قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » درتکریم کرامت بانویی شهیده../جمشید ولدبیگی

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه:مقدمه ایی کوتاه بامروری بر سه آیه از قرآن کریم قبل از ورود به سخن اصلی.خدای خالق ارض و سماء دزمُنزِل شریفش به اشرف مخلوقات محمدبن عبدالله(ص) می فرماید:(مائده ۳۲) مِنْ أَجْلِ ذَٰلِکَ کَتَبْنَا عَلَىٰ بَنِی إِسْرَائِیلَ أَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِی الْأَرْضِ فَکَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا ۚ …….{بدین سبب بر بنی اسرائیل حکم نمودیم که هر کس نفسی را بدون حق و یا بی‌آنکه فساد و فتنه‌ای در زمین کرده، بکشد مثل آن باشد که همه مردم را کشته، و هر کس نفسی را حیات بخشد (از مرگ نجات دهد) مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده. ………

درجایی دیگر می فرماید:(اسراء ۷۰) وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُمْ مِنَ الطَّیِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَىٰ کَثِیرٍ مِمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِیلًا):و به راستى ما فرزندان آدم را گرامى داشتیم و آنان را در خشکى و دریا [بر مرکبها] برنشاندیم و از چیزهاى پاکیزه به ایشان روزى دادیم و آنها را بر بسیارى از آفریده ‏هاى خود برترى آشکار دادیم .

و آیه  سوم می فرماید:احزاب(۳۳)( وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنینَ بِأَنَّ لَهُمْ مِنَ اللَّهِ فَضْلاً کَبیراً): و مؤمنان را بشارت ده که برای آنها ( در دنیا و آخرت ) از جانب خداوند فضل و بخششی بزرگ است.

همه ی این ها بواسطه این است که این انسان را اشرف مخلوقات قرار داده و به او کرامت، عزت، و وجودی متمایز با سایرآفریده های خودبه او بخشیده است. شاخص ترین این افتخارات همان قوه­ی اختیار و تفکراست که اختصاصا به انسان هدیه گردیده.که اگرحامل این اختیارآن را در جهت خیر و صلاح و آنچه سعادت او را در پی دارد استفاده نماید به سعادت واقعی ودائمی دست می یابد و اگرخلاف آن راعمل نمود،

پناه برخدا به شقاوت و خسرانی جبران ناپذیرملحق­ خواهد شد. و صد البته آنچه از آموزه های دینی و عالمان بزرگوار به ما رسیده گویای این مهم است که مبنای قضاوت در روز رستاخیز همین دایره ی اختیار است که خدای عزوجل به انسان داده است. وبراساس همین قاعده است که برصغیر و دیوانه و ناقص العقل فرائض ساقط گردیده است.

واما سخن نوشته:درآخرین روزهای دهه ی اول ماه مبار رمضان ۱۴۳۸که به دهه رحمت معروف است و آخرین روزهای آخرین ماه فصل بهار بانویی ازجنس بانوان ایثارگر دیار دینداران و عالمان و از میان ما دنیاییان به دیار همیشه باقی عزم سفر نمودند.و با سفر بی بازگشت خود هدیه ای بس گران بها برای ما به یادگار گذاشتند.که این هدیه ی ایشان باعث شادی خانواده ها و افرادی گردید که از شادی آن ها غم و ماتم اطرافیان این مرحومه تسکین یافت.هدیه ایی که ایشان به یادگار گذاشت. باعث شده است که پرونده اعمال مابعد تاخرش همچنان مفتوح باقی بماند و بر خیرات آن بیافزاید.

بله عمل و کاری که در این دیار ما تازگی داشت و نوبرانه بود. خانم پروانه علیزاده که مدت های مدیدی پروانه وار در خدمت پدر و مادرش به پرستاری از آن ها مشغول بود و آن ها را از دست داده بود.اکنون با این کار خیرخواهانه خود باعث گردیده که نام نیکش همچنان برسر زبان ها باقی بماند و توشه ی ذخیره قیامتش همچنان سنگین و درحال ذخیره کردن  باقی بماند.

بله ایشان با اهداء اعضای بدن خود پیشقراول سنت حسنه ایی گردید که چه بسا این سنت حسنه تا قام قیامت باعث احیاء نمودن صدها وبلکه هزاران انسان دیگر گردد که به انتظار کلیه­ای،کبدی،ریه­ای،قلبی ویا ششی به سختی روزگاررا به سرمی­برند.

درتکریم این سنت وعمل نیکوی این بانوی فداکارصاحب این قلم وظیفه خود می داند که ضمن تبریک و شادباش به این خانواده ایمانی واسلامی وبزرگان این دیارعرض نماید که لازم است یادمان­هایی درجهت تکریم این عمل نوبرانه وخدا پسندانه وانساندوستانه برگزاروبرپا گردد تا زوایا و تبعات این مهم روشن وبرهمگان­عیان گردد،بلکه افراد وخانواده های بیشتری به این کارراغب ومایل گردند.

همانطور که برشماخواننده گرامی مبرهن است پیشرفت­های علمی و تواناییهای بشری به قدری درحال پیشرفت و ترقی است که به تعبیری این کره­ی خاکی رابه دهکده­ایی تبدیل نموده است.به گونه ایی که اگر درشرقی ترین یا شمالی ترین نقطه این دهکده اتفاقی رویی دهد درکسری از ثانیه غربی­ترین و جنوبی­ترین نقطه آن نسبت به آن آگاه خواهند بود.براین مبنا پیشرفتهای بشری درحوزه پزشکی هم به جایی رسیده است که به راحتی وبا انجام یک سری آزمایشات بالینی می تواند اعضاء سالم یک فرد مرگ مغزی را به نیازمندان آن عضو پیوند دهد و زندگی دوباره­ایی به آنان ببخشد و شامل این موهیت(وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا) گردد.انشاءالله

این بانوی مکرمه ی شهیده(البته این تعبیراین جانب است به شهیده. اگر نقدی وارد است، بادیده ی منت ارج خواهم نهاد)که براثر سکته مغزی به مرگ مغزی دچار گردیده بودو پزشکان حاذق این امر امکان بازگشت ایشان را باتوجه به شرایط بالینی زندگی دوباره مادی منتفی دانسته بودند. با رضایت اطرافیان بااهدای اعضاء سالم خودبه بیماران منتظر اعلام نموده است که هنوز زنده است و زندگی برای او درجریان است اما متفاوت با باراوّل.این بارفقط درحال ذخیره نمودن توشه ی قیامت است و بس، بدون هیچ گونه تلاش و کوششی.

درپایان دست دعا را دراین دهه دوم ازماه رمضان که به دهه مغفرت معروف است به سوی خدای بزرگ بلند می کنیم چراکه خود فرموده است: (غافر۶۰) وَقَالَ رَبُّکُمُ ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُم.و پروردگارتان فرمودمرابخوانید تاشمارااجابت کنم، که به تمام بیماران شفای خیر دهد و درهای رحمت و مغفرتش را برهمه ی مردم دنیا و بالاخص مردم دیارمان باز نموده وجودشان را ازآن خیرات بی مانندش سیراب نماید .و همچنین دعای می کنیم که این عمل نیک ایشان سرمنشاء این کار (اهدای عضو)خیرخواهانه گردیده و مردمان بافرهنگ دیارمان دراین زمینه نیز حرفی برای گفتن داشته باشند. انشاءالله

جمشید ولدبیگی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |