4 Comments

 1. 3

  همیار محیط زیست

  جناب آقای رستمی تبار عزیز
  هیچ کسی مخالف توسعه اقتصادی و دستکاری درست در طبیعت نیست و همانگونه که نفت خوزستان به شهرستان پاوه گسیل می شود آب پاوه هم می تواند وارد حوزه کرخه شود. اما دوست عزیز طرح سیروان بزرگ شامل بند انحرافی روستای هیروی و سد برقابی داریان است. موضوع بحث ما سد داریان است که نتیجه آن تولید 210 مگاوات برق است ( در صورتی که به ظرفیت اسمی خود برسد ). اینکه می فرمایید جنگلی بدان صورت در حاشیه رودخانه نیست واقعا خودتان هم باور می کنید؟آیا می دانید که طبق استانداردهای بین المللی هر اصله درخت 50 ساله 193250 دلار ارزش زیست محیطی دارد؟ آیا می دانید بیشتر از 30 سال است که ساخت سدهای مخزنی و برق آبی به دلیل تبعات منفی آن از جمله افزایش سطح تبخیر و هدر رفت منابع آب و … در تمام کشورهای توسعه یافته متوقف شده است. در کشور ما با وجود منابع عظیم نفت و گاز آیا ساخت سد های برق آبی توجیه فنی و زیست محیطی دارد؟

  آیا می دانید در چند سال اخیر که قسمت های زیادی از زاگرس در مخزن سدها مدفون گشته است در حالی که کمتر از 15 در صد برق ایران ٰ برق آبی می باشد.؟
  به نظر شما آیا نجات چشمه بل امکان پذیر است؟ متخصصین از جمله پرفسور حسین جلالی و … بر این باور نیستند.
  دوست عزیز دریاچه ارومیه هم قرار نبود خشک شود. و زاینده رود و … نیز هم
  آیا می دانید جریان آب سیروان در حوزه آبریزش وظایف بسیار مهمتری از تولید 210 مگاوات برق دارد؟
  شما که به علم هیدرولوژی اعتقاد دارید آیا می دانید که مساحت دریاچه مخزن سد چند کیلومتر مربع است ؟ و میزان تبخیر از این سطح در یک روز تیرماه چقد راست؟
  لطفا یک بار دیگر تمام بندها و ادعاهای مطرح شده در نامه را مرور نمایید و هرکدام را مشکل دارید بفرمایید تا با مدارک کافی و علمی اثبات گردد.
  وظیفه دوستان مطرح کردن دغدغه هایشان با محیط زیست است و دعوت از نخبگان وظیفه کارفرما و مجریان طرح می باشد.
  پیشنهاد می کنم که یک بار اصل 50 قانون اساسی جمهوری اسلامی را مطالعه بفرمایید:

  پاسخ دادن
  1. 3.1

   ناشناس

   بنده موافق صدرصدی شما هستم در صورتیکه ادعا یا دلایل شما مستند باشند. و از طرفداران حفظ محیط زیست براساس موازین قرآنی آن هستم .بنده بران باورم نباید غیرعلمی حرف زد. درست است اصل 50 می گوید حفاظت محیط زیست وظیفه همگانی است و اقدامات اقتصادی خلاف آن باید متوقف شوند. ولی فکر نمی کنید کمی دیر است و. … باید همه جانبه نگریست. مگر آقایان تاکنون چقدر از بل و آب معدنی آن برای پیشرفت و آبادانی دیارمان استفاده نموده اند. جز آنکه شاهد ریخت و جاری شدنش درسیروان و جمع شدنش پشت دربندیخان. حال اگر واقعا امکان تغییر محل خروجی با حفظ دبی چشمه بل آن وجود دارد به شرط آنکه منبع ذخیره زیر زمینی آن در بالا دست خروجی باشد و از چشمه های آرتزین نباشد! چرا مانع شویم. لطفا مستندات علمی خویش را برای تبین افکار عمومی منتشر نمایید تا اگر فرداها دوبار صدایمان بعنوان حافظان محیط زیست در آمد گوش شنوایی برایمان وجود داشته باشد.

   پاسخ دادن
 2. 2

  رستمی تبار

  جا دارد از دلسوزی عزیزان تشکر شود. ولی هر ادعایی در خصوص عواقب محیط زیستی یک پروژه بایستی با مطالعه دقیق صورت گیرد. حفظ محیط زیست به آن نیست که ما نباید هیچ گونه اقدامات عمرانی انجام دهیم. امروزه آموزش محیط زیست به آموزش برای توسعه پایدار تغییر یافته و ما برای اینکه بتوانیم از نعمات الهی بصورت حداکثر بهره وری استفاده نماییم نیازمند دستکاری هایی در طبیعت هستیم و ناچاریم . همچنان که نمونه های قرآنی آن مانند سد ذی القرنین و … را می توانیم برشماریم. مبادا مخالفت با هرنوع عمران و آبادانی که از وظایف بشر بر روی زمین است تخریب محیط زیست قلمداد گردد. این بدان معنا نیست که از ساخت سد و یا تخریب چشمه حمایت می گردد بلکه بدان معناست ارزیابی های پیامد محیط زیستی از احساسات باید فاصله بگیرد و سبک و سنگین نمایم. کسانیکه از تخریب هکتارها جنگل صحبت نموده اند می توان مشاهده کرد جنگلی بدان معنا درحاشیه سدوجود ندارد. آیا واقعا نباید از فرصت جاری شدن سیروان بعنوان یک منبع انرژی خدادادی بهره گرفت و مردم خود را از آن محروم کنیم.
  بله تعیین موقعیت احداث سد برای آنکه از سایر نعمات محروم نگردیم مهم است. مشکل کشور ما آن است پیامد و اثر نتیجه کار خویش را مطالعه نمی کنیم . بعد ها مجبوریم به اعتراض درست یا درست بصورت جبهه گیرانه و بدون سند و مدرک و دلیل و برهان علمی و منطقی پاسخ دهیم. واقعا ادعای مطرح شده در این نامه چقدر واقعی و یا به واقعیت خواهند پیوست . حمایت از محیط زیست امروزه نیازمند مطالعات دقیق علمی است تا بتوان در برابر کسانیکه به رشد اقتصادی صرف می اندیشند تاب مقاومت داشته باشد.
  مبادا با احساسات سدی در برابر سرمایه گذاری های مفید در منطقه شویم.
  اگر وقعا چشمه بل در خطر است یک مسئله ولی اگر می توان دهانه آن را به نحوی تغییر داد که آسیبی به میزان آبدهی آن وارد نشود چرا این کار صورت نگیرد. مباحث هیدرولوژی و علمی و زمین شناسی را برای همین روزها نوشته اند. پس بهتر است بجای هیاهوی احساسی از نخبگان دعوت و مسئله را بصورت علمی و اساسی بررسی و حل نماییم.
  کاش دوستان بجای نوشتن به محیط زیست از اساتید نخیه برای بررسی موضوع دعوت می کرده تا مستدل تر خواست منطقی خویش را مطرح نمایند.
  اجرکم عندالله

  پاسخ دادن
 3. 1

  قادري

  سلام : اصلا اسمي ازچشمه بل برده نشده اگه عكسهاي قديمي بل روميگذاشتين با الان مقايسه ميشدخيلي بهتربود باز ممنون كاش دوسال پيش اين اتفاق ميفتاد. يك رونوشت هم ميدادين امام جمعه محترم شايد ازطريق اوهم ميشد كاري كرد

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.