قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » راه ناهموارِ گردشگری در اورامان/بهزاد خالوندی

پایگاه خبری تحلیلی سلالم پاوه:ظرفیت ها،استعدادهای و جاذبه های گردشگری در منطقه اورامانات بسیار فراوانند ولی جاده های نامناسب،پر پیچ و خم و خطرآفرین،شتاب توسعه گردشگری را در این منطقه بسیار کند کرده است.جز بخش هایی از راه اصلی در ورودی اورامانات مسیر روانسر تا سه راهی جوانرود بقیه مسیر های بین شهری باریک و پرپیچ و خم و در بخش هایی نیز خطرآفرین هستند.در مسیرهای روستایی که وضعیت بسیار نامناسب تر از این است و حتی روستاهای گردشگری منطقه نیز از حداقل راه مناسب و استاندارد بی بهره اند.

جشن شکرانه انار در روستای زردویی در بخش باینگان تازه ترین رویداد گردشگری منطقه اورامانات بود که هزاران گردشگر را از سراسر ایران به این روستا کشاند.ولی متأسفانه به دلیل جاده های تنگ و پر پیچ و خم، یک ترافیک فشرده و غیرروان تا چندین کیلومتری روستا شکل گرفته بود و گردشگران ساعت ها در این شرایط نامطلوب معطل شدند.

 

جاده دسترسی به باینگان بیشتر شبیه یک جاده روستایی است،البته با پیچ و خم های فراوان و خطرآفرین!در این مسیر چندین روستای گردشگری همچون ساتیاری و زردویی قرار دارند ولی دریغ از برخورداری از یک جاده دسترسی استاندارد و مناسب. فضای پارکینگ در اغلب این روستاها وجود ندارد و گردشگران در روزهای شلوغ مجبورند خودروهای خود را در مسیر جاده رها کنند.

البته کمبود زیرساخت ها تنها محدود به راه دسترسی نیست و دیگر حوزه ها را در بر می گیرد. اغلب روستاهای منطقه فاقد امکان گاز هستند و در زمینه فراهم کردن وسایل گرمایی در ایام سرما با دشواری بسیار روبرو هستند.امکان ارتباط اینترنتی از طریق موبایل برای گردشگران فراهم نیست و یا اینکه بسیار محدود است.

با وجود همه این کاستی ها،نکته دلگرم کننده ورود نیروهای خوش فکر و توانمند منطقه به ویژه جوانان به عرصه گردشگری است.آن ها با راه اندازی گروه های مردم نهاد و ایجاد خانه های بوم گردی و برپایی آیین های مختلف قدم های مهمی را در زمینه رونق بخشیدن به این صنعت پولساز در منطقه برداشته اند.البته این نیروهای توانمند برای تداوم راه نیازمند حمایت های عملی و راهگشا هستند تا بار سنگین مشکلات و فقر امکانات آن ها را دلسرد نکند.

اگر قرار است منطقه اورامان با کمک گردشگری شاهد شکل گیری یک توسعه پایدار باشد باید زیرساخت های آن به ویژه در حوزه راه ها فراهم شوند.بی تعارف بگویم تا زمانی که جاده های استاندارد و مناسب و دیگر زیرساخت های لازم مانند مخابرات و اینترنت پرسرعت فراهم نشوند،سردادن شعار توسعه گردشگری،کارکردی فراتر از تیترهای جذاب رسانه ای نخواهد داشت.

  1. شهروند

    گردش گری زیر بنا جاذبه امکانات و مدیریت می خواهد ولی حالا انار در باغ و بر روی درختان از دست فروشی های کرمانشاه گرانتر است خرمالو محلی در فلک فرمانداری با هیروی یکسان است بدلیل نبو جای پارک خودروها مجبورند پیاده نشوند این گردش گرانی که به این منطقه می آیند جز اضافه کردن بار ترافیک از نظر اقتصادی بهره ای برای منطقه ندارند در بسیاری مواقع دست به غارت محصولات باغها می زنند اگر بخواهیم که از گردش گری به عنوان صنعت بهرمند شویم باید لوازم آن را فراهم کنیم

  2. ناشناس

    ولی با این چشنوار انار قیمت رب گردو انار بالا رفت که خرید برای عده ای مشکل شد از جمله خودم در باینگان که در پاوه ارزانتر گرفتم

  3. نوسودیراشد نوسودی

    متاسفانه امسال جشنواره انار در شهر نوسود برگزار نشد و مسئولین امر و بخشدار نیز مقصر نیست زیراکه خود مردم روستاها و شهر باینگان در قالب سمن گردشگری پیگیر موضوع بودند و تمامی برنامه ریزیها و اقدامات خودجوش از سوی خود مردم بود . مردم و شوراهای شهر مقصر هستند چرا که تا گفتمان قاچاق در منطقه نوسود حکفرما باشد جای رشد و پیشرفت و توسعه گردشگری و برگزاری جشنواره ها بود . اگر بخشدار مقصر بود چرا در شرکان با آن کیفیت بالا برگزار شد . پس بیایید درست قضاوت کنیم /

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |