15 Comments

 1. 15

  محمودرستمی تبار

  سلام علیکم
  پروژه انتقال برق سد داریان خسارت زیادی بر طبیعت منطقه زده و موجب حذف صدها اصله درخت گردیده است. ظاهرا پیمانکار راحت ترین راه را در برابر دیدگان بیخال ما و ثمن های مدعی و همه مسئولین انتخاب نموده است. حال که هیچ کس به توع اجرای پروژه اعتزاضی نکرد چه کسی مسئول پیگیر دریافت خسارات است. وزارت نیرو سالهاست برای انتقال اب هانه کوان بر سر این مردم منت می نهد. اما هیچ کس برای جیران این حجم عظیم خسارت بر مناظر و منابع طبیعی مدعی نشد. شاید احیای سراب هولی حداقل مطالبه باشد.
  اصولا چرا هیچکس در این کشور نمی تواند یک پیمانکار را موظف به انتخاب بهترین راه انجام یک پروژه و بازگرداندن محیط به وضعیت نسبی قبلی نماید….
  یا از وی خسارت دریافت کند. چرا همیشه نگاه از بالا بر ما حاکم است حتی از سوی یک پیمانکار….

  پاسخ دادن
 2. 14

  کاوه ی آهنگر

  با سلام خدمت همه ی دوستان….میگن داشتم ، داشتم حساب نیست…
  نظرات همه محترم ولی هیچکدام به اندازه یک سرستون در جهت احیای سراب فایده نداره جز اینکه مثل دیگران که مجسمه بتونی کاوه را تخریب کردن دیوار بتونی ساخت اجنبی ها را تخریب کرد ….این گوی این میدان

  پاسخ دادن
 3. 13

  دکتر برهان ولدبیگی

  ■ در اینکه متاسفانه در زمان مناسب (در گذشته) تصمیم مناسبی توسط مسئولان وقت برای حفاظت و در همان حال استفاده بهینه از آب “سراب هولی” و “محدوده دیدنی اطراف آن” اتخاذ نشده است ، شکی نیست و در اینکه در همان زمان نیز “شهروندان ما” تقریبا بی تفاوت از کنار این تصمیم و تبعات آتی آن گذشته اند ، هم شک نیست.
  ■اما حالا میتوان چکار کرد تا این “میراث طبیعی ” و در همان حال “تاریخی” ، به نحو مناسبی “بازسازی” یا در واقع “بازیابی” شود ، موضوعی است که نیاز به کارشناسی دقیق و عالمانه و پرهیز از جوزدگی و هیجان زدگی دارد.
  ■اینجانب به عنوان شهروندی مدافعه گر از “میراث طبیعی” و طرفدار “کمترین دستکاری در طبیعت”. ضمن سپاس از توجه همکار عزیزم “دکتر فریدون” از پیشنهاد ایشان دایر بر پیگیری قانونی و جدی حل این “مشکل انسان ساخت” توسط اعضای شورا (به عنوان نماینده شهروندان ) و بقیه متولیان دولتی و حاکمیتی شهر پاوه،حمایت مینمایم.
  دکتر برهان ولدبیگی
  ۹ فروردین ۹۷

  پاسخ دادن
 4. 12

  ناشناس

  سلام من به اورامان پیام من به سامانش
  به سراب هولی جوشان،به سیروان خروشانش
  امروز بر بلندای شاهو و آتشگاه برای عدم جوشش تو ای سراب هولی میگریم و سکوت مسئولان شهرم را در قبال از بین رفتنت نمی فهمم ونمی دانم در قبال این خیانت چه کسی را مسئول بدانم واز چه کسی گلایه کنم. اگر به هر مسئولی مراجعه کنی انگار از کره دیگری آمده‌اند واین مهم اصلا دغدغه آنها نیست. من به عنوان یکی از جوانان این شهر از مسئولان، بخصوص از شورای شهر درخواست دارم، هر چه زودتر سراب هولی را دوباره احیا کنند ویکی از هویت های مردم شهر را به آنها باز گردانند وبی تفاوتی هیچ مسئولی توجیه پذیر نیست. از جناب دکتر مرادی بی نهایت سپاسگذارم که این مهم را رسانه ای کردنند.

  پاسخ دادن
 5. 11

  ساسان نقی زاده

  با تشکر از دکتر فریدون مرادی.به حق مطلب بسیار زیبا و بجایی نوشتی.من به عنوان یک شهروند از ارائه این مطب کمال تشکر را دارم

  پاسخ دادن
 6. 10

  دکتر فریدون

  ضمن تشکر از تمامی دوستان ودلسوزان خواهشمندم فقط روی مورد مطرح شده نظر بدهید و مسائل حاشیه ای و شخصی را در اینجا مطرح نکنید.
  با سپاس مجدد از لطف عزیزان– دکتر مرادی

  پاسخ دادن
 7. 9

  امیر حاتمی

  کمال تشکر و قدر دانی دارم از جناب دکتر مرادی بزرگوار.در تخریب و نابودی سراب هولی فرمانداران سنوات گذشته شورای اسلام شهر.شهرداران گذشته اداره گردشگری اداره اوقاف محیط زیست جهاد کشاورزی امور آب.آبفای شهری تمام باغداران پایین دست سراب هولی بنده در اولین روزی که امور آب اقدام نمود که در محل سراب هولی مخزن آب بسازد به فرماندار وقت آقای بهمن گفتم خیانت است در این مسیر اداره امور آب مخزن بسازد چون در زمین مذکور بیش از پنجاه چشمه باید در آن محل دفن شوند به اداره اوقاف گفتم موقوفات وقف شده توسط امور آب دارد تخریب می شود جلوگیری کنید در محل فوق فقط یک اصله درخت موقوفه مسجد جامع وجود داشت همچنان پا بر جاست چون مسجد جامع متولی داشت به اداره گردشگری گفتن چنار سراب هولی و محل سراب هولی محل گردشگری می باشد دارند آن را نابود میکنند اقدام کنید به شورای شهر وقت گفتم متولی سراب های تمام شهر های ایران شهردار است نگذارید سراب را نابود کنند چون منبع در آمد برای شهردار می تواند باشد به جهاد گفتم متولی باغات ثمر می باشید اقدام کنید که درختان نابود نشوند به محیط زیست هم گفتم در این خصوص اقدام کنید به باغداران گفتم دارای حقابه می باشید دارند چشمه هارا با بتن پرس می کنند فردا پس فردا با مشکل آبیاری مواجه می باشید و داستانهای زیاد دیگر که شاید عزیزان حوصله خواندن آن هارا نداشته باشند تنها کسی که مقاومت کرد و حاضر نشد با غات خود را در اختیار امور آب قرار ندهند خانواده های اقبالی وحبیبی بودند هنوز که هنوز است هزینه های کارشناسی شده را دریافت نکردند چون در حق آنها ظلم کرد امور آب ولی حالا هیچ شهروند حاضر نمی باشد سراب خواب را به کسی نشان دهد چون محل فوق انبار لوله و ضایعات آبفای شهری می باشد ‌تنها راه باز گرداند سراب هولی به شهر دندان و شهرداری تشکیل یک کمپین می باشد متشکل از صاحب نظران این شهر در پاوه و خارج از پاوه به هر حال تمام شهروندان نسبت به آبادانی این شهر مسول می باشند

  پاسخ دادن
 8. 8

  برهان حسيني

  سلام مطلب دکتر مرادی رو به اختصار تو تلگرام دیدم وبرام جالب بود نظرات اقای محترمی رو بخوانم که سالها جز خدمت و مهربانی چیزی ازش ندیده بودم ، مطلب عالی و قشنگ ودلسوزانه ای بود وهمونی بود که همگان از این شخصیت دوست داشتنی انتظار داشتن ، واقعاً پاوه پتانسیل این رو داره که یکی از بهترین جاهای گردشگری ایران باشه وسراب هولی هم از خاطرات خوب گذشتگان جزیی از اونه ، نظرات خوانندگان متن رو هم دیدم همه دلسوزانه بود ولی یه دونه شو که دیدم بازم تمام ذهنیتهای بد پاوه برام تداعی شد سالهاست که فقط دنبال براندازی این واون بودیم تا شهر رو به اینجا رساندیم تا کی فقط مردم رو پایین میکشیم وبه فکر بالا بردن شهرمان نیستیم حالا من مسئول میراث فرهنگی رو نمیشناسم ولی هرکی هست آیا مسئله به این مهمی ربطی به ایشان داره ؟ چرا متن قشنگ دکتر رو خراب وبه بیراهه میکشید 😢😢😢😢😢😢😢

  پاسخ دادن
 9. 7

  عدنان مرادی

  هەبڵی جام جەم هەبڵێ جام جەم
  ڕەونەق نمانا وێنەی جام جەم
  ئایینەی سەفاش وەختەی دیم به چەم
  شادیم بێ حەد بی خەمان جه لام کەم
  شاعر این مثنوی بیسارانی است که در توصیف این سراب به چکامه سرایی پرداخته است اما افسوس از آن رونق نمایی خرابەای بیش باقی نماندە است. دغدغه جناب آقای دکتر مرادی فرصتی است برای مطلبه خواستە بر حق (احیای سراب هولی) که امید است با همکاری مسئولین متعهد این مهم به تحقق بپیوندد

  پاسخ دادن
 10. 6

  محمودی

  با راه اندازی کمپین احیای سراب هولی این مهم را می توان مطالبه عمومی کرد.

  پاسخ دادن
 11. 5

  فرزاد بیگامیری

  تشکر از بیانات و دلسوزی جناب دکتر فریدون مرادی
  با فرمایشات جنابعالی برای بنده هم پیش امد که روزی دو_سه ماشین مسافر امده بودن هولی و انجا وایساده بودن به مهمانان مراجعه کردم و با خود گفتم شاید ادرس یا وسایلی نیاز داشته باشند،وقتی با انها به گفت و گو نشستم آدرس(سراب هولی!!! ) را میخواستند و میگفتند نامش را خیلی شنیدم و امده ایم آن را ببینیم!!
  مکان و مناظر را نشان مهمان دادم و توضیحاتی به آنها دادم و گفتم اینجاست(سراب هولی!! ) یکم نگاه کردن و خیره به مکانها شدن و گفتند اینجاست(سراب هولی!! ) پس سرابش کو!!
  این است (سراب هولی)که معروف هستش!!!?
  نام سراب هولی در ذهن این مسافران بدجور کم رنگ شد
  شهردار و رئیس شوراو اعضای شورای محترم واقعا با ثبت ملی شدن درخت هولی میتوانید با همکاری اداره میراث فرهنگی و گردشگری قدم ها و فعالیتهای مثبتی برای زنده شدن و پاکسازی آن مکان به نحو احسن انجام دهید تا گردشگران بیشتری را به شهرستان پاوه بکشانیم.

  پاسخ دادن
 12. 4

  محمودی

  با سلام و سپاس از دکتر مرادی ارجمند. در ادبیات دانش شهری مکان های خاطره ساز جزئی از عناصر هویت ساز شهر هستند. سراب هولی نماد هویتی شهر پاوه در طول تاریخ بوده و دکتر مرادی بسیار بجا بر این مهم تاکید کرده اند و امید است مسئولن پیام های جامعه شناختی این یاد داشت را بخوبی دریافت کنند و اقدام لازم را در دستور کار قرار دهند.

  پاسخ دادن
 13. 3

  محمد رشید امینی

  دوکتور گیان ده‌ستان خۆش، به‌ ڕ استی ده‌ستان ناوه‌ ته‌ سه ر خاڵێکی ئه‌ساسی که‌ ساڵه‌ هایه‌، وه‌ک خۆره‌ که‌وتوه‌ته‌ گیانمان، ئێمه‌ش هه‌ر چی هاوار ئه‌که‌ین گوێی بیستن له‌و بابه‌ته‌ که‌ڕه‌،ئاخۆ سه‌راب هه‌وڵی ئاوی باخاتو ده‌راوی پاوه‌ یه‌، نه‌ک ئاوی ئیداری ئاوو فازڵاو که‌ بوه‌ به مه‌نبه‌عی ده‌رئامه‌دی ئه‌و ئیداره‌ یه، ئیداره‌ی ئاو فازڵاو ئه‌رکی سه‌ر شانیه‌تی ئاوی شار دابین کات نه‌ ئه‌وه‌ی ئاوی باخو بێستانی پاوه‌ به‌و شێوه‌یه‌ ده‌س به‌ سه‌ر کاتو بێت به‌ موڵکی ئه‌و، شورای شار که‌ نمایه‌نده‌ی قانونی ئه‌م شاره‌و مه‌ردومه‌ ده‌بێ ئه‌و جریانه‌ له‌ به‌ر چاو بگرن، هیوا دارم ڕۆژێک بێته‌ پێشێ شاهیدی ئه‌وه‌ی بین سه راب هه‌وڵی وه‌ک جاران له‌ داوێنی پاوه‌ شار قه‌ڵبازه‌ی هه‌ڵ پێکێت.

  پاسخ دادن
 14. 2

  ناشناس

  سلام و عرض ادب خدمت دکتر مرادی بله واقعا درسته سراب هولی نامی آشنادر اکثر نقاط ایران به گوش می رسد ولی متاسفانه سراب هولی خیلی کم رنگ شده از شوراهای محترم شهرستان خواهشمندیم که دوباره جان تازه ایی به سراب هولی بدهند دکتر مرادی هرچند من روانسرهستم ولی دراین خصوص برای آبادانی این سراب درخدمت شما هستیم

  پاسخ دادن
 15. 1

  پاوه ای

  با تشکر از دکتر مرادی عزیز واقعا زیبا نوشتی اینجا خدمت اعضای شورای جدید باید بگم شورای چهارم هیچ کارنامه ای نداشته برای این شهر شما هم کاری نکنید مثل اونا بشید و حداقل این سراب را زنده کنید

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.