی پتەوتەرێ کەرمێوە.
  هەر پی وەرپێک و مەرامۆ بە بۆنەو ئامای ساڵێ تازێوە مەبارەک باد٘یە فرە گەرم و پەڕ ئاوات پێشکەشوو گرد٘ واڵە و برایە ئازیزی هەورامی زوانیم کەروو. پا ئاواتە ساڵێوە وەشە و پەڕ خەیر و بەرەکەتەشا وەرەنە بۆ.
  لاشە ساقێ و سەربەرزێ بیدێ
  سوبحان ئەمینی هانەگەرمڵە
  نەورۆزوو ۹۷ ک. ڕۆجیاری

  پاسخ دادن
 2. 3

  بدبخت

  اهدای گلدان وگل به تمامی خانواده ها هزینه اضافی است برای شهرداری وجنبه تبلیغات ی دارد تا خدمات دهی چون بساری از خانواده ها به این گلها اصلا نیاز ندارن ودردی از انها را دوا نمی کند

  پاسخ دادن
 3. 2

  سامان تمجیدی

  جا داره به عنوان یک شهروند از تلاش بی وقفه و شبانه روزی شهردار محترم و پرسنل شهرداری و شورای شهر تشکر ویژه داشته باشم و امیدوارم جناب آقای خسروی در تمام دوران شهرداری نوسود با پشتکار به خدمت رسانی مانند این چند ماه اول ادامه دهند.

  پاسخ دادن
 4. 1

  شهروند

  در نودشه هم فضای آرام و دلنشین برای میهمانآن نوروزی فراهم است با تلاش شبانه روزی شهرداری از اول اسفند تا کنون تمام نخاله های ناشی از حفاری برداشته شده و تردد به آسانی وبدون هیچ مشکلی در سطح شهر انجام می شود و مقداری از آثار حفاری که از اول تا آخر خیابان به جا مانده قرار است ضربتی در همین چند روز برداشته شود بطوری که عابرین بتوانند از لالایی خودرو ها راه خود را بیابند از همه هموطنان دعوت می کنیم از شهر توریستی و زیبای نودشه دیدن کنند

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.