قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » دولت یازدهم بیش از هزار میلیارد ریال برای پروژه های عمرانی پاوه هزینه کرده است

به گزارش سلام پاوه:فرماندار پاوه گفت: با وجود کمبود اعتبار و تحریم ها، دولت یازدهم، هزار و ۹۰ میلیارد ریال اعتبار برای پروژه های اقتصادی و عمرانی این شهرستان مرزی هزینه کرده است.

به گزارش خبرنگار سلام پاوه:پرویز ایده پور در خصوص عملکرد دولت تدبیر و امید در پاوه افزود:همزمان با روی کار آمدن دولت یازدهم کشور در اوج تحریم ها و کمبود بودجه مالی قرار داشت به همین دلیل در سال ۹۳ بودجه این شهرستان ۱۶۰ میلیارد ریال بود و در سال ۹۴ سالی که مقداری از فشار تحریم ناشی از توافق اولیه برجام کاهش یافت، میزان بودجه آن به ۳۳۰ میلیارد ریال رسید.

وی در ادامه به بودجه ۶۰۰ میلیارد ریالی پاوه در سال ۹۵ و ۲ برابر شدن آن نسبت به سال گذشته اشاره کرد و آن را ناشی از توافق برجام و برطرف شدن تحریم، فروش نفت و دسترسی به دارایی های مسدود شده کشور دانست.

ایده پور،ساخت سد داریان، انتقال آب سد داریان به شهر نوسود، تکمیل بیمارستان ۶۴ تختخوابی پاوه، تامین آب شرب پاوه از چشمه هانی کوان، تصفیه خانه شماره ۲ با ۶۳ درصد پیشرفت فیزیکی، گازرسانی به روستاها، احداث سالن ورزشی احداث راه روستایی شرکان، احداث مرکز بهداشت و درمان شهر بانه وره و بهسازی و آسفالت راه روستایی لارن علیا و سفلی، شیخان و سفید آب را از جمله پروژه های در دست اجرای این شهرستان عنوان کرد.

 نگاه ویژه دولت به سد هیروی و داریان شهرستان پاوه

فرماندار پاوه در ادامه در مورد پروژه مهم و بزرگ طرح انتقال آب از سد هیروی این شهرستان به مناطق دیگر کشور گفت: ساخت سد هیروی یک پروژه بسیار مهم و ویژه ملی برای انتقال آب رودخانه سیروان به مناطق گرمسیری است و عملیات اجرایی آن از سال ۸۹ شروع شد و بزودی این طرح بزرگ به بهره داری می رسد.که با بیان اینکه تمام قوانین رژیم حقوقی بین المللی این سد رعایت شده، افزود: ظرفیت ذخیره آب این سد ۳۴۰ میلیون متر مکعب آب است که برای انتقال به ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب تونلی به طول ۵۰ کیلومتر حفر شده که نشان دهنده اهمیت و عظمت این پروژه مهم اقتصادی برای انتقال آب به مناطق گرمسیری است.

وی در ادامه توضیح داد:آب رودخانه سیروان در فصل زمستان و پاییز در اوج پر آبی قرار دارد و این در حالی است در این فصل در استان کرمانشاه زمان کشاورزی برای کشت نیست لذا برای منطقه مصرفی ندارد و بدون هیچ گونه استفاده ای از کشور خارج می شود به همین دلیل تصمیم گرفته شد این آب را برای مصارف زمین های کشاورزی، صنعتی و شرب شهری به مناطق گرمسیری که فصل کشت و کار است، انتقال داده شود.

سد نیروگاهی داریان

فرماندار پاوه یکی دیگر از سدهای در دست ساخت این شهرستان را سد نیروگاهی داریان نام برد و گفت: کار ساخت این سد به پایان رسیده و در مراحل پایانی آب گیری است و تاکنون ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب پشت این سد ذخیره شده است.که  هم اکنون این مقدار آب توانایی به چرخش در آوردن سه توربین برق ۳۶۰ مگاواتی را دارد که کار نصب یک توربین تولید برق آن بر روی سد داریان هم اکنون در حال انجام است.

وی گفت:انتقال آب به شهر نوسود، آبیاری هزار هکتار از زمین های کشاورزی و باغات،انتقال آب به شهرستان مجاور در صورت نیاز و تزریق بخشی از آن به پروژه طرح گرمسیری از دیگر طرح هایی است که از آب سد داریان برخوردار می شوند.

چشمه ‘هانی کوان’تا عید نوروز به مدار آب شرب شهری پاوه تزریق می شود

به گفته ایده پور،آب ‘هانی کوان'(چشمه ای پر آب در نزدیکی شهر پاوه)با اعتباری نزدیک به ۲۳۰ میلیارد ریال و ۸۲ درصد پیشرفت فیزیکی برای تامین آب شرب شهر پاوه تا عید نوروز ۹۶ به مدار آبی این شهر منتقل و مشکل قطعی هشت ساعت در روز این شهر بر طرف می شود.که هم اکنون آب شرب و مصرفی پاوه از سراب هولی و ۲ حلقه چاه تامین می شود،گفت:برای تامین آب شرب شهر پاوه به ۱۲۰ لیتر در ثانیه آب نیاز است در حالی که الان آب این مقدار ۵۰ لیتر در ثانیه است و با انتقال آب هانی کوان این کمبود به طور کامل حل خواهد شد.

وی شهرستان پاوه را سرزمینی کاملا کوهستانی دانست که فقط چهار هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که بیشتر به صورت باغ و پرورش گیاهان دارویی و گلخانه است و این در حالی است این سرزمین سرشار از آب روان و جاری است که بیشتر آن به هدر می رود که با احداث سد و بندهای حوزه آبخیزداری می توان این آب ها را ذخیره و برای مصرف شهرهای مثل جوانرود و ثلاث باباجانی استفاده کرد.

پاوه سرزمین چشمه ساران و طبیعت بکر

فرماندار پاوه این شهرستان را از نظر مناظر زیبای طبیعی سرزمینی بکر توصیف کرد و گفت: پاوه از نظر اقتصادی در حوزه صنعت و کشاورزی به دلیل نبود فضای مکانی از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست ولی از نظر جذب توریسم، گردشگر و طبیعت گردی با چشمه ساران و پوشش گیاهی زیبا، سرسبز و باغات، پتانسیل زیادی در این زمینه دارد.

وی زیباسازی و ایجاد زیرساخت های گردشگری در اطراف سدها و رودخانه ها، امکان دسترسی آسان این مناطق به عنوان یکی از پتانسیل خوب برای جذب گردشگر در شهرستان پاوه عنوان کرد و گفت: برنامه خوبی برای جذب گردشگری در سد داریان و دیگر مناطق شهرستان از نظر احداث اقامتگاه، رستوران، مجموعه تفریحی به ویژه پارکینگ به عنوان یکی از موانع توسعه گردشگری باید اندیشه شود.

مسکن مهر پاوه در انتظار تامین بودجه است
ایده پور در خصوص وضعیت مسکن مهر پاوه نیز گفت: برای این شهرستان ۲ پروژه مسکن مهر تعریف شده بود که یکی پروژه ۱۲۵ واحدی که در سال گذشته تمام واحدهای آن تکمیل و به متقاضیان تحویل داده شد و پروژه هزار و ۲۰ واحدی که به دلیل کمبود جا و همچنین کمبود متقاضی و اعتبار در بررسی های بعدی به پروژه ۶۶۰ واحدی کاهش یافت.

وی در ادامه با بیان اینکه ۹۰ واحد مسکن مهر پاوه تا پایان سال جاری به متقاضیان واگذار می شود، گفت:مسکن مهر پاوه با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی در صورت تامین اعتبار واحدهای باقی مانده آن ظرف چند ماه تکمیل و به متقاضیان تحویل داده خواهد شد.

ایده پور مهمترین مشکل پاوه در انجام پروژه های عمرانی و اقتصادی را نبود زمین مسطح اعلام کرد و گفت: در این شهرستان به دلیل نبود زمین برای احداث پروژه عمرانی، مانند مدرسه، درمانگاه، مسکن و کارخانه باید صخره ها در دل کوه تراشیده شود و این کار هزینه های عمرانی را ۲ برابر می کند.

درآمدزایی و اشتغالزایی کول بری برای ۱۲هزار نفر
فرماندار پاوه در ادامه این گفت و گو به وضعیت کول بری در این شهرستان اشاره کرد و گفت: کالاهایی که با کوله بری حمل می شود تنها ۱۰ تا ۱۵ متر حمل می شود و آن هم از خودرو عراقی به بارانداز ما، در حالی که در فضای مجازی برای ایجاد تشویش اذهان عمومی و برانگیختن احساسات منفی نسبت به کشور عنوان می شود این امر در مسافت چند کیلومتری صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه تمام امکانات و زیرساخت ها مانند شعب بانک،اینترنت، بیمه افراد،جاده آسفالت؛آب، تلفن، برق،سرپناه و نمازخانه و سیرویس بهداشتی در مرز برای کوله برها فراهم است، افزود: کول برها ۷۵ قلم کالا که عمدتا لوازم خانگی است تا سقف ۲۵ میلیون ریال می توانند در روز با خود بیاورند و آنهایی که با عنوان کول بر در فضای مجازی معرفی می شوند، عمدتا کالاهای ممنوعه و قاچاق از راه های ممنوع، خطرناک و سخت گذر حمل می کنند.

به گفته ایده پور،۱۲ هزار نفر از ساکنان روستاها و شهرستان مرزی پاوه کارت کوله بری دارند که همه آنها بیمه هستند و درآمد نسبتا خوبی دارند.که به فعالیت حدود ۱۲۰ پیله ور ساکن شهرهای مرزی پاوه نیز اشاره کرد و گفت:کارت پیله وری متفاوت از کوله بری است،پیله ورها مبادله تجاری انجام می دهند با کارت پیله وری مجوز این را هم دارند که کالاهای داخلی را به صورت عمده و کامیونی به افراد آن طرف مرز تحویل دهند.

به گفته او با توجه به محدودیت احداث مجتمع های صنعتی،خدمات دولتی،کشاورزی در شهرستان پاوه در سال جاری ۸۹۷ نفر شغل ایجاد شده است.که یکی از راه های ایجاد اشتغال را حمایت از تخصص های بومی منطقه و توسعه صنعتی آنها مانند تخصص سقزگیری و دامپروری، باغداری و صنایع دستی دانست.

وی یکی دیگر از راه های توسعه شهرستان و ایجاد شغل را رسمی شدن بازارچه شوشمی برای تردد مسافر دانست و گفت:پاوه به جهت نزدیکی به استان های مرزی حلبچه و سلیمانیه عراق ظرفیت و پتانسیل خوبی برای توسعه گردشگری دارد و تمام زیرساخت ها آن در مرز فراهم است ولی طرف عراقی در این زمینه همکاری نمی کند.

فرماندار پاوه،تعداد بیکاران این شهرستان را حدود چهار هزار نفر اعلام کرد و افزود:برای اشتغال؛شهرستان ۶۰ هزار نفری پاوه با محدودیت هایی علاوه بر محدودیت های شهرستان دیگر مواجهه است و آن کمبود زمین است، کل شهرستان فقط چهار هزار هکتار زمین کشاورزی آن هم به صورت باغ های کوه پایه ای و دامنه کوه و ۷۲ مزرعه پرورش ماهی دارد و این یکی از موانع اصلی توسعه صنعت در شهرستان است.

وی در خصوص وضعیت بهداشت و درمان پاوه نیز گفت:بیمارستان ۶۴ تختخوابی پاوه با ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار و ۸۷ درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است.که  به لحاظ کادر پزشکی و کلینک های درمانی، طرح بیمه سلامت و پایلوت بودن شهرستان در طرح الکترونیک سلامت، وضع بهداشت و درمان شهرستان رضایت بخش است.

فرماندار پاوه راه توسعه استان و شهرستان را تعامل، گفت و گو و تحمل و صبر مسوولان و مردم دانست و گفت: برای توسعه نخبگان جامعه بر سر حل مسایل و مشکلات استان باید با هم گفت و گو کنند و از نکته نظرهای همدیگر آگاه شوند، در مقابل نظر و برنامه مخالف هم صبر و تحمل داشته باشیم تا به نتیجه برسیم.ایده پور در پایان درخصوص برنامه های دهه فجر سال ۹۵ شهرستان گفت: در دهه مبارک فجر امسال ۳۰ طرح عمرانی با ۱۲۰ میلیارد ریال در حوزه بهداشتی، ورزشی، فرهنگی، خدماتی در شهرستان پاوه به بهربرداری می رسد.

خبرنگار:عباداله آذرگون-ایرنا

 1. بازنشسته تامین اجتماعی

  جناب فرماندارمحترم درمانگاه تامین اجتماعی شهرستان پاوه چرا احداث نمی شود لطفا پسخ دهید ؟؟؟!!!

 2. محمد...

  بنده هم می گویم:
  با تشکر ؛
  اما فایده سد و انتقال آب به دشتهای گرمسیری و دیگر مناطق کشور چه فایده‌ای برای پاوه جز ترافیک و خرابی زیر ساختها داشته
  در خصوص انتقال آب هانی کوان هم بدرستی آقای بیطرف گفتند که ” ۲۲بهمن پارسال افتتاح شده”

 3. شهروند

  جناب آقای فرماندار آیا درجریان هستید که تعدادی ازپروژه های عمرانی که ذکر فرمودید باوجود اینکه مدتی ازاتمام وتحویل آنها گذشته هنوز مطالبات پیمانکاران مربوطه پرداخت نشده وجالب تر اینکه ادارات کل به عنوان کارفرمای آن پروژه ها هیچ زمان مشخصی برای پرداخت مطالبات تعیین نکرده اند .افتتاح این پروژه ها زمانی ارزشمندتر است که دولت به تعهدات خویش درقبال پیمانکاران جامه عمل بپوشاند نه اینکه با بی تفاوتی آنها را معرض ورشکستگی قرار دهد.

 4. باطرف

  پس دررمانگاه تامین اجتماعی چی شد ؟اقای فرماندار جواب بدهید

 5. بیطرف

  با تشکر ولی فایده سد وانتقال آب به دشتهای گرمسیری چه فایده‌ای برای پاوه جز ترافیک و خرابی زیر ساختها داشته وانتقال آب هانی کوان ۲۲بهمن قبلی افتتاح شده

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |