ما هم مردمانیم…../احسان خلیلی قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » ما هم مردمانیم…../احسان خلیلی

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه:گستراندن سفره های خالی در جوانرود و بانه پیامی روشن و یک روش اعتراض مدنی بدون خشونت است به مسئولان استانی و کشوری.این مردمان مرزنشین که بنابه یک اصل نانوشته همواره به جرم مرزنشینی از بسیاری از حقوق و امتیازات سایر هموطنان مرکز نشین محروم بوده و هستند نان خود را هیچگاه از دولتها طلب نکرده اند.مرزنشینها در همه جای تاریخ نان زن و فرزندان شان را( ولو یک تکه نان بخور و نمیر)از مراوده و تجارت های کوچک با آنسوی مرزها تامین کرده اند.

ایران و مرزنشینهایش هم از این امر مستثنی نبوده و نیستند.این مردمان محروم علیرغم تمام بی مهری هایی که نسبت به آنان روا داشته شده در طول تاریخ این سرزمین و به ویژه در چهل سال اخیر جانانه از مرزها در برابر بدخواهان پاسداری و حراست کرده اند اما متاسفانه هر بار و هر روز با یک ناسپاسی و بی مهری جدید روبرو میشوند.کمتر کسی است که از حال اقتصاد رنجور  مملکت بیخبر باشد.همه میدانیم که اقتصاد زمانی میتواند موجد رشد و توسعه باشد که تولید داشته باشد یا بتواند خدمات ارزش آفرین را در اختیار داشته باشد.همه میدانیم که واردات بی رویه در چهار دولت اخیر چه بر سر مملکت و تولید کننده داخلی آورده است. همه میدانیم که قاچاق کالا چگونه نفس تولید کننده داخلی را در بازار رقابت میگیرد.

ما این ها را در حد فهم خود درک میکنیم و حق میدهیم که در سال حمایت از تولید ملی باید کوشید تا حداقل بازار داخلی را برای تولید کننده داخلی حفظ کرد.اما چیز دیگری که ما میفهمیم و ظاهرا سیاست گذارها و تصمیم سازان در دولت و نظام نمیفهمند این است که ما هم حق داریم تا لقمه ای غذا بر سر سفره مان داشته باشیم.این حق ماست که دولت برای ما هم سرمایه گذاری کند و  این حق ماست که اگر از سرمایه گذاری دولتی در شهرها و روستاهایمان خبری نیست حداقل اجازه داشته باشیم تا خودمان رزق و روزی مان را کسب کنیم.

اگر دولت نمیتواند برای لیسانسه ها و فوق لیسانسه هایمان شغل ایجاد کند این حق آنهاست که به جای روی آوردن به اعتیاد و افسردگی و فضای مجازی، بخواهند تا خرجی خود را از پیله وری و مبادلات مرزی در بیاورند. این حق ماست، حق ما که از مرزها پاسداری میکنیم.آقایان سیاست گذار و تصمیم ساز عزیز، مبارزه با قاچاق کالا و واردات بی رویه راه و روش خود را دارد. بستن مرزهای تجاری کوچک چه فایده ای دارد وقتی دارد روزانه کشتی کشتی جنس قاچاق و وارداتی غیر ضروری از مبادی رسمی و غیر رسمی از جمله خود گمرک و مناطق آزاد وارد کشور میشود؟ممانعت از ورود روزانه چند تویوتا کالا چه اثری دارد وقتی کشتی ها روزانه چندصد هزار تن جنس قاچاق وارد بنادر میکنند؟با کشتن چند قاطر و تعقیب چند پیرمرد و جوان کولبر میخواهید اقتصاد ملی را نجات دهید؟

شما به جای قطع تنه ستبر یا خشکاندن ریشه در حال بریدن شاخه های کوچک این درخت فساد اقتصادی هستید.شاخه هایی که خیلی زود دوباره رشد خود را از سر میگیرند. به جای زدن سر دیو فساد و قاچاق دارید ناخن هایش را میکشید.اگر امر به بستن مرزها و قطع کردن این آب باریکه مرزنشین ها میکنید،برای خرج و روزی شان هم تدبیر داشته باشید ، نان بریدن را همه کس میتواند انجام دهد ،نان به دست مردم بدهید. تدبیر این نیست که امید مردم را بخشکانید و هیچ برکت و خیری در نظامی که مردمش نومید باشند وجود نخواهد داشت. آقایان مسئول؛ ما شما را درک میکنیم شما هم ما را درک کنید؛ آخر هر چه باشد((ما هم مردمانیم)).

احسان خلیلی/شورای مرکزی کانون ملی کار آفرینی کارگزاران/۲۷ فروردین ۱۳۹۷

کانال تلگرام سایت خبری سلام پاوه

  1. ناشناس

    بسیار کامل و مختصر

  2. امید

    دست مریزاد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |