کتاب”چریکه ی ئەهوورایی”اثر ولی فتاحی چاپ و منتشر شد قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » کتاب”چریکه ی ئەهوورایی”اثر ولی فتاحی چاپ و منتشر شد

به گزارش سلام پاوه:کتاب “چریکه ی ئەهوورایی”اثر ولی فتاحی در خصوص آواز های زبان هورامی چاپ و منتشر شد.

 

ولی فتاحی مولف کتاب در خصوص چاپ این کتاب به خبرنگار سلام پاوه گفت:در این برهە از زمان فولکلور بگونه ای کمرنگ گردیدە کە در گذشته هرگز چنین نبوده استق،که اگر اندکی بە گذشته رجعت نماییم پر واضح است کە نه تنها در هر منطقه بلکه در هر روستا آداب و رسوم جداگانه و منحصر به فرد در بالندگی و آرامش روحی و روانی مردم و شکوفایی استعدادهایشان نقش چشمگیری داشته است.

 

وی افزود:برای نمونه آوازهایی که در یک روستا خوانده می شد با خوانشهای روستای همجوار متفاوت بود، بطوری که بخوبی می توانست تشخیص داده شود هرکدام از آن کدام دیار می باشد.

 

فتاحی افزود:پوشیده نیست که سرزمین اهورایی اورامانات مملو از انواع سروده ها و آوازها و داستانها و افسانه های بی بدیلی است کەهرکدام می تواند منبعی سرشار از خوانشهای مختلف برای سلیقه های متفاوت باشد. یکی ازاین منابع کم نظیر کە تا کنون کتابت نشده و در ویترین کتابخانه ها حضور پیدا ننموده،کلمات فولکلوریست که بە وفور درلابلای آواز و آهنگهای خوانندگان اورامان موجود می باشد.

 

مولف کتاب به حمله بیرحمانه تکنولوژی همچون سیلی بنیان برافکن خانه و کاشانه دنیای فولکلور اشاره کرد و گفت:دنیای فولکلور در آستانه نابودی قرار گرفته است که شاید غیر از کتابت راهی برای پاسداری از آن میسور نباشد.البته فرای این مهم ، مکتوب نمودن آثار شفاهی هر ملتی در راستای حفظ و نگهداری زبان آن ملت از اهمیت انکار ناپذیری برخوردار می باشد.

 

ولی فتاحی در ادامه تاکید کرد:پر واضح است کە زندە بودن هر ملتی در درجە اول منوط بە زنده بودن و پویایی زبان و زنده بودن هر زبان نیازمند خوراکیست که لازمە حفظ و بقای آن زبان میباشد، که یکی از مواد و ابزارهای ادامە حیات زبان،ادبیات و هنر می باشد.اگر برای “اسکارمان”آلمانی مهم است که در یکصد سال قبل بخشی از فولکلور مردم منطقه مهاباد و موکریان را در کتابی به نام”تحفه مظفریه”جمع آوری بنماید و بنگارد، چرا در عصر کنونی برای امثالی چون اینجانب حائز اهمیت نباشد که گورانی های دیار اورامانات را به رشته تحریر درآوریم.

 

وی در پایان افزود:بە همین منظور و پس سالها تلاش در این زمینه و در جهت حفظ و نگهداری زبان مادری اورامی از یک طرف و کتابت گورانی های این زبان از سویی دیگر،اخیرا در کتابی تحت عنوان”چریکه ی ئەهوورایی”گورانی اورامی را به این زبان مرقوم،که امیدوارم با تمام کاستیها و نقصانهایش که بدون شک بری از ایراد و اشکال نمی باشد بتواند درمدرسه قلم نویسندگان و اندیشمندان این مرزو بوم به تلمذ بنشیند.

کانال تلگرام سایت خبری سلام پاوه

  1. پیمان فتاحی

    به نوبه خودم اهتمام و تلاش و دلسوزی آقای فتاحی جهت پاسداشت رسوم و آداب و اشعار فولکلور دیارمان را ارج نهاده و برای ایشان موفقیت های بیشتر و سربلندی و شادکامی خواستارم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |