قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » نگرش شوراهای شهر در آینده…/جمال ابراهیمی

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه:رشد فزاینده جمعیت،تحولات شگرف و سریع در عرصه دانش و فناوری،فروریختن مرزها در سایه گسترش نظام های اطلاع رسانی ،ناتوانی انسان در تطابق دادن خود با این تحولات شگرف،پیچیدگی روزافزون روابط اجتماعی،اقتصادی و فرهنگی میان جوامع بشری،تصویری است که انسان در آستانه ورود به قرن بیست و یکم با خود به همراه می برد.

مدیریت این مجموعه ی پیچیده،موضوعی بسیار اساسی است که پرداختن به آن رویکردی جامع نگر و داشتن درک و شناختی درست از موقعیت ها و منابع مادی و ارزش های معنوی و اجتماعی را میطلبد.در آستانه قرن بیست و یکم چالش بزرگ پیش روی مدیران و برنامه ریزان توسعه سکونتگاهی است که با حفظ کرامت انسان ها و پاسداری از ارزش های الهی،جوامع مدنی را اداره کنند.بدون تردید انسان با صفات و ویژگی های ذاتی و نفسانی محور اصلی توسعه است و از میان تمامی عوامل پیچیده مدیریتی،مردم تعیین کننده ترین عنصر در اداره جامعه اند.

مشارکت جمعی در مسائل اجتماعی،سیاسی و اقتصادی و فرایند مدیریت و برنامه ریزی سکونت گاه ها می تواند موجبات حاکمیت انسان بر سرنوشت خویش را به همراه داشته باشد.در این چارچوب فکری و عقیدتی است که از شورا ها به عنوان یکی از ارزنده ترین دستاورد های بشری یاد می شود.

شوراهای اسلامی در اولین گام مدیریتی خود بایستی شناخت کامل و جامعی از ویژگی های جامعه کسب کنند و برای مدیریت شهری تعاریف و الگوهای روشنی ارایه دهند.شاید بتوان خودشناسی و توفیق در جایگاه و موقعیت خویش در نظام مدیریت شهر را جزو برتری اصول و اولویت های شورا ها نامید.شوراها بایستی با نگرشی آسیب شناسانه،نیازهای شهر و شهروندان را در کلیه زمینه ها شناسایی کنند و با کالبد شکافی دقیق،تعاریف روشنی از این نیازها ارایه دهند،و بنابراین اساس،زمینه و نیازهای فعالیتی خویش را مشخص کرده و برای اجرای این فعایت های تعریف شده،تشکیلات اداری کارا و منطبق با اصول،تربیت کرده و سازمانی هماهنگ و همخوان با ساختار مدیریتی کلان کشور بنا نهند.

تشخیص فعالیت و مسئولیت شوراها با توجه به بزرگی شهرها و تفاوت در ویژگی های اجتماعی،اقتصادی و توسعه ای آنها امری ضروری است. این بدان معناست که شوراها نمی توانند و نباید یک الگوی برنامه ریزی و مدیریت اجرای یکسان را برای اداره شهرها و روستاها انتخاب کنند.الگویی که بر اساس شناخت ظرفیت های توسعه محلی پایه ریزی شده باشد به واقعیت نزدیک تر و امکان موفقیت آن بیشتر است .

شوراها باید به این نکته توجه داشته باشند که شهر و روستا موجودات زنده و پویا هستند و همانند هر موجود زنده دیگری نیازمند برنامه ریزی مستمر برای حیات ، سرزندگی و شادابی اند.محور و جهت گیری فکری ، مدیریتی و کاری شوراها بایستی مبتنی بر اصول توسعه پایدار شکل گیرد.شوراها باید این مقوله را خوب بشناسند و برای تحقق آن ، با محور قرار دادن اصل مشارکت مردمی و شناخت امکانات و قابلیت های درونی و بیرونی جامعه،زمینه های همکاری مردم را فراهم سازند.

اعضای شورا باید رابطه ای شفاف و خالی از هرگونه آلایش با مردم برقرار کرده و فراموش نکنند که آنها خود را برای انتخاب شدن به مردم عرضه کرده اند . این یک اصل کلی در مدیریت است،برای اداره شهر ها و روستاها باید به علم و شیوه های نوین مدیریت شهری و روستایی تجهیز شد.باید عوامل و سازمان های دخیل در توسعه شهر و روستا را شناخت و برای به کارگیری منابع انسانی،بودجه،سرمایه و سایر توانمندی های بالقوه شهر و روستا با نگرش علمی،قوانین و تشکیلات موجود را مجدداً بازنگری کرده و در صورت لزوم قوانین جدید پیشنهاد کرد.

برگرفته از کتاب مدیریت عمران شهری – محمد تقی رضویان – مبنی بر شوراهای شهر در آینده

جمال ابراهیمی – دانشجوی دکترای برنامه ریزی شهری

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |