قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » بحران آب و راهکارهای صرفه جویی در مصرف آن/نذیر دولتخواه

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه:و جعلنا من الماء کل شیء حی “همه چیز را از آب زنده گردانیدیم”همانطور که همه مان می دانیم در حال حاضر در کشور با بحران کم آبی مواجه هستیم. بطوری که حتی در بعضی از شهر ها آب جیره بندی هم شده است.از این خبر دلهره آورتر که آب بی تعارف در حال تمام شدن است و به دلیل گرمایش زمین با چالش آب شیرین مواجه شده ایم.

 

پرفسور کردوانی (پدر علم کویرشناسی ایران) می گوید: “دیگر نباید فقط به مردم بگویند صرفه جویی کنید. باید مردم را آگاه کنند که آب نیست و بخواهند همکاری کنند تا آب قطع نشود. ما برای همه چیز به این ماده احتیاج داریم و هر فرد باید به صرفه جویی کمک کند. چرا نمی فهمید دیگر آب نیست!!؟ “به حقیقت، دوران آن حرف که آب – یک منبع بی نهایت است – گذشته و حالا برای نجات این مایع بی بو و بی رنگ و بی طعم، باید حسابی هوای منابع زیرزمینی و سطحی را داشته باشیم و برای جلوگیری از وخامت احوال آب، مثلاً بدانیم با مصرف یک لیوان کمتر، ۱۷ میلیون لیتر ذخیره می شود.

تقریباً بیش از یک میلیارد انسان در ۴۵ کشور با کمبود آب مواجه اند و ۳۰۱ شهر ایران در فارس، اصفهان، یزد، کرمان، بوشهر، سیستان و بلوچستان ،کرمانشاه، خراسان جنوبی و… دارند هر روز با تنش آبی دست و پنجه نرم می کنند.«جنگ آینده جنگ آب است»؛«در جهان حدود یک میلیارد نفر به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند»؛«روزانه ۵۰ هزار نفر در جهان بر اثر مصرف آب غیر بهداشتی جان خود را از دست می دهند»؛«تا سال ۲۰۵۰ میلادی بیش از نیمی از کشور ها در سراسر دنیا در تامین آب آشامیدنی مورد نیاز خود با بحران روبرو خواهند شد»؛ تمام این جمله های هشدار دهنده، بیانگر آن هستند که بحرانی جدی با نام «بحران آب» در حال گسترش و پیچیده تر شدن است.

 

حواسمان به بحران آب باشد که بی هوا ما را نبلعد و به این هشدار که ذخیره مخازن مان انبوه نیست و همه چکه های آب غنیمت اند.از این رو این وظیفه دولت و سازمان‌های مسئول است که در برنامه‌ریزی‌های کوتاه و بلند مدت خود به حفاظت آب و بهره برداری صحیح از آن توجه داشته و تصمیمات خود را بر این مبنا اتخاذ کنند. در غیر این‌صورت تشدید بحران آب در سال‌های آینده، با توجه به افزایش جمعیت، افزایش آلودگی‌ها، تخریب جنگل‌ها و پوشش گیاهی و خشکسالی اجتناب ناپذیر خواهد بود. آیا واقعاً تنها در چنین شرایطی درخواهیم یافت که ارزش واقعی آب برای کشوری که در منطقه‌ای خشک قرار گرفته حتی بیش از نفت و تمام درآمد آن است؟!

با همه ی این اوصاف فکر می کنم مردم بعد از این همه سال اطلاع رسانی (!) به اندازه کافی می دانند که باید در مصرف آب و کلا انرژی صرفه جویی کنند. خیلی ها البته دلیلی برای اهمیت دادن به موضوعات فرعی مثل محیط زیست و آیندگان و کلا انسان های دیگر نمی بینند و ترجیح می دهند به موضوعات اصلی مربوط به شخص خودشان بپردازند. اما مابقی که در ذهن و رفتارشان موجودات دیگر هم جایی دارند ممکن است ندانند چطور می توانند در نگهداری میراث طبیعت سهمی داشته باشند.

 

از این رو مواردی را که به ذهن خودم می رسد و سعی در رعایت آن ها دارم را به اشتراک می گذارم. شاید برای دیگران هم مفید بود:۱_ خودمان را توجیه کنیم آبی که استفاده می کنیم اموال شخصی نیست! درست است که به خاطر مصرفش هزینه پرداخت می کنیم، اما حتی اگر تمام آب ها را هم خریداری کنیم پس تکلیف آن دوستمان که در منطقه ی دیگر شهر زندگی می کند چه می شود؟ یا آن درختان زیبای پارک برای دوام به جای آب چه چیز مصرف کنند و تازه و باطراوت بمانند تا ما بتوانیم آخر هفته ها زیرشان زیلو پهن کرده با خانواده لذتش را ببریم؟

۲_ در مسواک زدن به جای آنکه شیر آب را باز بگذارید و دهان و مسواک را زیر آن غسل بدهید از یک لیوان آب استفاده کنید. شخصا امتحان کردم. بعضی وقت ها کمی آب هم اضافه آوردم!!۳_ چند تا کار را با هم انجام دهیم: مثلا ظرف های شسته را روی ظرف های نشسته آب بکشیم. یا دست ها و میوه ها روی ظرف های کثیف بشوییم و…۴_ پاک کردن بدون آب: قبل از شستن ظرف ها چربی ها و ته مانده های غذا را از روی ظرف ها با دستمال یا روزنامه پاک کنیم. در این صورت برای پاک شدن چربی ها آب کم تری مصرف می شود.

۵_ مدیریت مصرف در استحمام: فکر می کنم همه مان بیشترین آبی که هدر می دهیم در حمام باشد. مثلا در زمان شست و شوی موها شیر آب همچنان باز است. می شود خیلی از شست و شوها را با شیر آب بسته هم انجام داد!. یک حمام چهار دقیقه‌ای چیزی حدود ۲۰ تا ۴۰ گالن آب مصرف می‌کند.کم کردن فشار آب به معنای صرفه جویی ۲٫۵ گالن آب در هر دقیقه است.۶_از آب های باقی مانده استفاده کنیم. از ته مانده آب لیوان یا کتری می توان همه ی گلدان های خانه را آبیاری کرد.

۷_ این کار کمی سخت است و فقط آدم های خیلی خیلی مسئولیت پذیر انجام می دهند. می توانیم یک دبه ی بزرگ کنار بگذاریم، آبی را که برای شستن میوه ها و سبزی ها استفاده می کنیم جمع کنیم و بعد از آن آب برای شست و شوی توالت یا آب دادنبا گیاهان باغچه استفاده کنیم.۸_ همیشه یک بطری آب آشامیدنی در یخچال قرار دهید. باز گذاشتن شیر آب برای خنک شدن یک عادت بسیار بد و اسراف جدی آب است. در عوض یک بطری آب آشامیدنی دربسته داخل یخچال قرار دهید.۹_ از سرشیرهای کاهنده مصرف آب استفاده کنید. نصب سرشیرهای کاهنده فشار یا کاهنده مصرف، بسیار آسان است.

۱۰_ لوله‌های آب را عایق کنید. عایق کردن لوله‌های آب با استفاده از فوم‌های نواری آماده، بسیار ساده و کم‌هزینه است. بدین ترتیب نه تنها آب سریعتر گرم می‌شود بلکه از هدر رفتن آب در صورت داغ شدن جلوگیری می‌شود.۱۱_ دیگرانی را که در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند را نه تنها مسخره نکرده بلکه تشویق کنیم. باور کنید آن ها خسیس نیستند بلکه به شدت نسبت به جامعه و موجودات اطراف زندگی شان احساس مسئولیت می کنند و….

بیا تا قدر این نعمت بدانیم// که در بحران بی آبینمانیم

بیا از بهر حفظ آن بکوشیم //وجود آب را ارزش شماریم

از این سرمایه خوب الهی //برای نسل خود باقی گذاریم

چنین فرموده بر ما حی دانا// که زنده هر چه را از آب داریم

بیا تا در نگاه تشنه آب// به سان ابر بارانی بباریم

برای مصرف خوب و درستش// نهال صرفه جویی را بکاریم

نجات آب شد بر ما وظیفه// بر انجامش بیا همت گذاریم

صدای آب یعنی زندگانی// بیا دل را به این نجوا سپاریم

نذیر دولت خواه _ ۱۳۹۷/۰۴/۱۸

 1. ناشناس

  مهندس دولتخواه کلماتی بسیار شیرین و به جایی را بیان نمودید، با تشکر فراوان از جنابعالی که برای مملکت خویش دل میسوزونید.

 2. ناشناس

  با سلام و احترام
  آقای دولتخواه به مطلب بسیار مهمی اشاره کردی، به نطر ما نیز تنها راه نجات از خطر کم آبی که قطعا یک روزی گریبانگیر همه ما خواهد شد فرهنگ سازی درست مصرف کردت آب است.
  سپاسگزارم

 3. s:H

  سلام موفق وسر بلند باشید ولی درمحله زمین شهری لوله اب ترکیده وهیچ خبری از درست کردن ان نیست و۴روزه آ ب شیرین روان بر اسفالت میرود خدا به همراش

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |