ضرورت صدور”شناسنامه ایمنی”برای ساختمان‌ها/فرامرز رشیدی قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » ضرورت صدور”شناسنامه ایمنی”برای ساختمان‌ها/فرامرز رشیدی

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه:یکی از وظایف شهرداری ها براساس بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها اتخاذ تدابیر موثر و اقدامات لازم در خصوص سیل و حریق است و همچنین سایر بلایای طبیعی مانند:زلزله سرما،گرما،باد، طوفان، صاعقه، …. وحوادث غیرمترقبه ، وظیفه ی اداره کل مدیریت بحران استانداری میباشد. 

 

شهرداری‌ها فقط به عنوان سازمان‌های پشتیبان در هنگام بروز حادثه به دستگاه‌ مدیریت بحران کمک می‌کنند. اما چون شناخت دقیقی از وضعیت ایمنی ساختمان‌ها در شهر ها مشخص نمی باشد بی تردید ضرورت دارد شهرداری ها طی مراحل قانونی با همکاری مردم،به فکر اجرایی نمودن بند پیشنهادی ذیل باشند:

 

تمامی ساختمان‌های موجود در سطح شهرها مورد بازدید کارشناسان شهرداری قرار گیرند و ساختمانهای که شرایط صدور شناسنامه ایمنی دارند برای این دسته از ساختمانها شناسنامه صادر گردد و ساختمانهای که شرایط ندارند آنها را شناسایی کنند و در نشست های آتی با دستگاه های ذیربط و تصمیم ساز استان و شهرستان دنبال راه حلی مناسب مثل در اختیار گذاشتن تسهیلات بانکی لازم در راستای بهسازی و نوسازی آن دسته از ساختمانها یا به شیوه ی دیگر چاره اندیشی لازم بعمل آید.

 

این اقدام یک رویکرد برد بردی را می تواند ایفاد کند.بدین صورت که از یکسو کد جدید درآمدی برای شهرداری تعریف میشود و از سوی دیگر ساختمانها بسمت ایمنی بیشتر و نیز مواقع هنگام بروز حوادث غیر مترقبه و بلایای طبیعی مدیریت بحران راحت تر می تواند صورت گیرد. لذا برای هرچه بهتر به اجرا در آوردن این امر (مقابله با بلایای طبیعی و رعایت سطح ایمنی در ساخت و سازها)همکاری مجدانه مردم ، ادارات ذیربط ،هیات مدیرهای مجتمع‌ها و… مورد نیاز می باشد تا با سهولت بیشتر و بهتر بتوانند اقدام لازم و دراین خصوص بعمل آورند.

 

همچنین در کنار این موضوع فوق الذکر بایستی مدیریت بحران و شهرداری ها به دنبال آموزش های متناسب و کافی برای مقابله با حوادث و بلایای طبیعی برای آحاد مردم و همه گروه‌های اجتماعی : ساکنین اجتماعات عمومی ، دانش آموزان، دانشجویان، اصناف و … باشند. قطعا آموزش همگانی مردم از بحث‌های جدی بایستی قلمداد ‌شود. و مدیریت بحران به مردم آموزش‌های مستمر را در دستور کار خود قرار دهند به طوریکه جامعه آمادگی لازم را پیدا ‌ تا در هر لحظه با حوادث و بلایای طبیعی بتواند مقابله کند.

اما آنچه که اهمیت دارد،این است که از این پس در اجرای صحیح بخشنامه های جاری در شهرداریها در حوزه ی شهرسازی در امر ساخت و سازها خارج از ضوابط طرح تفصیلی و مفاد پروانه صادر شده شاهد تخلف نباشیم،زلزله اخیر استان حاوی درس‌ها و هشدارهای بسیار جدّی برای نظام فنی و اجرایی و مدیریت بحران بود.

فرامرز رشیدی
کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری

کانال تلگرام سایت خبری سلام پاوه

  1. شهروند

    به نظرشمااجرای بند۱۴توسط مدیرت شهری کشوروشهرمظلوم پاوه شدنی است ،مردم مشارکت می کنند؟تامادامی که بستروزیرساخت های لازم فراهم نشه ،ماهمچنان بایدشاهدخسران زیادمردم باشیم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |