4 Comments

 1. 4

  امير دارستان

  سلام عليكم جناب آقاي دكتر

  از قديم گفته اند « خانه از پاي بست ويران است و خواجه در بند نقش ايوان است »
  من فقط پيشنهاد دادم به جاي آموزش نحوه معرفي جاذبه گردشگري بهتر مي بود در مورد نحوه ايجاد زيرساختهاي اصولي و درآمد زايي از طريق توريسم مطلب مي نوشتيد كه هم پتانسيلهاي بالقوه را بارور سازيم و همه كمترين آسيب را داشته باشيم و گرنه معرفي قبل از ايجاد بستر عملي وارونه است!!
  تنها در محور پاوه – مريوان از تفرجگاه دالاني تا گردنه تته به جرات مي توانم بگويم بيش از 200 تن زباله تجزيه ناپذير وجود دارد. نبايد اول فكر كنيم كه چه بهايي در قبال چه چيزي مي پردازيم ؟؟؟ حراج ميراث طبيعي تا كي ؟
  در ضمن اصطلاح پارانوياي تاريخي براي من قدري نامانوس است !

  با تشكر

  پاسخ دادن
 2. 3

  دکتد برهان ولدبیگی

  سلام جناب دارستان؛
  از محتوای نوشته شما چنین بر می آید که باید از معرفی “منطبق با واقع جاذبه های منطقه “نیز در شرایط فعلی خودداری شود ، چون به قول شما و مولوی :
  “دانه پنهان کن به کلی دام شو / غنچه پنهان کن گیاه بام شو
  هرکه داد او حسن خود را در مزاد / صد قضای بد سوی او رو نهاد”
  بنظر من این نوعی “پارانویای تاریخی” است و نتایج و پیامد های خوبی به بار نمی آورد. چه کس یا کسان و یا کدام نهاد و یا سازمانی تهیه این زیر ساخت ها را قبل از معرفی برعهده دارد؟ بنظر من ، نتیجه عملی چنین توصیه ای در شرایط کنونی منطقه یعنی هیچ کاری انجام نشود و فقط دست روی دست بگذاریم تا افرادی یا سازمان های زیر ساخت های ” مناسب و باب طبع ما” را فراهم نمایند که بنظر من چیزی شبیه به خیال است.

  پاسخ دادن
 3. 1

  امير دارستان

  با سلام و تشكر از جناب آقاي دكتر ولد بيگي
  به نظر بنده توسعه توريسم بدون ظرفيت سنجي ، هدايت و برنامه ريزي درست از هر نظر مي تواند بسيار مخرب و آسيب زا باشد.كما اينكه تجربه سالهاي گذشته مؤيد اين موضوع است بهتر است قبل از معرفي جاذبه هاي گردشگري شهرستان به فكر فراهم كردن زيرساخت هاي لازم باشيم تا توريسمي سازگار و متكي بر فرهنگ و زيست بوم هورامان داشته باشيم و منفعتي هم از توسعه آن عايد مردم شود.

  به قول مولانا:

  دانه پنهان كن به كلي دام شو / غنچه پنهان كن گياه بام شو
  هركه داد او حسن خود را در مزاد / صد قضاي بد سوي او رو نهاد
  با تشكر مجدد

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.