قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » شما را بخدا مردم خسته اند/همایون رشیدی

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه:سالهاست در تب وتاب خودی وغیر خودی تنمان رنجوده و روانمان آشفته گشته،روزها وهفته هاست در تلاطم کاستیها و نبودهاونداریها مینالیم و همچنان چشم براه دستی که یاورمان باشد وکلامی که تسکینمان دهد اما دریغ و صد افسوس که کسی نیامد و دستی که بسویمان دراز نشد و صدائی که آراممان نکرد.

هیچگاه آب وتاب بهمن واسفند ۱۳۷۷ازیادمان نرفته ونخواهد رفت ،عزیزان تازه به مسند نشسته از اصل فراموش شده ای از قانون اساسی گفتند که بزودی با اجرایش شهرهایمان آبادتر معیشتمان پررونق تر و امور جاریمان با بهترین شکل ممکن اجرا می گشت. بله اصول ۱۰۰تا ۱۰۶ قانون اساسی یعنی تشکیل شوراهای شهر وروستا. همه از پدیده ی نوظهوری گفتند که بزودی باعث آرامشمان می شد اما افسوس وصد افسوس که این خود نیز سرابی بیش نبود.از همان آغازین روزهای تشکیل این شوراها جناح بندیهای جدید،بازیگران جدید و ریش سفیدان جدیدی وارد عرصه کارزار اجتماع شدند که تا قبل از حضور در این محفل جدید هرکدام از وجاهت خاصی در بین مردم برخوردار بودند اما با ورود به این عرصه نوظهور آن کاریزما و حرمتشان به سدی در مقابل توسعه وعمران شهرها تبدیل گشت.

در زمانی که ما میتوانستیم با انتخابهائی مبتنی بر تخصص شهری از فضای جدید به بهترین نحو ممکن برای آبادانی دیارمان استفاده کنیم برای هزارمین بار آن اشتباهات تاریخی را مرتکب شده وانتخابهایمان براساس قومیت شکل گرفت نه تخصص که خود زمینه ساز فاجعه ای گردید که هیچگاه با شرایط ممکن قادر به حل بحرانهای شهری واجتماعی بوجود آمده آن نخواهیم بود،شوراهای منتخب بجای اصل قرار دادن تخصص شهری بنا را بر کدخدا منشی گذاشتندحاصل آن بذل وبخششهای آنچنانی از اموال عمومی،تصرف معابر عمومی بدونه در نظر گرفتن مصالح شهری،ساختمانهای آنچنانی بدونه هیچگونه تعریف کارشناسی (بدونه رعایت طبقات،حریم،پارکینگ و….)باعث زشت نمودن یکی از زیباترین شهرهای ایران شدند چرا که هر کسی را برای کاری خدا آفریده است که این عزیزان این کاره نبوده ونیستند.اگر میبود تخصص وتعهدی که از آن استفاده صحیح میشد قطع به یقین امروزمان اینگونه نمیبود.

هیچگاه تاریخ این منطقه حرکت بزرگ مردی همچون مرحوم بهرام صدیقی رئیس وقت شورای جوانرود را از یاد نخواهد برد که با تبدیل کردن محوطه پرت بازارچه کنونی جوانرود به یک منطقه تجاری آنچنان رونقی را به آن شهر داد که امروزه جوانرود آوازه کشوری در زمینه اقتصادی دارد.

و اما طرف سخنم با بزرگوارانی است که امروز با تکیه بر آراء عمومی وبا سوار شدن بر اسب دو ترک احساسات مردم به این مسند نشسته اندمیباشد،بزرگواران و برادران گرامی بنا به گفته بسیاری از صاحب نظران اولین گامهایتان را اشتباه برداشتید از فراخوان من در آوردی جدیدتان تا انتخابهای بیشتر احساسیتان و تا بر خوردهای اخیرتان که همگی بیشتر باعث آشفتگی گشت تا آرامش. فضای اجتماعی را بجای آرام کردن بیشتر متلاطم کردید.

عزیزان مردم ما به قدر کافی درگیر مشکلات اجتماعی ومعیشتی خود هستنداز آشفتگی بازار ،بازاری که بشدت وابسطه به تبادلات مرزی است خود هر از چند گاهی با یک نسیم سیاسی و امنیتی آنچنان به هم میریزد که حتی برای تهیه نان شب هم مردم را به عذاب می اندازدتا معضلات اخلاقی و اجتماعی که بیدا میکند با کارهای ناصحیح نا پخته دیگر آزارمان ندهید در اکثر شهرها در کمال آرامش وبدونه نو آوری آنچنانی شهردارانشان را انتخاب کرده و معرفی کردند اما ما راچه شد از صفر با هیاهو شروع کردیم این چگونه نو آوری بود که انجامش را با بدترین شکل ممکن دیدیم،

طرف بحثمان با هردو دسته چه آنهائی که با وعده های انتخاباتی بحث شهردار بومی وغیر بومی را مطرح کرده وبه آن پای بند نبودند وچه آنهائی که در اولین چالش انتخاباتی خود بجای مقاومت وقبول اصل انتخاباتی اکثریت و اقلیت که اصلی انکار ناپذیر است را با ابتدائی ترین نوع برخورد رسانه ای، سعی در خود نمائی سیاسی کردند که مورد قبول اکثر افراد دارای فکر جامعه نبود.

عزیزان، بزرگواران همانگونه که در ابتدا به عرض رسید مردم ما به اندازه کافی در گیر امور روزمره هستند پس بجای انتقال مشکلات آنهارا با تدبیر حل نموده وحلال مشکلات بقیه نیز باشید.به امید فردائی بهتر.

 1. فرهنگی

  به نام خدا و با سلام خدمت همشهریان گرامی . آنچه بنده می بینم در این شهر بیکار ی نیست زیرا هر جریانی در این شهر اتفاق می افتد سریعا و بدون اطلاعات راجع به هر موضوعی اعم از مهندسی ،پزشکی ،مذهبی ،روانشناسی ،جامعه شناسی ، حقوق ، مدیریت و یا هر موضوع دیگر نظر می دهند در حالیکه در خیلی از کارهای پیش پا افتاده خود ماندیم مردم این شهر همه مهندس ،پزشک و… هستند و از همه مهمتر عالم شرع . می خواهم این موضوع رو خدمت همشهریان داشته باشم اگر نقدی یا سخنی در هر موضوعی وجود دارد با افراد صاحب نظر در آن شهر در میان بگذاریم تا انها بتوانند با نظرات صحیح و به روشهای درست مطالب را به حضور برسانند.

 2. بهرامی

  حضرت مولانا فرمود:
  این جهان کوه است و فعل ما ندا سوی ما آید نداها را صدا
  آنچه که می بینیم و تجربه می کنیم حاصل رای مردم است. خوب یابد، سعادتمندانه یا شقاوتمندانه همین است. تنها ذکر چند نکته لازم است:
  ۱- موضوع بومی یا غیر بومی بودن مسئولین از جمله شهردار، برآمده از یک عقده تاریخی است که تاریخ مصرف آن گذشته است؛ ازمدیر « مدیریت» بخواهید و کاری به زبان و مذهب و محل تولدش نداشته باشید.
  ۲-شواهد نشان می دهند که وجود یا عدم وجود شهردار ارتباط مستقیمی با امور روز مره زندگی مردم ندارد. روند روز مره زندگی ساکنان شهر به همین شکل که هست ادامه دارد.
  ۳-انتخاب شهردار در شهرهای دیگر خیلی جای حسرت و افسوس نیست؛ چراکه هرکس در هر شهری که به سمت شهرداری گمارده می شود، حاصل مجادله و مناقشه و کشمکش میان جناحها است.کسی که در چنین بستری انتخاب می شود، خدمتش هم در همین بستر خواهد بود.

 3. شهروند

  من رای دادم به آقای جراح زاده نه به این دلیل که مذهبیه و جریان خاصی براش تبلیغ کردن فقط به این دلیل رای دادم که فکر کردم آدم درستی هست و عدالت رو اصل کاراش قرار میده الان که این نمونه کارشو دیدم از اونم ناامید شدم خدا عاقبتمونو بخیر کنه .به قول آقای سیاوش قادری ما شورا نمیخوایم چون شهر نداریم حرف واقعا درستیه…آقایون ما شورا نخوایم کیو باید ببینیم ؟؟؟

 4. جوانرودی

  واله من به مردم پاوه عبطه مخورم ک این همه داد وقال میکنن برای شهرداری.در جوانرو اگر یک خرس هم شهردار بشه هیچکه حرفی نمیزنه.
  افرین مردم پاوه یی مرحبا ا

 5. حمه لاو

  خسته نباشی کد خدا!

 6. سیاوش قادری

  این شورا باید منحل بشه. نه به دلیل عدم لیاقت تعدادی از أعضاء بلکه به خاطر اینکه ما شهری نداریم که برایش شورا داشته باشیم. مثلاً ( شهر ) شورا نداشته باشد چه می شود؟ شهر بدون خیابان و چراغ قرمز! شهری که تک خیابان آن بیشتر از سه متر عرض ندارد، و اگر مجال باشد مالکین تجاری ویترین مغازه ها را در وسط خیابان قرار می دهند، شهر است. شهری که مردمانش برای رفاه خود یک سانت از ملک تجاری خود عقب نشینی نمی نماید شهر است؟ تکرار فاجعه وضعیت خیابان پاوه در میرآباد، ابتدای جاده خانقاه، مسیر نوریاب، جاده گردشگری و ….آیا می بینید؟ شتر مرغ هم سرش زیر خاک باشد این ها را می بیند شما چرا نمی بینید؟ نه خودتان را سر کار بزارید و نه چشم به راه اقدام و اخبار خوب از این شورا باشید. آیا تخصص دارند ؟ تنها امید بنده مهندس احمدی و مهندس مرادی هستند. که این عزیزان هم به تنهایی رقیب حرف گوش کن ها نیستند. مردم شریف پاوه باید بی خیال موضوع شوند مگه شوراهای قبلی چه گلی به سر خودشان زدند؟ تا انتخابات عشره ای و موروثی باشد آش همین آش و کاسه همین کاسه است. مردم باید برای آینده درس بگیرند نه تکرار اشتباه بکنند. سطح تحصیلات أعضاء شورا نباید کمتر از کارشناسی ارشد باشد. صرفاً تیمی از کارشناسان عمران ، مدیریت، اقتصاد و علوم اجتماعی. من وضعیت دانش و معلومات این أعضاء را کجای دلم بزارم! من مانده ام چرا مثل : به سر آمده حکیم است در پاوه جواب نمی دهد!

  • احمدی

   جناب آقای دکتر قادری: مطالب و یاداشت آقای رشیدی و حضرتعالی کاملاً درست و به جا است. ولی خود شما هم به نحوی مقصر هستید. متاسفانه دانش آموخته های این منطقه خیلی به ندرت در پاوه می مانند و اغلب در شهرهای بزرگتر زندگی می کنند و این باعث شده است که افراد غیر متخصص در شورا ها حضور داشته باشند. چند بار از انتقال جنابعالی از برق استان برای ریاست برق پاوه صحبت شده است. هم نماینده قبلی جناب آقای دکتر منوچهری و هم جناب آقای دکتر نادری با شما مذاکره داشته اند و شما قبول نکرده اید. شاید شما هم برای خودتان ملاحظاتی داشته اید. به هر حال حضور افراد بومی دارای تجربه در مرکز استان برای پست های مدیریتی پاوه بسیار موثر و کارآمد می باشد. خداوند متعال راهگشای مشکلات شهرداری و شورای شهر پاوه باشد . آمین

  • مرادی کارشناس ارشد عمران مقیم تهران

   ضمن تشکر از سامانه خبری سلام پاوه و مخاطبان بزرگوار. واقعاً به مطلب خوبی اشاره کرده اید. یک لحظه وضعیت سال های آتی در خصوص ازدیاد ماشین ها و وضعیت خیابان های پاوه! را تصور کردم. راستی خیلی وحشتناک است. ما ایرانی ها حواسمان به شرایط پیرامون نیست و مشکل را در زمان اتفاق حس می کنیم در حالی که کشور های موفق قبل از وقوع به فکر چاره هستند. آقای دکتر قادری خیلی خوب اشاره کرده ای. آدم یاد مو و پیچش مو می افتد. واقعا که با تصمیم گیری های اشتباه اصل موضوع را فراموش کرده ایم. به نظر بنده اولویت اصلی شهر پاوه اول معضل آب و وضعیت خیابان و تراکم ساختمان ها می باشد بعد مسائل دیگر. شهرداری که با این شاخص های خضروخانی انتخاب شده است این ها را کی درک می کند؟ یکی از گوشت و خون خودمان باشد خیلی دلسوز تر است. یک نکته را یادآوری کنم هیچ استاندار یا فرمانداری مدیر توانا و با تجربه خود را به شهر دیگری برای خدمت رسانی موثر ارسال نمی کند چون خودش به آن نیاز دارد مگر برای کارآموزی. واقعاً اطراف خودمان را نگاه کنیم این همه تحصیلکرده با تجربه. امان از دل غافل

 7. همشهری

  باتشکرازآقای ریشدی کجااست شعارهای آقا اسلامی نیا درمسجد ملا مقصود ومنزل خودش دم از شهردار بومی می زد مرگ بر من که اورا انتخاب کردم وسه نفردیگر احسن به آن دونفر که جلسه را رک نمودند

 8. هانه ملکان

  کلا انصاف خوب چیزیه کجای شورای قبلی طیف اقلیت به بیانیه دادن ها و مصاحبه کردن ها برعلیه طیف اکثریت پرداخت بله طیف اقلیت به مخالفت پرداخت ولی نه با هیاهو و حاشیه وحرکات بچگانه مشکل شهر ما اینه گه افرادی که به امور شهروشهرداری اگاهی داشتن ودارن رو حذف میکنیم وبعد مدتی در مجالس به وعظ می پردازیم که بایستی شورا از افراد باتجربه و قانونمند و سالم تشکیل بشه ما حتی با خودمان هم دروغ میگوییم وباخودمان هم تبانی میکنیم

 9. ن م

  به تظر بنده کارایی وعمل آقای میری از تمام شهرداران بومی بهتر بوده واکثر مردم هم از عملکرد ایشان راضیند از شورای جدید هم بابت انتخاب ایشان تشکر میکنم

 10. بیخیال

  مردم براستی خسته اند اما بک چیز شفاف است برادر جراحزاده باعث بدبینی به اخوان شدن بخاطر حفظ جایگاه ریسشان و کاک حاجی هم که احترامش رونگرفتن و عدد حسابش نکردن با حمایت ازمیری فعلا از دوتاشون انتقامش رو گرفته گردونه بازهم بایسی بچرخه اما بازهم مردم رو متضرر میکنن همه درفکرخویشن مردم ب فکر ریشن

 11. شهروند

  سلام
  آیا چهار سال پیش را فراموش کرده اید که در جریان انتخاب شهردار جناح عقلیت با…………که در اختیار داشتند چه اعتراضهایی کردند وحتی آقای اسلامی نیا در روز معارفه شهردار با فرماندار وقت درگیر شدن ومعتقد بودن که این مصوبه خلاف قانون بوده و وجاهت قانونی ندارد واین شهرداری که انتخاب شده خلاف قانون است وبه اعتراض جلسه معارفه رو ترک کرد ولی ند دقیقه بعد با عذر خواهی از فرماندار دوباره وارد جلسه شد … واما حالا خود آقای اسلامی نیا وهم فکرانش از انتخاب چهار سال پیش درس گرفتن وپخته شدن وهمان ترفند را در انتخاب شهردار بکار بردن .
  چهار سال پیش که دیگران انجام دادن خلاف بود ولی امسال که خودشون انجامدادن قانونی ولی چهار سال پیش برای کسی خلاف بود که بومی بود وتوانست جلو خیلی از کجرویهای شهرداری رو بگیره ولی امروز برای غیر بومیها قانونی است

 12. هاوین

  کاک همایون عزیز اشارات خوبی کرده ای. جنگ شورا مرا یاد” یانەقۆڵێ” قدیم میندازد؛ بچه ها سرِ مسائل جزئی با هم میجنگیدند. اکنون مصداق شورایِ شهریست که زمانی مردمانش مدعی عقلانیت و برتری بودند. خواهی نخواهی این شورا منتخبِ مردمِ شهر است، اگر انتخابی آگاهانه بوده بمنزله آگاهی مردم است و اگر ناآگاهانه بمنزله ناآگاهی مردم و نمیشود انکار کرد که این شورا و بقیه شوراها برونداد طرز تفکر مردم نیست!!!
  قطع به یقین جامعه پاوه از هر نظر جامعه ای رو به انحطاط است و در یک پارادوکسی عمیق دست و پا میزند و مشکلات و بحرانهایش با شورا و این دست احادیث و تفاصیل قابل حل نیست. البته از خصوصیات جوامع در حال گذر این است اما نه به این غلظت و شدتی که در پاوه ملموس و مشهود است.
  ظعف حافظه تاریخی از بیماریهای مردمان پاوه است. بیماری واگیرداری که برای درمانش نسلها زمان لازم است.
  تا زمانیکه ” هاوماڵی گەری” و ” وێ بە زل زانای” در جامعه ما وجود دارد روزگارمان از این بهتر نخواهد شد.
  بقول مولانا:
  دردیست غیر مردن که آنرا دوا نباشد
  پس من چگونه گویم که این درد را دوا کن؟

  • شایسته

   یک ساعت به ” یانه قولی ” خندیدم. واقعاً با حال بود.

 13. فرهنگی

  با تشکر از همایون عزیز که حداقل برخلاف بعضی از فرهنگیان سکوت پیشه نکردند اما انتقادی که خدمت ایشان دارم اینه که یکی به میخ و یکی به نعل زدید و به قول دوستان کدخدامنشی کردید و لازم بود مواضع شفافی را ارائه میدادید و منصفانه و با تحقیق در بین طرفین در مورد موضوع مینوشتی نه اینکه کدخدا بازی دربیاورید بهرحال هنوز از شما هم تشکر باید کرد که واکنشی نشان دادید با تشکر

 14. در جواب هانه ملکان

  اتفاقا اقلیت دوره چهارم در طول ۴ ماه یعنی زمان انتخاب شهردار تا رسیدن به ابلاغ و تایید انواع و اقسام راهها رفتندو حاشیه سازی کردن مطالبشان در سایتها هنوز است حتی خبر حاشیه درست شده روز جلسه معارفه بماند که بعدش کمی کوتاه آمدند .پس بزار مخالفین از حق خودشان و مردم دفاع کنند.جلسه انتخاب آقای میری و اصرار همیشگی اسلامی نیا و جراحزاده جای تعجب داردآقای لطف اللهی بماندچرخش آنی داده .پشت به شهروندان عواقب خوبی نداره ‌ . خطاب به آقای میری برادر شهردار شدن اینطریقی والا ارزش نداره خودت را ضایع نکن

 15. گومه شین

  با سلام
  تشکر فروان از آقای رشیدی که اصل مطلب رو بیان کردند. عزیزان شورا به هر روشی ممکن شهردار انتخاب و معرفی شده چرا اکنون بفکر این نیستید که شهردار را به اجرای امور شهری وادار کنید شهردار موظف به اجرای مصپباتی است که شورا ابلاغ میکنه چرا به فکر اصلاح نرخ عوارضات نیستید چرا به فکر تهیه طرح جامع و تفضیلی مناسب شهر پاوه نیستید چرا بفکر جذب اعتبارات لازم برای بازگشایی معابر تازه و حل مشکل ترافیک نیستید چرا بفکر ارایه طرح های تازه برای جذب سرمایه گذاران و سرمایه گذاری در سطح شهر و محیط های گردشگری اطراف نیستید ؟لازم به یاد آوری که هیچکس به تنهای شهردار ی موفق نیست مگر آنکه شورای موفق پشتوانه اش باشه

 16. مولود

  با تشکر برادر رشیدی همکار گرامی
  تصمیمات یک شب شورا مرا بهت زده نمود.
  بماند مشکلات ۱. بیکاری جوانان وپتانسیل مرزی شهر پاوه وتصمیمات مسئولین۲. ترافیک سنگین شهر ۳. جاده کمر بندی خارج از شهر۳. وضعیت گرانی در شهر
  و… یک تیم کاملا همراه ویک دل و متخصص را می طلبد .

 17. یک شهروند خسته

  بسیار عالی ،مختصر و مفیید حق مطلب را ادا نمودید . انید که گوش شنوائی باشد .

 18. هانه ملکان

  ضمن عرض سلام وتشکر خدمت اقای رشیدی بابت این مطلب که کاملا درد دل و دغدغه همه مردم این شهر رو بیان فرمودن ولی ذکر یک نکته را لازمه این که اگه به شورای قبلی بنگرید حتی موقعی که چهار به سه بوجود امد طیف اقلیت بدون واکنش های بچه گانه و رفتارهایی ناشی از عدم پختگی درانها به ادامه کار پرداخته وحتی بیشتر از طیف اکثریت فعالیت کردن که این نشان از تجربه و پختگی در انها بود ولی اکنون با شورای جدید که ناهمگن هست بروز این اتفاقات پرحاشیه و بچگانه بگم بگم بنظر عادی می باشد

 19. پاوه ای

  با تشکر از اقا ی رشیدی بسیار زیبا و عالی نوشتید حالا شورا اقای میری را به عنوان شهردار انتخاب کرده است ایا لازم است این قدر بر سر این موضوع جر و بحث شود اقای میری شهردار بسیار با تجربه و کار امدی است و من از شورای پنجم تشکر میکنم

 20. شهروند

  دست مریزاد همکار فرهنگی این آقایان اگه واقعا دلسوز شهر باشن بااحساسات مردم بازی نمیکنن چند تا بچه اگه دعواشون بشه اینجوری برخورد نمیکنن آقایان محترم به فکر آبادانی این شهر باپتانسیل بدون دلسوز باشید لطفا

 21. شهروند

  بسیار عالی جناب آقای رشیدی (معلم دلسوز)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |