قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » سراب خاطره یا خاطره سراب… ! / دکتر فریدون مرادی

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه : نوروز امسال توفیقی حاصل شد تا به شهرهای استان خودمان سفری داشته باشم و به اصطلاح کرمانشاه گردی کنم . طبیعت زیبا ، بنا های تاریخی متعدد ، جاذبه های گردشگری بسیار ، غذاهای خوب ، سوغاتی های ناب و صد البته مردمان خوب ،خونگرم و مهربان و ……همه و همه فرصتی خوب را برای گذراندن یک اوقات فراغت عالی با هزینه کم و در همین نزدیکی و بین برادران و همسایگان دیوار به دیوارمان را فراهم کرد .دکتر فریدون مرادی

ولی آنچه مرا به نگارش این چند سطر واداشت مشاهده سراب های زیبای شهرهای مختلف استان بود(که به لطف خدا و کرم طبیعت تعدادشان کم هم نیست)تماشایی که حس خوب زیبایی و احساس آرامش را به انسان میدهد اما با یادآوری خاطره سراب زندانی شهرمان موجی از غم و حسرت وجودم را فرا می گیرد .

استان کرمانشاه را علاوه بر ویژگی های فراوان دیگرش با سراب هایش میشناسند. سراب های صحنه ، هرسین ، نیلوفر ، طاق و سان، بیستون ، هرسین ، کرند ، ریژاو ، روانسر ، سنقرو…… هر کدام با زیبایی های چشم نوازشان برای مسافران ، مایه مباهات و افتخار برای شهرشان و شهروندانشان هستند.

دراین میان سراب شهرمان که زمانی یکی از مشهورترین سراب های استان و حتی کشور بود سالهاست که زندانی شده و کم کم دارد حتی از خاطره شهروندانش هم محو می شود.اکنون تنها آنهایی که پا به سن گذاشته اندخاطره ای دور از آن سراب زیبا دارند.

سراب هولی و چنار( گله رنه) تاریخی آن جزیی از میراث هزاران ساله این دیارند ، که نام آنها از دیر باز با نام پاوه گره خورده است . سراب هولی جزئی همیشگی از تاریخ ، فرهنگ و ادبیات این سرزمین بوده و چنارش در عاشقانه های شاعران این دیار جایگاهی ثابت داشته است.

 

سه راوچون هولی مه سکه ن چون پاوه           ماچـی به هه شتـه ن  به روی دنیـاوه

نازک خـه یالان  پاسـه شـان  واتـه ن            هولی کوسه ری روی سه ربیساته ن

جـه ویمـیـر وارته ر هولـی سه راوه ن             سه رمایه ی سـحت حه یاتی پاوه ن

 

یا آنجا که بزرگ شاعر پاوه ، میرزا عبدالقادر به گفتگو و درد دل با گله رنه می نشیند و هر آنچه را با دیگران نمیتواند با او در میان میگذارد و به جواب های دل نشین او گوش جان میسپارد. هنوز صدای سیاچمانه لالو قاسه در میان شاخ و برگ های گله رنه میپیچد و حکایت های سید علی که بر چنار تکیه داده و صدای به هم خوردن استکان های کاک لطف اله در گوش موی سفیدانی که آن روزگار را به یاد دارند می پیچد.

ولی اکنون سالهاست از دادن آدرسش به مسافرانی که گاهی خبری از آن می پرسند خجالت میکشیم .انبوه فنس ها و سیم های خاردار تنیده به دورش حتی نگاه خود ما را از آن بر میگرداند . کودکان و حتی نوجوانان ما هیچ تصوری از آن سراب ندارند و هولی را تنها با انبوه آوارهای ناشی از تخریب ساختمان های درمانگاه و آموزش و پرورش میشناسند.

درد دل ها بسیار و پایان ناپذیرند. راستی چرا چنین شد . چرا شهر های همسایه توانستند سرابشان را حفظ و بعضا امکانات آنرا توسعه دهند و ما نتوانستیم . چرا این سرمایه بزرگ را از دست دادیم و میراث هزاران ساله مان را به ثمن بخس فروختیم.

چرا مسئولین آب و فاضلاب برای تامین آب شرب شهر آسانترین و ارزانترین راه را انتخاب و دیواری کوتاه تر از آن زیبای اکنون خفته نیافتند و شیره جانش را سالهاست مفت میخرند و گران میفروشند و حتی آب باریکه ای برای تن ناتوان و بی رمق او باقی نمیگذارند.

شهرداران پی درپی و شورا های پشت سرهم چرا هیچ اقدامی برای استیفای این حق غضب شده مردم انجام نداده اند ، و اگر اقدامی کرده اند چرا هیچ پیامد مثبتی نداشته است.این مسئله حتی به چشمه های پایین دست هولی(دختران هولی) نیز سرایت کرده و در چند سال اخیر آنها نیز به سرنوشت مادرشان دچار شده اند.

امیدوارم آنچه در این چند سطر نوشته شد تلنگری باشد برای همه ما : فرماندار ، شهردار ، شورای شهر ، آب و فاضلاب ، میراث فرهنگی و گردشگری ،ارشاد اسلامی و بخصوص تمامی اقشار مردم و سازمان های مردم نهاد که تلاشی برای حفظ ( اگر چیزی باقی مانده باشد) و بازسازی و جان بخشی دوباره به این میراث بزرگ شروع و ادامه یابد.

بنظر بنده و بسیاری از شهروندان اگر شورای محترم بتواند در طی این دوره شورا این مهم را به سرانجام برساند و این سراب نیمه جان را احیا نماید وظیفه خود را به انجام رسانده است . نزدیک به اتمام بودن پروژه انتقال آب هانه کوان ( ان شاالله) و نیز ثبت چنار هولی به عنوان میراث طبیعی ملی که به همت گروهی از فعالین منطقه و تلاش میراث فرهنگی صورت گرفت را به فال نیک میگیریم و امیدواریم این خبرهای خوب و مسرت بخش شالوده تلاش ها برای احیاء سراب هولی باشد.

همت شهردار و شورای شهر و همکاری نهاد مختلف درگیر با مسئله و البته درخواست و پشتیبانی اقشار مردم میتواند این مهم را در کوتاه ترین زمان به سرانجام برساند.

استفاده از مکان های متروکه متعلق به بهداری ( درمانگاه سابق)و آموزش و پرورش سابق که چهره بسیار نازیبایی برای شهر فراهم کرده اند و ایجاد پارکی زیبا و در خور این شهر در این محل میتواند مورد توجه قرار گیرد. محلی بسیار مناسب در محل تلاقی مسیر گردشگری دره نیشه ، مسیر تفرجگاه ویمیر و ورودی های شمالی بافت قدیمی شهر.

در این راه میتوان از مسئولین سد و نیروگاه داریان نیز درخواست یاری نمود و انتظار هم هست که آنان نیز به چنین درخواستی پاسخی در خور و شایسته بدهند.

در پایان مجددا از دوستان گرامی در شورای شهر پاوه و شهردار محترم صمیمانه خواهشمندم در این کار به عنوان نمایندگان مردم پیشگام شوند و قدم های موثر بردارند و مطمئن باشند مردم این شهرسپاسگزارخدمت گزاران صادق وتلاشگر خواهند بود.

دکتر فریدون مرادی  فروردین ۱۳۹۷

چنار

هولی در حصار

 

 

چناری هولی

 

 

چنار هولی

چنار هولی

 

سراب هولی در کما

 

 

سراب هولی

وضعیت تاسف بار هولی

 

 

 

سراب هولی

هولی و افسوس

 

 

 

 1. محمودرستمی تبار

  سلام علیکم
  پروژه انتقال برق سد داریان خسارت زیادی بر طبیعت منطقه زده و موجب حذف صدها اصله درخت گردیده است. ظاهرا پیمانکار راحت ترین راه را در برابر دیدگان بیخال ما و ثمن های مدعی و همه مسئولین انتخاب نموده است. حال که هیچ کس به توع اجرای پروژه اعتزاضی نکرد چه کسی مسئول پیگیر دریافت خسارات است. وزارت نیرو سالهاست برای انتقال اب هانه کوان بر سر این مردم منت می نهد. اما هیچ کس برای جیران این حجم عظیم خسارت بر مناظر و منابع طبیعی مدعی نشد. شاید احیای سراب هولی حداقل مطالبه باشد.
  اصولا چرا هیچکس در این کشور نمی تواند یک پیمانکار را موظف به انتخاب بهترین راه انجام یک پروژه و بازگرداندن محیط به وضعیت نسبی قبلی نماید….
  یا از وی خسارت دریافت کند. چرا همیشه نگاه از بالا بر ما حاکم است حتی از سوی یک پیمانکار….

 2. کاوه ی آهنگر

  با سلام خدمت همه ی دوستان….میگن داشتم ، داشتم حساب نیست…
  نظرات همه محترم ولی هیچکدام به اندازه یک سرستون در جهت احیای سراب فایده نداره جز اینکه مثل دیگران که مجسمه بتونی کاوه را تخریب کردن دیوار بتونی ساخت اجنبی ها را تخریب کرد ….این گوی این میدان

 3. دکتر برهان ولدبیگی

  ■ در اینکه متاسفانه در زمان مناسب (در گذشته) تصمیم مناسبی توسط مسئولان وقت برای حفاظت و در همان حال استفاده بهینه از آب “سراب هولی” و “محدوده دیدنی اطراف آن” اتخاذ نشده است ، شکی نیست و در اینکه در همان زمان نیز “شهروندان ما” تقریبا بی تفاوت از کنار این تصمیم و تبعات آتی آن گذشته اند ، هم شک نیست.
  ■اما حالا میتوان چکار کرد تا این “میراث طبیعی ” و در همان حال “تاریخی” ، به نحو مناسبی “بازسازی” یا در واقع “بازیابی” شود ، موضوعی است که نیاز به کارشناسی دقیق و عالمانه و پرهیز از جوزدگی و هیجان زدگی دارد.
  ■اینجانب به عنوان شهروندی مدافعه گر از “میراث طبیعی” و طرفدار “کمترین دستکاری در طبیعت”. ضمن سپاس از توجه همکار عزیزم “دکتر فریدون” از پیشنهاد ایشان دایر بر پیگیری قانونی و جدی حل این “مشکل انسان ساخت” توسط اعضای شورا (به عنوان نماینده شهروندان ) و بقیه متولیان دولتی و حاکمیتی شهر پاوه،حمایت مینمایم.
  دکتر برهان ولدبیگی
  ۹ فروردین ۹۷

 4. ناشناس

  سلام من به اورامان پیام من به سامانش
  به سراب هولی جوشان،به سیروان خروشانش
  امروز بر بلندای شاهو و آتشگاه برای عدم جوشش تو ای سراب هولی میگریم و سکوت مسئولان شهرم را در قبال از بین رفتنت نمی فهمم ونمی دانم در قبال این خیانت چه کسی را مسئول بدانم واز چه کسی گلایه کنم. اگر به هر مسئولی مراجعه کنی انگار از کره دیگری آمده‌اند واین مهم اصلا دغدغه آنها نیست. من به عنوان یکی از جوانان این شهر از مسئولان، بخصوص از شورای شهر درخواست دارم، هر چه زودتر سراب هولی را دوباره احیا کنند ویکی از هویت های مردم شهر را به آنها باز گردانند وبی تفاوتی هیچ مسئولی توجیه پذیر نیست. از جناب دکتر مرادی بی نهایت سپاسگذارم که این مهم را رسانه ای کردنند.

 5. ساسان نقی زاده

  با تشکر از دکتر فریدون مرادی.به حق مطلب بسیار زیبا و بجایی نوشتی.من به عنوان یک شهروند از ارائه این مطب کمال تشکر را دارم

 6. دکتر فریدون

  ضمن تشکر از تمامی دوستان ودلسوزان خواهشمندم فقط روی مورد مطرح شده نظر بدهید و مسائل حاشیه ای و شخصی را در اینجا مطرح نکنید.
  با سپاس مجدد از لطف عزیزان– دکتر مرادی

 7. امیر حاتمی

  کمال تشکر و قدر دانی دارم از جناب دکتر مرادی بزرگوار.در تخریب و نابودی سراب هولی فرمانداران سنوات گذشته شورای اسلام شهر.شهرداران گذشته اداره گردشگری اداره اوقاف محیط زیست جهاد کشاورزی امور آب.آبفای شهری تمام باغداران پایین دست سراب هولی بنده در اولین روزی که امور آب اقدام نمود که در محل سراب هولی مخزن آب بسازد به فرماندار وقت آقای بهمن گفتم خیانت است در این مسیر اداره امور آب مخزن بسازد چون در زمین مذکور بیش از پنجاه چشمه باید در آن محل دفن شوند به اداره اوقاف گفتم موقوفات وقف شده توسط امور آب دارد تخریب می شود جلوگیری کنید در محل فوق فقط یک اصله درخت موقوفه مسجد جامع وجود داشت همچنان پا بر جاست چون مسجد جامع متولی داشت به اداره گردشگری گفتن چنار سراب هولی و محل سراب هولی محل گردشگری می باشد دارند آن را نابود میکنند اقدام کنید به شورای شهر وقت گفتم متولی سراب های تمام شهر های ایران شهردار است نگذارید سراب را نابود کنند چون منبع در آمد برای شهردار می تواند باشد به جهاد گفتم متولی باغات ثمر می باشید اقدام کنید که درختان نابود نشوند به محیط زیست هم گفتم در این خصوص اقدام کنید به باغداران گفتم دارای حقابه می باشید دارند چشمه هارا با بتن پرس می کنند فردا پس فردا با مشکل آبیاری مواجه می باشید و داستانهای زیاد دیگر که شاید عزیزان حوصله خواندن آن هارا نداشته باشند تنها کسی که مقاومت کرد و حاضر نشد با غات خود را در اختیار امور آب قرار ندهند خانواده های اقبالی وحبیبی بودند هنوز که هنوز است هزینه های کارشناسی شده را دریافت نکردند چون در حق آنها ظلم کرد امور آب ولی حالا هیچ شهروند حاضر نمی باشد سراب خواب را به کسی نشان دهد چون محل فوق انبار لوله و ضایعات آبفای شهری می باشد ‌تنها راه باز گرداند سراب هولی به شهر دندان و شهرداری تشکیل یک کمپین می باشد متشکل از صاحب نظران این شهر در پاوه و خارج از پاوه به هر حال تمام شهروندان نسبت به آبادانی این شهر مسول می باشند

 8. برهان حسيني

  سلام مطلب دکتر مرادی رو به اختصار تو تلگرام دیدم وبرام جالب بود نظرات اقای محترمی رو بخوانم که سالها جز خدمت و مهربانی چیزی ازش ندیده بودم ، مطلب عالی و قشنگ ودلسوزانه ای بود وهمونی بود که همگان از این شخصیت دوست داشتنی انتظار داشتن ، واقعاً پاوه پتانسیل این رو داره که یکی از بهترین جاهای گردشگری ایران باشه وسراب هولی هم از خاطرات خوب گذشتگان جزیی از اونه ، نظرات خوانندگان متن رو هم دیدم همه دلسوزانه بود ولی یه دونه شو که دیدم بازم تمام ذهنیتهای بد پاوه برام تداعی شد سالهاست که فقط دنبال براندازی این واون بودیم تا شهر رو به اینجا رساندیم تا کی فقط مردم رو پایین میکشیم وبه فکر بالا بردن شهرمان نیستیم حالا من مسئول میراث فرهنگی رو نمیشناسم ولی هرکی هست آیا مسئله به این مهمی ربطی به ایشان داره ؟ چرا متن قشنگ دکتر رو خراب وبه بیراهه میکشید 😢😢😢😢😢😢😢

 9. عدنان مرادی

  هەبڵی جام جەم هەبڵێ جام جەم
  ڕەونەق نمانا وێنەی جام جەم
  ئایینەی سەفاش وەختەی دیم به چەم
  شادیم بێ حەد بی خەمان جه لام کەم
  شاعر این مثنوی بیسارانی است که در توصیف این سراب به چکامه سرایی پرداخته است اما افسوس از آن رونق نمایی خرابەای بیش باقی نماندە است. دغدغه جناب آقای دکتر مرادی فرصتی است برای مطلبه خواستە بر حق (احیای سراب هولی) که امید است با همکاری مسئولین متعهد این مهم به تحقق بپیوندد

 10. محمودی

  با راه اندازی کمپین احیای سراب هولی این مهم را می توان مطالبه عمومی کرد.

 11. فرزاد بیگامیری

  تشکر از بیانات و دلسوزی جناب دکتر فریدون مرادی
  با فرمایشات جنابعالی برای بنده هم پیش امد که روزی دو_سه ماشین مسافر امده بودن هولی و انجا وایساده بودن به مهمانان مراجعه کردم و با خود گفتم شاید ادرس یا وسایلی نیاز داشته باشند،وقتی با انها به گفت و گو نشستم آدرس(سراب هولی!!! ) را میخواستند و میگفتند نامش را خیلی شنیدم و امده ایم آن را ببینیم!!
  مکان و مناظر را نشان مهمان دادم و توضیحاتی به آنها دادم و گفتم اینجاست(سراب هولی!! ) یکم نگاه کردن و خیره به مکانها شدن و گفتند اینجاست(سراب هولی!! ) پس سرابش کو!!
  این است (سراب هولی)که معروف هستش!!!?
  نام سراب هولی در ذهن این مسافران بدجور کم رنگ شد
  شهردار و رئیس شوراو اعضای شورای محترم واقعا با ثبت ملی شدن درخت هولی میتوانید با همکاری اداره میراث فرهنگی و گردشگری قدم ها و فعالیتهای مثبتی برای زنده شدن و پاکسازی آن مکان به نحو احسن انجام دهید تا گردشگران بیشتری را به شهرستان پاوه بکشانیم.

 12. محمودی

  با سلام و سپاس از دکتر مرادی ارجمند. در ادبیات دانش شهری مکان های خاطره ساز جزئی از عناصر هویت ساز شهر هستند. سراب هولی نماد هویتی شهر پاوه در طول تاریخ بوده و دکتر مرادی بسیار بجا بر این مهم تاکید کرده اند و امید است مسئولن پیام های جامعه شناختی این یاد داشت را بخوبی دریافت کنند و اقدام لازم را در دستور کار قرار دهند.

 13. محمد رشید امینی

  دوکتور گیان ده‌ستان خۆش، به‌ ڕ استی ده‌ستان ناوه‌ ته‌ سه ر خاڵێکی ئه‌ساسی که‌ ساڵه‌ هایه‌، وه‌ک خۆره‌ که‌وتوه‌ته‌ گیانمان، ئێمه‌ش هه‌ر چی هاوار ئه‌که‌ین گوێی بیستن له‌و بابه‌ته‌ که‌ڕه‌،ئاخۆ سه‌راب هه‌وڵی ئاوی باخاتو ده‌راوی پاوه‌ یه‌، نه‌ک ئاوی ئیداری ئاوو فازڵاو که‌ بوه‌ به مه‌نبه‌عی ده‌رئامه‌دی ئه‌و ئیداره‌ یه، ئیداره‌ی ئاو فازڵاو ئه‌رکی سه‌ر شانیه‌تی ئاوی شار دابین کات نه‌ ئه‌وه‌ی ئاوی باخو بێستانی پاوه‌ به‌و شێوه‌یه‌ ده‌س به‌ سه‌ر کاتو بێت به‌ موڵکی ئه‌و، شورای شار که‌ نمایه‌نده‌ی قانونی ئه‌م شاره‌و مه‌ردومه‌ ده‌بێ ئه‌و جریانه‌ له‌ به‌ر چاو بگرن، هیوا دارم ڕۆژێک بێته‌ پێشێ شاهیدی ئه‌وه‌ی بین سه راب هه‌وڵی وه‌ک جاران له‌ داوێنی پاوه‌ شار قه‌ڵبازه‌ی هه‌ڵ پێکێت.

 14. ناشناس

  سلام و عرض ادب خدمت دکتر مرادی بله واقعا درسته سراب هولی نامی آشنادر اکثر نقاط ایران به گوش می رسد ولی متاسفانه سراب هولی خیلی کم رنگ شده از شوراهای محترم شهرستان خواهشمندیم که دوباره جان تازه ایی به سراب هولی بدهند دکتر مرادی هرچند من روانسرهستم ولی دراین خصوص برای آبادانی این سراب درخدمت شما هستیم

 15. پاوه ای

  با تشکر از دکتر مرادی عزیز واقعا زیبا نوشتی اینجا خدمت اعضای شورای جدید باید بگم شورای چهارم هیچ کارنامه ای نداشته برای این شهر شما هم کاری نکنید مثل اونا بشید و حداقل این سراب را زنده کنید

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |