قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » زخم جانکاه پیکور و بولدوزر بر تن 60 میلیون سالۀ چشمه بل/ کورش امینی

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه : چشمه بل (چۀمۀو بلی) به همراه چشمه ­های پالنگان، ته­ لووکسان در روستای دیوه­زناو و زه ­لم در روستای احمد آباد هورامان کردستان عراق از بزرگترین چشمه ­های طبیعی هورامان به شمار می­روند. چشمه بل (چۀمۀو بلی) در محلی به همین نام (پایین دست دره روستای ناو به نام “ده­ری به­ر”) قرار دارد.این چشمه در سال 1388 از سوی سازمان میراث فرهنگی به عنوان «اثر طبیعی ملی» اعلام شده است.بر اساس آزمایشات میکروبیولوژی و شیمیایی صورت گرفته، از لحاظ کیفی و شاخصه ­های سلامتی آب چشمه مذکور جزء بهترین آب­های کورش امینیمعدنی دنیا بوده، از لحاظ استانداردهای جهانی برابری کرده و املاح آن از جمله نیترات، کلراید، فلوراید و سختی در حد استاندارد می­باشد. بدلیل موقعیتی جغرافیایی و مکانی خاص قرار گیری چشمه در میان بافت محکم سنگلاخی دیواره­های سنگی اطراف رودخانه در ارتفاع حدود هشت متری، به هنگام خروج آب از دهانه چشمه، مناظر بدیع و دلفریبی خلق می­شوند که چشم هر بیننده­ای را خیره می ­نمایند. خروج حجم عظیمی از آب و فرو غلتیدن از چنان ارتفاعی با چنان شفافیت و طراوتی؛ موسیقی طبیعی دلنوازی درست کرده که هارمونی زیبا و دلنشینش زبانزد خاص و عام شده است. در اشعار فولکلور منطقه آمده است که به هنگام گذر از کنار چشمه بل مواظب باشید که سیلاب آن خشمگین است و در دامش نیفتید.

(مه ­له بله­ نه نه­ ک به­رؤت ئاوی/ سه­ ربله­ نه لوه، سه­روو شتاوی)

قرار گیری چشمۀ بل در منطقه توریستی هورامان که در حق هزار ماسولۀ ایران است؛ موقعیت ممتازی را از منظر زیرساخت­های اکوتوریسم ایجاد کرده است. مجاورت با کوه شاهو (کوهنوردی، غارنوردی و …)، مقبره کوسۀ هجیج، جادۀ قدیمی بل نودشه، فرهنگ دیرین و باستانی هورامان، زبان هورامی، روستای ناو، هجیج و هوارگاههای (ییلاق) سراجگا، شیره دره، ده­ره­ویان و …، صنایع دستی منطقه و … نمونه­ای از صدها موقعیت ممتاز چشمۀ مذکور می­باشند.

اما و اسفا که اکنون عملیات ساخت سد مخزنی برقآبی داریان بر روی رودخانه سیروان در تنگه زلته در منتهی الیه جنوبی درۀ شهر نودشه از حدود سال 1388 آغاز شده است. بنا به گزارش دست اندرکاران و همانطوری که در طرح توجیهی آن آمده است، هدف از ساخت چنین سدی جمع آوری آب رودخانه سیروان بمنظور استفاده از انرژی برقابی، انتقال آب به حوزه ­های آبریز مجاور از جمله به دشتهای نواحی گرمسیری ذهاب از طریق تونل هیروی (نرسیده به شهر نوسود) بمنظور استفاده کشاورزی در حوزه­های آبریز رودخانه‌های این مناطق و … عنوان شده است. این در حالیست که بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط مشاوران طرح، و اعتراض­های فعالین زیست محیطی ساخت این سد می­تواند به گونه ­ای صورت گیرد که چشمه بل که از ارزش­های زیست محیطی بیشمار و به ویژه ارزش­های فرهنگی برخوردار است آسیب نبیند، اما مجری طرح اصرار دارد تا ساخت سد را در محل انتخابی خود به انجام برساند! فاصلۀ چشمه تا محور سد در حال احداث داریان بطور تقریب در حدود 6 کیلومتر می ­باشد.با ادامۀ روند کنونی ساخت سد داریان، چشمه بل (چۀمۀو بلی) به عنوان یکی از بزرگترین چشمه ­های منطقه هورامان با دبی سالانه 120 میلیون متر مکعب آب در قعر مخزن سد، برای همیشۀ تاریخ مدفون خواهد شد و بجز نامی در تاریخ، چیزی از آن همه لطافت و طغیان طبیعت باقی نخواهد ماند.

بر اساس مطالعات صورت گرفته تراز آبنمای چشمه بل 717 متر از سطح دریای آزاد و تراز نرمال سطح آب مخزن سد داریان برابر 826متر است. از این رو به هنگام آبگیری مخزن سد، (هانه ­و بلی) در زیر ستونی از آب­های راکد به ارتفاع 109 متر مدفون خواهد شد و در مواقع سیلابی که تراز آب به 839 متر خواهد رسید، چشمه بل در زیر ستون از آبی به ارتفاع 122 متر برای همیشه مدفون می­شود. زیر آب رفتن بخشی از روستا و باغات روستای رودبار (روار)، ناو، سلین با چنان خاطره­هایی، روستای نمونه گردشگری هجیج، تنها یکی دیگر از اثرات مخرب ساخت سد مذکور است.به همین خاطر و به دلیل اهمیت تاریخی فرهنگی و اجتماعی چشمۀ مذکور، استاندارکردستان در نامه‌ای به وزیر نیرو خواستار توقف آب‌گیری سد داریان تا پیدا شدن راهی برای نجات قطعی چشمه شده است.(ایرنا 18/1/93). اما کیاست امیریان، مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه گفته است که گمان نمی‌کند خواسته‌ی استاندار کردستان، اجرا نشدن سد داریان باشد. با ساخت سد داریان، آب چشمه بل از دسترس خارج نمی‌شود!! بلکه با آب رودخانه در هم می‌آمیزد (کرد پرس 21/1/). این سخن، یک مغالطه‌ی آشکار است، چرا که در هم آمیختن آب چشمه با آب رودخانه (اگر اصلا صورت گیرد) به معنای نابود سازی یک حجم بسیار بالای آب با کیفیت، و آلودن آن با آب پشت سد است که برای مصرف آشامیدنی باید دوباره تصفیه شود.

با وجود اعتراضات پراکنده که هر از چند گاهی در گوشه و کنار و از طرف فعالین محیط زیست این مرز و بوم صورت می­گیرد؛ مشخص نیست چرا مجری طرح همچنان اصرار به ساخت سد در مکان فعلی دارد، در حالی که می توان با جابجایی مخزن سد، چشمه تاریخی بل و روستاهای هجیج، روار و بخشی از سلین را از زیر آب رفتن نجات داد. (هر چند که هم اکنون نیمی بیشتر از باغات روار و نیمی از روستای هجیج به تلی از خاک مبدل شده ­اند). درختان گردو و اناری که حکایت­های چندین نسل را در سینۀ خود به یادگار داشتند. در این راستا بایستی دستگاههای ذیربط ازجمله سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شرکت سهامی آب منطقه ­ای، سازمان حفاظت محیط زیست، جنگلبانی و منابع طبیعی، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی نسبت به یافتن راه حلی واحد در این زمینه اقدام نمایند. سرپرست گروه کاری نجات بخشی چشمه بل گفت: عملیات تخریب فیزیکی و دهانه چشمه بل کاری غیراصولی و غیر اخلاقی است و باید هر چه سریعتر متوقف شود.

به گزارش خبرگزاری کرد پرس، دکتر سید مختار هاشمی در گفتگو با خبرگزاری کردپرس با اشاره به اینکه بر اساس گزارش و عکسهای که از محل چشمه بل به دستمان رسیده متاسفانه عملیات تخریب فیزیکی و دهانه چشمه بل شروع شده که این اقدام هیچ ربطی به کار آب گیری سد نداشته و کاری غیراصولی و غیر اخلاقی است و چون هنوز نتیجه تحقیقات استفاده از چشمه برای آبگیری به اتمام نرسیده باید این عملیات متوقف شود.

وی در ادامه افزود: بنا به درخواست گروه کاری که متشکل از نهادهای دولتی و مردم نهاد در دو استان کرمانشاه و کردستان است و همچنین نامه استاندار کردستان مهندس زاهدی به مهندس چیت چیان وزیر محترم نیرو مبنی بر اقدام جهت نجات چشمه بل، متاسفانه عملیات تخریب فیزیکی و دهانه چشمه بل فراتر از سدسازی بوده و با هدف نابودی چشمه بل انجام می شود. دکتر هاشمی با اشاره به راهکار این موضوع که به صراحت در قانون بند ج ماده ۲۱۴ قانون برنامه پنجم توسعه که مهندسی ارزش انجام می دهند اظهار داشت: آیا این چشمه که آب شرب ۲ میلیون نفر را تأمین کند، فعالیت های مؤثر و ارزشمند کشاورزی از آب این چشمه نشات می گیرد و میلیون ها دلار درآمد دارد آیا باید حفظ شود و یا روند فعلی ادامه پیدا بکند که جواب به این مهم توسط مسؤلان انتظار و خواست گروه کاری و مردم منطقه است و آبگیری آن اشتباهی تاریخی و بس نابخشودنی خواهد بود. از طرفی هنوز که هنوزه زخم کاری و عمیق احداث سد داریان و تخریب چشمۀ بل در حال سوزاندن است که شاهد درخواست احداث سدی دیگر و مصیبت­های مشابه در نزدیکی روستای بلبر با توجیه رونق اقتصادی و کشاورزی و ایجاد اشتغال می­باشیم که از طرف شورای اسلامی شهر سروآباد مطرح شده است. درخواستی که عواقبی مشابه را نیز در پی دارد.  

عوارض آبگیری سد در دراز مدت

·   تبخیر روزانه هزاران مترمکعب آب در طول فصول گرم سال و ورود چنین حجم زیادی از بخار آب به منطقه و تأثیر مخرب آن بر بافت و پوشش گیاهی و درختان بومی منطقه

·  آسیب جدی به یکپارچگی منطقه شاهو و کوسالان و به خطر افتادن گونه­های جانوری و گیاهی بومی منطقه و در نتیجه افزایش کانون­های ایجاد گرد و غبار و تغییر اقلیم

·   قطع ارتباط و تردد (یا در صورت خوش بینی ارتباط سخت و مشکل) گونه­های جانوری منطقه شاهو، تخت و  کوسالان در فصول سرد سال. قابل توجه اینکه منطقه شاهو در فصول سرد سال نسار و سرد بوده، در حالی که در همین فصول ضلع غربی کوسالان و تخت وه­ره­تا (رو به آفتاب) و گرمتر می­باشد. در چنین ایامی گونه­های جانوری و بویژه کل، بز کوهی، گرگ، شغال، خرس سیاه و … از شاهو سرازیر شده و با عبور از عرض کم رودخانه در منطقۀ گدار (ویه­ری) آن، به دامنه­های کوسالان پناه می­برند و در فصول گرم بالعکس. حال با ساخت سد دریاچه­ایی عریض تشکیل شده که عبور از آن جهت گونه­های نامبرده غیرممکن می­گردد و در صورت بروز چنین پدیده­ای عوارض آن ناگفته پیداست.

 مشکلات عدم برآورد صحیح و استاندارد قریب به واقع خسارت اراضی زراعی، باغی و … اهالی و همچنین غرقاب شدن راههای ارتباطی و عدم پیش بینی جایگزین مناسب برای روستاهای عباس آباد، روار، اسپریز به اورامان در هاله ای از ابهام قرار دارند. و ضروری است مسولان امر قبل از آب گیری سد نسبت به رفع آن اقدام نمایند.

·  از بین رفتن درختان باثمر موجود در مسیر که گاه تنها وسیلۀ اقتصادی تأمین مایحتاج خانوارها بوده است. اولین مورد از این دست باغستانهای شهر نودشه در محل زلته بودند که هم اکنون به محل نیروگاه و محل ساخت بدنۀ سد تبدیل شده­اند. باغهای روستاهای هجیج، ناو، سلین، روار و …

·   از بین رفتن چشمه­های کوچک و بزرگ و گونه­های بومی نادر گیاهی و جانوری کنار رودخانه و صدها هکتار جنگل­های بکر بلوط، زالزالک، زبان گنجشک که عمر برخی از آنها متجاوز از صدها سال می­باشد.

·  به هم خوردن تعادل اجتماعی و ساختار فرهنگی منطقه بعلت کوچ اجباری ساکنین روستاهایی که در طول مسیر آبگیری سد به مخاطره می­افتند. قطع به یقین چنین افرادی در حاشیۀ شهرها مسکن گزیده و به معضلات و مشکلات حاشیل شهرها دامن می­زنند.

·   از بین رفتن نیروی مولد کشاورزی، دامداری، باغداری و … توضیح اینکه خیل عظیمی از همین افراد که ذکر آنها پیشتر آمد؛ باغدار، کشاورز و دامدار بوده و با مهاجرت به شهر علاوه بر معضلات پیشگفت نیروی مولد آنها با از بین رفته و به نیرویی مصرف گرا تبدیل می­شوند.

·   کم شدن آب خروجی از سیروان به کردستان عراق موجب فاجعه‌ی زیست‌محیطی- اجتماعی  و از آن جمله خشک شدن و لم یزرع شدن دشت­های منطقۀ شاره­وز و به دنبال آن سد دربندیخان می­گردد. این امر علاوه بر تاثیر بسیار منفی بر رابطه‌ی کشور ما با اقلیم کردستان و کشو عراق که از بزرگ‌ترین شرکای تجاری ایران هستند، موجب بروز گردوغبارهای زیان آوری می­شود که نمونۀ آن در چند سال گذشته بی سابقه بوده است.

·   از هم اکنون  بحران آب شرب از بزرگترین دغدغه­ های سردمداران و سیاسیون دنیا محسوب می­شود و با گذر زمان بر اهمیت آن افزوده می­گردد. حفظ این سرمایۀ ملی اهرم فشاری است در دست زمامداران امور و واقفین به امر.

·   از بین رفتن و مدفون شدن خاطرات و تاریخ چندین هزار سالۀ روستاهای سلین، رودبار و نوین و زمین­های کشاورزی مناطق مذکور در اعماق چند ده متری آب

منابع: اخبار مربوط به سد داریان در تارنمای سبز پرس

 یادداشت حیدر ویسی، کارشناس محیط زیست در تارنمای دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران

 نوشته‌های دکتر مختار هاشمی، کارشناس مدیریت منابع آب و استاد دانشگاه کردستان در شبکه‌های اجتماعی

 تارنمای شرکت مدیریت منابع آب

مکاتبات گروه کاری نجات بخشی چشمه بل

 کتاب رودهای خاموش، نوشته‌ی پاتریک مک کالی، ترجمه‌ی فاطمه ظفرنژاد. مشاهده‌ها و پرس و جوهای شخصی در منطقه.

 خبرآنلاین، کرد پرس، پاوه پرس و …

 1. دانشجو

  مشکل ما اینه که مهندسا همیشه تصمیم گیرند و همه چیز را به صورت مکانیکی و علت و معلولی نگاه میکنند یعنی با دید مهندسی همه چیز را نگاه میکنند چه اونایی گه موافق این طرح هستند چه اونایی که مخالفند و باید کسانی اظهار نظر کنند که متخصص رشته هایی باشند که همه جانبه به قضایا نگاه کنند مثل اقتصاد و جغرافیا و …
  من مخالف رشته ها ی مهندسی نیستم ولی مهندسا باید در جای خودشان به کار گرفته شوند و نباید به آنها پستهای اجرایی داد مثلا مهندس برق و مکانیک و کشاورزی و کامپیوتر چه ربطی به محیط زیست و تغیرات بافت اجتماعی و وضعیت معیشت مردم و مسايل شهری دارند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ما جهان سومی ها در مورد همه چیز نظر میدیم و ادعای روشنفکری داریم
  البته جای تعجبی نیست در جامعه ا ی که درامد یک مغازه پلاستیک فروشی یا مغازه شلغم و باقله ویا مغازه بستنی فروشی از یک کتاب فروشی به صورت نجومی بیشتره باید انتظار داشت که همه کس در مورد همه چیز نظر بدن
  راستی مدتی معده م درد میکنه از کسانی که در مورد سد داریان اظهار نظر کردن بگن که من چه دارویی مصرف کنم؟؟؟؟؟؟؟
  از مهندسینه : شاعر و کارگردان و پزشک و مشاور ازدواج و بازیافت زباله در مورد همه چیز و همه و همه وقت دعوت به همکاری مینیم…………….

 2. شهروند پاوه ای

  با تشکر از اظهار نظر های تمامی دوستان و عزیزان نگران
  باید بگویم که ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است پس نباید ناامید شویم و در هر حال و شرایطی می بایست اعتراض و انتقاد خود را به عملکرد آنهایی که فقط رای و تصمیم خودشان برایشان مهم است ابراز نموده و در این راستا از هویت و جاذبه های تاریخی و توریستی شهر و دیارمان به شدت دفاع نماییم انشاالله که مثمر ثمر واقع شود
  باتشکر…

 3. داریان

  جناب دارستان من طرفدار آبگیری سد نیستم و مانند همه عظمت خدای آبها برایم یک افتخار است و نابودی آن موجب غصه اما الان دیگه دیره کاش 6 سال پیش این اعتراضات را می کردید . راستی به قول یکی از نظر دهنده ها آن روز که صاحبان باغها واملاک و زمینها پول خودشان را (غرامت) از شرکت گرفتند چرا شما مانع نشدید آن روز خیلی کارها می شد کرد مثلا اگر دو نفر حاضر نمی شدند ملک خود را بفروشند و اعتراض کنند اعتراض آنها به جایی میرسید اما عزیز جان الان شما به فکر خدای آبها افتاده اید میلیاردها پول خرج شده شما چکار می توانید بکنید

  • امير دارستان

   برادر عزيز
   اين سخن شما دقيقا مانند اين است دكتري برايتان داروي اشتباهي بنويسد . بعد هم شما بگوييد چون پول زيادي بابت خريد اين دارو خرج كرده ام حتما بايد آنرا مصرف كنم. آيا اين منطق درست است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 4. امير دارستان

  با سلام خدمت همه
  خواهشمند است از اين سخن كليشه اي و تكراري كه پروژه ملي است ، الان ديگر كار از كار گذشته و … خود داري نماييد. علم و آگاهي انسان هر روز نسبت به گذشته بيشتر مي شود و بهتر پي به اشتباهات خود خواهد برد. زماني سد سازي نماد اقتدار و پيشرفت كشورها محسوب مي شد بطوريكه در كشور آمريكا بيش از 2000 سد ساخته شد ولي با پيشرفت دانش بوم شناسي و هيدرولوژي الان ديگر تبعات اين طرح ها مشخص شده است بطوريكه سالانه تعداد زيادي از سد هاي ساخته شده در سراسر جهان تخريب مي شوند. مگر بد است كه مردم با هر انگيزه اي در نوشتن مقالات زيست محيطي از هم پيشي بگيرند ،مگر نه اين است كه برايند اينكار ارتقا دانش زيست محيطي منطقه مي باشد.
  فراموش نكنيم كه درياچه اروميه ، تالاب هامون و … به خاطر طرح هاي ملي به اين سرنوشت دچار شده اند. مگر نه اين است كه دو نفر مهندس مانند شما براي طرح هاي ملي تصميم مي گيرند؟
  به جاي انتقاد كردن ، به حل معضل كمك كنيد . اگر طرفدار آبگيري سد هستيد با دانش خود اثبات كنيد كه ارزش سد از ارزش آب بل و .. بيشتر است
  با تشكر و آرزوي موفقيت براي شما عزيزان

 5. ناشناس

  نمدانم چرا همه بعد از پنج سال از خواب بیدار میشویم . مالکین باغات و زمین های اطراف سد همه خسارت گرفتند و بجان مجریان هم دعاگویند.
  بله آبی که قدرش ندانستیم و سدی خدایی و زیرزمینی را فدای سدی انسانی کردیم.
  سالهاست بل میلیونی برایمان آبدهی دارد و هدر می رود.
  ما از بل فقط عکس یادگاری گرفتیم و بس بگذار زداغ ما در زیر آب سیروان برای خودش برقصد و به ما بخندد.

 6. محمد عرفان صالحی

  با سلام
  جناب آقای امینی مطلب خوب و علمی شما نشان دانش شماست و مایه افسوس برای ما، زیرا افراد تحصیلکرده و دلسوزی همچون شما در این جامعه نمی توانند با بهره گیری از دانش شان جهت توسعه پایدار منطقه گام بردارند. متاسفانه نه تنها اوضاع چشمه بل که اوضاع سایر منابع ملی و طبیعی منطقه هم بسیار وخیم است. ناپایدار شدن محیط زیست هورامان از دو منظر قابل بررسی است، اول عدم اگاهی مردم در خصوص نحوه صیانت از محیط زیست و دوم عدم وجود نگاه محیط زیست محور در مسولان دستگاه های اجرایی منطقه در هنگام اجرای پروژه های عمرانی. که متاسفانه برطرف کردن این معضلات بسیار زمان بر است. تنها امید ما برخورد قانونی و منطقی مسولانی همچون فرماندار و دادستان و استاندار و سایر مسولان خارج از شهرستان و استان است. چرا که قوانین موضوعه در خصوص حفاظت از محیط زیست در ایران مترقی بوده و در صورت اجرا شدن می توانند بسیاری از معضلات زیست محیطی را راه گشا باشند.

 7. صادق

  از اینکه وضعیت فعلی چشمه بل بسیار نگران کننده وتاسف بار است هیچ جای شک وشبه ای وجود ندارد .اما یک چیزی در خصلتهای مردم ما وجود دارد که واقعاٌ قابل درک وهضم نیست واونهم اینه که نمی دانم این همه متخصص قبلاٌ کجا بودند ؟عزیز بنده موقع اعتراض در زمان انجام مطالعات اولیه بود ودر آن زمان هر کاری می شد کرد بعنوان نمونه پایین آوردن ارتفاع تاج سد بعلت زیر آب رفتن مقبره کوسه هجیج،اما در حال حاضر این پروژه یک طرح ملی بوده وشما مطمئن باشید تحت هر شرایطی اجراء خواهد شد. توی این شهر چشم وهم چشمی بیداد می کند حتی همه سعی دارند در بیان اظهار نظر نیز از هم سبقت می گیرند.یک زمانی بحث روز شورای قبلی بود و هر کسی اقدام به درج مقاله می نمود .بعد اصناف والان که از مد افتاده صحبتهای محیط زیستی باب شده وهر کسی دونفر را جمع کرده دور خودش وبه اصطلاح NGO تشکیل داده! علی رغم اینکه از نظر تئوریک موارد مذکور نشانه بلوغ اجتماعی می باشد .اما از نظر عملی میزان تاثیر این فرایندها در تغییر رفتار افراد ملاک عمل وارزیابی می باشد و در شهر پاوه تشکیل این مسائل بیشتر از روی خود شیفتگی،چشم وهم چشمی ،از قافله عقب نیفتادن ،خودنمایی ،تظاهر وریا می باشد .براستی اگر ایجاد این همه سایت یا سازمانهای مردم نهاد در شهر 20 هزار نفری با قصد ونیت پاک ودرست طراحی شده بود شما مطمئن باشید الان این شهر بایستی مدرن ترین شهر خاورمیانه می بود.خواهش میکنم به وضعیت فعلی توجه بکنید چشمانتان را ببندید با ذهن باز وفارغ از تعصب به وضعیت فعلی پاوه نگاه کنید اونوقت قضاوت کنید.
  لازم به ذکر است قطعاٌ افراد خیر خواه ودارای سلامت نفس نیز در این وادی وجود دارند وقصد اینجانب همه کس نبود اما بطور کلی این وضعیت در شهر حاکم می باشد

  • شاهو

   دوست عزیز نظر شما درست. ولی این در صورتی امکان پذیر هست که نهاد مسئول ساخت سد قبل از تصمیم گیری با ساکنین منطقه و فعالان محیط زیستی مشورت کنه و با در نظر گرفتن همه جوانب اقدام به ساخت کنه. بدیهی است که این کار صورت نگرفته و من هم متاسفانه با شما هم عقیده هستم که در این مرحله کار تقریبا برگشت ناپذیرهست. از نظر من تلاش برای نجات آب چشمه هم تا حد زیادی بی معنی هست چرا که آب بدون چشمه (غار و …) معنی خودشو از دست میده.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |