7 Comments

 1. 6

  دوستدار محیط زیست

  واقعا جای تشکر دارد، کاش همه فرهنگ چنین کاری را داشته باشند نه اینکه یه ماری را رو جاده می بینند و با ماشین دنبالش می دوند یا خارپشت بیچاره را داخل آب غوطه ور می کنند تا سرش را بیرون بیاورد و با انبر دست بینیش را می گیرند و سرش را می برند، اغلب پا به سن گذاشته های منطقه ما دشمن طبیعت هستند و جوان ها آگاه ترند

  پاسخ دادن
 2. 5

  دوست دار محیط زیست پاوه

  دس وش کاک گیلان امید وارم همانطور که جنابعالی برای طبیعت زیبای پاوه دلسوزی نموده اید دیگر همشهریان نیز نگهبان واقعی این طبیعت زیبا باشند

  پاسخ دادن
 3. 4

  آرین سلیمی

  ممنون و سپاسگذاریم بابت کار زیبا و پسندیده ای که انجام دادید.

  پاسخ دادن
 4. 3

  شاهو

  افرین بر شعورواندیشه طبیعت دوستی کاک گیلان ومردم طبیعت دوست پاوه. دستا وش بو

  پاسخ دادن
 5. 2

  سارا

  اگه میشه در مورد شه وکه و خواص آن مطالبی بنویسید .چرا محیط زیست با هماهنگی مردم کاری نمی کنند هم مردم از خواص آن بهره ببرند و هم درختان بلوط نابود نشوند

  پاسخ دادن
  1. 2.1

   ناشناس

   مشخصات کلی جنگلهای بلوط

   موجودی در هکتار

   موجودی در هکتار جنگلهای غرب ،باتوجه به فرم جنگل وبهره برداریهای انجام گرفته،متفاوت است.در مناطقی که به دلیل کمی سوخت ونیاز جنگل نشینان جنگلها در طول زمان مورد استفاده قرار گرفته اندموجودی جنگلها کاهش یافته ویا به حداقل (صفر تا ۵سیلو در هکتار)رسیده است ویا در مناطق دیگر،جنگلها بدلیل دوری از جاده های عمومی وروستاها،تا حدودی محفوظ ماندهاند واز وضع بهتری برخوردارند(۲۰-۵سیلو در هکتار)در بهترین حالت جنگل به ۱۱۰-۲۰سیلو درهکتاراست که در قبرستانها واطراف آنها که به دلایل مختلف درختان آن باقی مانده اند.

   تاج پوشش

   جنگلهای بلوط غرب،بدلیل سرشت نور پسندی آنها،دارای پوشش تنک وسبک هستند.بنابراین در اکثر نقاط،تاج پوشش آنها بازوخالی هستند(۲۰-۵درصد)،ولی در مناطقی که پوشش تا حدی محفوظ مانده ورویشگاه به نسبت غنی تر است (۴۰-۲۰درصد)ودر قبرستانهای انبوه وپرپشت به ۶۰-۵۰درصد می رسد

   شکل درختان جنگلی

   شکل درختان جنگلی باتوجه به بهره برداریهای انجام شده متفاوت است ،به طوری که در زاگرس به دلیل استفاده از شاخه وسر شاخه وبرگ درختان یا تاج بر کردن درختان ،به صورت چنگالی با تنه کوتاه وپر شاخه دیده می شوند و در بعضی دیگر نقاط که تاج بر نشدهاند بصورت تنه کوتاه با تاجی گسترده وبا ضریب کشیدگی پایین هستند.

   فرم درختان جنگلی

   درختان جنگلی غرب اکثراشاخه زاد ودانه زاد وبه مقدار کمتر فرم دانه زادوشاخه زاد هستند.فرم شاخه زاد در دامنه ارتفاعات ،جایی که خاک تا حدی عمیق یا نیمه عمیق و حصلخیز تراست .

   فرم شاخه ودانه زاد ،خاص ارتفاعات کمی بالاتر از توده های شاخه زاد است .این مناطق ،به نسبت ،کمتر دسخوش تغییر وتحول گشته اند .

   فرم دانه زاد ،بیشتر در مناطق کوهستانی و دست نخورده مشاهده میگردد ،ضمنا توده های باقی مانده در مناطق حفاظت شده و قبرستانها اکثرا دارای فرم دانه زاد هستند.ولی در کل هرچه از عمر درختان بلوط میگذرد به همان نسبت از قدرت جست زایی آن کاسته می شود.البته مهمترین عواملی که باعث پایداری درخت در سالیان متمادی شده است به ترتیب عبارتند از

   ۱)ریشه دوانی عمیق وبهرهمندی از ابهای اعماق زمین

   ۲)قدرت جست دهی(ریشه جوش وپاجوش)فراوان ومقاومت شدید درمقابل باد وسایر عوامل جوی

   ۳)ارزش اقتصادی محصولات فرعی آن (مازوج ،گزو،تامین سوخت،…)

   استخراج تانن از بلوط

   تانن محصولی است که از پوست وگاهی از چوب ومیوه درختان وبخصوص از گالهایی که در اثر نیش زدن حشرات خاصی بر روی انواع مختلف بلوط ایجاد می شود.

   تانن ماده ای است ،تیره رنگ قابل حل در آب والکل ،دارای طعم گس در صنعت ودر تهیه مرکب از آن استفاده می شود.

   تانن برای دباغی پوست وچرم ،رنگرزی،برای تهیه چسب چوب،حفاظت لولهای آهنی وفولادی از زنگ زدگی، تثبیت رنگ الیاف نساجی و….استفاده می شود.از نظر دارویی ،ضد اسهال ،منعقد کننده خون ،وبرطرف کننده خونریزی معده وروده می باشد.همچنین تانن ژلاتین پوست خام دباغی نشده را به مواد فاسد ناپذیر تبدیل می کند.

   منبع اصلی تانن در ایران گالهایی هستند که دراثر نیش حشراتی از خانواده cynopidae(نوعی زنبور)که روی برگ وجوانه بلوط ایجاد می شود ،زنبورهای ایجاد کننده گال معمولا در داخل گال قرار می گیرند و پس از انکه دوره لاروی انها طی شد جدار پیله خود را سوراخ کرده و از آن خارج می شوند بنابراین گالهای بلوط دارای سوراخ هستندوگالهای حاوی تانن را معمولا به همان صورت جمع اوری می کنند.

   گالها پس از آنکه سبز مایل به زردی گراییدند آنها را جمع آوری نموده وخشک می کنند تا بصورت پودر درآید وبعد می جوشانند وپس از جدا سازی بخش های حل نشدنی عصاره چسبناک وغلیظ باقی مانده را تبخیر نموده تا تانن خام بر جا بماند.تانن خام را می توان با مخلوط از الکل واتر تصفیه کرد تا اسید تانیک ته نشین شود.

   مان یا انگبین

   علاوه بر گالهای ایجاد شده که از لحاظ تولید تانن واستفاده آنها در مصارف صنعتی مورد توجه قرار می گیرد در نتیجه فعالیت بعضی از حشرات برروی برگها وخروج شیره سفید رنگ ماده ای شیرین بنام گزو یا انگبین تهیه می شود،که مصارف دارویی و خوراکی دارد واز نظر ارزش اقتصادی بودن بعنوان یکی از محصولات فرعی جنگل مورد توجه است ،وتفاوت عمده خوراکی ودارویی بودن مان در خاصیت مسهلی آنهاست مانهای دارویی عبارتند از :زنجبین،شیر خشت،شکر تیغالی،گز شهداد،بینه خشت،از مانهای خوراکی عبارتند از:گز خوانسار ،گز علفی(گزو)ومان شوکه.

   گزو

   در واقع نوعی گز انگبین است که از بلوط استخراج می شود .کلمه گزو معمولا در غرب در کردستان برای گز انگبین استخراجی از بلوط استعمال می شود.ولی در سایر نقاط گز انگبین یا گز علفی نامیده می شود.

   گزو علاوه بر بلوط از سایر گونه های دیگر مثل salix,pyrus,pistacia,fraxinus,tmarixبید ،گلابیپسته وحشی ،زبان گنجشک،گز نیز بدست می اید.ولی گزو بدست آمده از بلوط ارزش اقتصادی فراوانی دارد .

   در حالت عادی بیشترین اندامهایی که به گزو آغشته می شوند برگ درختان ودر مراحل بعدی شاخه های جوان هستند.این ماده گاهی روی بذر وپوسته بلوط ظاهر می شوند .گزو حاصل در فصل بهار به اندازه گزو فصل تابستان نبوده ودر بعضی مواقع فاقد ارزش اقتصادی است.و طول دوره آن ۲٫۵ تا ۳ ماه است.

   با آغاز فعالیت شته برروی برگهای بلوط شیرابه بی رنگ ورقیقی تولید می شود وقتی این شیرابه بر روی لایه فوقانی برگظاهر شد کم کم سفت شده و در اثر تابش نور خورشید برگها از دوز براق وچسبنده دیده می شوند .

   این ماده تولید شده بر روی برگها بعد از مدت کوتاهی خشک می شوند ،برای جمع آوری گزو ،قبل از خشک شدن کامل گزو بر روی برگ کلیه شاخه ها و برگهای آغشته به آنرا قطع می

   رنگ گزو ابتدا بی رنگ است ولی پس از گذشت مدتی بر وی برگ درخت به رنگ نباتی تا سبز کمرنگ دز می ایدپس جمع شدن درجه بیشتر و دراثر جذب اب بیشتر به رنگ تیره تر گرایش می یابد.

   گزو حاصل از بهار دارای رنگ روشن تر و گزو حاصل از تابستان کمی تیره تر است .طعم گزو دارای مزه شیرین ومطبوع است وزنبور های عسل از آن برای تهیه عسل استفاده می کنند .گزو ماده ای است جاذب رطوبت و با فراهم بودن رطوبت و گرما بهم می چسبد و بصورت توده در می آید.گزو در آب والکل قابل حل است.

   تر کیبات شیمیایی گزو:

   گزو دارای ساکاروز ،گلوکزو بعضی از پلی ساکارید هاست ،در واقع گزو یک کربوهیدرات است.

   مصارف گزو:

   تهیه حلوا
   تهیه انواع شیرینی های محلی،مخلوط گزو با گندم بو داده،کنجد یا ذرت یاتهیه گز
   تهیه دوشاب (شیره گزو)عبارت است از شربت صاف شده وجوشانده وغلیظ شده گزو است که از باقی مانده گزو بر روی شاخه وبرگ هایی که کارایی دیگری ندارند استفاده می شود.

   ۵-بعنوان یک مسهل ملایم ۶-جهت نرم کردن آبله ۷-در مان زخم معده

   (گزو همه ساله تشکیل نمی شود بلکه متناسب با شرایت آب وهوایی منطقه وشرایط بیو لوژیکی شته متفاوت خواهد بود.معمولا در فصل بهار وقتی که دارای شب های سرد است میزان گزو تولید شده بیشتر است)

   ۸-جهت پایین آوردن تب هنگام مبتلا شدن نوزاد به سرخک (همراه خاکشیر)

   گزو رابه مقدار۶۰-۲۰گرم در آب حل کرده و برای رفع یبوست می خورند.

   مان شوکه

   بصورت دانه های ریز و درشت شیرین بر روی پیاله ها ومیوه های بلوط ایرانی (برودار)

   Quercus persica تشکیل می شود. این مان پس از بهره برداری بصورت شهد تقریبا غلیظی به رنگ قهوه ای تا قهوه ای تیره مشابه شیره انگور با طعمی شیرین وکمی گس می باشد.

   که اصطلاحا به آن مان شوکه پرورده می گویند.

   مان شوکه از اوایل شهریور ماه برروی درختان بلوط ایرانی تشکیل می شود و در اوایل پاییز به حداکثر میزان خود می رسد که باید قبل از شروع بارانهای پاییزی برداشت شود .زمان بهره برداری در ساعات خنک روز یعنی صبح زودتا قبل از گرم شدن هواست. زیرا با گرم شدن هوا ماده تشکیل شده بر روی گیاه نرم وچسبناک شده وجمع آوری وحمل آن مشکل می گردد.

   جمع آوری مان شوکه بصورت سنتی انجام می شود ،یعنی روستاییان تا زما جمع آوری آن به جنگل رفته ومیوه های بلوط همراه با پیاله آن که بر روی آنها مان تشکیل شده از درخت می کنند و گاهی شاخه های داررای میوه ومان را قطع می نمایند.پس از جدا کردن میوه ها را جهت جدا سازی مان از آنها به روستا حمل می شوند تا عمل آوری دانه های بلوط وپیاله های آنها را در داخل یک دیگ پر از آب میریزندو کاملا هم می زنند تا مان موجود در روی آنها کاملا در آب حل شود سپس دانه های بلوط وپیاله های آنها را از آب خارج می نمایند و برای صاف نمودن محلول آنرا از پارچه تمیزی عبور می دهند .و مایع صاف شده را می جوشانند تا کم کم به رنگ قهوه ای و بحالت غلیظ در آید .

   پوست وپیاله دانه بلوط را پس از خارج نمودن از آب خرد کرده و برای دباغی چرم به کار می برند واز مغز میوه بلوط هم برای خوراک دام استفاده می شود.

   بارانهای زود رس از موعد در پاییز باعث حل شدن مان ها و از بین رفتن آنها می گردد همچنین زنبورها با استفاده از مان جهت تغذیه باعث از بین رفتن آنها می شوند .

   مان متشکل از ۷۲% ماده خشک،۲۸% آب قندها بطور عمده پنج کربنه مثل فروکتوز وکلو کز است.

   مصارف میوه بلوط:

   میوه بلوط در جنگلهای زاگرس (شهرستان دره شهر)نیز دارای مصارف زیادی می باشد.

   میوه بلوط در پیاله ای بنام گلاند Glande موسوم است که دارای ۵درصدماده روغنی ،۶۵/۶درصد پروتئینی ،۷درصد از قندهای مختلف،۳/۴۴درصد آمین،مقدار کمی کوئروسیت وحدود۷درصد از نوعی تانن است.

   میوه بلوط علاوه بر تغذیه دام برای خوراک انسان نیز استفاده می شود،در شهرستان دره شهردر گذشته از میوه درختان بلوط برای پخت نوعی نان استفاده می کردند.که آرد بدست آمده از میوه درختان برودار(بروار)ودارمازو(مازودار)می باشد،برودار هم برای Q.brantiiوQ.persicaاستفاده می شده ولی دارمازو تنها برای Q.infectoriaاستفاده می شده.

   یکی دیگر از مصارف میوه بلوط اینست که روستاییان وجنگل نشینان در اواخر مهر ماه تااواسط آبان ماه جهت جمع آوری بذر بلوط به جنگل رفته وبذرها رو جمع اوری وبه وسیله الاغ به منزل می آورند.سپس بذر بلوط را در داخل تنور(فقط بوسیله زغال حرارت داده می شود)ریخته تا بذر بلوط شکافته شود ،سپس بذرها رو از داخل تنور درآورده بوسیله شکافی که ایجاد شده پوست را از هسته آن جدا نموده (هسته مصرف خوراکی دارد،البته مصرف زیاد آن باعث یبوست می شود)وپوسته جدا شده را در داخل قابلمه های بزرگ ریخته و آنها رو حرارت می دهند،علت حرارت دادن پوسته اینست که در لایه درونی پوست مادهای قهوه ای رنگ وجود دارد که چسبیده به قسمت درونی پوست می باشد ،حرارت دادن تا موقعی ادامه می یابد که ماده قهوای کاملا با آب حل شده وغلظت آن بحدی باشد که رنگ آن قهوهای سوخته تا قهوه ای سیاه رنگ باشد ،سپس ماده مذکور که به زبان محلی جفتنام دارد از داخل صافی عبور داده تا پوسته ها جدا شوند ،جفت را روستاییان یا می فروشند یا جهت دباغی برای مشک های آب بکار می برند. و از پوست جدا شده برای تغذیه دامها استفاده می شود.جفت بعلت مواد تاننی آن چرم را بادوام و در مقابل آفات وحشرات محفوظ نگه می دارد.

   استعمال جفت(ماده حاصل از جوشانده پوست بذز بلوط)بصورت حماح های موضعی ،لوسیون،غرغره، تنقیه وشستشو به صورتهای مختلف جهت درمان بیماری های زیر توصیه می شود،

   از جوشانده مذکور برای التهاب غدد،خون مردگی،بیمار یهای پوستی مثل اکزما،واریس ومپتوان استفاده می شود.بصورت تنقیه در اسهالهی ساده وبصورت غرغره جهت رفع التهاب ناحیه حلق وزبان کوچک ورم مخاط دهان،افتادگی لثه ها ، ورم لوزیتن وآنژین استفاده می شود.

   خلاصه ای از خواص درمانی بلوط:

   میوه بلوط از قدیم الایام مورد مصرف بوده و از آن به عنوان غذا استفاده می

   کرده اند . حتی اگر آنرا خشک و در کرده و با در گندم مخلوط می کنند و از آن

   نان تهیه می نمایند .

   می توان بلوط را بوداده و سپس آنرا دم کرده و از آن چائی تهیه کرد . مقدار

   مصرف آن یک قاشق چایخوری در یک لیوان آب جوش می باشد . این دم کرده را می

   توان برای مورد زیر بکار برد .

   ۱- بواسیر را برطرف می کند .

   ۲-اسهال ساده و اسهال خونی را رفع می کند .

   ۳-درد معده و گاز معده را برطرف می کند .

   ۴-برای رفع کم خونی موثر است .

   ۵-نرمی استخوان را درمان می کند .

   ۶- برای تقویت عمومی بدن موثر است .

   ۷-برای معالجه اسهال اطفال ،‌در بلوط را با کاکائو مخلوط کرده و دم کرده آنرا

   به اطفال می دهند .

   خواص پوست درخت بلوط

   برای استفاده از پوست درخت بلوط می توان آنرا دم کرده و با عسل مخلوط کنید و

   یا اینکه یک قاشق در آنرا در یک لیوان آبجوش ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید

   ۱- خونریزیها را متوقف می سازد .

   ۲-درمان کننده بواسیر خونی است .

   ۳-خاصیت ضد عفونی درد .

   منبع: پایان نامه آرش مزبانی

   پاسخ دادن
 6. 1

  سارا

  تشکر ویژه از این خانواده

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.