9 Comments

 1. 7

  دانشجو

  مشکل ما اینه که مهندسا همیشه تصمیم گیرند و همه چیز را به صورت مکانیکی و علت و معلولی نگاه میکنند یعنی با دید مهندسی همه چیز را نگاه میکنند چه اونایی گه موافق این طرح هستند چه اونایی که مخالفند و باید کسانی اظهار نظر کنند که متخصص رشته هایی باشند که همه جانبه به قضایا نگاه کنند مثل اقتصاد و جغرافیا و …
  من مخالف رشته ها ی مهندسی نیستم ولی مهندسا باید در جای خودشان به کار گرفته شوند و نباید به آنها پستهای اجرایی داد مثلا مهندس برق و مکانیک و کشاورزی و کامپیوتر چه ربطی به محیط زیست و تغیرات بافت اجتماعی و وضعیت معیشت مردم و مسايل شهری دارند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ما جهان سومی ها در مورد همه چیز نظر میدیم و ادعای روشنفکری داریم
  البته جای تعجبی نیست در جامعه ا ی که درامد یک مغازه پلاستیک فروشی یا مغازه شلغم و باقله ویا مغازه بستنی فروشی از یک کتاب فروشی به صورت نجومی بیشتره باید انتظار داشت که همه کس در مورد همه چیز نظر بدن
  راستی مدتی معده م درد میکنه از کسانی که در مورد سد داریان اظهار نظر کردن بگن که من چه دارویی مصرف کنم؟؟؟؟؟؟؟
  از مهندسینه : شاعر و کارگردان و پزشک و مشاور ازدواج و بازیافت زباله در مورد همه چیز و همه و همه وقت دعوت به همکاری مینیم…………….

  پاسخ دادن
 2. 6

  شهروند پاوه ای

  با تشکر از اظهار نظر های تمامی دوستان و عزیزان نگران
  باید بگویم که ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است پس نباید ناامید شویم و در هر حال و شرایطی می بایست اعتراض و انتقاد خود را به عملکرد آنهایی که فقط رای و تصمیم خودشان برایشان مهم است ابراز نموده و در این راستا از هویت و جاذبه های تاریخی و توریستی شهر و دیارمان به شدت دفاع نماییم انشاالله که مثمر ثمر واقع شود
  باتشکر…

  پاسخ دادن
 3. 5

  داریان

  جناب دارستان من طرفدار آبگیری سد نیستم و مانند همه عظمت خدای آبها برایم یک افتخار است و نابودی آن موجب غصه اما الان دیگه دیره کاش 6 سال پیش این اعتراضات را می کردید . راستی به قول یکی از نظر دهنده ها آن روز که صاحبان باغها واملاک و زمینها پول خودشان را (غرامت) از شرکت گرفتند چرا شما مانع نشدید آن روز خیلی کارها می شد کرد مثلا اگر دو نفر حاضر نمی شدند ملک خود را بفروشند و اعتراض کنند اعتراض آنها به جایی میرسید اما عزیز جان الان شما به فکر خدای آبها افتاده اید میلیاردها پول خرج شده شما چکار می توانید بکنید

  پاسخ دادن
  1. 5.1

   امير دارستان

   برادر عزيز
   اين سخن شما دقيقا مانند اين است دكتري برايتان داروي اشتباهي بنويسد . بعد هم شما بگوييد چون پول زيادي بابت خريد اين دارو خرج كرده ام حتما بايد آنرا مصرف كنم. آيا اين منطق درست است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   پاسخ دادن
 4. 4

  امير دارستان

  با سلام خدمت همه
  خواهشمند است از اين سخن كليشه اي و تكراري كه پروژه ملي است ، الان ديگر كار از كار گذشته و … خود داري نماييد. علم و آگاهي انسان هر روز نسبت به گذشته بيشتر مي شود و بهتر پي به اشتباهات خود خواهد برد. زماني سد سازي نماد اقتدار و پيشرفت كشورها محسوب مي شد بطوريكه در كشور آمريكا بيش از 2000 سد ساخته شد ولي با پيشرفت دانش بوم شناسي و هيدرولوژي الان ديگر تبعات اين طرح ها مشخص شده است بطوريكه سالانه تعداد زيادي از سد هاي ساخته شده در سراسر جهان تخريب مي شوند. مگر بد است كه مردم با هر انگيزه اي در نوشتن مقالات زيست محيطي از هم پيشي بگيرند ،مگر نه اين است كه برايند اينكار ارتقا دانش زيست محيطي منطقه مي باشد.
  فراموش نكنيم كه درياچه اروميه ، تالاب هامون و … به خاطر طرح هاي ملي به اين سرنوشت دچار شده اند. مگر نه اين است كه دو نفر مهندس مانند شما براي طرح هاي ملي تصميم مي گيرند؟
  به جاي انتقاد كردن ، به حل معضل كمك كنيد . اگر طرفدار آبگيري سد هستيد با دانش خود اثبات كنيد كه ارزش سد از ارزش آب بل و .. بيشتر است
  با تشكر و آرزوي موفقيت براي شما عزيزان

  پاسخ دادن
 5. 3

  ناشناس

  نمدانم چرا همه بعد از پنج سال از خواب بیدار میشویم . مالکین باغات و زمین های اطراف سد همه خسارت گرفتند و بجان مجریان هم دعاگویند.
  بله آبی که قدرش ندانستیم و سدی خدایی و زیرزمینی را فدای سدی انسانی کردیم.
  سالهاست بل میلیونی برایمان آبدهی دارد و هدر می رود.
  ما از بل فقط عکس یادگاری گرفتیم و بس بگذار زداغ ما در زیر آب سیروان برای خودش برقصد و به ما بخندد.

  پاسخ دادن
 6. 2

  محمد عرفان صالحی

  با سلام
  جناب آقای امینی مطلب خوب و علمی شما نشان دانش شماست و مایه افسوس برای ما، زیرا افراد تحصیلکرده و دلسوزی همچون شما در این جامعه نمی توانند با بهره گیری از دانش شان جهت توسعه پایدار منطقه گام بردارند. متاسفانه نه تنها اوضاع چشمه بل که اوضاع سایر منابع ملی و طبیعی منطقه هم بسیار وخیم است. ناپایدار شدن محیط زیست هورامان از دو منظر قابل بررسی است، اول عدم اگاهی مردم در خصوص نحوه صیانت از محیط زیست و دوم عدم وجود نگاه محیط زیست محور در مسولان دستگاه های اجرایی منطقه در هنگام اجرای پروژه های عمرانی. که متاسفانه برطرف کردن این معضلات بسیار زمان بر است. تنها امید ما برخورد قانونی و منطقی مسولانی همچون فرماندار و دادستان و استاندار و سایر مسولان خارج از شهرستان و استان است. چرا که قوانین موضوعه در خصوص حفاظت از محیط زیست در ایران مترقی بوده و در صورت اجرا شدن می توانند بسیاری از معضلات زیست محیطی را راه گشا باشند.

  پاسخ دادن
 7. 1

  صادق

  از اینکه وضعیت فعلی چشمه بل بسیار نگران کننده وتاسف بار است هیچ جای شک وشبه ای وجود ندارد .اما یک چیزی در خصلتهای مردم ما وجود دارد که واقعاٌ قابل درک وهضم نیست واونهم اینه که نمی دانم این همه متخصص قبلاٌ کجا بودند ؟عزیز بنده موقع اعتراض در زمان انجام مطالعات اولیه بود ودر آن زمان هر کاری می شد کرد بعنوان نمونه پایین آوردن ارتفاع تاج سد بعلت زیر آب رفتن مقبره کوسه هجیج،اما در حال حاضر این پروژه یک طرح ملی بوده وشما مطمئن باشید تحت هر شرایطی اجراء خواهد شد. توی این شهر چشم وهم چشمی بیداد می کند حتی همه سعی دارند در بیان اظهار نظر نیز از هم سبقت می گیرند.یک زمانی بحث روز شورای قبلی بود و هر کسی اقدام به درج مقاله می نمود .بعد اصناف والان که از مد افتاده صحبتهای محیط زیستی باب شده وهر کسی دونفر را جمع کرده دور خودش وبه اصطلاح NGO تشکیل داده! علی رغم اینکه از نظر تئوریک موارد مذکور نشانه بلوغ اجتماعی می باشد .اما از نظر عملی میزان تاثیر این فرایندها در تغییر رفتار افراد ملاک عمل وارزیابی می باشد و در شهر پاوه تشکیل این مسائل بیشتر از روی خود شیفتگی،چشم وهم چشمی ،از قافله عقب نیفتادن ،خودنمایی ،تظاهر وریا می باشد .براستی اگر ایجاد این همه سایت یا سازمانهای مردم نهاد در شهر 20 هزار نفری با قصد ونیت پاک ودرست طراحی شده بود شما مطمئن باشید الان این شهر بایستی مدرن ترین شهر خاورمیانه می بود.خواهش میکنم به وضعیت فعلی توجه بکنید چشمانتان را ببندید با ذهن باز وفارغ از تعصب به وضعیت فعلی پاوه نگاه کنید اونوقت قضاوت کنید.
  لازم به ذکر است قطعاٌ افراد خیر خواه ودارای سلامت نفس نیز در این وادی وجود دارند وقصد اینجانب همه کس نبود اما بطور کلی این وضعیت در شهر حاکم می باشد

  پاسخ دادن
  1. 1.1

   شاهو

   دوست عزیز نظر شما درست. ولی این در صورتی امکان پذیر هست که نهاد مسئول ساخت سد قبل از تصمیم گیری با ساکنین منطقه و فعالان محیط زیستی مشورت کنه و با در نظر گرفتن همه جوانب اقدام به ساخت کنه. بدیهی است که این کار صورت نگرفته و من هم متاسفانه با شما هم عقیده هستم که در این مرحله کار تقریبا برگشت ناپذیرهست. از نظر من تلاش برای نجات آب چشمه هم تا حد زیادی بی معنی هست چرا که آب بدون چشمه (غار و …) معنی خودشو از دست میده.

   پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.