قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » مرحوم قاضی القضات،قاضی جبرئیل…/حیدر معاذی

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه:شیخ المشایخ قطب الاقطاب؛افضل العلماء سلطان العرفا؛و پیشوای راستین مولا و مقتدای راه دین و صاحب الاعجاز و الاکرامات حضرت مولی المکرم قاضی القضات قاضی جبرئیل؟ابن فردوس جاه مولی المفخم شیخ عمر(قدس الله سره)از سلاله صحابی جلیل القدرحضرت خیرالبشر(سعدبن معاذ انصاری) است.

زاد روزش اویل دهه اول قرن هفتم هجری قمری در دیار علم و عرفان پاوه چشم به جهان هستی گشود، وی ازهمان اوان کودکی با زمزمه های روحانی وار مادرش قرآن و فرائض دینی را آموخت و چون از هوش و نبوغ و استعدادخارق العاده ای برخوردار بود در محضر مبارک مفتی اعظم پدر متفکر و متقی و پرهیزگارو وارسته اش کسب کمال و به مقامات عالیه رسید.

با آن وصف که زادگاهش دارالعلم و میعادگاه تشنگان و طالبان کسب علم و معرفت بود: وی همچنان طالب هجرت و یادگیری و دیدار با علما و عرفا و صعود به پله های ترقی و مدام در سفر و سیاحت به مراکز بزرگ اسلامی بود وی در سفری که درخاک عراق و یکی ازشهرهای آن به امر تدریس مبادرت می ورزید و از اساتید زبده علوم اسلامی بود، به جد در حفظ قرآن و احادیث همت گماشت و هنگامی که در آنجا بسر می برد به قصد ادای فریضه حج خاک عراق را ترک و بعد ازمدتی وارد شهر شام (دمشق)شد و از آنجا رهسپار سرزمین وحی و ادای فریضه حج را به جا آورد.

حاجی الحرمین بعد از مدتی به زادگاهش مراجعت و تصمیم به احداث مدرسه ای تحت عنوان حوزه علوم دینی می نمایند و مشغول به امر تعلیم و تدریس طلاب و تبلیغ و وعظ و ارشادمسلمانان و رسیدگی به امور قضاوت و مسایل و مشکلات مردم منطقه و حومه نمود،البته ناگفته نماندایشان خطیب و امام جمعه و مدرس و مفتی اعظم و محدث بزرگ و ناموربی نظیر تقریبابه سال ۶۵۰هجری قمری که تمام عمر طولانی و بابرکتش را در راخدمت به اصلاح امور جامعه و رضای حق تعالی سپری نمود.

ایشان شبی در خواب پیامبرعظیم الشان اسلام رامی بیند و پیامبر به وی امر می فرمایند که ساخت مسجدی در پاوه به عهده توست وی بعد از بیداری از خواب نزدیک اذان صبح راه مسجد را پیش می گیرد و در تفکر و اندیشه ساخت مسجدبود قطعه زمینی را در نظرگرفت وی بعداز اقامه نماز صبح پیشنهادش را به نمازگزاران که اکثریت از علمای طراز اول و برجسته بودند عرض کردفی المجلس مورداستقبال و قبول همگی واقع شد وی در همان مجلس دستور تهیه لوازم کار و ساخت مسجد رابه سمع نظر آنان رساند.

صبح همان روز به یاری مسلمانان در همان محل یادشده شروع به ساخت و بناء مسجد و اسم آن را مسجدخضر نامگذاری می نماید این پیر روحانی کتب زیادی را به رشته تحریر درآورده که متاسفانه فی الحال اثری از آن گنجینه اسرار از این عارف شوریده حال دردست نیست.

وی سرانجام بعد از عمری طولانی و پربار و پربرکت در اوایل قرن هشتم هجری به سرای باقی شتافت و در میان حزن و اندوه فراوان اهالی و حومه در مقبرستان اباء و اجدادیش به خاک فردوس که حال واقع است در پشت فرمانداری در پارک جنگلی شهرداری پاوه آرمیده اند مدفون شد و از وی بنا به اسناد و دستنوشته های موجود دو پسر به نامهای ۱پیرمحمدده گاگاه واقع درسرده ره مدفوناست. -۲مولاناشیخ جمال الدین معروف ومشهور به برقع پوش که مدفنش در جوار پدرش می باشد،که از علمای بلندمرتبه و مشایخ عظمای طریقت و مایه فخراسلام و مسلمین و منطقه هستند بجای مانده خدایشان غریق رحمت نماید.

پاوه حیدرمعاذی ۱۳۹۷/۰۱/۰۴

 1. دانشجو

  سلام کاک حیدر مطلب خوبی بود اما منبع یا منابع را ذکر نکردی حقیقت امر این متن ببشتر یاعین متون تذکره اولیاء است

 2. ایران ویج(هورامان زمین)

  سرزمین هورامان و شهرکهن پاوه یک برند فرهنگی و تاریخی در کهن کشور ایران زمین است.

  باید معدن فرهنگ و تاریخ پرشکوه ناشناخته پاوه شار را استخراج کرد.
  هورامان و شهر پاوه؛قلب تپنده و یکی از مراکز مهم فرهنگی ایران زمین است.

  جاویدان ایران
  جاویدان هورامان
  جاویدان پاوه

 3. عظیمی

  لطفا به داد زبان هورامی برسید. با کمک انجمن های فرهنگی ادبی شهرپاوه و دانشگاه پیام نور و اداره اموزش و پرورش و … همایش های علمی و دانشگاهی برای زبان هورامی ترتیب بدین. جایزه ادبی برای شعرو داستان هورامی برگزار کنید. برای کودکان شعرهورامی بگید و به صورت سی دی تصویری و صوتی منتشر کنید و …

 4. محمدآشنا عباس منش

  ممنون بابت زحماتی که می کشید. واقعا خسته نباشید میگم . دیار پاوه مردمانی بزرگ دارد که متاسفانه عمدا به فراموشی سپرده شده اند. زحمات شما این خلاهای فرهنگی هویتی را برای جوانان و مردم شهرپاوه پر خواهد کرد.
  درود فراوان

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |