24 Comments

 1. 18

  ب ل

  نظر یات همه عزیزان بسیار معقول ومقبول است ؛ متاسفانه ، احداث سد داریان حاصل مطالعاتی است که از سال 1318 واز 75 سال قبل اغاز شذه است. توجیهات سیاسی و اقتصادی واجتماعی با رویکرد ملی وفراملی چندین باره و موافقت ها ومخالفت ها ی چند دهه ای را با خو د داشته و دارد.
  اما دیگر کار از کار گذشته است .
  منظور من از اختصا ص حق ابه فقط برای باغات پاوه نبود ؛ که ذرحال نا بودی تدریجی هستند ؛ بلکه اختصاص خق آبه برای شرب شهرستان ، جبران کم آبی باغات ازجمله باغات پاوه ، بهبود آبیاری ،بهسازی و توسعه ی باغات در مناطق شیب دار و مستعد کل شهرستان بویژه ذامنه های کم پوشش از ازدریبر تا سردره پاوه ، تامین آب برای توسعه صنعتی و…. با چشم اندازی پنجا ه ساله به میزان حد اقل اختصا ص پنجاه ملیون متر مکعب از ذخیره سالانه سد است .
  تامین برق ایستگاهای پمپاژ با توجه به 230 مگاوات ذرساعت برق تولیدی سد مساله ی مهمی نیست وتمام هزینه های پمپاژ وانتقال و توزیع به کل شهرستان نسبت به هزینه هایی که تا کنون انجام شده ومی شود بسیار نا چیز است
  عزیزان من هم در زمینه اقتصادی و هم درزمینه ی برنامه ریزی وهم ذر رابط با موضوع اطلا عات و تجربه نسبی دارم ؛ گرچه این موضوع نیز با توجه به برنامه ریزی های انجام شده قبلی با مخالفت شدید وزارت نیرو وذیگران روبرو خواهد اما با پی گیری ومطالبه جدی وبه حق میسر خواهد شد. نمونه مشابه را در استان کردستان داریم که از اب سد های ژاوه وآزاد با پیگیری و مطالبه به حق قسمتی به استان اختصاص یافت.

  پاسخ دادن
 2. 17

  امير دارستان

  با تشكر از تمامي كساني كه ابراز لطف نموده اند و نظر خود را بيان داشته اند. جاي بسي اميدواري است كه سطح فرهنگ و گفتمان زيست محيطي در چند سال گذشته در سطح شهرستان بسيار ارتفا يافته است و اين نويد روزهاي بهتري را مي دهد كه بتوانيم با ياري همديگر و در قالب سازمان هاي مردم نهاد و در چهار چوب قوانين مملكتي خودمان گامهاي بزرگي برداريم تا اين كوهستان زيباي چهار فصل را از دست ندهيم. با هم باشيم و بدانيم كه خداي آبها نمي مي ميرد.
  خدمت تمامي كساني كه موضوع حقابه بري از سد را مطرح نموده اند عرض كنم : لازم است فكر كنيم كه اين كار به هيچ عنوان در گذشته به دليل اختلاف ارتفاع زياد سطح باغات نسبت به رودخانه امكان پذير نبوده است و با احداث سد هم تغيير بزرگي حاصل نخواهد شد تنها در بيشترين حالت 180 متر از اين اختلاف ارتفاع كاسته خواهد شد.
  مثلا چشمه ميرآباد پاوه در تراز 1500 قرار دارد يعني با درياچه سد 660 متر اختلاف ارتفاع دارد اگر بخواهيم تنها 25 ليتر در ثانيه آب براي اين باغات پمپاژ كنيم. قدرت مورد نياز ايستگاه هاي پمپاژ بدون احتساب تلفات افت مسير در حدود 275 كيلو وات خواهد بود حال اين ميزان انرژي و هزينه هاي سرمايه گذاري اوليه و هزينه هاي بهره برداري و نگهداري و استهلاك ايستگاه هاي پمپاژ را در نظر بگيريد و بعد قضاوت كنيد كه آيا شدني است ؟؟؟؟
  با تشكر از همه شما دوستان عزيز

  پاسخ دادن
  1. 17.1

   سیروان

   چرا شدنی نیست جناب دارستان چطور با هزینه ی 700 تا 800 میلیارد تومان شدنیه سد میزنند /یا 400 تا 500 میلیارد تونل میزنند تا دشت ذهاب و اب رو انتقال میدن ؟حالا که نوبت خودمون شد برای 10 تا 15دکیلومتر انتقال یه لوله آب شد یه کار نشدنی و هزینه بر و نا به صرفه بابا هزینه انتقال اب به باغات پاوه و منطقه در برابر هزینه و ریخت و پاشهای سد و بند انحرافی هیروی و تونل تا ذهاب مثل مقدار اب یه لیوان در برابرمیزان آب جع آوری شده در پشت همین سد سیروان در اینده نزدیکه/برای دیگران میصرفه هزینه بشه ولی برای خودمون نمیصرفه؟جناب مهندس به جای اینکه با علمت انتقال اب به باغات منطقه رو توجیه کنی و سعی کنی حالا که سد ساخته شده حد اقل از این به ببعدش یه سودی برای مردم منطقه داشته باشه و پیشنهاداتی در راستای منافع منطقه بدین نظری دادین که فکر نکنم سازندگان سد هم در مخالفت با انتقال اب به باغات پاوه و منطقه به سخت گیری شما اظهار نظر کنند/برادر من ما باید واقعیت رو قبول کنیم دیر یا زود این سد آبگیری میشه فقط دیر یا زود داره اون هم به خاطر همین چشمه بل که شامل گذر زمان بشه و بعد یه مدت حساسیت ها کمتر شد سد هم ابگیری میشه پس بیا واقع بین باش به خاطر من و شما آبگیری متوقف نمیشه همانطور که به خاطر من و شما سد و بند انحرافی و تونل نزدن/به این فکر کنیم که از اینده این سد یه چیزی هم به منطقه خودمون برسه همین/روزی رو میبینم که من و تو تمام مخالفین محترم به گشت و گذار کنار همین در یاچه اینده میپردازیم و همه چی رو فراموش میکنیم چون انسان فراموشکاره فقط خواهشا حالا که کار از کار گذشته به فکر اینده باشید و پیشنهاداتی بدین که از این سد سودی هم به منطقه برسه

   پاسخ دادن
   1. 17.1.1

    امير دارستان

    برادر بزرگوار جناب سيروان
    بحث ما و شما و ايشان مطرح نيست . شكي نداشته باشيد كه برهم زدن تعادل طبيعت ( آن هم طبيعت بي بديل هورامان ) به نفع هيچ كس نيست. بنده چشمه ميرآباد را مثال زدم كه هزاران سال است دامنه هاي برف گير كريسان آبي پاك و زلال و سرد را تأمين كرده كه در اين چشمه مي جوشد و پدراني خردمند به صورتي كاملا سازگار با طبيعت به بركت اين آب به توليد محصولاتي پاك و ارگانيك مشغولند. حال شما دوست داريد با آبگيري سد داريان ديگر برفي بر قله نور و دامنه هاي كريسان ننشيند و چشمه ميرآباد كم آب و يا خشك شود و از آن طرف با هزينه بسيار بخواهيم آب سد را براي اين باغات انتقال دهيم آنهم آبي كه سرشار از انواع آلودگي هاي ميكروبي و تا حدي فاضلابهاي صنعتي ( كه در آينده بيشتر هم خواهد شد ) بوده و عامل اصلي انواع بيماري و سرطان ها مي باشد.
    فراموش نكنيم كه درياچه اروميه به خاطر طرح هاي به ظاهر مفيدي مانند پمپاژ از رودخانه ها ، حفر چاه هاي كشاورزي ، سد سازي و .. به اين سرنوشت دچار شده است كه تبعات آن ( مانند خطر وقوع طوفان نمك و … ) هر روز بيشتر خود را نمايان ميكند و جلوگيري از اين تبعات هزينه اي هزاران برابر بيشتر از ارزش اين طرح ها را مي طلبد.
    دوست عزيز عرض كردم حق آبه بري از سيروان ربطي به آبگيري سد سيروان ندارد و مي تواند پيگري نماييد اما اينكه اصرار داريد به هر قيمت سد داريان آبگيري شود و كنار درياچه اش قدم بزنيد و گاز متان استنشاق كنيد موضوع ديگري است
    بنده به هيچ عنوان فراموشكار نبوده و هر ذره اي كه از شكوه و زيبايي هورامان كاسته شود بارها و بارها در ذهنم تداعي مي شود
    با تشكر

    پاسخ دادن
 3. 16

  امید

  با سلام وتشکر از آقای دارستان عزیز که از سر دلسوزی این مقاله را نوشته
  افسوس که خیلی دیر به فکر چشمه بل افتادیم دو سه سال پیش که بحث احداث سد بود قریب به 95 درصد مردم خوشحال به جهت اشتغال بیکاران ولی همان موقع هم همین بحث بود که چشمه بل از دست میرود ولی اون موقع هیچ کس هیچ اعتراضی ……..
  ئه ی مردن له کوی ژیان کوشتمی *************** نه زان په ره ستی بو نان کوشتمی
  اره برادر من حکایت ماهم حکایت نان به امید چند صباحی اشتغال یک عمر ازچشمه بل محروم به مانند باغهای سراب هولی

  پاسخ دادن
 4. 15

  قادري

  عرض سلام وتشكرازهمه عزيزان بخصوص امير دارستان عزيز وفعال : كاش سري ميزديد چشمه بل ببينيد آبي كه الان از دهانه بل خارج ميشه 10 درصد آب دوره مشابه قبل نيست دقيقا به اندازه يك جوي آب شده . خيلي خيلي دير شده حيف حيف از اين همه مردم بي خيال و……

  پاسخ دادن
 5. 14

  کیوان حاتمیان

  چند مدتی است که بحث محافل ، نشست ها و مهمانی ها و حتی سایت های محلی شهرستان سد داریان و نجات چشمه بل است و هر کس نظری دارد برخی موافق این پروژه اند و برخی نه . هر چه که هست این سد در منطقه در حال ساخته شدن می باشد و می توان گفت به آخرای کار رسیده و در آینده ای نزدیک آبگیری آن شروع خواهد شد. ابگیری سد برابر است با خاموشی خدای آبها ” بل ” .
  بل چشمه ای با 3 هزار ليتر در ثانيه آبدهي كه پس از جوشش از يك دهانه غار مانندكه پس از طي حدود 200 متر با شيب تند به رودخانه سيروان مي ريزد اين چشمه كه طبق بررسي‌هاي بعمل آمده چشمه آب معدني است با قدمتي پيش از 60 ميليون سال كه مربوط به اواخر دوران كرتاسه است همواره خروشان گواري انسان وطبيعت مي جوشد وچشم گردشگران را مي نوازد. اما قرار است بعد از آب گیری سد دیگر اثری از آن باقی نماند ودر عمق حدود 110 متری دریاچه سد دفن شود.
  این مدت خیلی ها اعتراض کردند و خواستار نجات چشمه بل شدند کار به جایی رسید که نجات این چشمه در سطح کشور و در رسانه ها مطرح شد ادارات و ارگان هادر دوسوی استان های کرمانشاه و کردستان نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند تا بالاخره حدود 2 هفته پیش با حکم دادستان پاوه جلو کار گرفته شد. آنهم توقف موقت به مدت 3 هفته که ب روزهای آخر آن می رسیم.
  عزیزان ذکر چند نکته رو من اینجا خالی از لطف نمی دونم و با اکثر نظرات دوستان موافق هستم به غیر از یک مورد که به عرض می رسانم
  در مورد اینکه سد در علم هیدرولوژی جدید دیگر جایی ندارد و بیشتر به سمت آبخیز داری گام برداشته می شود چرا که همانطور که آقای دارستان گفتند سد باعث افزایش سطح تبخیر و هدررفت آب می شه و در نتیجه آب بیشتر از دسترس خارج خواهد شد و نیز تغییر اکوسیستم را در دو سمت دیواره سد موجب می شود.
  از دیگر معایب سد بخصوص سد سیروان که در منطقه زاگرس شکسته یا مرتفع واقع شده افزایش زلزله در منطقه می بباشد . دوستان این منطقه از زاگرس به دلیل شکست های فراوان در لایه های زمین و وجود گسل های متععد آب ذخیره شده در پشت سد تعادل ایزوستازی منطقه رو بر هم زده و موجب بروز زلزله های کوچک و گاها بزرگ در منطقه خواهد شد که به آنها زلزله های الغایی گفته میشه یعنی زلزله هایی که منشا آنها انسان است که نه تنها سد بلکه برج سازی و هر سازه عظیمی که توسط انسان ساخته می شود هم باعث بروز این گونه زلزله ها خواهد شد .
  اما دوستان این مطلب رو من اصلا قبول ندارم که آقای دارستان و آقای ضیایی عنوان کردند : سد سیروان باعث کاهش ضریب برف در منطقه و یا ریزش باران های سیل آسا و تغییر اقلیم در منطقه خواهد شد . اصلا همچین چیزی نخواهد بود و این یک مبحث علمی داره که در اینجا از حوصله مخاطب و مراجعین سایت خارج است . دوستان آب دریاچه سد هیچ گون تاثیری بر اقلیم منطقه نداشته و تنها تاثیر آن در حاشیه دریاچه سد که در اقلیم شناسی به ریز اقلیم طبقه بندی خواهد شد، می باشد و لاغیر. نمونه بارز آن رو می توان سد قشلاق سنندج عنوان کرد چه تاثیری در هوای سنندج داره؟ هیچ تاثیری نداره چرا که این پهنه های آبی در مقابل توده های هوا که در طبقه بندی اقلیمی در زمره بزرگ اقلیم و اقیم جهانی هستند همانند یک لیوان اب در مقابل یه استخر بسیار بزرگ می باشد پس تاثیری در هوای منطقه بخصوص شهر پاوه نخواهد داشته . این شرایط رطوبتی فقط برای روستاهای حاشیه سد تا حد.دی قابل حس است.
  آقای دارستان شما به زیر آب رفتن تعدادزیادی از چشمه ها اشاره کردید و بخصوص چشمه بل که همه از این فاجعه زیست محیطی ناراحت هستیم اما همه ما می دانستیم که با بسته شدن این سد همچین اتفاقی خواهد افتاد چرا از روز اول اعتراضی نبود اقای عرفان صالحی به نکته خوبی اشاره شد ما همین بغل دست خودمان سراب هولی شناسنامه شهر مون رو تخریب کردند صدایی از کسی در نیامد یه پرروژه محلی بود کسی چیزی نگفت اما الان دربرابر یک پروژه بزرگ ملی این صداها به جایی ختم نمیشه و متاسفانه قانونی هم در این مورد وجود نداره که جلو این سد رو بگیره درسته این چشمه جزء اثار طبیعی ثبت شده اما قانونی سفت و سخت برای حفاظت از میراث طبیعی مانند قانونی که در برابر آثار تاریخی و فرهنگی محافظت می کند وجود ندارد.
  اما آقا یا خانم ب ل به نکته بسیار خوبی اشاره کردند گر فتن حق آبه یی کافی برای نجات باغات پاوه و منطقه از آب سد واختصاص بودجه کافی برای انتقال وتوزیع آن باشیم که عملی است. به نظر من هم نکته بسیار خوبی است و خیلی از دوستان به آن اشاره کردند . باغات پاوه شادابی سابق خودشون رو از دست داده اند و هر ساله شاهد خشک شدن این باغات زیبا که همچون شش هایی برای این شهر عمل می کنند هستیم. پس بهتر است رایزنی هایی در این مورد صورت بگیرد.
  در اخر سر هم این رو بگم با توجه به اینکه منطقه از لحاظ ژئومورفولوژیک (زمین ساخت ) منطقه ای با درز و شکاف فراوان و کارستی هستش احتمال اینکه اب این دریاچه در جاهایی از منطقه اطراف پاوه و مسیر های منتهی به دریاچه به صورت چشمه ظاهر بشه وجود داره.

  پاسخ دادن
  1. 14.1

   امیر دارستان

   جناب آقای حاتمیان با تشکر از ابراز نظرتان . لازم می دانم به موضوعاتی که مطرح نموده اید پاسخ دهم تا باعث ایجاد شبهه در ذهن خوانندگان عزیز نشود.
   1- اینکه می گویید سد داریان تاثیری بر ضریب برف منطقه ندارد و نمونه آن را سد قشلاق بیان کرده اید در پاسخ باید گفت : مقایسه دریاچه سد داریان که در یک محدوده بسته توسط کوهستان های شاهو و کوسالان محصور شده است از نظر انباشت رطوبت و … با سد قشلاق در نزدیکی سنندج کاملا غیر منطقی می باشد و اینکه با قطعیت اعلام می کنید که سد قشلاق هیچ تاثیری در آب و هوای سنند ج نداشته است این را از کسی باید پرسید که قبل و بعد از آبگیری سد قشلاق در سنندج زندگی کرده است و اگر به صورت علمی می خواهید موضوع را بررسی کنید می توانید نگاهی به آمار برف سنجی ایستگاه های محدوده سد قشلاق قبل و بعد از آبگیری سد بیاندازید و نتیجه گیری نمایید.
   2- در مورد امکان بیرون زدن آب سد در جاهایی در اطراف پاوه که بسیار در میان مردم هم مطرح می شود خدمت شما و تمامی کسانی که به این موضوع امید بسته اند عرض کنم : ارتفاع کف رودخانه در محل احداث سد در زلته در حدود 660 متر از سطح دریا می باشد اگر این رقم را با ارتفاع بدنه سد ( 180 متر ) جمع کنیم نتیجه می گیریم که دریاچه سد در تراز 840 متر قرار خواهد گرفت انتظار اینکه آب این دریاچه در جاهایی مانند پاوه با ارتفاع 1500 متر بیرون بزند انکار ابتدایی ترین قوانین هیدرولیک می باشد ! ( لازم به ذکر است که در مورد چشمه هایی که با چشمه های مدفون شده در سد سفره مشترک دارند موضوع متفاوت است که در اینجا مجال پرداختن به آن نمی باشد )
   3- اینکه می فرمایید چرا از اول اعتراضی نبود اتفاقا با زمزمه شروع مطالعات سد داریان اعتراضات هم شروع شد و شاید شما در جریان موضوع نباشید تا اینکه چندی پیش با تخریب دهانه چشمه بل و واکنش مقامات بلند مرتبه شهرستان و استان موضوع رسانه ای شد و همگرایی بیشتری حاصل شد .
   4- در مورد اینکه کار از کار گذشته و قوانینی در این مورد وجود ندارد عرض کنم که طبق قوانین مصوب شده در مجلس شورای اسلامی می توان مهندسی ارزش را در مورد هر پروژه ای در هر مرحله ای از ساخت به کار گرفت و اقدام به بررسی مجدد مدل های هزینه – فایده پروژه مذکور نمود و در صورت عدم توجیه اقتصادی ، زیست محیطی و … می توان اقدام به تغییر نحوه اجرا و یا حتی تعطیلی و برچیدن پروژه نمود
   با تشکر و به امید روزهای بهتر

   پاسخ دادن
   1. 14.1.1

    کیوان حاتمیان

    اقای دارستان عزیز فکر نکنم در سخنان من ابهاماتی وجود داشته باشه و من در صحبت های خودم گفتم که در حاشیه سد تاثر رطوبتی را داریم اما در مقیاسی که بخواهد بر روی پاوه تاثیر داشته باشد خیر اصلا توده آبی بزرگی نیست که بخواهد تاثیری بر روی سامانه های بارشی و سیکلونهایی که سبب بارش در منطقه می شوند، بگذارد. باز هم تاکید می کنم حاشیه سد و اصراف آن بی تاثیر نیست. خود شما هم می گید محدوده سد قشلاق و من هم منکر این نیستم که در محدوده اطراف سد رطوبت تاثیر گذار خواهد بود اما در مقیاس بزرگتر خبر. که باز هم میگم در اینجا مجال پرداختن نیست.
    در مورد بیرون زدن آب سد در جاهای دیگه من عنوان کردم احتمال همچین چیزی وجود داره . دوست عزیز هیچ چیزی مطلق نیست . حتی این قوانین هیدرولوژی هم درصد احتمال رو مد نظر قرار می دهند.
    در مورد بند 4 خودتون که گفتید ما هم امیدواریم این قانون در منطقه عملی بشه اما از یک منبع کاملا موثق پیگیری کردم که آب گیری سد قطعی است فقط می خواهند هزینه ای برای چشمه انجام دهند تا افکار عمومی کمی ارام بشه و بعد آبگیری رو شروع خواهند کرد. البته شاید هم در آینده این نظر عوض بشه و ابگیری سد به تعویق بیفته اما تا الان نظر بر آبگیری سد خواهد بود.

    پاسخ دادن
 6. 13

  ب ل

  سلام به همگی : ظهور و حضور فزاینده جوانان فرهیخته ودانش آموخته دیارمان ، ازجمله مهندس دارستان عزیز ،آگاه ودانا مایه ی
  خوشحالی ومباهات است .
  عزیزان اینکه : سرانجام چشمه بل وپایا ب سد چه خواهد شد ؛ از قبل معلوم شده و قطعی است.
  اینکه : ازسالها قبل بسیاری در این باره اظهار نظر علمی ودور اندیشانه و ذلسوزانه ،نموده اند (مقاله ها نوشتند ومکاتبات زیادی با مسولین سطح با لا د اشتند ) کم نیستند ؛ اما دیگروقت آن گذشته است.
  عزیزان بیایید ، حداقل به فکر گر فتن ،حق آبه یی کافی برای نجات باغات پاوه و منطقه از آب سد واختصاص بودجه کافی برای انتقال وتوزیع آن باشیم که عملی است؛
  این باعث حفظ سرسبزی و مانگاری باغات هزاران ساله منطقه ونجات آنها خواهد شد.و…..

  پاسخ دادن
 7. 12

  سیروان

  با سلام جناب اقای فرماندار خواهشا نسبت کم آبی یا بهتر بگم بی آبی باغات پاوه فکری بفرمایید /تعجب میکنم شورای شهر که در حکم مجلس پاوه هست در تمام زمینه ها از چشمه بل و زلته گرفته تا ویمیر و زه لو هانه ساوو هانه و سه ی غنی جاده هانه ساو به بهانه چند دامدار دروغین که عملا وجود ندارن دخالت میکنه ولی به فاجعه ایی که در مرکز شهر در حال وقوع است آن هم خشک شدن باغات پاوه ست به علت بی آبی کاملا بی توجه هستند خودتون قضاوت کنید ایا واقعا ما تو پاوه دامدار داریم که به بهانه انها طبیعت رو ویران میکنیم؟ولی به این همه باغ و باغدار کاملا بی توجه هستید انگار این باغها اصلا تو پاوه وجود ندارند وجدانا ما تو پاوه باغدار زیاد داریم یا دامدار؟اگه فضای سبز باغها از پاوه گرفته بشه که اونها هم یادگار اجداد ماست و طبیعت بکر کوهستان شاهو که ان هم موهبت الهی است از پاوه بگیریم دیگه از پاوه چیزی نمیماند خواهش میکنم شورای محترم موضوع آب باغات را بطور جدی پیگیری کنند و روسای ادارات مربوطه را مواخذه کنید بخدا کار شورا فقط نظارت بر شهرداری نیست سایر ادارات هم توسط شورا نظارت بشوند اول حرفهام گفتم شورا به منزله مجلس پاوه ست اون اداراتی که مرتبط به باغ وباغداری و آب باغهاست باز خواست کنید چندین ساله این معزل وجود داره ولی متاسفانه تاکنون در هیچ سایتی و از زبان هیچ مسیولی بیان نشده/روسای ادارات مربوطه که فقط به میز ریاستشون چسبیدن که نکنه باد ببرتش /متاسفانه اب سیروان در چند کیلو متری پاوه باید صد ها کیلومتر با تونل به منطقه دشت ذهاب و قصر شیرین و ثلاث بره ولی باغات پاوه در چند کیلومتری سیروان باید خشک بشن/اقای صالحی لطف کن گزارشی در این باره تهیه کن

  پاسخ دادن
 8. 11

  محمدفاضل ضیایی

  ضمن تشکر از جناب اقای دارستان بخاطر ارایه این مطلب
  از دیگر معایب اجرای سد داریان می توان به موارد زیر اشاره نمود:
  – پس از اجرای سد و آغاز آبگیری آن، به دلیل ممانعت از جریان طبیعی آب به مناطق پایین تر، شاهد بادهای گرد و غبار بیش از گذشته خواهیم بود. زیرا جهت بادهای غالب در منطقه از غرب به شرق بوده و اتفاقاً رودخانه سیروان هم در جهت خلاف آن در حرکت است. کم آب یا بی آب شدن مناطق غربی و پایین دستی رودخانه سیروان (به دلیل اجرای سد) سبب بیش از پیش غبارآلود شدن هوای شهر و دیارمان و یا به عبارتی افزایش مدت و تراکم ریزگردها در آسمان هورامان می شود.
  – سد داریان نه تنها سبب از بین رفتن بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری می گردد بلکه بسیار فراتر از آن سبب تغییر اکوسیستم شده و به تغییر اقلیم در منطقه هم کمک می نماید که خود پدیده ای بسیار مخرب بوده و اثرات نامطلوب زیادی از جمله افزایش بیش از حد رطوبت در هوا، کمک به افزایش دوره تناوب باران های سیل آسا، افزایش تعداد روزهای بسیار گرم و بسیار سرد در سال، خشکسالی و … را بوجود خواهد آورد.
  – از بین رفتن چشمه های متعدد در حواشی رودخانه، سبب به هدر رفتن سرمایه ای بسیار بیشتر از 11 میلیارد تومان در روز خواهد بود که با توجه به وجود بحران آب در منطقه و افزایش روزافزون ارزش این ماده حیاتی، در سالهای نه چندان دور بیشتر پی به این ضرر جبران ناپذیر خواهیم برد.
  – و ……

  پاسخ دادن
 9. 10

  محمد سعید

  با تشکر فراوان از آقای مهندس امیر دارستان به خاطر این بیانات بسیار موثر , ولی افسوس که هیچ کس به فکر این طبیعت واثار ارزشمند آن همچون چشمه بسیار زیبای بل که اثری تاریخی و ارزشمند مربوط به این دیار است نمی باشد .

  پاسخ دادن
 10. 9

  هوشیار رهبری

  باسپاس از آقای مهندس دارستان به خاطر احساس پاکشان ومسئول دانستن خود در قبال فرهنگ منطقه اشان من هم باید عرض کنم که به نظر من الان موقع این پیگیری ها نیست چون ظاهرا”پروژه ملی بوده ودست اندر کاران این منطقه در حل این قضیه نمیتوانند مسئول باشند بلکه با ید درحدوحدود وزرا پی گیری شود باتشکر

  پاسخ دادن
 11. 8

  یکی از بازیکنان تیم پاوه

  واقعا متاسفم با یه نامه و بیان مشکلات چیزی حل نمیشه تا مردم اعتراض نکنند که چیزی حل نمیشه مردمم مانند کبک سرشون کردن زیر برف و میگن به چه و مسولان محترم م وقتی اعتراضی نمیبینند بیخیال میشند وبه کارهایشان ادامه میدهند

  پاسخ دادن
 12. 7

  نشمین سیاری

  با تشکر از نوشته های واقع گرایانه اقای دارستانی به قول معروف ماهی رو هر وقت از اب بگیرن تازست .هنوز هم دیر نشده اقای فرماندار شورای شهر شهردار گرامی کاری کنید که اسمتان به نیکی در تاریخ اورامانات ثبت شود.

  پاسخ دادن
 13. 6

  ابراهيم الهي

  با تشكر از مطالب رسا و جامع مهندس امير دارستان /
  دلسوزي فعالان محيط زيست و درج چنين مطالب با ارزشي موجب روشن شدن افكار عمومي و احساس مسئوليت هر چه بيشتر عموم افراد جامعه و نيز همت و تلاش مضاعف مردم و مسئولين در جهت نجات طبيعت بكر منطقه اورامان بوده و انشاء الله در آينده شاهد تبعات زيست محيطي آبگيري سد داريان نبوده و به موقع از پيشامدهاي ناگوار آن پيشگيري نمائيم .

  پاسخ دادن
 14. 5

  محمد عرفان صالحی

  جناب آقای دارستان بسیار سپاسگزارم. راستش وفتی که به بهانه تامین آب شرب شهر پاوه در ویمیر چاه زدند(اوایل دهه 70) هیچکس اعتراضی نکرد، وقتی که در سال 84 سراب هولی زیبا را به هیولایی از آهن و بتن تبدیل کردند کسی دم نزد، وقتی که قرار شد سد داریان را احداث کنند کسی چیزی نگفت، این همه سکوت و دم نزدن مردم نه به خاطر بی تفاوتی شان بلکه به خاطر بی کفایتی مسولان بومی بوده است که به بجای حمایت از مردم و منافع عامه شهرستان بیشتر سعی در امنیتی جلوه دادن فضا و دور کردن مردم از اظهار نظر در زمینه های مختلف است. جناب آقای فرماندار و جناب آقای نماینده لطفا از تخریب بیشتر محیط زیست و تمامی لطماتی که آقای دارستان به خوبی به آنها اشاره کرده اند جلوگیری کنید چراکه زخم های زیست محیطی نه تنها به این منطقه، که به کل کشور عزیزمان و تمام جهان آسیب می رساند.

  پاسخ دادن
 15. 4

  حیدراسلامی نیا

  آنچه بنده به خاطر دارم قبل از شروع بکار سد داریان نامه ای از طرف یکی از دبیران با سابقه ی شهر پاوه آقای صباح مرادی منتشر شد ودر آن تهدیدات علمی حاصل ازایجاد سد داریان مطرح گردیده بود همگان نامه وحرکت ایشان را مانعی در راه توسعه ی اورامان قلمداد می کردند وکسی به فکر تخریب زیباترین منبع خدادادی اورامان وجاذبه های سیروان نبود .اما هنوز هم دیر نشده وامیدواریم فرماندار محترم ودیگر مسئولین زحمت کش به مصداق این نامه ی ارزشمند آقای مهندس دارستان مانع از تخریب ونابودی بیشتر آثار طبیعی به ویژه چشمه ی بل شوند

  پاسخ دادن
 16. 3

  پیمان حسن زاده

  برادر ارجمند جناب مهندس دارستان عزیز گفته هایتان بسیار زیبا و بجاست ویقینا کارشناسان و مهندسان فعال در این سد و همچنین بسیاری از مسئولین قبل از اجرایی شدن این طرح از آسیبهایی که شما بخوبی به آنها اشاره نموده اید آگاه بوده اند لکن محیط زیست و آینده ی این سرزمین و فرزندمان کیلویی چند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ . ئا رو وه شما بو هه ی هو تا سه وای ****************** چه رخ چه نی گیلو مامله و خوای .( در ضمن بیخود نیست که اسم ما را مردمان جهان سوم گذاشته اند) .

  پاسخ دادن
  1. 3.1

   امير دارستان

   با سلام خدمت شما دوست عزيز و تشكر از نظر زيبايتان
   بيت زيباي فولكلوري كه اشاره نموده ايد بيشتر به نظر من مصداق در لحظه زيستن مردمان نجيب هورامان است تا عدم آينده نگري آنان. اما اينكه ( چه‌رخ چه‌ني گيلو ؟ ) چرخ را بايد ما بگردانيم و سر تعظيم فرود آوريم براي حافظ شيرازي كه مي فرمايد :
   چرخ بر هم زنم ار غير مرادم گردد من نه آنم كه زبوني كشم از دست فلك

   با تشكر مجدد

   پاسخ دادن
 17. 2

  عطا حیدری/

  سلام

  وانامه و نامه ی پر جه خه م ره نگت ……………..سا کی بو ئارو بژنه و ده نگت
  بی قذرشا زانا ئاوه که وبلی …………………داخی گرانه شا نیا سه روو دلی
  ئیسه یچ دیر نه بیه ن دل بی قه را …………سرچه مه بلی چه م اینتزارا
  حیفه ن ئی کانیه بونه به فه نا ……………………کانی بل یانیو سه رچه مه ی به قا

  پاسخ دادن
 18. 1

  پیمان

  برادر عزیز اقای دارستان از ارایه مقاله جامعتان بسیار سپاسگزاریم اما آنچه برای دولت در احداث این سد حایز اهمیت بوده است و به طور عینی نیز مشاهده میشود انتقال آب از پایین دست سد داریان ودر ناحیه هیروی به سمت وسوی دشت ذهاب است .
  در این انتقال به نظر بنده سعی شده است که کشاورزی وتامین آب شرب مردمانی دیگر بر زندگی و معیشت واکوسیستم مردمانی مثل ما که سالهاست به مثابه شهروندان در جه چندم به حداقل های اهدایی از سوی دولت دلخوش بوده ایم ارجحیت داده شود.

  پاسخ دادن
  1. 1.1

   کامیار

   درود بر شما که به واقعیت های موجود اشاره کردید و باید بازهم به حال این منطقه و مردمانش زار زار گریست…
   با این شرایط که در سالهای اخیر برای این منطقه روی داده حال بدست مسولین
   بومی و غیر بومی و سایر افراد و… و بیشتر انها بخاطر عدم اگاهی انها و بی تفاوتی مردم بوده با تاسف باید گفت که اینده ای خوب برای این منطقه نمی توان تصور کرد
   با تشکر. از جناب اقای دارستان که حسن نیت و صداقت ایشان در همه زمینه ها شامل حال این مردمان بوده و هست
   با ارزوی توفیق روز افزون برای همه دلسوزان این دیار
   و امید پیگیری مناسب فرمانداری مردمی شهرمان

   پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.