قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » خبرنگاران چونان پرومته…/حبیب اله مستوفی

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه:خبرنگار چون باخود خبر دارد، به تعبیر مولانا به انسان جان می بخشد و بدین گونه انسانیت انسان و تفاوتش با سایر حیوانات را به او گوشزد می کند. و پرومته وارمشعل فروزان آگاهی را حمل می کند.حبیب اله مستوفی

جان نباشد چون خبر در آزمون، هرکه را افزون خبر جانش فزون
جان ما از جان حیوان بیشتر، از چه زان رو که فزون دارد خبر

شورای فرهنگ عمومی کشور هفدهم مرداد ماه(روز شهادت محمود صارمی، قربانی تروریسم در مزار شریف) را روز خبرنگار نامیده است که یادکردی نکو از آن،بهانه این کوتاه نوشت است.عنوان این نوشته تشابه بین حرفه به قولی بی پیر خبرنگاری و نیم خدای اساطیری یونان است.پرومته در اساطیر یونان خدای آتش است.او پیام رسان و جار زن آسمان بود و انسان را دوست داشت و به اوعشق می ورزید و آتش را در یک «نی» از آسمان دزدید و به انسان هدیه داد.

در جامعه امروز ما نیز پرتو افکنی بر زوایای تاریک و آگاهی بخشی درباره تمام جنبه های زندگی اجتماعی وظیفه سنگینی است که بر بر و دوش خبرنگاران قرار گرفته است.خبرنگار،مطبوعات(واقعی و مجازی)را به عنوان رکن(قوه) چهارم دموکراسی سامان داده و پاس می دارد.امروزه برهمه آشکار است که نظرات و افکار در پیکر جامعه شبیه خون در رگ های انسانی است.جامعه فاقد نظر و تضارب آرا پیکری فسرده و بی سرانجام است.

سرزندگی، شادابی و تکامل جامعه وابسته به سهولت جاری و ساری بودن نظرات در آن است. سهولت دسترسی به اطلاعات سنجه ی پذیرفته شده پیشرفت محسوب می گردد. به میزانی که نظرات متفاوت مجال طرح یافته و در تعامل با هم فرارگیرند،افق های نو شانخته شده و در دسترس قرار می گیرند. اما هیچ نظر و ایده ای در برهوت سکوت و سکون بی خبری رشد نمی کند و به زبانی ساده، جامعه فاقد خبر و مکانیسم خبررسانی، فرهنگ بی چرایی را دامن می زند که بی چرا بودن، خود، گورستان ایده و فکر و هنرو… است.لاجرم هر خبری ایجاد کننده نظری است و نظرات موتور های پیشران جامعه محسوب می شوند.

دراین میان خبرسازان یعنی آنهایی که گاهی از جان مایه می گذارند تا آنچه را در پنهان جامعه می گذرد، برآفتاب افکنند،خبرنگاران هستند.خبرنگار چون باخود خبر دارد، به تعبیر مولانا به انسان جان می بخشد و بدین گونه انسانیت انسان و تفاوتش با سایر حیوانات را به او گوشزد می کند. و پرومته وارمشعل فروزان آگاهی را حمل می کند.

فعال بودن خبرنگاران و بر صدر نشستنشان در جامعه یعنی رشد اندیشه سیاسی و تفکر اجتماعی و فضای نقد و عادت شکنی منجر به شفافیت.وقتی تفکر انتقادی نهادینه شد، هدف ها و برنامه ها و روشها و گرایش ها مشخص می گردد و به دور از کلی گویی های مبهم راه به سوی توسعه باز می شود.اگرچه نحوه خبررسانی امروزه با غلبه فضای مجازی دگرگون شده است اما این تغییر رویه بن مایه های خبر و نظر و رسالت آن را که آگاهی است نه نتها نباید سست کند که باید اعتلا بخشد.

جامعه به یاری خبرنگاران فعال و مطبوعات باید از فرهنگ صرفا دیداری و شنیداری به سوی فرهنگ مکتوب و نوشتاری حرکت کند.ازتولد چاپ توسط گوتنبرگ در ۱۴۵۶ میلادی تا اختراع تلویزیون در غرب بیش از ۴۰۰ سال گذشت و این زمان مناسبی برای نهادینه شدن فرهنگ نوشتاری بود. درحالی که در کشور ما «کاغذ اخبار» اولین روزنامه ایران متعلق به میرزا صالح شیرازی در ۱۲۵۳ هجری شمسی تقریبا ۳۰۰ سال پس از انقلاب گوتنبرگ رخ داد و سپس ظهور تلویزیون مجال را از استقرار فرهنگ نوشتاری گرفت. بررسی این موضوع اگرچه بسیار مهم و قابل تامل است، مجال و مقال دیگری را می طلبد.

و کلام آخر اینکه ضمن تبریک به همه عزیزان و فعالان عرصه خبر و نظر،توفیقشان را در این حرفه شریف و دقیق از پروردگار سبحان مسئلت می نمایم.

حبیب اله مستوفی – پاوه ۱۷ مرداد ماه ۱۳۹۶

 1. سیاوش قادری

  اخبار مربوط به “کلنگ زنی” عمل و اقدامی برای اطلاع رسانی مبنی بر شروع کار (در آینده نه چندان دور! )”خبر ” است ولی واقعیت یک چیز دیگر است. پس “خبر “می تواند با “واقعیت” خیلی فاصله داشته باشد. زیاد به دل نگیرید، حتی اخبار پربیننده ترین رسانه های خبری هم می تواند با واقعیت فاصله داشته باشد. ” خبرنگار علت چپ شدن اتوبوس و جان باختن مسافران را خواب آلودگی راننده و انحراف به چپ/ راست “اعلام می کند، ولی واقعیت در هاله ی از ابهام خودش را جاساز کرده است. . مقصر کی است؟ بازرگان؟ سیاست های وارداتی دولت؟ عدم نظارت؟ ولی من شاهدم که آسفالت نیست! حتم دارم که واردات لاستیک فاسد و تقلبی چینی هم نیست.آیا خبر نگار می تواند دست بر پیشانی مقصر بگذارد؟ این را بی خیال چون به قول بزرگان : ” آب را در هاونگ کوفتن است”
  این را داشته باش :
  جالب تر از اصل خبر (بیشتر مطالب)، نظرات افراد است که نگارنده را به وجد می آورد و مخاطبان را به جان هم دیگه می اندازد. بزرگواری با گردآوری مطالبی قصد در مشارکت در کار فرهنگی و افزایش دانش جمعی دارد، عزیزی نتیجه وعملکرد مدیریت ایشان در باینگان را نشانه رفته است. عجب آشفته بازاریست. در حال حاضر ایشان نگارنده مطلب است نه رئیس اداره آموزش و پرورش بخش باینگان! چرا من حرف معلمم را به یاد نمی آورم که می گفت هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد؟ این را کجای دلم بزارم که به تریج قباش بر نخورد.
  عزیزانی در فکر ” پست شهردار” در حالی که بزرگوارانی با پشتوانه علمی بسیار بالا دور گرفته اند و کم نیستند یک عده که در این میان از سر و کول هم دیگه تیک آف می زنند! این خبر است ولی واقعیت چیز دیگریست.

 2. هدف دار

  خوب وپر محتوا بود آقای مستوفی
  اما یک سوال از آقای مستوفی دارم
  در طول مدت سه سالی که بعنوان رییس آموزش وپرورش فعالیت می کنید آیا تغییراتی را که مد نظر خودت بود را بر آورده کردی؟؟؟؟

 3. فرهنگی

  به نام خداوند اخبار راست خداوند گفتار و کردار راست
  خبر نگار یعنی عاشق حقیقت ،یعنی وجدان بیدار ، کسی که برای جان بخشیدن به رویدا دهای جامعه جان فدایی می کند وجهت تنویر افکار عمومی حوادث را به نحو احسن بدون هیچ گونه تعصب بیان میکند.
  جناب مستوفی درود وهزاران درود بر بیان شیوا وفصیح وقلم روان تان .
  باشد که همچنان سرزنده وپویا و بدور از هرگونه آلام ورنج فعال ونکته سنج باشید

 4. حبيب اله مستوفي

  با سلام و سپاس از جناب آقای رستمی تبار.
  ضمن احترام به دیدگاه شما موارد زیر قابل تامل است:
  ١- تفاوت رویداد و خبر: بنا بر تعریف ساده و مورد اجماع علمای حوزه ارتباطات خبر گزارشی از رویدادهای عینی و واقعی است که دارای یک یا چند ارزش خبری باشد. لاجرم خبر، رویداد نیست بلکه گزارشی از رویداد است. ساختار خبر حاصل سلیقه و علم خبرنگار است پس مردم و جامعه رویدادها را خلق میکنند اما خبر نگار است که خبر را می سازد نه فقط آن را بنگارد. یعنی خبرنگار با درنظر گرفتن ارزشها و عناصر خبری اقدام به تبدیل رویداد به خبر میکند و به معنای ساده خبر را می سازد.
  بدیهی است مردم و مسئولان رویدادها ونه خبرها را خلق می کنند.
  بنا بر این قتل و سرقت نیز جدای از خوب یابد بودن فعل، رویدادی محسوب می شوند که دارای ارزش خبری بوده و خبرنگار آن را در قالب خبر برای مخاطبش گزارش میکند.
  ٢ اما در خصوص مطلبی که در انتهای نظرتان بیان فرموده اید باید گفت طبق تعریفی که در بالا به آن اشاره نمودم خبر گزارش رویدادهای عینی و واقعی است و مرزبندی آن با سیاه نمایی، شایعه، بزرگ نمایی و… شفاف است.

 5. رستمی تبار

  سلام ببخشید جناب مستوفی بنظرم این جمله صحیح نباشد:
  “دراین میان خبرسازان یعنی آنهایی که گاهی از جان مایه می گذارند تا آنچه را در پنهان جامعه می گذرد، برآفتاب افکنند،خبرنگاران هستند.”
  «خبرنگار» فقط «خبر» نگار است و «خبر سازی» را می توان به دو صورت تعریف کرد:
  ۱٫ خبر سازان واقعی, مردم و مسئولان و همه کسانی هستند که فعل قابل انعکاسی از آنها سربزند. و چه بهتر همیشه و در همه حال با انجام وظایف درست و برنامه ریزی شده در جهت اعتلای کشور بتوانیم خبر سازان خوبی باشیم و الا دزد و سارق و قاتل و … هم بعضا خبرسازان پر مخاطبی هستند.
  ۲٫ خبر سازی از بعد منفی یعنی دورغ سازی و از کاه کوه ساختن که فکر نکنم خبرنگار حرفه ای با وجدان به این نوع خبر سازی دست بزند. هر چند بعضی افراد برای نشان دادن خود خبرسازی می کنند و ممکن است خبرنگار هم نباشند.

 6. حبيب اله مستوفي

  ضمن سپاس از خوانش دقیق و ویرایش صحیح بزرگواران بویژه کاربر محترم با نام ناشناس به درستی نادرستی ناشی از تایپ ونبود فرصت تصحیح قبل از انتشار را نمایان ساخته اید ، جان نباشد “جز” خبر در آزمون

  شانخته شده نیز نادرست وشناخته شده درست است
  «کاغذ اخبار» نیز به صورت انتشار «کاغذ اخبار» تصحیح گردد. دوباره ممنون رخنه گیران عزیز هستم و مشتاق ملاقات نظرات صائبشان هستم

 7. ناشناس

  مصراع اول به صورت زیر صحیح است:
  جان نباشد “جز” خبر در آزمون

 8. مظفراخگر

  با سلام خدمت جناب آقای مستوفی اندیشمند وبزرگوار

  ‏خبرنگاری یعنی هنرخوب دیدن،خوب شنیدن، خوب گفتن و خوب نوشتن وکاش بگذاریم ⁧خبرنگار ⁩ بتواند همه این هنرهایش رابه خوبی نشان دهد،روز خبرنگار را به تمامی خبرنگارانی که با خلوص نیت واقعیات جامعه را انعکاس میدهند تبریک وشاد باش عرض مینمایم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |