2 Comments

 1. 2

  رستمی تبار

  سلام جناب حسینی
  روستای نسمه با وجود درختان فعلی زیبا و گردشگر پذیر است. در ایام عید گذرم به روستای شما افتاد. لازم است به عرض برسانم که ورود خودرو به درون باغات امر مطلوبی نیست. این امر سبب می گردد بخشی از فضای سبز به پارکینگ و پسماندهای حاصل از کار خودرو مانند بنزین و روغن و … تبدیل گردد.
  متاسفانه سیم های خاردار و پرچین های فلزی چشم انداز زیبایی نداشتند و از منظر زیبایی شناختی جالب نبودند. ضروری است نسبت به برچیدن این حصارها و سیم خاردارها اقدام شود.
  این گونه بنظر می رسد باغداران محترم و صاحبان املاک به نوعی خود را آماده پاکتراشی نه چندان با تاخیر باغات به منظور تغییر کاربری می کنند. از کاهش تعداد درختان و فواصل زیاد مابین آنها می توان به خوبی دریافت. مجددا تاکید دارام که گردشگری نسمه و منطقه ما بدون فضای سبز بی معنی است.
  استفاده از ترجمه نام کوچه ها بر روی تابلوهای موجود به زبان فارسی ناخوشایند بوده و به اصل نام کوچه آسیب می زند. اصولا در هیچ کجای این دنیا ضرورتی به ثبت ترجمه شده نام ها و اسامی وجود ندارد چرا که از بار معنایی و هدف نامگذار می کاهد. متاسفانه در استان ما این اشتباه به کرات و وفور تکرار شده است..
  تابلوی ورودی در ابتدایی روستاد فاقد جانمایی مناسب است و باید به سمت راست جاده منتقل گردد.
  اختصاصات باغها و فضای سبز صرفا جهت پذیرایی از گردشگران از درجه گردشگر پذیری آن می کاهد و اگر باغداران محترم در کنار کار عادی و باغداری معمول خویش نیم نگاهی به پذیرش مهمان داشته باشند ارزشمندتر خواهد بود. بنظر می رسد با رویه موجود نسمه به یک پارک شهری تقسیم شده توسط سیم خاردار و نهایتا با تغییر کاربری روبرو خواهد شد.
  تاکید می کنم مانع ورود خودرو به عمق باغات و املاک شوید در غیر اینصورت هدف اصلی از دست خواهد رفت.
  محمود رستمی تبار

  پاسخ دادن
 2. 1

  اشنایی با روستای نوپای "نسمه"

  روستای نوپای نسمه ی پاوه تا حدود ۱۸۰ سال پیش خالی از سکنه بوده و بعد از فرمان حکومتی حاکمان وقت و تخته قاپی شدن؛ عشایر کوچرو……به این روستا امده و در ان ساکن میشوند.
  روستای ۱۸۰ ساله “نسمه” در اصل جز املاک و اراضی سیدهای روستای خانگا بوده و بعدها این روستا و روستای چورژی مسکونی شده و مردم در ان مستقر شدند.
  تا ۱۵۰ سال پیش باغات روستای نسمه جز موقوفات مسجد تاریخی خانگا بوده است.(بیشتر درختان گردو)
  (در سند به جای مانده از اهالی روستای خانگا بی این موضوع اشاره شده است)

  این روستا در گذشته های دور فاقد اسیاب قدیمی و شاعر کلاسیک و قبرستان تاریخی … بوده و کل کارهای جولایی_رنگرزی و لباس دوزی اهالی در روستای خانگا و.. انجام شده است.
  کل تاریخ صنایع دستی تولیدی این روستا متعلق به ده پانزده سال پیش میباشد و تمامی انها تولیدی هورامان (نودشه و هجیج و داریان و….)است.
  اینکه تابلوی معرفی این روستا که قدمت انرا به قبل از میلاد میرساند جای شبهه و سوال دارد و قطعا در معرفی این روستا غلو شده است.
  ارزوی موفقیت برای اقای حسینی عزیز دارم و امیدوارم روستای نسمه انگونه که هست معرفی گردد.

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.