قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » دستفروشانی که از بی بازاری شرمنده خانودهایشان میشوند!

به گزارش سلام پاوه : هر روز آنها را می بینیم در گوشه ای از خیابانهای اصلی و شاید فرعی ، گلیمی را پهن کرده اند و اندک وسایلی یا میوه ای بر روی آن گذاشته اند . آری دستفروشان شهرمان را می گوییم . دستفروشانی که در گرما و سرمای زمستان با تحمل مشقتهایی بسیار ، نان در می آورند و دست گدایی به سوی هیچ کسی نمی کشند . آنها با عزت زندگی می کنند و لقمه حلالی را هرچند با سختی بسیار و با این بی بازاری تهیه می کنند و سر سفره خانواده های خود می برند.

به گزارش خبرنگار سلام پاوه : دستفروشی و عرضه محصولات خانگی یا تولیدی‌های کوچک یا نوپا، در اقتصادهای موفق رواج دارد و دستفروشی در محل‌های تعیین شده و تحت نظارت شهرداری نه تنها شغل کاذبی تلقی نمی‌شود بلکه برخی از کارآفرینان بزرگ بین‌المللی، کار خود را از فروش محصولات‌شان در همین بازارهای موقت شروع کرده‌اند. پدیده دستفروشی اما در شهرستانهایی همانند پاوه متفاوتر است و قاعدتا دیدگاه ها درباره آن یکسان نیست.گروهی اعتقاد دارند دستفروشی یک اشتغال مولد نیست بلکه کاذب است.وگروهی می گویند. دستفروشی در فضای شهری یک ضرورت است که باید با آن کنار آمد.

در شهر پاوه بدلیل نبود مراکز تولیدی و کارخانجات صنعتی بیشتر دست فروشان اقدام به عرضه محصولات باغی و میوه و پوشاک و وسائل روزمره خانگی و… می کنند .

برآن شدیم که به جمع با صفای دستفروشان. مشرف بر میدان مولوی برویم و به پای صحبت چند نفر از این عزیزان بنشینیم.که همه از بی بازاری و نبود فروش می گفتند.

وقتی پای صحبتهای کاک رستم نشستیم به بیماری قلب و وجود باطری درقلبش اشاره کرد و با وجود ۸ عضو درخانواده و پیری و بیماری اشاره به روزهای مشقت آور زندگی اش می کرد . هرچند در این ایام ماه مبارک رمضان درآمدی بسیار کم داشت اما باز شکر گذار خداوند بود.

در این ماه مبارک در روز درآمد شان به ۲۰ هزار تومان نمی رسید اما بازهم شکر گذار خداوند هستند و راضی به رضای او بودند. خیلی سخت است با این همه هزینه های زندگی با ده یا بیست هزار تومان در آمد روزانه زندگی کردن و خرج و مخارج خانواده را در آوردن.

یکی دیگر از این عزیزان می گفت :با وجود گرما وسرما از شهرداری تقاضا داریم مکانی را برای ما فراهم کنند تا در فصول سال دچار مشکلات نباشیم.

بهرحال نمی دانم موضوع از چه قرار بود که آرامش زیادی را در کنار آنها احساس می کردیم انگار آنها بیشتر از خیلی ها به خداوند نزدیک بودند. کسانی هستند که سفره یک وعده افطارشان شاید درآمد یک ماه این دستفروشان باشد اما به اندازه یک لحظه این عزیزان آرامش نداشته باشند.

این دستفروشان نه ماشین های صفر و آنچنانی داشتند و نه بدهی های بانکی و سررسیدهای میلیونی ، آنها اصلا نمی توانستند حتی یک میلیون تومان وام بگیرند چون نه آشنایی دارند و نه …

آنها بیش از بسیاری از کسانی که با خوردن نان مردم فربه شده اند و حالا بر مرکبهای گرانقیمت نشسته اند و فقط پولهایشان را ریایی و در جاهای خاص هزینه می کنند عزت و آرامش داشتند . آنها نان حلال دست خود را می خوردند هرچند این نان گاهی بسیار کم و گاهی خیلی سخت بدست می آمد. اما نان شرافت و عزت را می خوردند. و دست گدایی بسوی هیچ کسی دراز نمی کردند . در جامعه ما براحتی می شود دید کسانی را که یک شبه با خوردن نانهای حرام از خود بی خود شده اند و همه را برده و نوکر خود می دانند. اما بدانند مرگ نزدیک است و قبل از اینکه مرگ به سراغ آنها بیایید به هوش آیند و نیازمندان و فقیران جامعه را درک کنند شاید خریدی از یک دستفروش یا کمکی به یک یتیم و نیازمند بتواند اندکی از عذابی را که هنوز لمسش نکرده اند را کم کند .

فرصت غنیمت است و ماه مبارک رمضان به سرعت در گذر است بیایید درک کنیم نیازمندان جامعه را و کمک حالی باشیم برای آنها . و چه زیبا است توانمندی نیکوکار کار باشی و به فکر افراد کم در آمد و فقیر و نیازمند جامعه باشی . امیدواریم نیازمندان واقعی جامعه را دریابیم و به آنها کمک کنیم نیازمندان واقعی هیچوقت دست نیاز را به سوی کسی درآز نمی کنند.

گزارش و عکس : فرهاد صالحی ، کیهان محمدی

برچسب ها : , ,
 1. ......

  این جمله را باید قاب گرفت:
  “پولهایشان را ریایی و در جاهای خاص هزینه میکنند….”
  احسنت.

 2. شهروند

  سلام جناب آقای صالحی طاعات وعبادات قبول دست مریزادبرای تهیه این گزارش یک ازاین دستفروشان ساکن یکی ازروستاهای اطرف پاوه است که یک فرزندفلج جسمی داردجهت اطلاع ووقتی که محل احداث منطقه ویژه اقتصادی درجوانرواد افتتاح میشودوشهرستان ماروزبه روزمحروم می شود باید افرادما این گونه زندگی کنند باسپاس

 3. شهروند

  هیچ وقت به مال ومنال انهایی که یک شبه پولدارشده اند غبطه نخوریدچون ارامش این عزیزان دستفروش راندارندوچون ازاول بازحمت وبه مروروازاساس مالی رانداشته اند ویک شبه به دست اورده اند همیشه استرس واضطراب دارند که نکنه یکشبه هم ازدست بدهند وبه جایگاه اولیه خودبرگردند باورکنیدهمین دست فروشان بیشتردستشان درراه خدا است باهمان درامد اندک وناچیزشان واگرهم چیزی بدهند فقط به خاطررضای پروردگاراست نه ریا وچاپلوسی برای بنده خدا وگرفتن امتیازهای دنیوی درود برشرف همین دستفروشان شاید شرمنده خانواده وسفره فرزندانشان باشنداماشرمنده اخرت و پروردگارشان نیستند ونخواهندبود وانهایی که سوار برمرکبهای انچنانی مینشینند کمی هم به گذشته نه چندان دورخودگذری داشته باشند که شایدوضعیتشان بهتراز حال این دستفروشان نبوده پس پز دادن رارواج ندهیم

 4. پاوه ای

  کاش انسانیت کمی بیشتر میبود
  این عزیزان بسیار در فشارند و خداوند خود باید فرجی بحالشان بکند و خیرین هم دیگر باید کمک حالشان باشند
  اما یک نکته را هم میخواستم بدانید آقای صالحی باز از طرفی خوش بحال این عزیزان مغازه داران بدبخت رو دریابید که باید اجاره بدن پول آب و برق و تلفن تجاری که دوبله حساب میشه پول اصناف و پول مالیات مال درآمد نداشتشون پول عوارض شهرداری حق زباله و….واقعا همه به یک طرف پول مالیات یک طرف که ظلمه از کاسبهای پاوه بگیری که اداره مالیت هم داره پوستمون رو میکنه آقای نادری گفته بود نباید از کاسبهای مناطق مرزی مالیات گرفت متاسفانه نه خودش پیگیر بود نه دارایی رعایت کرد کسی هم به داد ما نمیرسه وجدانن یک گزارش از کاسبی پاوه هم تهیه کن

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |