گزارشی از آسیاب آبی شهر نوسود یکی از آثار تاریخی ارزشمند شهرستان پاوه قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » گزارشی از آسیاب آبی شهر نوسود یکی از آثار تاریخی ارزشمند شهرستان پاوه

به گزارش سلام پاوه : آسیاب آبی حوضه لاره شهر نوسود یکی از با ارزش ترین آثار تاریخی این شهر و استان کرمانشاه است که میتواند مقصد بازدید گردشگران داخلی و خارجی باشد .

شهردار نوسود در گفتگو با خبرنگار سلام پاوه گفت : به همت یکی از علاقمندان وفعالان آثار باستانی این شهر وبا حمایت شهرداری وشورای اسلامی شهر نوسود اقدام به بازسازی ومرمت یکی از بارزش ترین آثار تاریخی شهر نوسود پس از نیم قرن از تخریب آن نمود. سلام خسروی

 

سلام خسروی افزود: این اقدام در راستای معرفی وگسترش توانمندی وهوش وزکاوت گذشتگان این دیار انجام شد تا نسل کنونی وآیندگان نیز بدانند که پیشینیان آنها چگونه بر محدویت ها غلبه کرده اند.

 

وی گفت: ما ملت ایران ملتی هستیم که ایستاده بریک بستر تاریخی خیلی کهن وافتخار میکنیم که پیشینیان اجداد ما توانسته اند با غلبه بر محدویتهای مختلفی که محیط طبیعی بر آنها تحمیل کرده ،هنر وخلاقیت خوشان را نشان بدهند.

 

شهردار نوسود افزود: ما هم وظیفه داریم این توانمندیهای گذشتگان خودمان را به عنوان یک ارزش تاریخی ومورد احترام هم به جهانیان وهم به هموطنانمان نشان دهیم.

 

سلام خسروی افزود :آسیاب های آبی در منطقه پاوه واروامانات به عنوان یکی از شاخصه های اصلی در زمینه خودکفائی واقتصاد مقاومتی برای تبدیل گندم به آرد ونان مورد نیاز مردم مورد استفاده قرار میگرفتند.

آسیاب حوضه لازه ، لالو محمود
شهردار نوسود تصریح کرد :هدف اولیه ما از حمایت برای بازسازی این اثر تاریخی اقالی خود باوری به نسل کنونی وتبیین اقتصاد مقاومتی است که از این بسترها ریشه گرفته است.

 

وی افزود: پیشنیان ما در این دیار کهن در ساخت آسیاب ها آیب از آخرین یافته های علوم ریاضی،فیزیک،هندسه ومعماری واستفاده از انرژی آب که امروز تدریس میشود قرنها پیش بهره برده اند.

 

سلام خسروی افزود: مردم نوسود امروز افتخار دارد میزبان تمامی هموطنان وگردشگران داخلی وخارجی برای بازدید از این آسیاب آبی ودهها جاذبه گردشگری دیگر این منطقه که میتوانند لحظات شاد ومفرحی را برای آنها به همراه داشته باشد.

 

رحمت قادر پور از جوانان فعال وعلاقمند آثار باستانی وتاریخی اهل نوسود که کار مرمت وباسازی آسیاب آبی نوسود را انجام داده است هدف خود را از این کار احیاء وحفظ اصالت وفرهنگ مردم این دیار عنوان کرد وگفت ۱۶ ماه تمام کار بازسازی ومرمت این سازه طول کشید.

 

وی با اشاره به تاریخچه آسیاب ها وبه خصوص آسیاب آبی گفت تارخ درست وصحیحی از این اسیابها وجود موجود نیست وکسی قادر نیست که بگوید اولین بار ایرانیان یا یونانیان این آسیابها را ساختند.

 

قادرپور با اشاره به انواع مختلف آسیابها گفت مهمترین نوع آنها آسیاب آبی است که با توجه به قدرت بیشتر وکیفیت آرد بهتر متمایز هستند.

 

وی گفت: مهمترین ویژگی آسیابهای آبی منطقه پاوه واورامانات را بیشترین استفاده وبهره از انرژی آب عنوان کرد وگفت آنچه امروز ما به عنوان نیروی ئیدرو استائیک آب می شناسیم و در توربینهای فرانسیسی هست قرنهای پیش پیشینیان ما این شیوه را بکار گرفته اند .

 

این فعال و علاقمند آثار باستانی و تاریخی افزود: امروز میتوانم ادعا کنم که در عصر حاضر با تمام تکنولوژی روز دنیا وتمام دانش هرگز قادرنخواهد بود یک میلی گرم بیشتر از نیرویی که نیاکان مادر آسیاب ها آبی با استفاده از آب وارد کرده اند،وارد کنند.

 

قادرپور افزود: ویژگی هایی که آسیاب های آبی پاوه واروامانات را منحصر بفرد کرده است این است که آنها اصول هندسه را شناختند وبر مبنای این اصول حداکثر استفاده را از حداقل آب برای به چرخش درآوردن سنگ نود کیلیویی آسیاب برده اند.

 

وی ویژگی دیگر آسیابهای آبی این منطقه را استفاده از تنوره های ساروچ ساخته اند که نفوذ ناپذیر وبسیار مستحکم هستند بطوری که همین تنوره آسیاب آبی حوضه لاره نوسود با وجود صدها گلوله توپ وخمپاره امپراطوری عثمانی ورژیم بعث هیچ آسیبی ندیده است.

 

وی تصریح کرد: تنوره های آسیاب های آبی را بصورت موز ساخته اند تا هیچ مانعی بر سرراه آب قرار نگیرد تا آب بدون هیچ مانعی از تنوره به پره های آسیاب برخورد کرده وسنگ را بچرخاند.

 

قادرپور افزود: در ساخت آسیابهای آبی در پاوه واروامانات ودر قرنها پیش که دانش وتکنولوژی در جهان بسیار فقیر وضعیف بوده است مردم این دیار در آن زمانها با بهره گرفتن از هوش وزکاوت خود از قوانین امروز هندسه وفیزیک بهره برده اند.

 

شهر نوسود از توابع شهر ستان پاوه در استان کرمانشاه است که با دو هزار نفر جمعیت در ۴۵ کیلومتری شهر پاوه قراردارد ودارای جاذبه های فراوان گردشگری است.

 

 

آسیاب حوضه لازه ، لالو محمود

 

 

کانال تلگرام سایت خبری سلام پاوه

 1. شاهد

  ایا در مناسبت خاص دیگری باز اسیاب ابی حوزه لاره افتتاح خواهد شد برای چندمین بار …
  لطفا برادران به دنبال کار دیگر برید ول کنینن هرروز با اسیاب حوزه لاره

 2. ناشناس

  هیچ منفعتی واسه شهرنوسود نداره فقط بودجه رو حیف ومیل کردن

 3. شهرو ند

  دیرینه خدمتی شهردار محترم جناب آقای خسروی  و اعضای محترم شورای اسلامی،مفتخر به سوابق درخشان و خدمات بی بدیل و نیکنامی بوده و خادمین انقلاب اسلامی و مردم آگاه و متدین شهر  نوسود از آن نیک مطلعند.

  اینجانبان بنمایندگی جمعی از شهروندان شهرنوسود در راستای این خدمات ارزشمند بابت مدیریت شهری خود و ساماندهی و پیگیری مشکلات مردم در سطح شهر  در  تمام زمینه ها بخصوص کارهای عمرانی – خدماتی، فضای سبز و علی الخصوص رفع سد معبر، توسعه فرهنگی، اجتماعی، و آبادانی این شهر
    این  میسر نگشته مگر به همت والای مردانی از جنس ایثار و عاشقان خدمت همچون عزیزان شورای اسلامی که خواسته بحق اکثریت شهروندان بوده فراهم آورده اید تشکر نماییم هر چند زبان در بیان مکنونات قلبی قاصر است . یقینا مردم خادمین خود را فراموش نکرده وهمواره سپاسگزار خواهند بود.

  وظیفه خود می دانیم از زحمات شما و همکاران محترم و شورای محترم اسلامی شهردر بررسی  و رفع مشکلات شهر نوسودو همچنین آقای رحمت قادرپور جهت همکاری آسیاب آبی
  تشکر و سپاسگزاری نماییم.

 4. حوزه لاره

  هم اقای اذری وهم اقای خسروی عزیزند
  به امید اینده ایی روشن برای شهر نوسود

 5. هورام

  زنده باد ملت بزرگ هورامان
  زنده باد ایران زمین…
  پاینده ایران

 6. شهروند

  بیستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد
  آقای آذری آسیاب را مرمت و راه اندازی کرد و……
  هر چند سلام پاوه مانند قبل نظرات انتقادی را منتشر نمی کند
  من از آن روز ز فرهاد طمع ببریدم که عنان دل شیدا به لب شیرین داد

 7. ناشناس

  اقالی
  القای

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |