قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » توصیه هایی برای والدین درباره رخدادهای اخیر / شرمین انصاری

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه : متأسفانه این روزها شاهد حوادث بسیار ناگوار و غیر مرقبه هستیم .از جمله حادثه پلاسکو،انفجارات تروریستی افغانستان ،حوادث تروریستی لندن و جدیداً حادثه تروریستی تهران ،هر چند این وقایع بسیار ناراحت کننده هستند اما در این بین باید کودکان را در یابیم.

به دلیل اینکه رشد ذهنی و شناختی کودکان محدود است و درک درستی از آنچه پیش آمده و وسعت خطرات احنمالی ممکن برایشان دشوار است فکر می کنند که هر اتفاقی که در دنیا بیفتد آنها و والدینشان را تهدید می کند و این مقدمه اضطراب جدایی و وسواس عملی و فکری است .

بعد از حادثه پلاسکو مراکز روانشناسی و روان درمانی با مراجعه والدینی روبه رو شدن که فرزندانشان مبتلا به اختلال استرس پس از ضربه وترس از تنهایی خوابیدن ،وسواس چک کردن وسایل گازی و اضطراب جدایی از مادر شده بودند . مشاوران دلیل این اتفاق را بیشتر در معرض بودن این کودکان از اخبار و حوادث مربوط به حادثه گزارش نمودند.

لطفاً برای پیشگیری از عوارض روانی احتمالی برای کودکان نکات زیر را رعایت نمایید:

به طور کلی لزومی ندارد که کودکان از چنین حوادثی مطلع گردند اما اگر شرایط محیطی کودک به گونه ای است که شنیدن و مطلع شدن از این وقایع،اجتناب ناپذیر است مراقب باشید که در معرض جزئیات قرار نگیرند(دیدن اجساد،بودن و حضور کودکان در محل حادثه،حمل اسلحه سرد و گرم توسط تروریستان)

اگر دیگران با شما درباره حادثه صحبت کردند مراقب حالت چهره خود باشید کودک از حالت چهره شما پیام “در خطر بودن”را دریافت میکند

از محل حادثه که مثلاً مکان های شلوغ ، مترو، اداره ها و … صحبت نکنید زیرا کودکان ممکن است این مکان ها را به سایر موقعیت ها تعمیم دهند و این باعث ایجاد هراس در این نوع مکان ها می شود

اگر کودک درباره این حادثه سوالی پرسید دروغ نگویید چون با توجه به دسترس بودن امروزه اخبار و اطلاعات ممکن است کودک از منابع دیگر اطلاعات بیشتری به دست آورد. پس با چهره خونسرد و لحن عادی متناسب با سن کودک به او پاسخ دهید

تا آنجا که برایتان مقدور است فیلم ها و عکس های مرتبط به واقعه را در دسترس کودک قرار ندهید.

مراقب آرامش و روان کودکان باشیم

منابع

کانال دکتر پریسا یاسمی نژاد

کانال دکتر علی رضا تبریزی

  1. والد

    با سلام مطلب خوبی بود و به جا متاسفانه امروزه همه خبرهای بد رو بچه ها بیشتر از برگترها خبر دارن و به هم دیگه نیز اطلاع میدن امروز دخترم می گفت اگه کسی در زد تا نفهمیدین کیه در رو باز نکنین شاید داعشی باشه و این اطلاعات و شایعاتو از دوستاش شنیده بود متاسفانه ،لطفا والدین عزیز رعایت کنید.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |