قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » به عقب مانده ترین شهرستان در عقب مانده ترین استان کشور خوش آمدید/ برهان عبدی

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه : بند به بند این نوشته و خط به خط آن حاوی پیام هایی واضح و آشکار است. سال ها و بارها هم مدیریت شهری و هم مدیریت استانی آن را شنیده اند.

جناب وزیر محترم کشور اگر این نوشته شانس آورد و بدست تان رسید  ،شاید برای شما تکراری نباشد.می خواهم شما را کمی بیشتر با زادگاهم : پاوه آشنا کنم.

هورامان این قلعه استوار و  پاوه مرکز آن ، این شهر ایستاده بر خاک ، سال ها ست از رمق افتاده و آثار این بی رمقی بر سیمایش سایه انداخته و شادمانی را از چهره مردمانش به تاراج برده است.

جناب وزیر

آری ، شما مهمان عقب مانده ترین شهرستان از نظر شاخص های صنعتی ، کشاورزی ، آموزشی و … ، در یکی از عقب مانده ترین استان های کشور هستید (۱).

در زادگاه من، نرخ بیکاری در مردان ۲۷ درصد و در زنان ۴۸ درصد است.

سال تاسیس این شهرستان ۱۳۳۷ بوده و در طول این ۶ دهه کمتر تحول اداری ، سیاسی و اقتصادی به نفع شهرستان بوده است.

حدود جغرافیایی شهرستان روز به روز کوچکتر شده و نفوذ اقتصادی آن واقعا از بین رفته است و بنده هیچ پدیده انسان ساختی را در این محدوده سراغ ندارم که در طول این مدت ، منجر به توسعه ای عمیق و درخور شده باشد.

اصلی ترین نهاد توسعه که همان شهرداری مرکز شهرستان است ، تراز مالی یک دهه اش منفی است و چرخه ی اقتصادی مرکز شهرستان و باتبع سایر شهرهایش ، سال هاست از حرکت باز ایستاده.

جناب رحمانی فضلی

متوسط بارندگی سالانه دوره آماری در پاوه ۷۳۵ میلیمتر بوده که از متوسط کشوری ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیمتر بسیار بالاتر است.تعداد چشمه های دایمی در شهرستان پاوه حدود ۴۰۷ چشمه می باشد و تعداد چشمه های فصلی ۱۲۶ چشمه است.

خیلی ساده ،کافی است وضعیت آب های جاری و چشمه های موجود و کمبود آب شهرستان را کنار هم بگذارید به خوبی وضعیت مدیریت در شهرستان و نگاه استانی و کشوری به پاوه ،برای شما تشریح خواهد شد.

 پاوه بیشترین بارندگی سالیانه و بهترین منابع آبی در استان را دارد اما باغات شهرستان در حال خشک شدن است. مردمان این شهر با قطعی مکرر آب در فصول گرم و سرد سال مواجه اند و پروژه انتقال آبش ، سال ها است بدون پول و اعتبار مانده و هر روز منصوبان شما ، اتمام این پروژه را به مردم وعده می دهند.

چیزی معادل ۷۰ درصد اشتغال شهر پاوه مربوط به بخش خدمات است. تقریبا پاوه یک شهر کارمندی است و بازار و تمامی بخش های اقتصادی آن به همین شریان وابسته است. نظام جذب متولدین دهه های ۶۰ و ۷۰ به گونه ای بوده که طی دهه های آتی این بخش هم به شدت مورد تهدید قرار می گیرد. دیگر از توده بازنشستگان و کارمندان خبری نیست و درآمد این شهر قرار است از کجا و چگونه تامین شود؟

مدیران شهری در پاوه ، بیشتر درگیر مناسبات سیاسی و بروکراسی اداری اند.در حوزه توسعه شهری و منطقه ای ، ما با یک بدنه کارشناسی تا حدودی ناکارآمد مواجهیم.

شما مهمان سرزمینی هستید که در مدیریت استانی ، کسی چندان به فکر راهبردهای اصلی توسعه اش نیست.مدیریت منطقه ای در کرمانشاه ، توسعه شهرستان پاوه اولویتشان نیست و اینجاست که عوامل عقب ماندگی شهرستان به شدت تشدید می شود.

جناب رحمانی فضلی وزیر محترم کشور

می خواهم از زاویه ای  دیگر شما را با زادگاهم آشنا کنم.

ما وارث سرزمینی با پتانسیل های خوب اجتماعی و فرهنگی هستیم.

پاوه کمترین تعداد زندانی را در سطح کشور دارد (۲)

پاوه با ۱۹ سمن اجتماعی رتبه اول کشور را دارد (۳)

‌پاوه‌ بالاترین نرخ باسوادی استان را دارد (۴)

پاوه به لحاظ کمک‌های مردمی به نهادهای کمک رسان و انجمن های خیریه در استان رتبه اول را داراست (۵)

جامعه ما کمترین آمار بزهکاری و جرم را در کشور دارد. مردمانی مسالمت آمیز که رشد فکری شان را همواره در لحظات حساس سیاسی و فرهنگی نشان داده اند.همراهی همیشگی با جریان های مهم کشور و در لحظات سرنوشت ساز تاریخی ، خود نشان از سطح شعور و آگاهی این محدوده دارد.

جناب رحمانی فضلی

پاوه با هفتاد و پنج درصد  آراء به دکتر روحانی خوش آمد گفت و رای آن به تغییر در اوضاع و معیشتش بود.

پاوه زیباست و زیبایی اش بسیاری کمبودها را ، التیام بخشیده است.

اما برای حل مسائل و مشکلات این سرزمین ،  ما به یک نگاه کلان کشوری نیازمندیم . از بین بردن بن بست جغرافیایی و ارتباطی و باز کردن شریان های مرزی اش چه از نظر کالا و چه از نظر مسافر ، در حوزه اختیارات فرماندار یا حتی استاندار نیست. مطالبات مردمان سرزمین من و آنچه در حوزه اختیارات شما به عنوان عضو مهمی در کابینه است و با اندک رایزنی با وزیران دیگر کابینه در حوزه توسعه راه ها و سپس حل مشکلات مرز قابل تحقق است .

مرز شوشمی در شهرستان پاوه ، مرزی که از سال ۱۳۳۵ دارای گمرک بوده و قدیمی ترین پایانه گمرک کشور را دارد و خبر خوش باز شدن مرز مسافربری ، سال هاست ، قرار است به اطلاع مردم این شهرستان برسد. در طول ۵۰ سال گذشته ، کمتر مسئولی را می توان یافت که در مورد مرز ، صحبت نکرده باشد.

تقریبا عمده وعده های مدیران و مسئولان در این سال ها جامه عمل نپوشیده و  اهمیت ویژه ای که مرز ، برای ساکنان پاوه دارد را می شود ، در چرخه اقتصادی زندگی مردمانش جستجو کرد.

ما می خواهیم پاوه در حدی که سزاوار است و لیاقتش است باشد.ما نمی خواهیم صاحب تهران یا اصفهان باشیم. ما می خواهیم از داشته هایمان استفاده کنیم و میزان درآمد شهروندان و سرانه درآمدی مان را بالاتر ببریم. واضح تر از این نمی توانم بگویم که حداقل کاری که می کنیم این است که عقب مانده ترین شهرستان استانی ، که خود جز عقب مانده ترین ها است ، نباشیم.

نادیده گرفتن پاوه با تمام پتانسیل های محیطی ، فرهنگی ، شهری آرام و قابل سکونت در دنیای امروزی که پر از بزهکاری اجتماعی و فرهنگی و انحرافات فکری است ، رخداد شایسته ای نیست. انتظار ما از پاوه جایگاهی در شان خود واقعی است نه کم و نه بیش.

جناب وزیر محترم کشور انتظار ما از شما این است :

 به عنوان فرستاده ای ویژه با جایگاهی  والا در کابینه ، حامل این پیام به پایتخت نشینان باشید:

اینجا سرزمینی است که دارای ساکنان اعتدال گرا از نظر سیاسی ، فکری و فرهنگی است و گروه های افراطی و تندرو ، هیچ گاه در این محدوده فرصت بروز و ظهور نیافته اند.

 اینجا منطقه امن جغرافیایی است ، به بهانه برقراری امنیت ، فرصت های آن را در حصار افکار و نگرش های عقب مانده قرار ندهید.

منابع :

۱      تحقیق “تعیین درجه توسعه یافتگی شهرستان های استان کرمانشاه ” دانشگاه تربیت مدرس ، همچنین مقاله “مطالعه روند تغییرات سطوح توسعه صنعتی و توسعه منطقه ای در ایران ” مجله تحقیقات اقتصادی
۲      خبرگزاری ایسنا ، کد خبر ۹۲۰۴۲۴۱۵۱۰۲
۳      خبرگزاری ایرنا    کد خبر: ۸۲۱۴۴۰۴۹

۴      خبرگزاری ایسنا  کد خبر ۹۲۰۹۱۶۱۰۷۵۷

۵      باشگاه خبرنگاران جوان کد خبر: ۴۴۶۹۱۸۴

نویسنده : برهان عبدی کارشناس ارشد شهرسازی

 1. محمود رستمی تبار

  سلام مهندس عزیز
  بنظر می رسد عنوان مطلب با آمارهای زیر نوعی تناقض در انتخاب عنوان یا نوعی مظلوم نشان دادن یا جذب ترحم دیگراناست. قابل ذکر است درخصوص سفر جناب وزیر که با درخواست امام جمعه عزیزمان صورت گرفته است در اواخر دوران ریاست جمهوری دولت تدبیر و امید, سفری بی حاصل است. ایشان در این سفر فقط توپ ناکامی توسعه استان را به زمین مسئولین استانی انداخته است. جناب عبدی بی فرهنگی و فقر ادب و هنر و دین و سرمایه های اجتماعی متعهد و توانا عقب ماندگی است که به ادعای خودتان در این مقوله ها غنی هستیم بهرحال از سایت وزین سلام پاوه هم بعید بود که این عبارت ناخوشایند را بر چهره زیبای منطقه حک نمایند. امید است مشکلات موجود اقتصادی و شهری و شهروندی را به نحوی انتقال دهیم که نیازمند جذب ترحم دیگران نباشیم. حق و حقوق را باید گرفت:
  عبارات شما: «می خواهم از زاویه ای دیگر شما را با زادگاهم آشنا کنم.

  ما وارث سرزمینی با پتانسیل های خوب اجتماعی و فرهنگی هستیم.

  پاوه کمترین تعداد زندانی را در سطح کشور دارد (۲)

  پاوه با ۱۹ سمن اجتماعی رتبه اول کشور را دارد (۳)

  ‌پاوه‌ بالاترین نرخ باسوادی استان را دارد (۴)

  پاوه به لحاظ کمک‌های مردمی به نهادهای کمک رسان و انجمن های خیریه در استان رتبه اول را داراست (۵)

  جامعه ما کمترین آمار بزهکاری و جرم را در کشور دارد.»
  بنظر می رسد بدون یک حرکت اجتماعی درون جامعه و انتخاب دلسوزان واقعی برای تصدی امور و احساس مسئولیت همه اقشار جامعه و تغییر نگاه از جیب خود به نفع عمومی و اجتماعی و وجود مسئولین با قدرت چانه زنی بالا و درخواستهای معقولانه و بنیادی راه به جایی نخواهیم برد.
  شنیدم زمانی در دهه شصت دوستانی به خدمت وزیر بازرگانی وقت رسیده و یکی از از دوستان تهمتی در نزد وزیر به یکی از مسئولین شهرستان وارد ساخته که وزیر از همراه دیگر وی صحت موضوع را جویا می گردد. دومی که نخواسته همراه را ضایع کند و به کذب بودن تهمت هم واقف بوده به نوعی موضوع را فیصله می دهد.
  پرسیدم این همه جربحث درحضور وزیر محترم برای گرفتن چه بوده است. شاهد گفت برای گرفتن ده تن نقل یا قند بوده و وزیر محترم درقبال صداقت نفردوم آن را به هفده تن افزایش داده است!
  قضاوت کنید مشکل از ماست که برماست.
  با احترام محمود رستمی تبار

 2. ارسلان یزدانبخش

  آقای عبدی دستمریزادحق مطلب رابسیارعالی ادا نمودیدباذکرتمام این مطالب، اوج بی انصافیست که برای این دیارومردمانش مسئولان اقدامی نکنند.

 3. ناشناس

  آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا

  بی وفا حالا که من افتاده ام از پا چرا

  نوشداروئی و بعد از مرگ سهراب آمدی

  سنگدل این زودتر می خواستی حالا چرا بعد از چهار سال دیر امدی جناب انتخابات نزدیک است می خواهید با وعده های تکراری وسر خرمن دوباره همه را سر کار بگذارید شما امتحان خود را پس داده ایدمردم ساده لوح نیستند اگر قصد انجام کاری را داشتید در طول این چهار سال میکردید مدیر سایت لطفا طبق معمول سانسور نکن

 4. جوان

  مقاله و نوشته و متنی که سر برگ آن با کلمات و جملات بسیار ناخوشایند شروع میشود ارزش و توان و حوصله خواندن آن متن را تباه میکند دوست بزرگوار بهتر بود مینوشتی بافرهنگترین شهر در محروم ترین استان بجا عقب مانده ترین، بزرگواری بفرمایید در نوبت های بعد در انتخاب جملات خود محتاط برخورد کنید

 5. دلشاد پیاب

  سلام و درود به نوشته یتان
  خیلی جالب به موضوع پرداخته اید هم از لحاظ کمبود و هم از لحاظ پتانسیلهای موجود . راهکارها هم واضح و مبرهن است . ان شالله دولت تدبیر و امید با ادامه دار شدن صدارتش بتواند مردم اورامانات را از موهبتهای خودش بی نصیب نگذارد و این قطار توسعه به متطقه ما هم برسد . ما هم در حد توان خود میسور کننده این راه باشیم و مسئولین بومی و منتطقه ای هم هم و غم خود را در این راه بکار گیرند .
  بنده خود شاهدم و سند تصویری آن هم وجود است که جناب عبدالله زاده بخشدار مرکزی مطالب شما را رودرو به وزیر کشور اعلام داشتند و ایشان هم قول مساعد پیگیری را از جانب خودشان و استاندار اعلام نمودند.
  حالا می ماند پیگیرهای مستمر و مداوم مسئولین منطقه ای و استانی و نماینده محترم در مجلس شورای اسلامی که این وعده ها و قول ها به مرحله اجرا و عمل درآید .
  ان شالله این سفر بتواند منشاء خیری برای این مردم زجر دیده و مقاوم و روشنفکر و دیندار باشد .

 6. شهروند

  باتشکراز مطلبت.انشاالله که گوشی شنوا آن رابشنود

 7. فروزان رسولی

  سخنانی علمی و کارشناسی شده که می تواند آینده ای امیدواربخش را ترسیم نماید.
  به عنوان یک شهروند از جناب آقای برهان عبدی بسیار سپاسگزارم که وقت گذاشته اند و این نامه را آماده کرده اند و وظیفه شهروندی تک تک ساکنان شهرستان پاوه را به جا آورده اند. دست مریزاد و سپاس بیکران

 8. ساسان نقی زاده

  سلام و درود بر شما کاک برهان عبدی که مشکلات و بحران های موجود در شهرستان پاوه و راه حل های خارج شدن از این بحران را به این زیبایی برای ساکنین خارج از شهرستان ترسیم کردید.

 9. محمد م

  کاک برهان عزیز
  سلام و دست مریزاد.
  اما من چند نکتە ای را اشارە خواهم کرد.
  کس نخوارد پشت من/ جز ناخن انگشت من.

  دوست عزیز، قبل از اینکە منتظر امدادهای دولتی باشی، کمی به حال و گذشته پاوه نظری بنما.

  در گذشته های نه چندان دور که سیل مهاجرت های اجباری مانند مهاجرت اجباری روستاهای مرزی که به علت وقوع جنگ اتفاق افتاد، پاوه غرق در جمعیت شد. اما افسوس که نگاه خود خواهی غالب در این شهر و تقسیم بندی شهروندی به چند درجه و نحوه برخورد میزبان با مهمانان و تنگ نظری های مسئولین بومی شهر، چنان عرصه را بر جمعیت تازه وارد تنگ نمود که این فاکتور و شاخصه مهم رشد و گاهی توسعه مجبور به ترک این دیار شد و چنان پیامدی را به ارمغان اورد که نه تنها سیل جدید جمعیت مهاجر که در ایران اتفاق افتاد و جمعیت روستاها به شهرها منتقل شد، پاوه کمترین بهره را از این جریان برد و حتی به علت این مهم خود جوانان و مردم پاوه به دلیل از دست دادن موقعیت ها خود نیز مجبور به ترک وطن شدند.
  دوست گرامی، سری به بعضی از ادارات شهر بزن و ببین این ادارات محترم چقدر برای روستاهای تحت پوشش خود تلاش میکنند و چجوری با انها رفتار میکنند. بررسی کن که چگونه از حق مجموعه زیر دست خود دفاع میکنند. ببین که چه تلاشی برای ارباب رجوعان این روستاها می کنند. بررسی کن که مسئولین بومی چگونه حق شهروندان خود را از ادارات استانی طلب می کنند.
  اگر روستاهای شهرستان رونق بگیرند، مطمئنا شهر پاوه هم رونق خواهد گرفت.
  پس هر چه کنی به خود کنی.

  شاید به یاد نداشته باشی که شهرهای جوانرود و روانسر و ثلاث یک روز جز پاوه بودند، اما انها به دور از چنین رفتارهایی، چنان کردند که مسیر رشد بهتری را پیمودند ولی پاوه نه تنها پیشرفت نداشت، بلکه مسیر عقب گرد خود را با سرعت طی نمود.
  وقتی فرهنگ و سواد بالای مردمان یک شهر نتواند خروجی خوبی داشته باشد، بیان نکردنش بسیار بهتر است. چرا که نمود سواد و فرهنگ باید دراجتماع دیده شود نه اینکه در سطرها و ستون های اماری اورده شود و …
  وقتی سواد نتواند در رفتار و عملکرد تاثیر بگذارد نبودش بهتر است
  امید است به جای التماس از مسولین جهت رفع مشکلات، با تغییر رفتار و نگرش خود سعی در ابادانی شهرستان نماییم.

 10. kurd

  درود و سپاس فراوان واقعا متنتون کامل و بی نقص بود واقعا دس خوش امیدوارم نامه رو به دست وزیر محترم برسونن

 11. M.N

  امیدوارم مقاله پربار آقای مهندس عبدی در راستای هرچه بهتر شدن اوضاع این شهر مورد توجه مسئولین قرار گرفته و موثر واقع شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |