11 Comments

 1. 11

  در غیاب انجمن

  دوست گرامی خانم شیلان کریمی و بزرگوار ٱقای عددنان مرادی
  سلام و عرض ادب
  شاید برازندەی هرکس نباشد کە بە هر بهانە و در هر شرایطی کە گذارش بە جایی افتاد، در کرسی استادی نشستە و درسها دهد و پندها و بە آتش و آب و آسمان و هر جنبندەی دیگری غیر خودش، تاختە و خود را مصون از هر خطا و اشتباهی فرض کردە و دیگران را بە تیغ نقادی بە سلاخی کشد!
  دم از فضای ناکارامد انجمنهای ادبی می زنید. عجیب است، کدام انجمنهای ادبی!؟ مگر نە اینکە طی دهها سال گذشتە هیچگاە شاهد حضور جدی انجمنها و استمرارشان نبودە و نیستیم! دوستان ارجمند هر انسان از راە رسیدە، کە نگاشتەهایتان را می خواند، در نگاهش اینگونە برداشت می شود کە الحق والانصاف این انجمنهای ادبی و فرهنگی هستند کە ناکارامد بودە و عملکردشان بد و غیر حرفەای بودەاست، غافل از اینکە، کە دراین شهر هیچگاە انجمن و و محفلی ادبی نبودە کە از چنان قدرت و تداوم و ماندگاری برخوردار بودە باشد کە بە آموزش واقعی و پروردن نوجوانان و جوانان همت گمارد و با مفاهیم و مکاتب اندیشی و ادبی جهانی و نیز شناساندن بزرگان ادب جهانی ، کرد و منطقای بپردازد. کاک عدنان عزیز مشکل را از ناکارامدی و ناپختگی شخصیتها و اعضای انجمنها دانست و گویا بر ٱنان خردە میگیرد کە، از ادب معاصر کردی و ادب جهانی عقبند و فقط شهری می اندیشند و از پاوە پا فراتر نگذاشتەاند… شاید بە گونەای بندە نیز با این ایدە موافقم و اتفاقا، کاک عدنان عزیز منجملەی این شاعرانی هستند کە فقط و فقط در کوچەهای شهر پرسەی ادبی میزنند و هر ازگاهی گذرشان بە جایی فراتر از شهر میرسد، دهانشان تەق و لەق می افتد.
  دوستان گرامی متاسفانە همین انجمنهایی را کە شما در این شهر ازآنان یاد میکنید و بە باد انتقادشان میگیرید، من در این شهر سراغ ندارم. اینکە چند نفر از اهال شعر و ادب در مقطعی یکی دو ماهە و با تمام مشکلات، از این همە سالها، با فداکاری و احساس تعهد بە فرهنگ خود، بە عرصە آمدە و در زیر بارانەی از حملات و ایراد و اتهام و دیگر مسایل و مشکلات، ناچار بە تعطیلی گشتەاند، انتظار عملکرد مثبت و دگرگون و تحول عمیق از ٱن داشتن، بیهدگیست. مشکل از جای دگریست. بایک نمونە ادامە می دهم. مگر نە اینکە ما در این شهر بە شیوای منظم و سیستماتیک و مداوم، در امر آموزش علوم و مفاهیم آیینی و فرهنگی در دو حوزەی آموزش و پرورش و مساجد و علوم دینی، مشغولیم، تا چە اندازە کارامد بودەایم تا از چنین انجمنهای بی نام ونشان و محفلی انتظار شاق بودن داشت باشیم.
  من نمیدانم معطر کردن گوهر سخنانمان با نام و نشان شخصیتهایی ادبی چوون زندەیاد کاک یوسف دردی از دردهایمان را دوا میکند. کاک یوسفی کە هیچگاە در این شهر فرصت نیافت کلاس و کارگاهی ادبی و آموزشی دایر کند.
  سخنها و ناگفتەها زیاد و بندە در ادمەی دیدگاهای روشن مابانەی استاد مرادی واماندەام . باشد کە اندکی بعدتر با نگاهی ژرف بە خوانششان بروم.
  و صد البتە کە کار رسانە در این وادی جای سخن دارد کا استاد نیز در ورای یار شاطر شدن و بەستایش رفتنشان، هر از گاهی بر کارشان، نقدی جزیی می آورد.
  ……!

  پاسخ دادن
 2. 10

  ناشناس

  سلام وعرض دارم خدمت دوست وهمکارهنرمندم اقای عدنان مرادی توانمند وهمکاران عزیزوزحمت کش سلام پاوه…موفق وسربلندباشید

  پاسخ دادن
 3. 9

  دانش آموز

  بهترین معلمی که تو زندگی دیدم دوست دارم آقای مرادی.?????

  پاسخ دادن
 4. 8

  یحیی بهرامی

  سلام و عرض ادب دارم خدمت تمام سرور ارجمند بویژه همکارتوانمند و بزرگوارم جناب آقای مرادی برای تمام کسانی که هرکدام به نحوی در زنده نگه داشتن زبان ،آداب و رسوم کردی تلاش و کوشش می نمایند آرزوی سلامتی و تندرستی را دارم امید وارم با تلاش های انجمن های ادبی در خصوص خدمت به زبان و فرهنگ غنی اورامانات خدمات شایانی صورت گیرد ولی عزیزان نه صد نفر بلکه هزاران نفر هم برای یک کاری تلاش و کوشش کنند تا زیر مجموعه آن کار خواهان و یاور نباشند هیچ وقت موفقیت چندانی بدست نخواهد آمد پس با یاری و کمک هم برای پیشرفت و معرفی اورامان عزیز تلاش نماییم

  پاسخ دادن
 5. 7

  روناک

  سلام کاک عدنان شما لطف کنید زمینه فعالیت ادبی خانمها راکه واقعا استعداد دارند ولی مظلوم واقع شده اند را فراهم کنیداین کار باتوجه به علاقه زیتد فقط ازشما برمیاید ممنون

  پاسخ دادن
 6. 6

  پوریا محمدکریمی

  با سلام خدمت کاک عدنان مرادی و دست اندرکاران ساعی سلام پاوه
  برای ایشان آرزوی توفیق روز افزون را دارم و امیدوارم که امثال بزرگوارانی بمانند ایشان در دیارمان فزون گردد. به قول سعدی:
  یا رب تو هرچه بهتر و نیکوترش بده
  این گوهر گران و سالار شاعران
  توفیق طاعتش ده و پرهیز معصیت
  هرچ آن تو را پسند نیاید بر او مران

  پاسخ دادن
 7. 5

  مظفراخگر

  باسلام وخسته نباشید خدمت آقای عدنان مرادی بزرگوار امیدوارم درپناه خداوند متعال درتمامی مراحل زندگی موفق وسربلند باشند، ازخدمتگزاران سلام پاوه محبوب منطقه هم تشکر وقدردانی ویژه به عمل می آورم درپناه حق

  پاسخ دادن
 8. 4

  کیا حسینی

  افتخار میکنم ک چنین معلمی دارم

  پاسخ دادن
 9. 3

  آشنا حسن زاده

  سلام و ریزی تایوه تی په ی کاک عه دنانی مورادی که به راسی یو جه زه حمه تکیشانوو ئه ده بیاتوو هه ورامانییه ن. سپاس په ی سایتوو سه لام پاوه یچ بونه و ئیی دیداریشانه.

  پاسخ دادن
 10. 2

  شیلان کریمی

  با سلام خدمت کاک عدنان بزرگوار :
  خسته نباشید بهت میگم؛
  راست میگویید همه ی حرفهای شما را قبول دارم ، من خودم که سال هاست شعر هه ورامی و فارسی و کوردی می نویسم اما توجه ای ندیدم چه برسه به کسانی که تازه قلم به دست گرفتند و با اشتیاق پی این کار را می گیرند ؛ من از دوران استاد بزرگ شهرمون استاد رسول آبادی تا به حال در این انجمن ادبی ها حضور داشته ام و همه چیز را به عینه دیدم و لمس کردم اما کسی نیست که بلند بشه و با جرأت حرف دلشو ، دیدگاهشو بیان کنه و اگرم بیان داشته باشد با مشکلاتی روبه رو شده است.
  هستن کسانی که می نویسن اما شناخته شده نیستن و به باد فراموشی سپرده شده اند و با امواج منفی که مدام پی این هاست این افکار را مخدوش و شایدم لرزان بکند؛ کسانی بوده اند که نمی دانستند اصلا شعر چیه؟ میان از خودشون نقدهایی هم می کنند ،جوانای مارا دل سردو دیدشون رو بسته می کنند؛ کسی باید به نقد ادبی بپردازد که به اصطلاح اندازه ی وزنش مطالعه کرده باشه و کتاب های بزرگان وادیبان رو خوانده باشه و درد ها را حس کرده باشه نه انسان های خام و بی پایه.
  امیدوارم باشروع شدن این انجمن ادبی همه چیز یه تغییر اساسی کنه و جوانای زیادی نه با اجبار بلکه با اشتیاق و دلگرمی پا به این دیار ادیبان اورامان بذارن .
  با تشکر از خبر گذاری سلام پاوه

  پاسخ دادن
 11. 1

  تحسین ولدی

  این ارشاد است که به من هنرمند جایگاه میدهد؟؟؟؟!!!!!!
  سوالی که من از آقای مرادی دارم این است
  لطفا توضیح دهند

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.