8 Comments

 1. 8

  سیاوش قادری

  اخبار مربوط به “کلنگ زنی” عمل و اقدامی برای اطلاع رسانی مبنی بر شروع کار (در آینده نه چندان دور! )”خبر ” است ولی واقعیت یک چیز دیگر است. پس “خبر “می تواند با “واقعیت” خیلی فاصله داشته باشد. زیاد به دل نگیرید، حتی اخبار پربیننده ترین رسانه های خبری هم می تواند با واقعیت فاصله داشته باشد. ” خبرنگار علت چپ شدن اتوبوس و جان باختن مسافران را خواب آلودگی راننده و انحراف به چپ/ راست “اعلام می کند، ولی واقعیت در هاله ی از ابهام خودش را جاساز کرده است. . مقصر کی است؟ بازرگان؟ سیاست های وارداتی دولت؟ عدم نظارت؟ ولی من شاهدم که آسفالت نیست! حتم دارم که واردات لاستیک فاسد و تقلبی چینی هم نیست.آیا خبر نگار می تواند دست بر پیشانی مقصر بگذارد؟ این را بی خیال چون به قول بزرگان : ” آب را در هاونگ کوفتن است”
  این را داشته باش :
  جالب تر از اصل خبر (بیشتر مطالب)، نظرات افراد است که نگارنده را به وجد می آورد و مخاطبان را به جان هم دیگه می اندازد. بزرگواری با گردآوری مطالبی قصد در مشارکت در کار فرهنگی و افزایش دانش جمعی دارد، عزیزی نتیجه وعملکرد مدیریت ایشان در باینگان را نشانه رفته است. عجب آشفته بازاریست. در حال حاضر ایشان نگارنده مطلب است نه رئیس اداره آموزش و پرورش بخش باینگان! چرا من حرف معلمم را به یاد نمی آورم که می گفت هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد؟ این را کجای دلم بزارم که به تریج قباش بر نخورد.
  عزیزانی در فکر ” پست شهردار” در حالی که بزرگوارانی با پشتوانه علمی بسیار بالا دور گرفته اند و کم نیستند یک عده که در این میان از سر و کول هم دیگه تیک آف می زنند! این خبر است ولی واقعیت چیز دیگریست.

  پاسخ دادن
 2. 7

  هدف دار

  خوب وپر محتوا بود آقای مستوفی
  اما یک سوال از آقای مستوفی دارم
  در طول مدت سه سالی که بعنوان رییس آموزش وپرورش فعالیت می کنید آیا تغییراتی را که مد نظر خودت بود را بر آورده کردی؟؟؟؟

  پاسخ دادن
 3. 6

  فرهنگی

  به نام خداوند اخبار راست خداوند گفتار و کردار راست
  خبر نگار یعنی عاشق حقیقت ،یعنی وجدان بیدار ، کسی که برای جان بخشیدن به رویدا دهای جامعه جان فدایی می کند وجهت تنویر افکار عمومی حوادث را به نحو احسن بدون هیچ گونه تعصب بیان میکند.
  جناب مستوفی درود وهزاران درود بر بیان شیوا وفصیح وقلم روان تان .
  باشد که همچنان سرزنده وپویا و بدور از هرگونه آلام ورنج فعال ونکته سنج باشید

  پاسخ دادن
 4. 5

  حبيب اله مستوفي

  با سلام و سپاس از جناب آقای رستمی تبار.
  ضمن احترام به دیدگاه شما موارد زیر قابل تامل است:
  ١- تفاوت رویداد و خبر: بنا بر تعریف ساده و مورد اجماع علمای حوزه ارتباطات خبر گزارشی از رویدادهای عینی و واقعی است که دارای یک یا چند ارزش خبری باشد. لاجرم خبر، رویداد نیست بلکه گزارشی از رویداد است. ساختار خبر حاصل سلیقه و علم خبرنگار است پس مردم و جامعه رویدادها را خلق میکنند اما خبر نگار است که خبر را می سازد نه فقط آن را بنگارد. یعنی خبرنگار با درنظر گرفتن ارزشها و عناصر خبری اقدام به تبدیل رویداد به خبر میکند و به معنای ساده خبر را می سازد.
  بدیهی است مردم و مسئولان رویدادها ونه خبرها را خلق می کنند.
  بنا بر این قتل و سرقت نیز جدای از خوب یابد بودن فعل، رویدادی محسوب می شوند که دارای ارزش خبری بوده و خبرنگار آن را در قالب خبر برای مخاطبش گزارش میکند.
  ٢ اما در خصوص مطلبی که در انتهای نظرتان بیان فرموده اید باید گفت طبق تعریفی که در بالا به آن اشاره نمودم خبر گزارش رویدادهای عینی و واقعی است و مرزبندی آن با سیاه نمایی، شایعه، بزرگ نمایی و… شفاف است.

  پاسخ دادن
 5. 4

  رستمی تبار

  سلام ببخشید جناب مستوفی بنظرم این جمله صحیح نباشد:
  “دراین میان خبرسازان یعنی آنهایی که گاهی از جان مایه می گذارند تا آنچه را در پنهان جامعه می گذرد، برآفتاب افکنند،خبرنگاران هستند.”
  «خبرنگار» فقط «خبر» نگار است و «خبر سازی» را می توان به دو صورت تعریف کرد:
  ۱٫ خبر سازان واقعی, مردم و مسئولان و همه کسانی هستند که فعل قابل انعکاسی از آنها سربزند. و چه بهتر همیشه و در همه حال با انجام وظایف درست و برنامه ریزی شده در جهت اعتلای کشور بتوانیم خبر سازان خوبی باشیم و الا دزد و سارق و قاتل و … هم بعضا خبرسازان پر مخاطبی هستند.
  ۲٫ خبر سازی از بعد منفی یعنی دورغ سازی و از کاه کوه ساختن که فکر نکنم خبرنگار حرفه ای با وجدان به این نوع خبر سازی دست بزند. هر چند بعضی افراد برای نشان دادن خود خبرسازی می کنند و ممکن است خبرنگار هم نباشند.

  پاسخ دادن
 6. 3

  حبيب اله مستوفي

  ضمن سپاس از خوانش دقیق و ویرایش صحیح بزرگواران بویژه کاربر محترم با نام ناشناس به درستی نادرستی ناشی از تایپ ونبود فرصت تصحیح قبل از انتشار را نمایان ساخته اید ، جان نباشد “جز” خبر در آزمون

  شانخته شده نیز نادرست وشناخته شده درست است
  «کاغذ اخبار» نیز به صورت انتشار «کاغذ اخبار» تصحیح گردد. دوباره ممنون رخنه گیران عزیز هستم و مشتاق ملاقات نظرات صائبشان هستم

  پاسخ دادن
 7. 2

  ناشناس

  مصراع اول به صورت زیر صحیح است:
  جان نباشد “جز” خبر در آزمون

  پاسخ دادن
 8. 1

  مظفراخگر

  با سلام خدمت جناب آقای مستوفی اندیشمند وبزرگوار

  ‏خبرنگاری یعنی هنرخوب دیدن،خوب شنیدن، خوب گفتن و خوب نوشتن وکاش بگذاریم ⁧خبرنگار ⁩ بتواند همه این هنرهایش رابه خوبی نشان دهد،روز خبرنگار را به تمامی خبرنگارانی که با خلوص نیت واقعیات جامعه را انعکاس میدهند تبریک وشاد باش عرض مینمایم

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.