16 Comments

 1. 16

  ناشناس

  مطلب جامع و کاملی بود آقای ایده پور لطف کنه در مورد مسایل سیاسی بیشتر یادداشت بزاره

  پاسخ دادن
 2. 15

  ppsdk

  رأی مردم در انتخابات آمریکا کجا محاسبه می‌شود؟

  جهان > دیدگاه – نیلوفر قدیری:
  هر چهار سال یک‌بار که انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا برگزار می‌شود، مقایسه آمار و ارقام و سیستم رأی‌گیری همچون معمایی تا چندین روز بسیاری را در سراسر جهان سردرگم می‌کند.
  چگونه تفاوت آرا میان دو نامزد رقیب تنها یک‌درصد است اما تفاوت آرای الکترال که سرنوشت نهایی و نتیجه انتخابات را رقم می‌زند به بیش از صد عدد می‌رسد؟ چگونه نامزد برنده انتخابات، اکثریت آرای مردم را به‌دست نمی‌آورد؟ آرای الکترال چیست؟ رأی مردم چگونه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا محاسبه می‌شود؟

  وقتی مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا رأی می‌دهند، در واقع با این رأی به نمایندگانشان در کالج الکترال که شامل 538 عضو است، حکم می‌کنند که به چه‌کسی رأی دهند. یعنی نمایندگان کالج الکترال از خودشان حق رأی ندارند و رأیشان نمادین است و متعلق به نامزدی است که مردم همان ایالت او را انتخاب کرده‌اند. مثلا اگر مردم فلوریدا رامنی را انتخاب می‌کردند، نمایندگان آنها در کالج الکترال نمی‌توانستند با اختیار خودشان مثلا به اوباما رأی دهند.

  اینکه هر ایالت چه تعداد نماینده در کالج الکترال دارد به جمعیت آن ایالت و نسبت آن به کل کشور بستگی دارد. ایالت‌های پرجمعیتی مانند کالیفرنیا، تگزاس، نیویورک، فلوریدا، پنسیلوانیا و ایلی‌نویز که بیشترین جمعیت را در میان ایالت‌های آمریکا دارند، بیشترین آرای الکترال را هم به‌خود اختصاص داده‌اند. کالیفرنیا با 37میلیون نفر، 55آرای الکترال دارد. یعنی هم در فهرست جمعیتی اول است و هم در فهرست آرای تعیین‌کننده رئیس‌جمهور. این براساس تعریف مفهوم دمکراسی که حکومت اکثریت بر اقلیت است برنامه‌ریزی شده‌است. ورمونت با 600هزار نفر جمعیت تنها سه رأی الکترال دارد.

  اما نقطه ضعف مهم این سیستم که ابزار اصلی منتقدان هم هست اینکه، ممکن است یک نامزد اکثریت آرای مردم را به‌دست نیاورده باشد اما اکثریت آرای الکترال را به‌دست بیاورد و برنده انتخابات شود. این مسئله‌ای است که در انتخابات سال 2000روی داد.
  اما این وضعیت چگونه ممکن است؟ اگر نامزدی اکثریت آرای مردم در 11ایالت پرجمعیت یعنی کالیفرنیا، نیویورک، تگزاس، فلوریدا، پنسیلوانیا، ایلی‌نویز، اوهایو، میشیگان، نیوجرسی، کارولینای شمالی و جورجیا را به‌دست آورد رئیس‌جمهور می‌شود، حتی اگر در 39ایالت کم جمعیت‌تر هیچ رأیی به‌دست نیاورده باشد. مجموع آرای الکترال آن 11ایالت به 270می‌رسد و این حد نصابی است که نامزد برنده باید از مجموع 538رأی الکترال به‌دست آورد.

  به این ترتیب چون جمعیت ساکنان 39ایالتی که به نامزد برنده رأی نداده‌اند، از مجموع شهروندان 11ایالت اصلی بیشتر است، بنابراین نامزد برنده بدون اینکه رأی اکثریت مردم را به‌دست آورده باشد با مجموع آرای الکترال 11ایالت پرجمعیت به کاخ سفید می‌رود. در تاریخ آمریکا تا به حال سه بار این اتفاق روی داده‌است.

  سیستم انتخاباتی آمریکا متعلق به 300سال پیش است. زمانی که بنیانگذاران ایالات متحده همه توجه خود را معطوف به این کرده‌بودند که در نوشتن قوانین و تعبیه سازوکارهای ساختار سیاسی، ارکانی چون مردم و حکومت، دولت فدرالی و دولت ایالتی مخدوش نشوند. به همین‌خاطر کنگره دارای دو بخش است یکی مجلس نمایندگان که متعلق به مردم است و دیگری سنا که وزنه حکومتی دارد. رأی‌گیری هم در دو بخش صورت می‌گیرد. مردم رأی می‌دهند و کالج انتخاباتی هم به‌عنوان نماینده سیستم حکومتی، این رأی را تأیید می‌کند.

  بسیاری در داخل خود آمریکا هم بر این عقیده‌اند که این سیستم انتخاباتی متناسب با شرایط روز باید تغییر کند. در دهه 70 کنگره تصمیم به تغییر این ساختار انتخاباتی و حذف کالج الکترال گرفت. اما این کار در مراحل پایانی متوقف شد. اکنون حامیان تغییر این سیستم انتخاباتی می‌گویند که باید واسطی به نام کالج الکترال حذف شود و مردم مستقیما رأیشان را به صندوق بیندازند و این رأی به سبد نامزد برنده یا بازنده برود.

  پاسخ دادن
 3. 14

  فرهنگی پاوه ای

  با سلام و احترام خدمت فرماندار عالیقدر
  خیلی جالب و عالی بود.
  با سپاس
  از جنابعالی استدعا داریم اگر فرصت داشتید از این روشنگری ها در سایر زمینه ها بفرمایید.

  شما به عنوان بالاترین و عالیترین مقام اجرایی پاوه
  که سکاندار و فرمان دار شهر هستید ،هر حرف و کلمه و بیانتان ارزشمند و قابل استفاده برای مردم است
  سربلندی و توقیق شما را آرزومندیم

  پاسخ دادن
 4. 13

  ناشناس

  چندین دوره انتخابات آمریکا رو دنبال کردم ولی زیاد متوجه نشدم نحوه برگزاری و شمارش آرا چطوریه الان خیلی عالی به جواب سوالاتم رسیدم ممنون از یادداشت جالبتون

  پاسخ دادن
 5. 12

  شهروند

  نفس موضوع که آقای فرماندار خود را از مردم دیدند خود بسیار خوب است واینکه ایشان دارای سواد علمی و آکادمیک هستند بسیار خوب است تا حالا همچین چیزی در ادوار و از فرمانداران قبل ندیده بودیم کار و البته مقاله بسیار خوبی بود من به نوبه خودم تشکر میکنم
  فقط لطف بفرمایید به مدیران شهری دیگرمان در جلساتتان بفرمایید اینگونه مردم را روشن کنند و سواد خودشان را نشان دهند که مردم نگن که بی سوادن و این فرهنگ خوب را نهادینه بکنند اینطوری نظرات موافق و مخالف را میشنوند و قدرت پذیرش نقد بیشتری پیدا میکنند و قطعا موفقتر میشوند اینگونه خودرا بالاتر از مردم دانستن فقط کبر و غرور را باعث میشود و عدم پیشرفت در کارها
  بازهم از فرماندار عزیز شهرمون که قدم خوبی نهادند تشکر میکنم

  پاسخ دادن
 6. 11

  ناشناس

  توضیحات کامل بود. با تشکر از جناب فرماندار

  پاسخ دادن
 7. 10

  ناشناس

  واقعا مطلب جالب و مفیدی بود تو انتخابات آمریکا خیلی نقطه مبهم برام وجود داشت که برام روشن شدممنون

  پاسخ دادن
 8. 9

  ناشناس

  بسیار عالی بود

  پاسخ دادن
 9. 8

  ناشناس

  جالب بود دش خوش

  پاسخ دادن
 10. 7

  ناشناس

  کامل وجامع بود ولی کاش سیستم انتخابات آمریکا تغییر کنه چون خیلی کسانی که رای میدن بهشون ظلم میشه آخه رای الکترال از رای مردم مهمتره فک کنم ناعادلانه باشه

  پاسخ دادن
 11. 6

  ناشناس

  با تشکر از نویسنده مطلب که در مورد نحوه رای گیری و شیوه تخصیص آرای الکترال و نقاط قوت و ضعف انتخابات آمریکا دقیقا توضح داده بودند

  پاسخ دادن
 12. 5

  ناشناس

  با تشکر واقعا جالب و کامل بود خیلی دقیق سیستم رای گیری در آمریکا رو توضیح و تشریح کرده بودبد

  پاسخ دادن
 13. 4

  محمدی

  آقای ایده پور ” نتیجه انتخابات آمریکا چگونه محاسبه میشود ؟ ” را خوب توضیح داده اگر لطف کنند با ” نتیجه انتخابات ایران چگونه محاسبه می شود؟” مقایسه کنند مفید است!

  پاسخ دادن
 14. 3

  ناشناس

  بسیار عالی
  ممنون از مطلب مفیدتان

  پاسخ دادن
 15. 2
 16. 1

  ناشناس

  باسلام ضمن تشکر از آقای ایده پور بابت مطلب و توضیحات که پیرامون چگونه برگزار شدن انتخابات در آمریکا به رشته تحریر در آوردن واقعا جالب و بدون نقص بود در ضمن به خیلی از جاهای مبهم انتخابات آمریکا اشاره کرده بودن که به سوالاتی که در اذهان بود پاسخ داده شده بود

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.